Champions League 2017-18

  • Μπαίνει χαλαρός να διαβάσει τα τελευταία 30 μνμ *
  • Βλέπει μαζεμένο το πάνελ της Δίκης του Θωμαΐδη *
  • Ο Βαρούχας κάνει ανάλυση των αμφισβητούμενων φάσεων *
  • Κλείνει ήσυχα ήσυχα την πόρτα που άνοιξε για να μην περάσουν οι εξωτερικοί ήχοι στο στούντιο *
  • Διαβάζει το επόμενο νήμα, ελπίζοντας ότι ο Βοριάς, ο Βαρούχας, ο Νικάκης και ο Μπάκας δεν θα έχουν κάνει κι εκεί κατάληψη *

Τρομερή ποιότητα λόγου πλέον σε αυτό το φόρουμ… Καλό βράδυ

8 Likes

Aυτό ακριβώς. Μπήκα να γράψω χθες το βράδυ και σκέφτηκα ότι θα αρχίζαμε να τις μετράμε. Η δικιά μου είναι τόσο, ναι, αλλά η δικιά μου είναι πιο χοντρή, εγώ την είχα στο νερό και μούλιασε κλπ…

Και βαρέθηκα. Λίγο ποδόσφαιρο ρε πούστη…13 γκολ μπήκαν στους δύο αγώνες. Χάθηκε το τόπι. Βγήκαν παίχτες με προσωπικότητα μπροστά, βγήκαν ομάδες με ψυχή (βαθιά υπόκλιση στη Ρόμα για τον τρόπο που προσέγγισε και Μπάρτσα-Λίβερπουλ στο Ολύμπικο, δεν της το είχα), χαζέψαμε στην οθόνη. Τι διάλα; Αντέστε όλοι στο #bertomeouout να τελειώνουμε.

1 Like

Δεν έχετε άδικο.

ο τελικός πάντως είναι εντελώς απρόβλεπτος. Σίγουρα έχει πλεονέκτημα η Real, αλλα κανεις δεν ξέρει πως θα πάει το ματς.
Η Liverpool σίγουρα θα βρει χώρους και έχει δείξει ότι δε θέλει πολλές φάσεις για να κάνει ζημια.
Από την άλλη, αν δε βρει ο Klop λύση στα δεξιά της άμυνας του θα έχει πολλά θέματα με CR και Marcelo.

Είναι επίσης τεράστιο πλήγμα η απουσία του OXC από το κέντρο. Αν δεν προλάβει και ο Can (που φτάσαμε), βλέπω να τρώει επιθέσεις κατά κύματα. Και εκεί νομίζω πως οφείλεται και ο πανικός που βλέπουμε από τη Liverpool σε ματς σαν το χθεσινό η το φινάλε του πρώτου ματς στο Anfield. Πιστεύω πως αν ρωτούσε κανεις τον Klop, θα ήθελε αυτός ο τελικός να γίνει του χρόνου και να έχει τον Keita στην 11αδα.

Αλλα, είναι αυτή η τριπλέτα μπροστά που βγάζει λαγούς από το καπέλο και δε μπορείς να την ξεγράψεις. Ειδικά απέναντι στη Real με αυτή την άμυνα και αυτό τον προπονητή.

Εισαι εντελως λαθος. Πρωτον δεν ειναι πεναλτι. Δευτερον το 0-1 της Λιβερπουλ εγινε 50 δευτερολεπτα μετα απο αυτη τη φαση. Δηλαδη αν δινοταν πεναλτι στην καλυτερη περιπτωση για τη Λιβερπουλ θα ειχαμε το ιδιο αποτελεσμα στο ιδιο χρονικο σημειο, και στη χειροτερη(αν το εχαναν) θα ηταν 0-0 αντι για 0-1.

έλα όμως που κανεις λάθος εσύ, 2 penalty ζητάει η Liverpool (όσα και σωστά ζητάει η Roma):

Liverpool began the game like a team in a hurry, not showing a flicker of apprehension, and had strong penalty claims of their own because of two Kostas Manolas challenges either side of Mané’s goal.


το συγκεκριμένο είναι στο 0-1

πέναλτι είναι. Τουλάχιστον περισσότερο από auto που πήρε η Roma στο πρώτο ματς. Χαζό πέναλτι (όπως το χαρακτήρισε ο Ferdinand στο ημίχρονο) αλλα πέναλτι.

Στο 0-0 στο 7’45’’ ειναι το “πεναλτι” και στο 8’35’’ γινεται το 0-1.

swsta, xa8ika me tosa penalty pou ekane o Kwstakis. Ara to sikwma ston Wjnaldum einai ekeino pou 8a kleidwne tin prokrisi me 0-2 so 10’?

1 Like

…μην ασχολείσαι…

2 Likes

Καποιοι μπορει να ειδαν το δευτερο ημιχρονο μονο

1 Like

Είσαι φαντασιόπληκτος.

Τωρα ρε συ αυτο ειναι αρθρο του Guardian, αμα βαλω καμια Gazzetta δεν θα λεει τα ιδια μαλλον.

Ενηγουεη γιατι εχετε σκαλωσει? Γενικα κουραση ολη η κουβεντα, οκ εγω λεω ειχε ενα σπρωξιματακι η Λιβερπουλ παμε παρακατω, να αναλυουμε φασεις (με διαφορετικα κριτηρια κιολας ο καθενας) δεν εχει νοημα.

2 Likes

Μόνο η Ρομα έκανε φάσεις. Η Λίβερπουλ δεν υπηρχε εχθές

Ακριβώς επειδή είναι άρθρο του Guardian το έβαλα και δεν έχει καμία σχέση με ιταλικά η ελληνικά μέσα. Στο ίδιο ρεπορτάζ λέει και για τα 2 πέναλτι της Ρομα.

Στην Αγγλία γενικά δεν ασχολούνται με διαιτησία. Καθόλου. Ένας σχολιασμός της φάσης και τέλος. Δεν το έκαναν στο Σιτι-Λιβερπουλ που θα πουλούσε κιόλας. Και δεν το έκαναν ούτε οι οπαδοί των μεν ούτε των δε.

Προφανώς και η διαιτησία χθες είχε λάθη. 2 πέναλτι ζητάει η Λίβερπουλ, για μένα το σπρωξιμο είναι καθαρό και εμφανές. Το δεύτερο είναι μάλλον πάνω στη γραμμή, αλλά δεν ξέρει κανείς με σιγουριά, ούτε μετά από ριπλει. Κόβει ένα πεντακαθαρο πέναλτι στον Τζεκο έχοντας σφυριξει οφσαιντ που είναι στην ευθεία. Έκοψε βέβαια και με 2 τέτοια οφσαιντ τη Λίβερπουλ σε αντεπίθεση που τη μια έφευγε μόνος ο Μανε και την άλλη ο Σαλαχ. Δε δίνει ένα πεντακαθαρο πέναλτι στη Ρομα στη φάση του Αρνολντ. Πεντακαθαρο στο ριπλει βέβαια γιατί στην κανονική ροή δε διαμαρτυρηθηκε κάνεις παίκτης της Ρομα. Και δίνει ένα ανύπαρκτο πέναλτι στις καθυστερήσεις που στη ροή του ματς φάνηκε να είναι.

Το θέμα με τα οφσαιντ είναι γενικό κακό, οι διαιτητές προτιμαν να κόβουν φάσεις που ο παίκτης είναι στην ευθεία πάρα να τις αφήνουν ενώ θα έπρεπε να γίνεται το αντίθετο. Μάλλον λόγο του άγχους να μη μετρήσει γκολ οφσαιντ.

Για εμένα οποίος και να περνούσε χθες το άξιζε. Παράπονα μπορούν να έχουν και οι 2. Γιατί σίγουρα η Ρομα με 4-2 και 20 λεπτά είχε τύχη, αλλά και η Λίβερπουλ θα σου πει με 0-2 στο 10 είχε καθαρίσει το ματς.

Ούτε με 0-4 δεν είσαι σίγουρος μ’ αυτή την ομάδα :stuck_out_tongue:.

1 Like

Ακόμη περιμένω να απαντήσεις κάτι σε προηγούμενο ποστ σχετικά με τα κριτήρια που λες περί Ροναλντο και Μεσσι. Εκτός αν δε σ’αρέσει και σε κουραζει να αναλύονται αποκλειστικά και μόνο φάσεις με διαφορετικά κριτήρια αλλά για συγκρίσεις μεταξύ παικτών είναι οκει

Επειδή έχω απορία και βλέπω ότι δεν το σχολιάζει κανείς:

Για τα πέναλτι στο Ρόμα-Λίβερπουλ δεν θα πούμε τίποτα;

@Ror @Alejandro.m @QuintomScenario Ακούει κανείς;

Πού πάει αυτό το φόρουμ επιτέλους; Κι εδώ τρύπωσε η παράγκα της ΟΥΕΦΑ;

1 Like

#bertomeououtououousixsixsix

1 Like