... Candice Night

:lol:

A ρε Ritchie πάντα θα σ’ αγαπάμε! 8)

Οποιος ξαναπει κατι κακο για την Candice θα τιμωριθει απο τον STARGAZER. Η φωνη της ειναι σκετη μαγεια, και τα τραγουδια των Blackmore’s Night ειναι υπεροχα. Συγκεκριμενα ειναι το δευτερο αγαπημενο μου συγκροτημα (Πρωτοι οι RAINBOW:bow: )

καλά,μάλλον τα παραλές κι εσύ ω ρε

Μια χαρά τα λέει. Blackmore’s Night ρε! Παρεμπιπτόντως, το έχω απωθημένο να πάω να τους δω σε κανένα μεσαιωνικό γερμανικό κάστρο…Τι τέλεια που θα είναι!

Οι δίσκοι τους με σειρά προτίμησης:

“Fires At Midnight”
“Ghost Of A Rose”
“Under A Violet Moon”
“Shadow Of The Moon”
“The Village Lanterne”

διαφωνω πληρως οσων αφορα τη φωνη της candice night…

λοιπον εδω και 5-6 μηνακια ακουω αρκετα blackmore’s night και εχω ολα τα albums…οσων αφορα την μουσικη αν και αρκετα δυσκολη στ αυτια εχει καποιες υπεροχες συνθεσεις οι οποιες βγαζουν συναισθημα…κυριως προτιμω τις μελαγχολικες μινορε συνθεσεις…
τη φωνη της candice night ομως τη βρισκω τελειως μονοτονη και αχρωμη…[-X δε λεω ωραια κοπελα αλλα τραγουδιστια με τιποτα…

τελος παντων θα προτιμουσα τη μελωδια των φωνητικων να την αντικαθιστουσε καποιο οργανο κατα προτιμηση βιολι…νομιζω πως το αποτελεσμα θα ηταν υπεροχο… αυτα…:slight_smile:

Shadow Of The Moon φοβερος δισκος αντε κ το δευτερο! μετα εγιναν αναγενεσιακο ποπ!
μπορει να μην ηταν καστρο αλλα τον ΘΕΟ τον εχω δει!:smiley:

ειπε ο γαιδαρος τον πετεινο κεφαλα!:lol: :lol:

πολυ σωστα τα λες! η κοπελα το μονο που καταφερνει ειναι να μην τραγουδαει φαλτσα! γενικα ειναι ισως η πιο αδιαφορη φωνη που υπαρχει αυτην την στιγμη! με λιγα μαθηματα ακομα κ ο vliman τραγουδαει!:stuck_out_tongue:

egw tou bgazw to kapelo tou Richie… pou tolmise na kanei oti goustarei
xwris na upologisei ta sxolia tou eidous autou (tou thematos tou topic)
loipon den exei na apodeiksei tipota se kanenan…
oti eixe na dwsei to edwse kai ta dinei ola gia ola akomi-apla se alli morfi…
taksidepsa sti Rwmi gia na dw tous Blackmore’s Night kai 8O epatha megali plaka…
o an8rwpos sunexizei na zwgrafizei epi skinis…kai nai I Candice einai fwnara,
kai den einai tuxaio pou tin epelekse…makari na ksananakoinwsoun live tous stin Ellada gia na sas peisei…
allwste oi duo tous lansaroun ena polu idiaitero styl, gi auto kai mono aksizoun tin prosoxi…
poios diladi mporei na akouse (peran twn xilioakousmenwn shadow of the moon kai under a violet moon)
to Ghost of a rose i akoma perisotero to Village Lanterne kai na mi mageutike…?
mallon den mpikan ston kopo…
egw xairomai pou den emeinan sto spiti na tragoudane oi 2 tous…
sigoura kati polu kalo kai idiaitero tha eleipe ap ta rafia mas!

us. opoios exei akousei Child in Time, Soldier of fortune, Ariel apo Candice Night
kai de foraei paropides sigoura tha upoklithei!!!

COZY na pas me tin prwti eukairia…
den einai apla mia sunaulia…eimai empeiria…einai olokliri teleti.:wink:
einai apsogoi!!!krima pou mas akurwsan:(

συμφωνω με τα κομματια που αναφερεις οτι ειναι μαγευτικα…και μπραβο στο blackmore που κανει αυτο που γουσταρει και δεν εδωσε λογαριασμο σε κανενα…και οποτε ερθει ελλαδα θα παω με τα χιλια να τον δω…αλλα την candice την θεωρω πολυ λιγη φωνητικα για να ειναι διπλα στον blackmore…:slight_smile: :)και χωρις να εχω καμμια προκαταληψη εναντιον της…ισα ισα που αν μου αρεσε η φωνη της θα ημουν ο πρωτος που θα το ελεγα…
βεβαια γουστα ειναι αυτα δεν αντιλεγω…:dunno:

και θα προτιμουσα ολη αυτη η ιστορια να ηταν instrumentall…

κι εγώ γουστάρω τρελά blackmore’s night,το ghost of a rose όταν είχε βγει απλά το είχα λιώσει,αλλά 2ο αγαπημένο group μετά τους rainbow?:-k :-k
τέσπα,μουσική είναι αυτή…:wink:

Εμένα η φωνή της και μου αρέσει και μου φαίνεται απόλυτα ταιριαστή με το ύφος των κομματιών.
Πάντως το “Village Lanterne” ομολογώ ότι δε με ενθουσίασε. Σε αντίθεση με το “Ghost Of A Rose”, από το οποίο το ομώνυμο είναι απλά συγκλονιστικό και έχει αρκετά καλά κομμάτια. Και τρελαίνομαι και για το σόλο στο “Way To Mandalay”…πω πω πω.
Προσωπικά αγαπημένο μου κομμάτι από B’s N. είναι το “Village In The Sand”.
Άσχετο, αξίζει να έχει κανείς τις περιορισμένες εκδόσεις του κάθε τους cd, είναι όλες μία και μία. Φοβερές και πολύ προσεγμένες συσκευασίες.
Τα δύο πρώτα τους είχαν κυκλοφορήσει στην Ελλάδα από ελληνική εταιρία (Seven Records)! Ψιλοσυλλεκτικά πλέον μιας και η εταιρία δεν υφίσταται 8)

είχα αγοράσει το ghost of a rose σε μια ιδιαίτερη φάση της ζωής μου…όλο το way to mandalay ξυπνάει πανέμορφες αναμνήσεις…επίσης από αυτό ξεχωρίζω τα cartouche,ghost of a rose και τις διασκευές…
όσο για το village lanterne,νταξ,καλό ήταν…είχε μερικές ιδιαίτερα καλές στιγμές,είχε και μερικές άτυχες…προτιμώ τις μπαλάντες,ή τα ταξιδιάρικα κομάτια από τα καθαρά αναγεννησιακά πάντως…

φυσικά είναι γούστα αυτά, και λογικό να μη ταιριάζουν όλων μας…
μπορείς να θεωρείς τη φάση εκνευριστική και ψεύτικη και πολύ παραμυθένια για την εποχή μας…και γραφική κτλ κτλ…αλλά η Candice είναι φωνάρα…δεν είναι απαραίτητο να σου αρέσει για να το παραδεχτείς…
είναι απόλυτα ταιριαστή με το ύφος…είναι η έκπληξη…και είναι και η διαφορά…
επειδή απο την αρχή πίστεψα σ’αυτήν πήγα εξω να τη δω και εμεινα8O …δε μπορεί να είναι τόσο αλάνθαστη…και τόσο όμορφη.
οστόσο είπαμε…μπορεί σε κάποιους να μην αρέσει…δεκτο!
εγώ πχ μπορεί να παραδέχομαι τη Bjork ως καλλιτέχνιδα ως φωνή και ως ότι άλλο λατρεύει το κοινό σε αυτήν, παρόλ’αυτα όμως δε μπορώ να την ακούσω λεπτό…μου τη δίνει στα νεύρα…:-k
είπαμε γούστα…

για τις εκδόσεις που έιπατε…ευτυχώς έχω τα 2 πρώτα αλμπουμ απο τη Seven Records…
ομολογώ οτι δεν το ξερα οτι πλέον είναι συλλεκτικά…χεχε…

πολύ σουπερ η έκδοση του Fires at midnight se box βελούδινο (χρώματος κοκκινόβυσσινί χεχε) με το μινι ποστερ και τις φωτο…επίσης η πράσινη cardbox έκδοση του ghost of a rose kai η διπλή συλλεκτική του Village Lanterne με υφασμάτινη υφή…είναι όλα στολίδια!!!

προσωπικά μου άρεσε το Village Lanterne…περιέχει 25 years" “just call my name” “child in time” “street of dreams” και τόσες άλλες κομματάρες…

απο Ghost of a rose -αγαπημενο- way to mandalay-ghost of a rose-cartouche-loreley και εννοείται η ΤΕΡΑΣΤΙΑ διασκευή του Diamonds and Rust της Joan Baez…

Cozy…village in the sand είναι το αγαπημένο μου απο Fires at midnight…είναι κομματάρα…

το άλμπουμ στο οποίο έδωσα τη λιγότερη προσοχή ήταν το Under a violet moon…παρόλο που το ομώνυμο είναι απ τα τοπ κομμάτια ever για μένα. …απλά είναι αλμπουμ που ΄θέλει το χρόνο του…

για μένα παντα μιλάω!:roll:

Οταν τους ακουω νιωθω μια μαγεια που μονο το STARGAZER και το Catch The RAINBOW μου δινουν

το temple of the king η το rainbow eyes οχι???:-k :-k

α! μιας που το ανέφερες…πολύ όμορφη και η διασκευή των blackmores night στο temple of the king.

Μην ξεχνάς και την περιορισμένη του “Past Time With Good Company” που είχε τη διασκευή του “Home Again” στα ελληνικά μέσα :wink: Ιστορική στιγμή!
Η βελούδινη στο “Fires At Midnight” είναι αρκετά σπάνια πλέον 8) . Πολύ δύσκολα τη βρίσκεις.
Στο “Village…” θα συμφωνήσω για τα “25 Years” & “Just Call My Name”, εντάξει τα άλλα είναι διασκευές. Γενικά δε μου άφησε καλή γεύση. Έχω και καιρό να το ακούσω βέβαια.
Τσέκαρε ξανά το “Gone With The Wind” στο “Under A Violet Moon”, από τα καλύτερά τους, αν και δε το λένε στις συναυλίες.
Όσο για τη Bjork, συμφωνώ απόλυτα. :stuck_out_tongue:

ω ναι!!! η έκδοση του διπλου live με το Home Again στα ελληνικά είναι πολύ προσεγμένη όντως…
είχα πάθει πλάκα όταν το πρωτοπήρα…μία που ήταν άψογοι λάιβ (ήταν πρώτη φορά που άκουγα λάιβ τους)
και μετά το ελληνικό…είναι κομματάκι αστείο αλλά γουστάρω πολύ που το επιχείρησαν…δεν τα πήγε και άσχημα η Candice. το μόνο που δε μου αρέσει είναι η φωτο στο εξώφυλλο…λίγο κουνημένη…λίγο θολή…αλλά μάλλον ήθελαν να δείξουν το πόσο live ήταν…:wink:

όσο για το gone with the wind…ε ναι το ξέρω βέβαια…είναι απ τα αγαπημένα μου στο δίσκο…
με το κάλμπασμα στην αρχή…απιστευτο…επίσης μου αρέσει απο εκεί το morning star…και αρκετά άλλα…
απλά είναι το album που έχω ακούσει λιγότερο…

κι εσύ δώσε κι άλλη ευκαιρία στο Village Lanterne…
έχει κομματάρες μέσα…world of stone, i guess it doesnt matter anymore ακόμη και το Old Mill Inn
…για μένα απ τις πιο ώριμες δουλειές τους…

για το Light The Universe των Ηelloween με την Candice τι γνώμη έχετε?

ps. Cozy χαίρομαι που συμφωνούμε για Bjork…βλέπω τόση μαζική πόρωση γύρω απ το όνομά της που ένιωθα τύψεις όταν την άκουγα και ένιωθα τα νεύρα μου να σπάνε…χεχε…
χωρίς παρεξήγηση στους φαν της,για μένα…μπλιαχ[-X

Πολυ ωραιο, και το video clip επισης, αλλα, where is the solo?:-k