Candlemass - Trouble - Ghost - Hell - Lord Vicar 8/10/11 @ Fuzz Club

Νταξ’, πιο πολύ αναφερόμουν σε ένα άρθρο-report από την περασμένη συναυλία τους (την πρώτη του Lowe) που μου είχε κάνει κακή εντύπωση, οπότε no worries. Εσύ φίλε φάνηκε ότι έχεις συγκροτημένη σκέψη-άποψη από την προήγουμενη “κουβεντούλα” μας (:p) και εκτιμώ πολύ ποστ σαν το αποπάνω.
Και ο Messiah σκατά τα 'χει κάνει με τις ιδιοτροπίες του, δεν ξέρω ποιά είναι η καλύτερη λύση για να απογειωθεί ξανά το συγκρότημα. Γιατί φαίνεται ότι το 'χει ακόμα διάολε! Ίσως μονιμοποίηση του Lanquist, ίσως άλλος τραγουδιστής…

Καλώς σας βρήκα!

Τι ώρα τέλειωσε η συναυλία το σάββατο? Αναγκάστηκα να φύγω μετα το crystal ball για να προλάβω το τρένο…

και για ποιο λόγο έφυγες τόσο νωρίς??? μέχρι τις δεν έχει το σάββατο δρομολόγια?

@Senior: 1[COLOR=“White”]____[/COLOR]

@Elric: μεχρι τις 2 πλεον μονο μετρο εχει,καλα παντα βρισκες τροπο να γυρισεις(εγω πχ πηρα ταξι μεχρι κεραμεικο,απο κει Συνταγμα,Χ14 και παλι ταξι)αλλα ειναι αναλογα και που μενει το παιδι κλπ

αναθεματισμένο num lock :stuck_out_tongue:

Ας πούμε απλώς ότι έχασες μπόλικο πράμα… Όχι μόνο τα τρία υπόλοιπα απ’ το Epicus και ειδικά βέβαια το A Sorcerer’s Pledge, αλλά και Well of Souls, Emperor of the Void, Darkness in Paradise. Do the math… εκεί στη 1 περίπου τελείωσε.

Αυτό για το Messiah το είπα πιο πολύ απ’ τη σκοπιά του να τους δω έστω μια φορά με το κλασσικό line-up, μια που τον έπαιξα και δεν τους είδα όσο ήταν ο Messiah στη μπάντα. Κατά τ’ άλλα είμαι σίγουρος ότι αυτοί οι δύο (Leif-Messiah) δεν μπορούν με τίποτα ο ένας τον άλλον, οπότε το αποκλείω να προσπαθήσουν να συνυπάρξουν για τρίτη φορά…
Για τραγουδιστής, όπως ειπώθηκε κάποια στιγμή, ίσως θα ήταν ιδανικός ο Mats Leven. Και φωνάρα που αρέσει σε όλους, και τα πάει μια χαρά με τον Leif, και δεν τα σκατώνει live!

απο σενα δε το περιμενα:!::stuck_out_tongue:

12.15 έφευγε το τελευταίο απο πειραιά, όπως μου είπαν στο σταθμό…Δεν έπαιζε να πληρώσω 30ευρώ ταξί μετά…Χαζομάρα που δεν πήρα το αυτοκίνητο…Διάβασα στο site του fuzz ότι είναι 150μ απο τον ησαπ (που τελικά ήταν πολύ παραπάνω)…
Τελικά τι ώρα τέλειωσε???

@pumpkin
sign-:oops:
Θενξ για την επισήμανση.

Αυτο!!!
και του χρονου να ερθουν με Lanquist και για τα 25 χρονια απο το Nightfall, να το παιξουν ολο με guest τον Messiah στο ενδιαμεσο.
ζηταω πολλα? :lol:

κατα τα αλλα οσο συμπαθης κ να ειναι ο κυριος Lowe συμφωνω κι εγω με αυτα που γραφονται απο προηγουμενους. Μετα απο 4 φορες που τους εχω δει με Lowe, νομιζω θα τους ξαναδω μονο σε κατι αντιστοιχο με το προχθεσινο, ή αν αλλαξουν τραγουδιστη.

*Α, του χρονου θελω να ερθουν με Lanquist + Messiah + ολο το Nightfall και αναλογο line up… ζηταω παρα πολλα? :roll: 8):p:):roll:8O

μιας και στο report αναφέρθηκα μόνο στους Hell ας πω και δύο γενικότερα λόγια.

πρώτον, το live ήταν υπερβολικά μεγάλο ή εγω γέρασα. ή και τα 2.

πάντως, κουράστηκα τόσο πολύ, που όσο καλα και να έπαιζαν οι Candlemass παρακαλούσα να τελειώσουν, γιατί δεν άντεχα άλλη ορθοστασία.

μη μου πείτε να πάω έξω να κάτσω. έκανα ταξίδι για να δω live όχι για να κοιμάμαι έξω από τις τουαλέτες (που πολύς κόσμος την είχε πέσει σε κάτι καναπέδες!). επίσης, δεν είναι φεστιβάλ όταν είσαι κλεισμένος σε ένα club.

τέλος, οι Hell με τους Ghost έχουν μια μικρή, αλλά σημαντική διαφορά. Οι πρώτοι έχουν show που συνοδεύει τη μουσική τους και οι δεύτεροι έχουν μουσική να συνοδεύει το show τους. Δεν με χάλασαν, αλλά αν αυτoί είναι τόσο σημαντικό όνομα στο heavy metal …άστο καλύτερα.

Να πω και γω μια ψιλοάκυρη γνώμη, μιας και δεν παρεβρέθηκα στο λαιβ αλλά είδα τα vids του δόκτωρα.

[SPOILER]Για Candlemass.Καταρχάς θα τους έβλεπα όπου, όποτε και με όποιον τραγουδιάρη και να παίζανε.Τους έχω χάσει ήδη 2 φορές, το '09 ήταν απίστευτη ξενέρα μιας και αυτή την χρονιά τους έλιωσα περισσότερο.Φέτος λόγω πανελληνίων ήξερα από την αρχή πως δεν θα μπορούσα να κατεβώ.Συμφωνώ για τον Lowe, πούλαμπούλο κτλ… δεν γίνεται να τραγουδάς στους Candlemass και να είσαι τόσο καραγκιόζης.Όπως είπα όμως, είναι τόσο μεγάλο το άχτι μου, που φαντάζομαι δεν θα με πείραζει και τόσο.Ή απλά δεν θα έδινα επίτηδες σημασία. Όσο για τον Messiah, ετοιμάζει καινούριο αλμπουμάκι.8)

Trouble τώρα… το ίδιο άχτι με πάνω! Ο Kory άκυρος εντελώς…δεν έχω τίποτα μαζί του, ούτε με τους Warrior Soul, άλλωστε δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα. Αλλά για Trouble δεεεεεεν… Δεν ταιριάζει ρε παιδί μου, απλά δεν δεν…

Lord Vicar θα ήθελα πολύ να δω επίσης.

Οι άλλοι 2 αδιάφοροι…

αυτά, ήμουν αρκετά επιεικής και δεν άρχισα γαμωσταυρίδια ούτε τώρα, ούτε κατά τη διάρκεια. άλλωστε απέφυγα να τους ακούω τις τελευταίες μέρες και ιδίως την ώρα του λάιβ, άκουγα επίτηδες μάστοντον :stuck_out_tongue:

\μ/ ΜΕΤΑΛ ΟΝ \μ/
[/SPOILER]

Ελα ρε, που ησουν και δεν βρεθηκαμε?

[SPOILER]:razz: :bleh:[/SPOILER]

καλάαα… σε είπα γω.

Ρε παιδιά, τόσες ώρες κόντεψα να πάθω φλεβίτιδα εκεί μέσα… Δεν ήταν και Terra Vibe να την πέσεις στο γρασίδι να πιείς καμία μπύρα… Ακόμα να συνέλθουν τα πόδια μου

Ηταν πολλες οι ωρες, αλλα εγω προσωπικα δεν κουραστηκα. Δεν με χαλασε η ολη φαση του mini festival, το ελεεινο ηταν που δεν αφηναν να βγει εξω ο κοσμος, αυτο ηταν εντελως τραγικο… Οποτε καταλαβαινω απολυτα οποιον κουραστηκε με τοσες ωρες ορθοστασια. Αν μπορουσε ο κοσμος να βγει ευκολα θα ηταν μια χαρα η ολη φαση.

Αυτο σκεφτομουν και εγω στο live και ελεγα στην παρεα μου για reunion με τον Johan… Γιατι οχι, αφου η φωνη ειναι ακομα εδω? Το πραγμα εχει ως εξης με τον Lowe. Εχει σιγουρα πολυ καλη φωνη και ειδικα στο Death Magic Doom δινει εξαιρετικες ερμηνειες. Αλλα live τα σκατωνει. Δεν θυμαται κανεναν στιχο και δεν μπορω να καταλαβω πως ειναι δυνατον να γινεται κατι τετοιο? Ρε πουστη μου, τοσα χρονια ειναι στην μπαντα, δεν μπορει να μαθει τα 14-15 τραγουδια που παιζουν σε καθε περιοδεια απ’εξω? Αμνησια εχει? Ή δεν ασχολειται? Πρεπει ο Leif να κανει κατι με αυτο, δεν γινεται ολη η μπαντα να τα δινει ολα και ο Lowe να ειναι στον κοσμο του…

Γι’ αυτό και ποτέ οι CANDLEMASS και κάθε τέτοιου είδους σχήματα δεν έκαναν ποτέ σοβαρή καριέρα… Τους έφαγε ο ερασιτεχνισμός και γι’ αυτό τους ακούμε μόνο στην Ελλάδα, την Ιταλία και τη Γερμανία:(

Ναι μωρε, εμειναν underground οι καημενοι.

Ο Black Swan έχει ένα πόιντ πάντως, οι Candlemass όπως και να τους βλέπουμε εδώ στην Ελλάδα, γενικά μιλώντας δε θεωρούνται πουθενά όνομα πρώτης γραμμής στο μέταλ. Βέβαια ο Black Swan το αποδίδει σε κάποιον ερασιτεχνισμό που δε νομίζω ότι αφορά το συγκρότημα γενικά, δηλαδή ο Leif εμένα προσωπικά μια χαρά επαγγελματίας μου φαίνεται. Το πρόβλημα είναι μάλλον η μουσική τους που δεν μπορεί να γίνει εμπορική. Είναι γενικό χαρακτηριστικό του ντουμ αυτό. Εδώ το μόνο doom συγκρότημα που πλησίασε στο να κάνει επιτυχία ήταν οι Trouble στις αρχές των 90’s, δηλαδή όταν είχαν από πίσω έναν Rick Rubin και είχαν κάνει και πολύ πιο hard rock τον ήχο τους, και πάλι δεν τα κατάφεραν.

Ναι αλλα δεν βλεπω να τους ακουμε εμεις και αλλες 2 χωρες ενα και δυο εχουν γινει οσο γνωστοι μπορει να γινουν λογω ιδιωματος (ε δεν θα γινοταν και μεηνστρημ ενα ντουμ γκρουπ). Αλλα νταξ, ειναι λιγο too much οπως τα λεει ο Black Swan.