Cirith Ungol

ναι, το paradise lost κι εγώ σε σκατά έκδοση το χω. τα 3 πρώτα όμως είναι μια χαρούλα :slight_smile:

Restless Records είπες? Πού είσαι ρε ΜΠΑΟΥΓΚ? :lol:

Εγω αυθεντικο εχω μονο το frost and fire οποτε αν βγει κατι τετοιο θα το παρω…Το servants of chos ειχε ακυκλοφορητα η ηταν best of φαση?

Ακυκλοφόρητα όλα.Βασικά είχε και 2 ακυκλοφόρητα τραγούδια, που στην ουσία δεν ήταν ακυκλοφορητα αφού υπήρχαν στην επανακυκλοφορία των 3 πρώτων δίσκων (Cirith Ungol (Live) - Frost And Fire,The Last Laugh (Live) - King Of The Dead). το βρήκα και το κατέβασα…ντάξει βέβαια μην περιμένεις καμιά γαμάτη παραγωγή.Στον πρώτο δίσκο είναι όλα από την πρώτη εποχή τους , ενώ το δεύτερο σιντι περιέχει κυρίως live τραγούδια και τα demos του Paradise Lost.

http://www.metal-archives.com/release.php?id=67593

:oops: Ποιος είναι ο ΜΠΑΟΥΓΚ?

o restless ρε :stuck_out_tongue:

To King Of The dead είναι δισκάρα!

Πρόσφατα υπήρχαν διαπραγματεύσεις να παίξουν οι “Greg Lindstrom and Friends” τραγούδια των Cirith Ungol, σε ένα φεστιβάλ (στην Αμερική νομίζω), αλλά τα χάλασαν κάπου στις διαπραγματεύσεις.
Δεν θυμάμαι να ανέφεραν ονόματα, αλλά με το “Greg Lindstrom and Friends” θα εννοούσαν μάλλον Greg Lindstrom, Robert Garven, Flint (αν και έχουμε πολύυυ καιρό να ακούσουμε νέα του). Baker πολύ δύσκολα…

ιδού και το λινκ

ειχα ακουσει παλιοτερα καποια κομματια απτο paradise lost …Σπερνουν…

http://www.truemetal.org/cirithungol/side.php?side_id=1

το site αυτό το φτιαξε ένας νορβηγός και έχει πολλά ενδιαφέροντα κείμενα για τους Ungol !
Dig in :wink:

Edit :

Λόγια του Garven για τον Jerry Fogle

Jerry quit the band after the release of One Foot In Hell because he was depressed at the fact we had been together for about fifteen years and although we had sold quite a few albums and had lots of fans worldwide we could never seem to get the support we feel we deserved. Our goal was to get signed to a major record label, so we could go tour Europe, where we had always dreamed of going to play. We would work at the band room four or five nights a week answering fan mail, writing new songs and playing for our local fans. We kept waiting for a big break that never came. After Jerry left the band he stopped playing, and his life seem to spiral downhill. He was drinking pretty heavily, and he finally drank himself to death, alone sad and unhappy. I talked to him recently before his death, and he finally admitted that his leaving the band was a huge mistake which he had regretted all along. The sad thing about his death is the loss and squandering of so much talent. Listening to Jerry’s solos sometimes bring tears to my eyes, he played with so much feeling and emotion. One solo that comes to mind is the double lead in “Cirith Ungol”, the intertwining guitars weave a tale of sadness and hopelessness which I feel is the high point in our long and sad tale. I miss him very much, not that we were that close at the end, but I miss his talent which is lost forever!

-Robert Garven, Metal Nightmare interview 2000

Bolded : Ακριβώς οι σκέψεις μου για το σόλο! τι θεός ήταν ρε…

Cirith Ungol-Frost and Fire

Στο ντεμπουτο τους οι Cirith Ungol ακουγονται σαν λιγο μπερδεμενοι.Καπου ακουγονται σαν επικο παουερ,καπου σαν ροκ % ρολλ,καπου σαν χαρντ ροκ.Δυστυχως αυτη η ανομοιομορφια κοστιζει στο αυτι μου και πλεον διαλεγω συγκεκριμενα κομματια του δισκου για να απολαυσω οπως το ομωνυμο και το τιτανιο ορχηστρικο Maybe That’s Why

το ειδατε ε???εγκεφαλικο

θα βαλω τα κλαμματα

Οταν ειχε βγει η ανακοινωση ημουν σε φαση “WTF?” :yahoo:

Μετα που το σκεφτομουν ομως αναρωτιομουν σε τι φαση θα ειναι η μπαντα μετα απο τοσα χρονια χειμεριας ναρκης… 24 χρονια ειναι παρα πολλα και παντα σε τετοιες ανακοινωσεις φοβαμαι για το αποτελεσμα. Ιδωμεν…

Είδα Cirith στο φετινό KIT, όσοι έρθετε στο Up The Hammers κρατήστε μεγάλο καλάθι.Το ότι παίξανε τόσο καλά μετά από τόσα χρόνια που είχαν παρατήσει εντελώς τη μουσική λέει πολλά. Τους πετύχαμε και στο warm up πάρτι της Πέμπτης. Πολύ ταπεινοί άνθρωποι οι οποίοι ένιωθαν τεράστια ευγνωμοσύνη για τον κόσμο που ακόμα τους γουστάρει. Γύριζαν μέσα στον κόσμο και μιλούσαν σε όλους και έβγαζαν φωτογραφίες με όλους Σε κάποια φάση λέει ένας φίλος στον Baker “ένα όνειρο γίνεται πραγματικότητα” εννοώντας που θα τους βλέπαμε ζωντανά και ο Tim του απαντάει σε ψιλο-πλάκα “Για εμένα!”. έπιασα τον Barraza και τα λέγαμε λίγο για το πως έκατσε το reunion και μου είπε πως όταν τον προσέγγισε ο Jarvis των Night Demon και του είπε να μαζευτούν να κάνουν πρόβα, έπρεπε να πάει να αγοράσει κιθάρα γιατί δεν είχε.

Γραφτηκε ιστορια χθες

3 Likes

Απο τις πολυ σπανιες φορες που η πραγματικοτητα ξεπερνα οτι για χρονια φανταζοσουν(προσωπικα μονο με shadow gallery εζησα κατι αναλογο)!
Η μπαντα δικαιωσε πληρως ,τοσο με την αποδοση οσο και με το ολο στησιμο της, το cult στατους της.Το κοινο δε ανταποκριθηκε πληρως σε οτι η στιγμη επεβαλε.

2 Likes

Αν και τους είχα δει ξανά πριν ένα μήνα , προχθές η εμφάνισή τους ήταν ακόμα καλύτερη και τα συναισθήματα ακόμα πιο έντονα. Δεν ξέρω, δυσκολεύομαι να βρω λόγια να περιγράψω τις μαγικές στιγμές που ζήσαμε όσοι πήγαμε. Αποθεώθηκαν όπως τους άξιζε.

3 Likes

Ειχα τον γαμο ενος πολυ στενου φιλου απο τα παιδικα μου χρονια το Σαββατο και δυστυχως δεν μπορεσα να ερθω. Περναγα απο το Gagarin με το αμαξι πηγαινοντας προς τον γαμο και εβλεπα τον κοσμο που πηγαινε στο μαγαζι και ζηλευα απεριοριστα. Απ’ οτι ακουω πρεπει να ηταν καταπληκτικη εμπειρια το live. Ηταν οσο συγκλονιστικο το φανταζομαι αραγε? Θα συνεχισουν τις live εμφανισεις, μιλησε κανεις με τα μελη της μπαντας?

Όλο το Gagarin πρέπει να μίλησε μαζί τους :stuck_out_tongue: Ήταν συνεχώς στη γύρα και βγάζαν φωτογραφίες και τα έλεγαν με τον κόσμο. Ούτε ροκσταριλίκια ούτε τίποτα. Φαινόταν πως ένιωθαν πως ο κόσμος τους κάνει χάρη που ήρθε εκεί να τους ζει. Πολύ ταπεινοί άνθρωποι. Από αυτά που είχα κουβεντιάσει μαζί τους νομίζω πως θα συνεχίσουν και σίγουρα θα ξαναέρθουν (αν δεν προκύψει κάτι έκτακτο) Μίλαγα με τον Barraza στο warm up και πρέπει να μου είπε πως έχουν έτοιμα τραγούδια (ή ήμουν αρκετά μεθυσμένος για να νομίζω πως μου το είπε)

τσέκαρε βιντεάκια στο γιουτιουμπ, έχει ανέβει αρκετό υλικό

3 Likes

Κι εγώ τους έχασα αλλά αν ξαναέρθουν θα ήθελα να τους δω…