Champions League 2017-18

Τεράστιο μεγαλείο ψυχής :joy::joy::joy::joy:.

Εγώ να πω ότι έφυγα από το σπίτι μόλις χτύπησε ο Σαλάχ και πήγα για ρακές, γιατί ξενέρωσα γενικότερα με την προοπτική του ματς όπως διαμορφώθηκε εκείνη τη στιγμή -ήμουν ήδη αρκετά ξενερωμένος που η Βιλλάρα έχασε την άνοδο από τον καριόλη τον ρεφ και την μαλακισμένη τη Φούλαμ, μια ώρα νωρίτερα- + ότι δεν με ενδιέφερε και τόσο πολύ ώστε να κάψω το σαββατόβραδο στο σπίτι…οπότε δεν είδα το μεγαλύτερο μέρος του και μόνο φάσεις μετά τη επόμενη μέρα…

Αλλά νομίζω ήταν προφανές ότι -δεν διαβάσει γραμμή από ότι έχετε γράψει παραπάνω- η Λίβερπουλ σε συνδυασμό με το ψυχολογικό blackout που προκάλεσε η απουσία του Αιγύπτιου, πλήρωσε την απουσία πάγκου + ενός έμπειρου τέρματος για επίπεδο champions league -ούτε καν για τελικό, just παιχνίδια champions league ομίλων/και αν- απέναντι σε μια πολύ κυνική ομάδα σε τέτοια ματς που δεν έχει και ίχνος συναισθήματος όταν μπαίνει στο γήπεδο -κανένα ίχνος συναισθήματος γενικότερα θα έλεγα :stuck_out_tongue: -… κρίμα, better luck next time, το ‘‘θαύμα’’ σε τέτοιες διοργανώσεις αν δεν είσαι πλήρης σε όλες σου τις γραμμές, δεν γίνεται πια όπως μπορούσε να γίνει πχ 10 χρόνια πριν…

Kατά τα άλλα και πολύ γενικά, άλλη μια μέτρια διοργάνωση έφτασε στο τέλος της με ξανά ένα σωρό κρίσιμα ματς που κρίθηκαν ή διαμορφώθηκαν σε μεγάλο βαθμό από διαιτητικά λάθη (κρίμα για τη Γιουβέντους) + μεγάλες ομάδες που δεν ανταποκρίθηκαν στα κρίσιμα ματς, όπως η Μπάγερν του πρώτου ματς με τη Ρεάλ που έπρεπε να είχε τη ψυχραιμία να τελειώσει τη πρόκριση εκεί + πολυεθνικές που δεν άντεξαν -Παρί- ή λύγισαν -Μπάρτσα- όταν έπρεπε να δείξουν το κάτι παραπάνω + μικροπρέπειες ‘‘μεγάλων’’ παικτών σαν του Ράμος που διαχρονικά σε κάθε τελικό προσπαθεί να αποδείξει ότι όσο παικταράς είναι, άλλο τόσο αλήτης - με τη κακή έννοια- παραμένει -με την προστασία πάντα της ΟΥΕΦΑ- ή με την σπόντα Ρονάλντο περί φυγής, λίγα λεπτά μετά τη λήξη για να τραβήξει τα βλέμματα … μόνο αρνητικά κατά κύριο λόγο έχω να θυμάμαι από τη φετινή διοργάνωση, όπως και τις περισσότερες φορές τα τελευταία αρκετά χρόνια… για το σερί της Ρεάλ χαλάλι, υποθέτω σε μιλένιαλς και επόμενες γενιές θα μετρήσει πιο πολύ, εμένα δεν με ακουμπάει ιδιαίτερα, μπορώ να σκεφτώ εποχές με ομάδες που τις θεωρώ μυθικές τώρα και συγκρίνοντάς τις με την ‘‘Ρεαλ των 3ων τσάμπιονληγκ’’ μου φαίνεται στενάχωρο το πώς έχει διαμορφωθεί σήμερα το ποδόσφαιρο…

υγ. πάντως κρίμα για τον Κάριους… κακό τέρμα ναι (το 2-2 στο τελευταίο ματς της Πρέμιερ, το οποίο από 0-2 έγινε 2-2 είναι δικό του πάλι αποτέλεσμα και παραλίγο να στοιχίσει και την 4άδα στη Λίβερπουλ + ένα σωρό ακόμα περιπτώσεις φέτος), σίγουρα όχι για αυτό το επίπεδο αλλά κακές/κάκιστες στιγμές έχουν όλοι ανεξαιρέτως… εγώ δε θα τον έδιωχνα πάντως, θα τον έλιωνα στη προπόνηση, θα τον είχα β’ τέρμα κ θα του έδινα με την πρώτη ευκαιρία ξανά θέση κάτω από τα γκολποστ για να βελτιωθεί και να το πάρει εγωιστικά… είναι κρίμα να καεί το μέλλον ενός ανθρώπου επειδή αναγκάστηκε να παίξει βασικός σε μια ομάδα με μεγάλους στόχους, όταν εξαρχής η θέση του δεν ήταν να είναι αυτή του βασικού…

6 Likes

μεγαλο παλικαρι ο Καριους, κανονικα ειναι για δημοσιο απαγχονισμο την πλατεια του Λιβερπουλ

Σιγά εσύ, κρατήσου. Ολόκληρος Καν έχει χάσει Μουντιάλ από λάθος.

τι πουτσα τι βουρτσα, τριχες η μια τριχες και η αλλη ρε συ

Του Τζέραρντ έπρεπε να του κάνουν το ίδιο για το λάθος με την Τσέλσι στο πρωτάθλημα ή όχι λες;

6 Likes

Μέτριος γενικά ο Κάριους, αλλά όλη τη χρονιά έπαιζε με άγχος και αμφισβήτηση, γιατί ήταν ο συμπατριώτης του Κλοπ που πήρε τη θέση του Μινιολέ (άλλη περίπτωση). Δεν είναι ότι δεν έχει ταλέντο, αλλά δεν εμπνέει σιγουριά. Βγάζει την (οφσάιντ) κεφαλιά του Κριστιάνο που είναι σίγουρο γκολ και τρώει τα άλλα δύο.

Σίγουρα τραγικά τα λάθη του, σίγουρα το δεύτερο ήταν απόρροια του πρώτου -δε νομίζω με το σκορ στο 0-0 να το έτρωγε, αλλά όπως είπε και ο Ρομπερτσον, το ματς χάθηκε στον τραυματισμό του Σαλάχ, όχι στα λάθη του Κάριους.

2 Likes

Όταν μιλάνε οι ειδικοί :joy:

4 Likes

δεν εχω ιδεα σε τι αναφερεσαι σορυ
επισης υπερεβαλα για το αστειο του πραματος, μην γινεσαι τετοιος

Ο ιμάμης από το Κουβέιτ, Μουμπάρακ Αλ-Μπατχάλι, έδωσε μια διαφορετική… διάσταση, υποστηρίζοντας ότι ο τραυματισμός του Σαλάχ ήταν απόρροια της διακοπής της νηστείας για το Ραμαζάνι, προκειμένου να είναι έτοιμος για τον τελικό στο Κίεβο.

“Ο Θεός τον τιμώρησε. Δυστυχώς, τώρα θα φέρει το βάρος των συνεπειών της πράξης του. Η ζωή μας είναι στα χέρια του Θεού”, υποστήριξε χαρακτηριστικά.

Καταλάβατε τώρα άσχετοι που βγαίνατε στα σχόλια και κράζατε το Ράμος? :stuck_out_tongue_closed_eyes:

1 Like

Θρησκοληπτοι πεταμενοι, τι να περιμενει κανεις

plot twist :upside_down_face:

http://www.england365.gr/article/200376/Θετικά-τα-26-στα-30-τεστ-που-έκανε-για-διάσειση-μετά-τον-τελικό-ο-Κάριους!-(Video)