Candlemass

ε κυκλοφορει γενικοτερα αυτο…:slight_smile:

[SPOILER]μακαρι να επιβεβαιωθει και το σετλιστ[/SPOILER]

χαχα…ναι ναι…πανω σε δικο μου βιντεακι το λεει :stuck_out_tongue:

[SPOILER]μακαρι να ερθουν με ολο το epicus και με τον Längqvist μαζι [/SPOILER]

[SPOILER]ποιος εισε ρε savax απο fb?? κανε με add αν θες :)[/SPOILER]

να ερθουν με witchfinder general να καουμε περισσοτερο! :metal:

Μακάρι να έρθουν μεγάλη doom metal μπάντα

Ρε λες?Κλείνει 25ετία φέτος το έπος.

Στις φημες ετσι ειχε ειπωθει. Candlemass με ολο το Epicus και Johan. Αναμενουμε…

Αυτά είναι, μακάρι να επιβαιβαιωθούν οι φήμες, έτσι κιαλιώς σύμφωνα με τα λεγομενά τους, καινούριο δίσκο δεν θα βγάλουν σύντομα…οπότε να η ευκαιρία:):!:

Νέο άλμπουμ σύμφωνα με την Nuclear Blast:

[B]Candlemass - Psalms Of The Dead[/B] LP (Europe: May 25th, 2012)

http://www.nuclearblast.de/en/products/tontraeger/vinyl/2lp/candlemass-psalms-of-the-dead-nuclear-green-vinyl.html

Και Mini LP στις 27/4;

http://www.nuclearblast.de/en/products/tontraeger/vinyl/mini-lp/candlemass-dancing-in-the-temple-of-the-mad-queen-bee-white-v.html

…και μάλλον, σύμφωνα με τα λεγόμενα του Έντλινγκ, το τελευταίο
…για να δούμε πως θα το κλείσουν τοκεφάλαιο…εγώ λέω, με άλλο ένα δίσκο διαμάντι
:):!:

:-kΧμμμ δεν το πρόσεξα αυτό το ποστ και άνοιξα νέο θέμα στις κυκλοφορίες…

ψηφισα το nightfall αλλα αδικω τα υπολοιπα με τον messiah. Για μενα ολοι οι δισκοι τους μαζι του ηταν φοβεροι και η φοβερη οπερατικη φωνη του ηταν που καθοριζε σε μεγαλο σημειο το επικο στοιχειο στο ντουμ των καντλμασσ.

Ειμαι και απο τους λιγους που δεν τους αρεσει η αλλαγη τραγουδιστη με τον Lowe. Για μενα εχασαν ενα βασικο στοιχειο που τους εκανε εντυπωσιακους ως μπαντα στα αυτια μου, καθως η προσεγγιση στα φωνητικα του Lowe ειναι τελειως διαφορετικη και “χαλασε” μουσικα το στυλ που ειχαν ως τοτε.
Βεβαια υπηρχαν προσωπικες διαφορες οπως εχει πει ο Lief και το χασμα φαινεται αγεφυρωτο… Δυστυχως σε εμενα χωρις το Messiah μου φαινονται αλλη μπαντα…
Ισως εχει να κανει με το οτι οταν τους γνωρισα και τους αγαπησα ηταν με τον messiah…

το φακελακι παει στο epicus για τους εξής λόγους
α) Ο Edling σε αυτό το album θέτει τις βάσεις σε ένα ιδίωμα που πολλοί προσπάθησαν μα κανένας δεν πλησίασε τους μεγάλους Σουηδούς, με αναρίθμητα διαμάντια να ακολουθούν
βου) Η επική φαντασμαγορική διάθεση του Epicus σε τραβάει σε όλη τη διάρκεια απ το σαγόνι και σε σέρνει μέχρι να σου γίνει η ψυχή σουρωτήρι και η απόγνωση να κυριαρχήσει. Απ τις ακουστικές νότες στην αρχή του Solitude μεχρι τις ethereal voice lines με τις οποίες η Cille Svenson κλίνει την Παράκληση του Μάγου
γου) Ο τιτάνας που ακούει στο όνομα Johan Lanquist καταφέρνει να σε παλουκώσει στο κλίμα θες δε θες ο οποιος (trivia) μέχρι το άλμπουμ ήταν ποπ καλλιτέχνης και γι αυτό το λόγο άφησε τη μπάντα :open_mouth: :ohgodwhy:
δου) Η απόκοσμη φιγούρα που κοσμεί το εξώφυλλο και ανυπομονώ να κλείσω τα 18 για να χτυπηθεί μπράτσο.

Συγκροτημα με τεραστια επιδραστικοτητα και φυσικα οπως σχεδον καθε πρωτεργατης, ετσι κι αυτοι ειναι το καλυτερο γκρουπ του ειδους.

Τωρα, το να διαλεξεις το καλυτερο τους ειναι κομματακι ζορικο, αλλα με το πιστολι στον κροταφο θα ελεγα το Nightfall, καθως εκει τραγουδαει ο χοντρος και πραγματικα νιωθει την καθε του λεξη… Εκτος αυτου ο αρχηγος συνθετει με μαεστρια και καταθετει ψυχη σε κομματαρες (σιγα μην τις απαριθμησω τωρα)…

Το τελευταιο τους ειναι αρκετα καλο και με φοβερο ηχο!! Ο αλλος τραγουδαει απιστευτα και ειναι κριμα που δεν την παλευει στην ζωη του γενικως…

[B]N i g h t f a l l [/B]

epicus απο μενα γιατι ειναι οτι λεει ο τιτλος του.
επικο ντουμ μεταλ.
μετα χαθηκε λιγο το ντουμ στοιχειο (το σκοταδι) με τον messiah και εγιναν ποιο επικ.
(που δεν με χαλαει φυσικα)
και το chapter six ειναι ΔΙΣΚΑΡΑ!

Οι Candlemass ειναι μεσα στις αγαπημενες μου μπαντες ever, κανεις δεν συνδυασε καλυτερα το doom και το epic απο δαυτους. Τα τραγουδια τους ξεχειλιζουν απο συναισθημα, ατμοσφαιρα, μεγαλειο και μιλουν πρωτα στην ψυχη. Ο Leif ειναι τεραστιος συνθετης και πρωτα απο ολα metal οπαδος και ο ιδιος. Εχουν περασει τοσες φωναρες απο αυτη την μπαντα, Johan Lαngquist, Messiah Marcolin, Thomas Vikstrom, Robert Lowe και ο Bjοrn Flodkvist που αν και προσωπικα δεν μου πολυαρεσει, δεν το λες κακο. Ολοι τους οι δισκοι, εκτος του μισου τουλαχιστον Dactylis Glomerata και του From The 13th Sun, ειναι υπερτατες δισκαρες και εχουν κομματια που σε συντροφευουν για μια ζωη…

Αν πρεπει να επιλεξω εναν δισκο ομως ειναι το [B][SIZE=“2”]ΚΟΣΜΗΜΑ[/SIZE][/B] Epicus Doomicus Metallicus, ολο για 10 με τονο απο τον τιτλο και το εξωφυλλο, μεχρι τις συνθεσεις ειναι απο τους καλυτερους δισκους που ακουσε ποτε ανθρωπινο αυτι. 43 λεπτα [U]απολυτης μουσικης μαγειας[/U]…

Εχει ακουσει κανενας το προσωπικο του Leif Edling που κυλοφορησε το 2008?Ειναι καλο?

ο χοντρος τι κανει τωρα ρε, ξερει κανεις; ειναι σε καμια μπαντα;

Δεν ειναι σε καποια μπαντα, νομιζω οτι υποτιθεται οτι θα κυκλοφορησει κατι σαν Messiah Marcolin.

τι παιζει με αυτους, ειναι ενεργοι;
καιρο εχουν να ρθουν απο τα μερη μας