Τι ταινία είδατε σήμερα στο cinema?

Ειδα και γω το covenant χθες.

Δεν εχετε αδικο, η ταινια ειναι κακια και για μενα δεν εχει ουτε την κουλ ψευδο-high concept ιστορια που ειχε το Prometheus και μου κρατησε το ενδιαφρον. Δηλαδη, οχι μονο δεν την ειχε, αλλα ΤΗΝ ΕΧΕΣΕ.

[spoiler] Τελειωνει δηλαδη το Prometheus με τη Shaw να λεει “και τωρα βουρ να παρουμε απαντησεις απο τους Engineers, χουράάάά” και μαθαινεις ξερωγω πως πεθανει off-screen και ο τρελοdavid τους λιανιζει ολους τους Engineers, επειδη έτσι.

Και εχεις τελικως τον τρελόγερο τον Scott - που μάλλον ξεπέρασε τα θεολογικά του; (ή τουλαχιστον διαβασε σχολια στο Ιντερνετ που τον κράζουν) - να κανει οτι θελει στο υπερηλικο κεφαλι του, νομίζοντας πως στο σωτήριο έτος 2017 το κοινό θα είναι οκ με καθυστερημενους επιστημονες να κανουν μαλακιες σε ξενο πλανητη.

Δηλαδη υποτιθεται οτι εισαι ΕΠΙΛΕΚΤΗ ΟΜΑΔΑ που παει να αποικησει σε καινουργιο πλανήτη, και ειστε οκ απλα με το γεγονος οτι εχει οξυγονο και βγαινεται εξω απο το σκαφος ΜΕ ΚΑΠΕΛΑΚΙΑ; Ρε παμε καλα; Δεν δενουν αυτά οταν θες παραλληλα να μας πασάρεις αφηγηματικες τζιριτζατζουλες περι Δημιουργίας και άλλα διάφορα.

Εμενα ας πουμε καθολου δε με χαλασε η φαση με τον David, οτι εκανε πειραματα το ένα το άλλο, επειδη σαν πρωτο-synthetic ειναι διαφορετικος και εχει το ζουζουνι της δημιουργιας (sic), και ουτε με ενοχλησε που καπως εφτιαξε τα Xenomorph eggs και τα ειχε και καθονται κει περιμενοντας τον θρησκο μαλακα καπετανιο (!) να βαλει το κεφάλι του (!!) μεσα (!!!). Ήμουν οκ, γιατι μου αρεσει να μου εξηγουν καποια πραματα, αυτο ομως δε σημαινει πως μπορεις μετα να μη σεβαστεις το θρυλο του Xenomorph, και το τι σημαινει σαν τερας και για το horror/tension building.

Γιατι απο το σημειο και μετα που πανε να φυγουν απο το πλανητη (το τελευταιο 1/3 δηλαδη) ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗ ΤΑΙΝΙΑ ΞΕΚΑΡΦΩΤΗ. Σιγουρα δηλαδη κατι εγινε μετα και χωθηκε ετσι. Το πρωτα 2/3 ειναι κακο σηκουελ Prometheus και τελευταιο 1/3 ειναι κακο sequel Alien.

Και μαλιστα, το 1/3 αυτο ηταν απολυτως απαισιο και ανουσιο. Καθολου τενσιον, καθολου πιστη στην ηρωιδα, καθολου τρομος απο το Xenomorph. Απο κει που κινειται στις σκιες και στους σωληνες ξερωγω, τωρα το βλεπεις παντου στις οθονες… wut?

Ηταν δηλαδη ηλιου φαεινοτερον οτι ο Σκοτ ηθελε να τους χαροποιησει ολους και τελικα εκανε μια μαλακια στο νερο, εχοντας στο τελος ενα ηλιθιο πλοτ τουιστ που τοχες καταλαβει απο περιπου 3 ετη φωτος μακρια.

[/spoiler]

Αnyway, that being said, o Σκοτ λειε θα τα κανει ταινιες Αλιεν μεχρι να πεθανει. Ειμαι οκ με αυτο για καποιο λογο, θελω να δω που το παει και τι αλλες γελοιοτητες θα κανει. Αλλα γουσταρω το creature design, γουσταρω την τρέλα του φασσμπεντερ και γουσταρω καποια visuals. Τωρα για τα αλλα… meh

Ειδα χθες το Wonder Woman

γενικα, οι κριτικες καλα τα λενε. Αρτιοτατη ταινια, τιποτα που μου αλλαξε το ειναι αλλα πολυ ευχαριστη ταινια. Τα δύο πρωτα acts ιδίως ειναι σχεδον αριστα, ενω στο τριτο λιγο χανεται η μπαλα, οπου η Jenkins υποκυπτει σε καποια Snyderisms και ειναι λιγο oh well, νατα μας. Σιγουρα δεν ειναι κατι που χαλαει την ταινια, αλλα ναχουμε να λεμε.

Η Gal Gadot εξαιρετικα συμπαθητικη σαν παρουσια, ερωτευσιμη, γλυκια και κουκλα, πολυ καλη στο ρολο της και απεδωσε πολυ δυνατα το πνευμα της WW… Η Wonder Woman ειναι γενικως ψιλοcheesy σαν χαρακτηρας και οταν επρεπε, το πουλησε καλα.

Εγω τον Chris Pine δεν τον παω γενικως, μου θυμιζει τον Ken της Barbie, αλλα στο Ηell or High Water ηταν εξαιρετικος και εδω επισης δεν μπορεις να μη τον πας. Πολυ καλα σταθηκε στο πλευρο της Gadot και γενικα ομορφιες.

Τωρα στα ιστορικα/κοινωνικα της ταινιας δε θα σταθω, γιατι δεν ειμαι αρμοδιος, αλλα φανταζομαι πως ενα κοριτσι κει στα preteens της, μπορει να θεωρησει την ταινια μεχρι και inspiring, και αυτο κακο πραμα δε το λες.

Σε γενικες γραμμες, φευγει απο αυτα που μας εχουν συνηθισει DC/WB με τα σκοταδια και τη σκονη και τις θλιμμενες φατσες. Ειναι ζωηρή και ζωντανή ταινία (με εξαιρεση το τελευταιο 20λεπτο) με πολυ ωραιες σκηνες, συμπαθητικους χαρακτηρες (για τους οποίους νοιαστηκα πραγματικα). Σχεδον συγκινηθηκα δηλαδη σε 2-3 σημεια της ταινιας , που ειναι big deal οταν ας πουμε ηθελα να φυγω απο το BvS. Η γενική πλοκή οκ.

Συνιστώ

4 Likes

http://www.imdb.com/title/tt1790809

Καταρχήν να πω ότι ανήκω στους φαν της σειράς. Οι 3 πρώτες μου αρέσουν πολύ η 4η μου φάνηκε απλά οκ. Αυτή εδώ είναι μάλλον η χειρότερη περιπέτεια του Sparrow. Ακόμα και ο Depp φαίνεται να έχει βαρεθεί τον χαρακτήρα λιγάκι αν και έχει 2-3 ωραίες σκηνές. Πάντως είναι διασκεδαστική, όλες οι εμφανίσεις παλιών χαρακτήρων είχαν την φάση τους και ο Bardem ως καινούργιος φαίνεται να το διασκεδάζει περισσότερο από όλους. Αν και τελικά μάλλον ο Barbossa κλέψει την παράσταση (μαζί με τα shark zombies φυσικά). Όσοι είστε φαν της σειράς αξίζει τον κόπο, όσοι γενικά δεν γουστάρατε ποτέ η βαρεθήκατε ήδη από την 2η μείνετε μακριά.

*edit

Βρήκα ένα πολύ ωραία βίντεο στο youtube για το πρώτο sequel της σειράς dead man’s chest και μια ανάλυση που με βρίσκει σύμφωνο σε πάρα πολλά. Μάλιστα θα έλεγα πως τα ίδια ισχύουν και για την 3η ταινία της σειράς At World’s End.

https://www.youtube.com/watch?v=dzy2pZ1Yrnc

http://www.imdb.com/title/tt0451279

Γενικά ισχύει ότι είπε και ο Giasonas λίγο πιο πάνω. Gadot πριν δω την ταινία δεν την πίστευα καθόλου αλλά ήταν πολύ καλή, ίσως αυτό να αποτελεί και το μεγαλύτερο επίτευγμα της Jenkins στην σκηνοθεσία. Από εκεί και μετά ακολουθεί λιγάκι συνταγή marvel στα origin story της κάτι που δεν είναι κακό βέβαια αφού λειτουργεί μια χαρά το όλο θέμα. Απλά κάπου εκεί στο 3rd act μας θυμίζει πως είναι ταινία του DCEU και πως ο Snyder ακόμα βάζει τα κουλάδια του στις ταινίες (είναι και παραγωγός αλλά το όνομα του υπάρχει και στο story της ταινίας δυστυχώς). Σε σύγκριση με τις 3 προηγούμενες DC αυτή είναι μακράν η καλύτερη (βασικά η μοναδική καλή). Σε σύγκριση με τις ελάχιστες female super hero movies που έχουμε δει τελευταία (κάτι Elektra και Catwoman) μέχρι και αριστούργημα την λες. Γενικά σε ποιότητα είναι κάπου μεταξύ του πρώτου Thor και του πρώτου Captain America. Δεν το μετάνιωσα πάντως που πήγα να την δω.

Αχέμ, όλα σκουπιδαρία λίγο.
Pirates - κουρασμένο αλλα βλέπεται για το ποπκόρν, και εκεινό το τέλος, πολυ χαρτομάντηλο.
Wonder Woman, όλα καλά - εστω και με το ότι ναναι λίγο αχτραρμά αλλά ο Thewlis, θεός ? Για μπάρμπας κάνει για θέος… ημίθεος και βάλε, Διγενής Αντύπας, μανίτσα. Μαζί με το σκοτεινό "δεκάλεπτο εκει που “το σκάνε” ήταν απο τα χαλασμένα μέρη, αλλά οκ, δεν το σκάτωσαν όσο σε άλλα DC.
Alien - 1 ΓΑΜΩ. 2 Αντε … αντε και το 3… το 4 ξύνει τον πάτο του βαρελιού. Τα spinoffs δεν ενοχλούν πολύ, αλλά το προμηθέας + το covernant, απλά δεν είχαν και ιδιαίτερο ρόλο ύπαρξης. Όταν έχεις κάτι καλό ΜΗΝ το αρμέγεις.
Κάνε κάτι άλλο.
Βασικά υπάρχουν τόσα παλαιά λογοτεχνήματα, που θα μπορούσαν με “καινούριους” ηθοποιούς να τα γυρίσουν. Βλέπε τον καινούριο που θα παίζει ο Ντεπ, που είναι αγκαθα κρίστι νουβέλα διασκευασμένη για 5-6ή φορά ?

Το είδα και εγώ την προηγούμενη εβδομάδα. Διασκεδαστική ταινία, νομίζω το πιο ευχάριστο ήταν η αθωότητα της Daina, ευτυχώς δεν το τραβήξαν από τα μαλλιά και ήταν χαριτωμένη και αστεία. Η τελική μάχη ξεκάθαρα εμπνευσμένη από Ιαπωνικά anime και γι’αυτό ήταν και πολύ καλή. Οι σκηνές δράσεις πολύ καλογυρισμένες, χωρίς να χάνεις την μπάλα, όπως πολλά άλλα blokcbuster.

Η μόνη ένσταση που έχω γενικότερα, είναι ότι η WW είναι νταρντάνα ενώ η Γκαντότ είναι μοντέλο πασαρέλας. Εντάξει, βάζοντας την πανοπλία αποκτά όγκο αλλά δεν παύει να με ενοχλεί… τεσπα, έτσι να έχουμε κάτι να γκρινιάζουμε!

κ εγώ το ίδιο

Άντε το 2 δεύτερο άλιεν γράφεις? ή μπερδεύτηκα ?

κανένα δεν πιάνει το πρώτο το δεύτερο στέκεται και το τρίτο την παλεύει ε μετά, το μαμάει λίγο, το κοβ, τα ίδια πιο “φουστικα” πήγε να κάνει. ΔΕΝ μπορείς να ξεπεράσεις κατι το οποίο είναι εδραιωμένο. Αντε στην καλύτερη περίπτωση να φτάσεις κοντά, κάτι που πιστεύω ίσως να καταφέρει το BR2. αλλά …

Οκεικ, απλά το δεύτερο δεν είναι κατηγορίας “άντε” και “στέκεται”, αλλά καταλαβαίνω την άποψή σου για τα φρέσκα κουλούρια.
Απο την μία σκέφτομαι να μην ακουμπήσω καθόλου την νέα ταινία, απο την άλλη ξέρω οτι θα μπεί ο διάολος μέσα μου και κάποια στιγμή θα την δω.

Βλέποντας το καινούργιο spiderman προσπαθούσα να καταλάβω εάν εγώ μεγάλωσα ή η ταινία ήταν όντως τόσο generic προιόν του σουπερ μάρκετ της μαρβελ.

Δεν θέλω να μπω σε διαδικασία σύγκρισης με το κατά πόσο ακολουθεί τα comic ή πιάνει τον αληθινό χαρακτήρα του ήρωα όπως παρουσιάστηκε σε αυτά, γιατί οκ όταν έχει καταπιαστεί ολόκληρος raimi είναι λογικό να πάνε οι επόμενοι σε διαφορετικές κατευθύνσεις.

Από κει και πέρα όμως δε μπορείς παρά να γελάσεις με το μικρό 14χρονο αγοράκι που παρακαλάει να γίνει υπαλληλάκος του Τονυ σταρκ σε όλη την ταινία , με την νέα MJ και τον τρόπο που αυτή παρουσιάζεται , με την μεταφορική εταιρεία που έχει τεχνογνωσία super-villain και με πολλά πολλά άλλα.

Φαντάζομαι ότι επειδή το ant-man είχε και adult humor μέσα , τα μεγάλα μυαλά marketing της marvel θα αποφάσισαν πως χρειάζονται έναν ήρωα στους avengers που να κάνει γκελ στο ηλικιακό γκρουπ 10-17.Αυτός είναι ο νέος spiderman.

Τέλος είναι εντυπωσιακό το πόσο ξεχώρισε το διαφορετικό στυλ του deadpool από όλες αυτές τις μαρβελοταινίες με τα ΙΔΙΑ ΑΣΤΕΙΑ τους ΙΔΙΟΥΣ ΚΑΚΟΥΣ τις ΙΔΙΕΣ ΔΙΑΣΩΣΕΙΣ τα ΙΔΙΑ LOVE STORY και τις ΙΔΙΕΣ ΤΕΛΙΚΕΣ ΜΑΧΕΣ.

Cinema fast food

3 Likes

Spiderman κι εγώ, με πρόσκληση ευτυχώς. Δεν ήταν κακή την ταινία, αλλά μέχρι εκεί.

Προσωπικά μου άρεσε η teen-movie προσέγγιση και η μη-origin story δομή, Holland/RDJ/Keaton ωραιότατοι κι από παραγωγή/σκηνοθεσία θέλει ψάξιμο για να βρεις κάτι εξόφθαλμα αρνητικό.

Από την άλλη, αυτό το συνεχές χιούμορ το έχουμε φάει με το κουτάλι. Το ίδιο και τους μεχ κακούς. Που ο συγκεκριμένος κάτι προσπαθούσε να κάνει (deja vu με Bruhl) αλλά δεν. Για το γενικότερο γυάλισμα ας μη μιλήσουμε καν.

Καταλαβαίνω ότι by default ο χαρακτήρας του Spiderman τραβάει για μια φωτεινή, κεφάτη, PG ταινία για ποπ-κορν. Από αυτή την άποψη, μια χαρά. Αν είχα ανίψι, άνετα πηγαίναμε θερινό και περνούσαμε τέλεια. Κάτι παραπάνω ούτε γι’ αστείο.

Προφανώς πολύ μπροστά από τα Amazing, αλλά αισθητά πίσω από τα του Raimi. Ναι, και το 3.

1 Like

Spiderman και εγώ σήμερα.

Όταν το διάβασα αυτό μου φάνηκε τρελή υπερβολή και γέλασα λιγάκι. Τώρα που γύρισα από τον κινηματογράφο πάντως μου κόπηκε το γέλιο.

Οκ είναι κατανοητό, ο ήρωας πλέον πρέπει να αρχίσει να απευθύνεται στους σημερινούς 15χρονους και όχι σε όσους ήταν 15 στα 90s. Επίσης αυτό είναι το δεύτερο reboot του χαρακτήρα σε 15 χρόνια. Άρα κάτι έπρεπε να αλλάξει για να μην βλέπουμε συνέχεια τα ίδια. Εδώ όμως η συνεργασία disney/sony κατάφερε το ακατόρθωτο, ενώ άλλαξε τους χαρακτήρες σε τεράστιο βαθμό από τα κομικ αλλά και τις προηγούμενες ταινίες, ταυτόχρονα έκανε ακόμα μια από τα ίδια MCU ταινία.

Προσωπικά δεν μπόρεσα να βρω πολλά που να μου θυμίσουν γιατί κάποτε είχα φάει κόλλημα με τα κομικ του Spiderman και δεν άφηνα τεύχος χωρίς να το διαβάσω 10 φορές. Ελάχιστες καλές ιδέες, 1-2 καλά αστεία και τίποτα άλλο. Χωρίς ίχνος υπερβολής τα Amazing μου άρεσαν περισσότερο. Στο MCU μαζί με το Hulk οι πιο αδιάφορες ταινίες της Marvel. Κρίμα!

ε όλες οι κομικ ταινίες είναι fast-food-αδικες. Χαριτομένο το νεο Spiderman. Μέχρι έκει. Ειρωνια ο Keaton να παίζει το “πουλι”/bird/vulture.

Εχμ βασικά όχι δεν είναι όλες.

ok το v for vendetta ειναι food for thought. Αλλά το καπταν αμέρικα ή το αβέντζας ή 100 άλλα, όχι. απλά είναι ποπ κάλτσουρ, με κλισέ ιστορίες.

ξερά λιτά και απέρριτα, ΓΑΜΗΣΕ

ίσως το καλύτερο hollywood blockbuster franchise των 10s και μια απο τις πιο καλοφτιαγμενες τριλογιες ολων των εποχώνε, με το τρίτο μέρος της να είναι ευ-κο-λα το καλύτερο από της σειράς…

από αναφορές στο αποκάλυψη τώρα μέχρι παραλληλισμούς με άπερχαητς και στρατόπεδα συγκέντρωσης, απιστευτες ερμηνειες απο σερκινς και σια + επιτελους, αξιομνημονευτο και στοιβαρο soundtrack για τετοιου ειδους εργο…πανω απο ολα, τρομερο σεναριο και σκηνοθεσια απο ρηβς/στεναχωριεμαι που μπλεκει με dc τωρα, μιας και οτι εχω δει απο αυτον ειναι αξιεπαινο και θα ηθελα να κανει κατι δικο του πλεον…

δεν έχω να πώ πολλά, οι φίλοι των 2 προηγούμενων να πάτε χτές και θα μείνετε μαλάκες…

8 Likes

Ποια είναι τα δύο προηγούμενα;

Rise και Dawn of the Planet of the Apes.

ΟΚ ευχαριστώ!

1 Like