Candlemass

Καλούτσικο είναι μωρέ αλλά όντως επαναλαμβάνονται αρκετά.Η δουλειά στις κιθάρες όπως πάντα άψογη.

Θα το πω: ναι, αυτό είναι. Μ’ αρέσει αρκετά… τα πάντα λειτουργούν και συνεργούν μέσα στο τραγούδι για κάτι αποτελεσματικό (δεν απευθύνομαι για τον όλο δίσκο, μόνο γι’ αυτό το κομμάτι του). Επιτέλους έκρυψε τα πλήκτρα - στους Krux αναδεικνύονται καλύτερα άλλωστε. Επιτέλους, μια φωνή που δένει ιδανικά, ναι. Και ναι, πείτε με προκατειλημμένο, αλλά οι προηγούμενοι δύο ποτέ δε μου κάθονταν καλά στους Candlemass, όχι.

Προσωπικά, δεν περιμένω να πειραματιστεί ή να δώσει κάτι άλλο. Προφανώς και λογικά πάντα, θα είναι η ίδια μουσική, η ίδια κατεύθυνση, η ίδια συνταγή. Έχει σημασία όμως ο τρόπος και σ’ αυτό το τραγούδι περνάει για μένα αυτό που κάνει.

Εγω παντως το βρηκα κομματαρα και μου φανηκε σαν να ειναι η φυσικη συνεχεια του Epicus Doomicus Metallicus. Σαν να γραφτηκε καπου εκει το 1986-1987 το κομματι, με την καλη εννοια. Φωναρα ο Langquist, ανυπομονω για τον δισκο…

Ωραιότατο… όπως πρέπει

Τι ήταν αυτό που έπεσε στο κεφάλι μου ? εκεί που λες τον άλλο τελειωμένο…

Μπόμπα!

2 Likes

Αυτά είναι!!! Δεν μπορώ να περιμένω να τους δω με τον Johan, απλά δεν μπορώ! Και το τραγουδάκι αυτό όπως είπαμε ντάξει, δεν είναι και τίποτα πρωτότυπο, αλλά είναι τόσο βαρύ ρε φίλε…

14 και σημερα για μενα. περιμενω πως και πως να τους δω live ξανα.

1 Like

Πολύ ωραίο το κομμάτι και το video! :slightly_smiling_face: Σήμα κατατεθέν και το σόλο του Iommi (το πρώτο μισό).

1 Like

Ωραίο τραγούδι, φωνάρα ο Langquist, γελοίο κλιπ.
Θα μπορούσαν να δείξουν μονο τα βυζιά, να τελειώνει η υπόθεση. Περιμένω φαν κλιπ με βυζιά και feasting με μεζέ / ουζάκι.

1 Like

Βυζιά και χταπόδια ρε ο, τι καλύτερο!

Update από την εμφάνισή τους στο Άμστερνταμ!

Είμαι fanboy, το παραδέχομαι. Προσπαθώντας να γίνω αντικειμενικός, θα πω ότι ο Johan σίγουρα δεν νιώθει ακόμα άνετα, ζορίζεται ακόμα λιγάκι. Επίσης όλη η μπάντα έμοιαζε λιγάκι γερασμένη, κάτι που δεν είχα νιώσει στην Αθήνα τα τελευταία δύο χρόνια. Το Ολλανδικό κοινό επίσης ήταν (για τους Candlemass, όχι για τους Ghost) το πιο ξενέρωτο που έχω δει στη ζωή μου. Μάλλον δεν τους ήξερε κανείς, το doom δε βοηθάει κιόλας, αλλά τέτοια ακινησία δεν έχω ξαναματαδεί. Εγώ τα έδωσα όλα και στο πεάκι μου.

Πάμε στα θετικά : πρώτον είδαμε Lief γερό και υγιή. Δεύτερον, ο Johan κάνει τους Candlemass MAJESTIC AS FUCK. Τους κάνει πιο doom, τους κάνει πιο σκοτεινούς, τους κάνει πιο απόκοσμους. Είναι ρε φίλε η φωνή που τους ταιριάζει, τι να κάνουμε τώρα. Το έχει ακόμα, παρά το ότι δεν νιώθε ακόμα άνετα, τα είπε μια χαρά. Και φυσικά εννοώ ότι είπε μια χαρά και τα τραγούδια του Messiah, κάτι που δεν περίμενα! Χρειάζεται παραπάνω ανάσες και έτσι εκφέρει τις φράσεις με κάποια χρονοκαθυστέρηση, κάνοντάς τες ακόμα πιο doom. Νομίζω ότι αυτό οδηγεί την υπόλοιπη μπάντα να παίζει ακόμα πιο αργά και πένθιμα. Γενικά το αποτέλεσμα ήταν ακόμα πιο βαρύ από το ήδη πάρα πολύ βαρύ που παίζουν στα lives τους. Εν ολίγοις με τον Johan σε επίπεδο live έστω μπαίνουν σε νέα φάση, έχει ελαφρώς διαφορετικο ηχοτοπίο, προς το πιο doom η κατάσταση πλέον. Και προσωπικά αυτό θέλω από αυτούς. Μακάρι το νέο άλμπουμ να είναι πολύ καλό, αν και τα μέχρι τώρα δείγματα κατατείνουν στο ότι θα είναι απλά καλό.

3 Likes

Ο Leif σε τι φαση ηταν γενικοτερα?

Μία χαρά τον είδα, κεφάτος και αεικινητος, δεν φάνηκε το πρόβλημα υγείας που είχε να τον επηρεάζει κάπως τώρα!

1 Like

Αυτο ειναι το βασικοτερο, να ειναι καλα ο ανθρωπος. Τελεια νεα!!!

απ οτι διαβαζω Candlemass ακυρωσαν σημερα στο Kit κ εμειναν παγωτο οι φιλοι μου

Γιατί;;

Νομιζω κατι εγινε με την πτηση?ειναι η 2η φορα που ακυρωνουν εκει αν θυμαμαι καλα.Agent Steel επαιξαν 4 τραγουδια χθες,καλα παει…