Concept Albums

Δυό μικρές διορθώσεις, στη θέση του Crimson Idol το Fear Of A Blank Planet(Porcupine Tree) κάτω από το 7th son. Τα Floyd, Nevermore και ryche δεν μπορώ να τα ξεχωρίσω μεταξύ τους.

Οποιαδήποτε λίστα έχει μέσα be,operation mindcrime, dreaming neon black και nightfall in middle earth, την αγαπάμε :smiley:
Βέβαια το κλου ήταν που έβαλες τα Virgin Steele :thumbup:

Αυτά με έκαναν να αγνοήσω παραλείψεις όπως Scenes From A Memory, Tyranny (ειδικά αυτό), Light of day, Human equation, Remedy Lane

Κοίτα οι Theater δεν μου αρέσουν αλλά το Scenes είναι από τα λίγα albums τους που ακούω ευχαριστά, Το Tyranny είναι από τα πολύ top μου και απορώ πως δεν μου ήρθε στο μυαλό αμέσως αν και δεν ξέρω ποιο απόλα όσα έβαλα μπορώ να βγάλω έξω, Το light of day δεν το ξέρω(ελπίζω να μην είναι κάτι πολύ κραχτό και με έπιασες αδιάβαστο), για το Human Equation βλέπε Tyranny και όσον αφορά το Remedy Lane ξέρω ότι θα σου φανεί αιρετικό αλλά αν και φανατικός οπαδός Pain Of Salvation, το θεωρώ σαν το λιγότερο καλό τους δίσκο για τα γούστα μου.

στις μεγαλειωδεις σας λιστες χωράει να προσθέσω τους καλους μου Green Day με το Αmerican Idiot?

ή και τους My Chemical Romance με το Black Parade? :stuck_out_tongue: :oops:

Αμα γουστάρεις βάλε και το “Η γίδα μου η Τραβεστί” από φυλιώ πυργάκη. Εμείς θα σου πούμε τι γουστάρεις?

Όχι, να φτιαξεις δικιά σου [-X [-X [-X

Καλά ντε μην τον δείρεις. Αν και εγώ είχα την εντύπωση ότι θα εφτιαχνε δικιά του.

Προτεινω να το κανουμε

Operation:Mindcrime vs Seventh Son Of A Seventh Son

Δεν έχει νόημα. Μέχρι και ο Harris παραδέχτηκε ότι το Ο.Μ. είναι κλάσεις ανώτερο

Kαι ο Dickinson επίσης…Είχε δηλώσει οτι το concept του Seventh…ηταν πολύπλοκο και δυσνόητο για τους οπαδούς ενώ του O.M πιο ξεκάθαρο και σαφές…

Ο Dickinson το είχε πει? :-k

Whatever, αυτό εννοούσα

ωραια μη-metal concept albums ειναι τα American Idiot - Green Day και The Black Parade - My Chemical Romance

Καλά επειδή το είπε ο Dickinson αυτό δε σημαίνει ντε και καλά ότι είναι(ΦΥΣΙΚΑ KAI EINAI:) αλλά δε σημαίνει ότι και ο κόσμος αποδέχεται αυτή την άποψη).

Όχι αλλά ειναι ένα καλό επιχείρημα :stuck_out_tongue:

Κοίτα αν είναι να γίνει κάνα τέτοιο Poll εγώ θα προτιμούσα κάνα Scenes From A Memory VS Tyranny ή BE VS Pleasant Shade Of Grey ή Wall Vs Mindcrime τέλοσπάντων κάτι τέτοιο.

Παρεπιπτόντως η λίστα με τα 10 concepts είναι πολύ μικρή, ένα post έκανα και θυμήθηκα στα ξεκούδουνα 3 Concepts από τα πολύ top μου.

Παρεπιπτόντως δεν μου είπες το Το light of day Τίνος συγκροτήματος είναι γιατί σπάω το κεφάλι μου και δεν μπυ λέει τίποτα ο τίτλος.

Camel - The Snow Goose
pink floyd-the wall-animals-DSOTM
iron maiden-seventh son…
pain of salvation-remedy lane
the who-Quadrophenia
jethro tull-Thick as a Brick
David Bowie-The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders From Mars :bow:
Queensrÿche-Operation: Mindcrime(το δευτερο ομως μου εκατσε πολυ στραβα:( )
Blind Guardian-Nightfall in middle earth(α ρε λυκειο)

α,κ judas priest-nostradamus:stuck_out_tongue: :lol: :lol: :lol: #-o #-o stadar…

Έλα ρε συ αν μου έλεγες όλοκληρο τον τίτλο θα το θυμόμουν. Τέσπα, ωραίος δίσκος, γαμάτη και σεβαστή μπάντα αλλά δεν έχω ασχοληθεί πολύ μαζί τους.

san fan twn maiden kanonika prepei na pw: 7th son alla as mn geliwmaste…
QEENSRYCHE- OPERATION:MINDCRIME