Chania Rock Festival 2011 (28/8)

Καλά περάσαμε, είδαμε και Rotting Christ featuring Trampakoulas. Ωραία πράματα! Άντε και του χρόνου αλλά χωρίς ασφαλίτες.

[SPOILER][/SPOILER]

(Για το 2012 ανακοινώθηκαν είδη οι WINTER CRESCENT http://www.youtube.com/watch?v=X0jcc5SI2n8)

Πρόλαβα και είδα μόνο τους Nightstalker και τους Rotting Christ. Ο χώρος ήταν ακατάλληλος (η σκηνή είχε κλίση, το έδαφος ήταν χώμα με λακούβες), αλλά η αλήθεια είναι ότι μετά τα περσινά γνωρίζω από πρώτο χέρι ότι τα οικονομικά της διοργάνωσης ήταν δύσκολα. Η προσέλευση ήταν περίπου η μισή σε σχέση με πέρυσι και μάλλον λογικά αν σκεφτεί κανείς πως όλες οι μπάντες ήταν ελληνικές.
Οι Nightstalker έπαιξαν όπως παίζουν πάντα (καλά, αλλά όλα σε μία οκτάβα και αυτό κουράζει αν δεν κάνεις κάτι παραπάνω, 2011 έχουμε…), με το χιουμοράκι του Αργύρη να προσφέρει γέλιο, αλλά και να είναι λίγο προβλεπέ ("[I]ας σπρωχτούμε κι όπως πέσουμε[/I]", “[I]καληνύχτα παιδάκια[/I]” ). Προσωπικά (και ως οπαδός του stoner) είμαι υπέρ τους γενικά, αλλά νομίζω ότι ο τόσος ντόρος δε δικαιολογείται (πια). Όταν η ψυχεδέλεια αυξάνονταν τα πράγματα κλιμακώνονταν ευχάριστα. Η εμφάνισή τους ήταν μεν επαγγελματική, αλλά και ελαφρώς άνευρη.
Τους Rotting Christ τους είδα πρώτη φορά και οφείλω να πω ότι η μουσική τους δεν ήταν ποτέ στα γούστα μου. Έπαιξαν πολύ καλά και ο ήχος τους λίγο πριν τα μισά του σετ και μέχρι τέλους βελτιώθηκε σημαντικά. Ο επαγγελματισμός τους δεν είναι καθόλου συνηθισμένος για τα ελληνικά δεδομένα και η συμπεριφορά τους (και κυρίως του Σάκη που είναι και η φωνή της μπάντας) τους τιμάει πάρα πολύ. Η όλη τους παρουσία ήταν πολύ ανώτερη της προσέλευσης και νομίζω ότι δικαιολογούν το όνομα που έχουν χτίσει εντός και εκτός Ελλάδας.

Τα σουβλάκια ήταν πολύ καλά, η μπύρα κρύα (όχι τσάι όπως πέρυσι) και τα λουκάνικα στα χοτ ντογκ ήταν από αλεσμένες ουρές αρουραίων και αυτιά γατιών.

Τα σουβλάκια ήταν 2 μπουκές, οι μπύρες κομπλέ, οι Nightstalker ψιλοαδιάφοροι, και οι Rotting έσπειραν.

Από τους υπόλοιπους “μικρότερους” μου έκαναν εντύπωση οι Industry. http://www.youtube.com/watch?v=V1T5MUJDIrM