Chelsea Wolfe

Το νεο αλμπουμ εσκασε και παλι μαγεψε.

Η Τσελσι αφησε τα doomo-sludge μονοπατια που ειχε παρει με το Abyss και Hiss Spun, και γυρισε πισω σε πιο παραδοσιακο και σκοτεινο Αμερικανικο ηχο – gothic Americana με ενα twist απο PJ Harvey.
Ο δισκος ηταν μια πολυ ευχαριστη εκπληξη, και μου αρεσε πολυ αυτη η αλλαγη στο υφος. Το Hiss Spun ηταν κορυφαιο, αλλα οντας ηδη πολυ μεταλ δυσκολα θα συνεχιζε προς αυτη τη κατευθυνση.

Τα τραγουδια υπνωτικα – borderline παγανιστικα καμια φορα – και πολυ μελωδικα. Οπως γραφτηκε σε ενα review, η ακροαση του Birth of Violence ειναι σαν να χαζευεις τα αστερια το χειμωνα .

Το outro του αλμπουμ ηταν μια πολυ ευχαριστη εκπληξη.

Τα singles που ειχαν βγει μου αρεσουν πολυ και ηδη απο τα αγαπημενα μου του δισκου (American Darkness, Motherload, Deranged ) και μετα απο λιγες πρωτες ακροασεις ξεχωρισα τα Be All Things, Erde και Dirt Universe.

2 Likes

Erde, Little Grave, Deranged for Rock & Roll τα αγαπημενα μου μεχρι στιγμης. Ποτε δεν απογοητευει η Τσελσάρα (εκτός από όταν εβγαλε το Pain of Beauty don’t @ me)

Κατσε κατσε τι εννοεις στη παρενθεση :open_mouth: ?
Ρε μετριο δισκο δεν εχει βγαλει, τι να λεμε.

εδιτ: το Little Grave βγαζει και Portishead vibes… !

Τον καλύτερο της δίσκο?
@JTN
@JTN
@JTN

Unknown Rooms = Abyss
>
Mistake in Parting = Prayer for the Unborn
>
Apokalypsis = Birth of Violence = Hiss Spun
>
Soundtrack VHS/Gold
>>
The Grime and the Glow
>
Pain is Beauty

Ο δίσκος όλο και μεγαλώνει μέσα μου.

Τώρα που έχει πιάσει για τα καλά το κρύο εδώ, γίνεται ακόμα καλύτερο το νυχτερινό άκουσμα του :grin:.

Αυτή η φωτογραφία που βρήκα στο νετ, είναι από λαιβ στο Λος Άντζελες και την βάζω γιατί νομίζω ότι μπορεί να περιγράψει άνετα τι παίζει με την πάρτη της. :sunglasses:

6 Likes
2 Likes

Το αλμπουμ εχει λιωσει τελειως - τελος του μηνα πετυχαινω το acoustic show!

2 Likes

Δεν έχει σχέση με το τελευταίο της άλμπουμ το ποστ μου, το βάζω εδώ για να μην χαθεί στο θρεντ με τις νέες κυκλοφορίες.

Η Chelsea Wolfe με την εδώ και καιρο ντράμερ της, Jess Gowrie δημιούργησαν ένα νέο πρότζεκτ με τίτλο Mrs. Piss και κυκλοφορεί 29/05.

4 Likes

Πολυ καλα νεα! Γενικα η Τσελσι ειναι σε δημιουργικη φαση.
Η αλλη η τυπισσα ειναι η ντραμερ της ετσι ? εδιτ: το εγραψες ηδη :stuck_out_tongue:

1 Like

Δεν εχουμε τοπικ για το Τσελσακι?

Τι ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ εβγαλε παλι.

2 Likes

Εκανα take over το παλιο θρεντ, για να τα λεμε μαζεμενα.

Δε βλεπω Αθηνα γμτ :frowning:

2 Likes

Έχοντας ακούσει μόνο το πρώτο δείγμα (και αυτό μόνο μια φορά), είπα να κάνω υπομονή να το ακούσω στην ολότητα του. 22 και σήμερα :sweat_smile:

Τα στενά του Τίλμπουργκ τα γνωρίζεις ήδη :wink:

Παίζει να έχει ξανά ποσταριστεί. Σε περίπτωση που δεν…συνεργάστηκε με τον Tyler Bates για το σάουντρακ της ταινίας “X”

2 Likes

Βγηκε ο δισκος και ειναι υπεροχος, οπως ειχε φανει αλλωστε απο τα singles.

House Of Self-Undoing υπεροχο τραγουδι.

The Liminal επισης ηδη αδυναμια.

Ουτε μια αδυναμη στιγμη στον δισκο, θα αποτελεσει καθημερινο πρωινο ακουσμα στο αυτοκινητο για την δουλεια ολον τον Φεβρουαριο λογικα.

Και εγω καπως ετσι σημερα, πρωινη οδηγηση και ακροαση του αλμπουμ.
Μου αρεσε πολυ , και γενικα βγαζει ενα vibe συνδυασμου του Birth of Violence με His Spun, αλλα θελω να το ακουσω ακομα πολυ για να βγαλω αποψη.
Προσωπικα μου αρεσε το περισσοτερο το Dusk.

1 Like

Ε ναι ειναι λιγο καπως το magnum opus του δισκου.

Δεν νομιζω πως ειναι τυχαιο που στο Spotify εχει χτυπησει τρεις και τεσσερις φορες περισσοτερες ακροασεις απο τα αλλα τρια τραγουδια που βγηκαν τους προηγουμενους μηνες. Αν και για να ειμαστε δικαιοι, βγηκε τον Σεπτεμβριο ενω τα αλλα βγηκαν απο Οκτωβριο εως Ιανουαριο.

1 Like