Bush vs Μπομπ ο Σφουγγαράκης

Είδες κόμπλεξ? Επειδή δε του κάθονταν τζάμπα τα έλεγε όλα αυτά…

Edit: Κάτω τα χέρια από τον Bob Σφουγγαράκη! Μακράν το πιο δημιουργικό παιδικό καρτούν των τελευταίων χρόνων (και όχι σαν κάτι βλακείες όπως τα Power Rangers και Pokemon…)

Χμ… βασικα να σου πω κατι?:-s
Δεν ξερω γιατι σε ολους αρεσει ο Μπομπ Σφουγγαρακης…:-s οσες φορες το εχω δει (που δεν ειναι πολλες ομολογω) δεν βλεπω κατι αστειο.Ισως να γελασω με καποιους καμμενους μορφασμους που κανουν τα θαλασσινα… κατα τα αλλα…[-X

Το καρτούν αυτό είναι όντως ένα από τα καλύτερα κατά την άποψη μου.
ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ :

Μπομπ Σφουγγαράκης (μόνο τα παλιά επεισόδια, ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΜΕΤΑΓΛΩΤΙΣΣΗ…Από τότε που πήγε στο Star και αλλάξαν εκφωνητή, και τον κύριο Καβούρη έγινε μαλ**ία…)
Ομάδα Rocket (το ίδιο ισχύει και εδώ μόνο που η μεταγλώτισση άλλα ξε στο ίδιο το κανάλι…)
Dragonball/Dragonball Z (τι να πεις)
Οne piece ( καπετάνιος Drake στα ελληνικά,αυτό που έπαιζε παλιά στο Alter)
Kabamaru
Super Mario World (Στο κανάλι 5)
2 χρόνια με τους δεινόσαυρους (στο Κανάλι 5 κι αυτό)
Χελωνονιντάκια (τα παλιά ήταν θεικά…τα καινούργια δεν λένε πολυ)
Batman (τα παλιά στον ΑΝΤ1)
Χ-men
Spiderman
Επίσης ένα που βάζει η ΝΕΤ τώρα τελευταία με κάτι αρκούδες είναι ωραίο
και εννοείται το
ΑΚΟΥΝΑ ΜΑΤΑΤΑ !!!

ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ:

ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΗΤΑΝ ΚΑΤΩ ΤΟΥ ΜΕΤΡΙΟΥ…Ειδικά κάτι σαβούρες τύπου Pokemon/Digimon/Yu Gi Oh…
αααα όποιος έχει καταφέρει να δει την Ντόρα την εξερευνίτρια πρέπει να έχει νεκρό εγκέφαλο…μιλάμε είναι χειρότερο και απο τα Telletubies ή τον άλλο gay ροζ δεινόσαυρο…

Ε οχι και απο τα καλυτερα…
τι να κλασει ο μπομπ μπροστα στο μπιπ μπιο και τον γουιλι το κογιοτ.
τι να κλασει μπροστα στον ντοναλτ,τον μπαγκς μπανι,τους θαντερκατς και πολλα αλλα.
Το εχω δει αρκετες φορες και πραγματικα το βρισκω εντελως κακογουστο και χωρις χιουμορ.

Συμφωνώ απόλυτα ω ρε.:wink:

Sharuman και Όλγα,ο Bush είναι μ&$^@*@ συμφωνώ,δεν σας δίνει όμως το δικαίομα να βάζετε όλους τους αμερικάνους στο ίδιο παλούκι.Αφήστε που δεν νομίζω ο Σαντάμ να σας άρεσε τόσο πολύ αν ήταν στη θέση του Bush:wink:

Όσο για το όλο θέμα,εντάξει,έχω ακούσει πολύ χειρότερα για να μου κάνει και τόση εντύπωση.Άλλωστε αυτά δεν συμβαίνουν μόνο στις Η.Π.Α. αλλά και σε άλλες χώρες(εδώ θυμάμαι παλιά συζητήσεις για το αν τα χελωνονιτζάκια είναι δημιουργήματα της νέας εποχής και παιδιά του Σατανά:lol:

Πρεπει να προσεχει ο κος Μπους μην παθουν τπτ οι Αμερικανοι απο την τηλεοραση!!
Δεν μας φτανουν οι στρατιωτες που πεθαινουν και η γη ολοκληρη που τον φοβαται ειναι και ο Μπομπ ενα προβλημα!
ΗΜΑΡΤΟΝ!

Προς ενημέρωση του φιλοθεάμονος κοινού:

Και το δικό μας Εθνικό Ραδιοτηλεοπτικό Συμβούλιο (ΕΣΡ) μελετά την απαγόρευση του φίλτατου Μπομπ από τους δέκτες μας, μετά από καταγγελία μέλους του, επειδή ο πολυαγαπημένος σπόγγος προβάλει κολακευτικά την ομοφυλοφιλία…

Είπατε τίποτα; Όχι, για να μην λέμε μόνο για τα Αμερικανάκια και τον ανεκδιήγητο στούρνο που έχουν για Πρόεδρο, να κοιτάμε και τα δικά μας χάλια…

Έτσι ακριβώς. Ο συντηρητισμός, οι προκαταλήψεις και η βλακεία δεν έχουν πατρίδα.

Η αλήθεια είναι ότι ξέχασα παντελώς όλα της Warner Bros :frowning: ! Εννοείται όμως πως αξίζουν ΑΠΕΙΡΑΧΤΑ όπως τα πήρανε από Αμερική…Ντόναλντ και γενικά της Disney έχουν πολύ καλές μεταγλωτίσεις και αξίζουν όλα…ΑΠΛΑ ΤΑ ΞΕΧΑΣΑ!!!#-o

Ξέρεις κάποια απο αυτά τα κλασικά καρτούν πόση λογοκρισία έχουν δεχτεί κατά καιρούς?.. Ναι, αυτά τα καρτούν, με τον Μίκυ κλπ.

Για ποπάϋ ξέρω , τεν-τεν, Λούκυ Λουκ και Αστερίξ ξέρω ότι είχαν λογοκρισία (καλά ντάξει σχεδόν τίποτα δεν έβαλα μεσα στη λίστα…)

Ακόμη και όταν πρόκειται για κινούμενα σχέδια και σκίτσα…Δυστυχώς είναι έτσι ακριβώς…:frowning:

Τα ΕΠΙΚΑ είναι όπου βλέπεις ασπρόμαυρο καρτούν (βλ. Μικυ στο ατμόπλοιο Γουίλυ). Τα νέα Μίκυ είναι ΧΑΛΙΑ. Ακόμη είναι τέλειος ο Ντόναλντ και το Dragonball Z. :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

ΑΚΟΜΑ και τον ίδιο τον Μίκυ στο Ατμόπλοιο Γουίλι (την πρώτη ομιλούσα ταινία κινουμένων σχεδίων, εν έτει 1928 ) τον είχαν λογοκρίνει, και επί δεκαετίες κυκλοφορούσε η λογοκριμένη εκδοχή της ταινίας. Μια σκηνή για παράδειγμα που ο Μίκυ έπαιζε μουσική ζουλώντας τα βυζιά ενός γουρουνιού, κόπηκε, καθώς δε θεωρήθηκε “κατάλληλη”.

Και η βλακεία καλά κρατά, σχεδόν έναν αιώνα μετά…

Αχ θεέ μου!:cry:

Λογοκρησία υπήρξε και στα Pokemon στη Σαουδική Αραβία,ενώ απο όσο ξέρω είχανε γίνει παράπονα και για τη προβολή του Yu Gi Oh στην Ελλάδα απο την ορθόδοξη εκλησία.Θα επανέλθω σε λίγο με ανάλογο ποστ.

Όπου γαμος και χαρα…
Μη χασουμε. Αν ειναι να γινουν τα παιδια ομοφυλοφιλοι θα γινουν και οχι απο τον Μπομπ. Γνκ στα κινουμενα δεν ειναι τοσο εντονα τα μειον (αν υπαρχουν).Οπως το αλλο με τα στρουμφακια που προβαλλουν το σωβιετικο πρωτυπο και που αρχικα το τερας απο την πενταμορφη και το τερας ηταν τρομαχτικο για τα παιδακια. ελεος.

Εδώ ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα λογοκρισίας σε anime

http://www.animenewsnetwork.com/news/2007-09-19/last-school-days-episode-preempted-by-real-life-crime

Έτσι ακριβώς είναι.
Στις 18/12 θα ασχοληθεί το ΕΣΡ με τον σπόγγο.
Απασχολέι λέει τα παιδιά και δεν προλαβαίνουν να βλέπουν όλες τις εμφανίσεις της Βροχοπούλου στα κανάλια… :stuck_out_tongue: