Τι ταινία είδατε σήμερα στο cinema?

φοβερή η Binoche…:D:D:D θεά όπως πάντα!!! μα δεν της ταίριαζε ένας τέτοιος άντρας[-X[-X[-X
το όλο σκηνικό μου θύμισε λίγο από Before sunset, Before sunrise…:p:p:p

λογικα θα παω να δω το χαρυ ποτερ τις επομενες μερες.ξερει κανενας αν αξιζει το 3-d?τι ειναι προτιμοτερο,3-d η κανονικα?αξιζει να δωσεις τα εξτρα φραγκα?

^ δε νομίζω ότι θα προσθέσει κάτι στο όλο θέμα αν το δεις σε 3d…κ εγώ το είδα το Χαρυ Ποτερ σήμερα κ απλά γάμησε. Έχει αρκετά hints οπότε περιμένω και τη συνέχεια…btw ξέρει κανείς ποιο ήταν το απίστευτο μέρος στο οποίο έγιναν τα εξωτερικά γυρίσματα? με Ισλανδία μου έμοιαζε :-s

Είδα και γω το Harry Potter χτες. Το καλό ήταν ότι δεν θυμόμουν σχεδόν καθόλου το βιβλίο οπότε δεν με χάλασε το όλο concept. Σαν ταινία την θεώρησα πολύ καλή.

Ο αδερφός μου που διαβάζει τώρα το βιβλίο λέει ότι έχει πολλά “λάθη” στην μεταφορά.

δε νομίζω πως βγαίνει σε 3D.

Ειδα και γω το Harry Potter.H καλυτερη ταινια και μαλλον η πιο πειστικη στο βιβλιο (τουλαχιστον απο τις τελευταιες που τα βιβλια γινονται πιο ογκωδη). Ειχε αλλαγες οι οποιες δεν ειναι τιποτα ιδιαιτερες

[SPOILER]Δλδ τα αρχικα με γαμους και αποχωρισμους και τετοια καλα κανει και δεν τα πολυ δειχνει. Μονο δυο σημεια πιστευω παραλειψανε. Μια για το παρελθον του Νταμπλντορ που σοτ βιβλιο αφιερωνει πολυ χρονο και μετα για τους κληρους του θανατου που ειναι πολυ σημαντικο και δεν μας λεει τιποτα για αυτο. Ειδικα για τον αορατο μανδυα δεν τον εμφανιζει καθολου στη ταινια ενω στο βιβλιο τον ειχαν γαμησει να τον χρησιμοποιουν. Προφανως στο δευτερο μερος θα τα αναφερει ολα αυτα, γιατι πηγε αρκετα μακρια το πρωτο μερος σχεδον τα 2/3 του βιβλιου[/SPOILER]

Πολυ καλη ταινια.Επειδη βαριεμαι να γραφω δειτε υποθεση:

http://www.villagecinemas.gr/index.asp?a_id=62&parent_id=45&mov_id=002244

Καταρχήν να πω πως δεν έχω επαφή με κανένα από τα βιβλία. Η ταινία ήταν πάντως πολύ καλή. Συνεχίζει να είναι πειστικά σκοτεινή και ενδιαφέρουσα. Πιο ενήλικη από ποτέ μακριά από γρίφους και αθώες περιπετειούλες αυτή τη φορά.

[SPOILER]Κορυφή το μικρου μήκους μέσα στην ταινία που εξηγεί το μυθο του κληρου των θανατων[/SPOILER]

Τρίτη ταινία αυτό το δίδυμο:):!:

ΝΑΙ!Ναι ρε Dead,εχεις δικιο και ξεχασα να το αναφερω κι εγω αυτο…στο spoiler αναφερομαι. :slight_smile: οντως πολυ καλο.

Μόλις γύρισα από το Harry Potter
Ήμουν προετοιμασμένος για τρελή ξενέρα(βλ. 3,5,6) αλλά ευτυχώς μου άρεσε!
Εντάξει αλλαγές και παραλείψεις είχε από το βιβλίο αλλά το χάλι προηγούμενων ταινιών δεν υπήρχε και αυτό οφείλεται φυσικά στο ότι χωρίστηκε σε 2 μέρη
Ανυπομονώ για το part 2

Μπηκα και την ειδα βλεποντας τα βραβεια που εχει παρει στις καννες και απογοητευτηκα καπως. σκηνοθετικα πολυ καλη ομως αρκετα μονοπλευρη και λιγη ως προς την αναπτυξη του θεματος και ξοδευει πολυ χρονο ανακυκλωνοντας τα ιδια πραγματα χωρις να τον χρησιμοποιει για να πει κατι ουσιαστικο.

Και εγω εχθές είδα το Harry Potte.Πήγαινα στο σινεμά με όλα αυτά που άκουσα από φίλους και από αυτά που έγραψαν τα παιδιά εδώ και με την ευχή να μην φάω την νίλα που είχα φάει με το 6…Αλλά τελικά ήταν πολύ καλή η ταινία…
Την προτείνω γενικά ειδικά σε όσους μετά την μούφα του 6 είπαν δεν θα δουν το 7…

είδα και εγώ harry potter… το προηγούμενο σκέτη απογοήτευση(βαρεμάρα, ούτε που θυμάμαι τι γινόταν :p:p), αυτό πολύ καλύτερο… πιο σκοτεινό και εκτός του κλίματος σχολείο, μαθήματα…μπλα μπλα… σοβάρεψαν τα πράγματα…:p:p:p περιμένουμε τώρα το δεύτερο μέρος…

Κριτική για το [B]Αnother Year[/B] ( έχει και κάποιες αναφορές σε σημεία της , γι αυτό το σποιλερ ) :

[SPOILER]Eίδα και εγώ το [B]Another Year[/B] … Μου δημιούργησε αρκέτες απορίες για να την αξιολογήσω πλήρως , και γενικά για το στόχο που είχε η ταινία … Δηλαδή στο πρώτο μισό της ταινίας , σου δίνεται η εντύπωση ότι , επικεντρώνεται στο πως ο Τομ και η Τζέρυ, αντιδρούν , αναπτύσσουν την σχέση τους , εκφράζονται μέσα από τους διάφορους ρόλους τους , και πως διατηρούν αυτήν την αρμονία και την ευτυχία στη ζωή τους …
Στο δεύτερο μισό , όμως “πρωταγωνιστές” γίνονται άλλα πρόσωπα … Ρόνι , Μαίρη κλπ …ο Τομ και η Τζέρυ , δείχνουν πιο “ευάλωτοι” και με περισσότερα ψεγάδια στο χαρακτήρα τους , απ’ ότι πριν που όλα ήταν τέλεια … Ρεαλιστική και ειλικρινής αποτύπωση της πραγματικότητας δλδ , αλλά ως “αμερικανάκια” που είμαστε , δεν θέλουμε και να μας διδάξει κάτι , ώστε να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι ? :stuck_out_tongue:
Ένα μέιον ίσως είναι , ότι μου φάνηκε πως δεν ανέπτυξε επακριβώς του χαρακτήρες και τις επιλογές τους , ωστε να δούμε γιάτι κάποια άτομα “πέτυχαν” και ευτύχησαν ενώ άλλα μαράζωσαν … μήπως ήταν σε μεγάλο βάθμο και θέμα τύχης , γιατί δεν είδα ξεκάθαρη απάντηση σ αυτό… ?
Στα επιμέρους, ο [B]Leigh[/B] παίζει νομίζω πάρα πολύ με τις εκφράσεις και ειδικότερα με τα βλέμματα … δηλαδή πολλές σκηνές , με κυριότερη την τελευταία , οι εκφράσεις και το πώς σβήνει ο ήχος , σου λένε περισσότερα , απ ότι άλλες ταινίες σε 1 ώρα … :p[/SPOILER]

είδα και εγώ το Another year…πολύ καλή ταινία…

[SPOILER]στην αρχή παρουσιάζει όντως την τέλεια ζωή του ζευγαριού, ενώ στο δεύτερο μέρος δείχνει ότι είναι και αυτοί άνθρωποι και δεν μπορούν να είναι το στήριγμα για τους γύρω τους…σωστή παρατήρηση το ότι δεν αναφέρει πως οι χαρακτήρες έφτασαν σε αυτό το σημείο…δηλαδή τι έκαναν ο Τομ και η Τζέρι για να έχουν την τέλεια ζωή και τι έκανε λάθος η Μαίρη για να φτάσει να είναι μόνη της και να βγάζει τέτοια ζήλια και κακία…
γενικά καλή η σκηνοθεσία, καλές ερμηνείες, από τις αξιόλογες ταινίες που έχουν βγει τον τελευταίο καιρό στο σινεμά…
[/SPOILER]

μιας και για το παρτυ ειμαι μακρια ειδα σημερα το

απολαυστικο απλα…οχι hangover αλλα σαν ταινια λεει πολυ…ο γαλυφιανακης αποδεικνυει οτι μαλλον προκειται για μετενσαρκωση καποιας αρχαιας θεοτητας…στο τελος εφυγα απο την αιθουσα μ ενα χαμογελο μεχρι τα αυτια.εχει καιρο να μου συμβει στο σινεμα προσωπικα…και ισως αυτο ειναι το πιο σημαντικο.

[SPOILER]η σκηνη της μαστουρας ακουγοντας πινκ φλοιντ…τι να πω τρελο γελιο[/SPOILER]

Και γω είδα το πάνω, εξαιρετική η χημεία των 2πρωταγωνιστών, ο Ζακ είναι άσος στο μανίκι κάθε παραγωωγού / σκηνοθέτη πλέον.
Ευχάριστο και όχι χαζό, περνάς μια χαρά και ας μην έχει και το πρωτότυπο σενάριο.

καλή ταινία…όχι κάτι το ιδιαίτερο…σε κάποια σημεία ήταν υπερβολική, ειδικά στη σκηνή με το αυτοκίνητο που ανοίγει η γυναίκα του την πόρτα…#-o#-o#-o

Πηγα ψιλο-επιφυλακτικος γτ διαφοροι γνωστοι μου μου ειπαν μετρια πραματα, τελικα λιγο (λιγο ομως)κατωτερο του-ουτως ή αλλως οχι κατι τρομερου αλλα σιγουρα αρκετα αστειου και διασκεδαστικοτατου- Hangover και το καταευχαριστηθηκα…ειχε αρκετο γελιο, ειχε 1-2 κρυαδες, ειχε κατι κοιλιτσες εννιοτε, ειχε τρομερο δεσιμο των δυο πρωταγωνιστων και μερικες στιγμες μου θυμησαν τιμια 80ς road movies ala ‘αεροπλανα τρενα αμαξια πωςτολεν’…ουτε αυτο, ουτε βεβαια το Hangover θα τα προτεινα για σινεμα, αλλα απο την αλλη δεν μετανιωσα κιολας, μετρανε με παρεα, μπυρες και dvd…Γαλυφιανακης ωραια μουρη:D

\μ/