Concept Albums

Εμένα το τραγουδάκι μου άρεσε αρκετά :tomato: και η φωνή το ίδιο :tomato:

Η παραγωγή βέβαια αντίστοιχη με ελληνικές underground της εποχής αλλά πόσα και πόσα άλμπουμς έχουμε προσκυνήσει με σκατά ήχο.

Στο μέταλλουμ πάντως, τους δίνουν σε 3 ριβιούζ από 91 ως 100%…:roll: τι πιθανότητα έχει να είναι μέλος ή κοντινός συγγενής τους αυτός που τα έγραψε :stuck_out_tongue:

Αν και ασχετο με το θεμα,το απογοητευτικοτερο απο ολα με τις δισκοκριτικες ανα υφηλιο,ειναι οι υψηλοτατες βαθμολογιες ή αντιστοιχα το θαψιμο αν δεν αρεσει στον ακροατη.Πηξαμε στις δισκαρες ρε γμτ?? [-X

Το ξέθαψα αυτό και έριξα μια-δυο ακροάσεις, ψιλομέτριο στ’ αυτιά μου δυστυχώς.

Amaran’s Plight-Voice in the Light

Συγχρονο προγκρεσσιβ μεταλ απο παλιους τους ειδους.Εκτος απο το εξαισιο ρυθμ σεκτιον,την φωνη μας την χαριζει ο D.C. Cooperπου εδω ακουγεται καλυτερος και απο τα Royal Hunt αλμπουμς.Βεβαια το αστερι της ομαδας ειναι ο Gary Wehrkamp που παιζει κιθαρες και πληκτρα,οτι ακριβως και στους Shadow Gallery.Ολη η μουσικη ειναι δικια του εκτος απο το Truth and Tragedy που ανηκει στον D.C. Cooper.Αρα οποιος φανταστει μουσικη επιπεδου S.G. δεν θα πεσει πολυ εξω.Ισως οχι με τοσες αλλαγες και μουσικες θεματικες αλλαγες αφου κυμαινεται σε πιο ηπιες μορφες και επηρεαζεται απο το στιχουργικο του κονσεπτ που βεβαια βασιζεται στην νουβελα Voice in the Light του John.W. Crawford. (www.johncrawford,com) και αφιερωνεται σε αυτους που πασχουν ή απεωιωσαν απο καρκινο.Ακουστε/διαβαστε το.Ομορφη παρεα για τις πρωτες ωρες της ημερας,οπως τωρα (ειδικα αν δεν δουλευεις και κρατας και μια φραπεδια στο χερια και διαβαζεις):slight_smile:

πολυ καλος δισκος ο πανω…τον ακουω απο τοτε που ειχε βγει…

Skyforger-Latviešu strēlnieki (Latvian Riflemen)

Στο δευτερο δισκος τους οι Folk blacksters Skyforger,θα προτιμησουν να ασχοληθουν εξ ολοκληρου με μια ιστορικη αναδρομη/οπτικη γωνια για τα βασανα που περασε η Λιθουανια κατα τον 1ο Παγκοσμιο Πολεμο με ιδιαιτερη βαση τον ρολο που παιξανε οι τοπικοι ηρωες/πολεμιστες.Οι στιχοι ειναι (και ) μεταφρασμενοι.Το ωραιο της υποθεσης ειναι οτι δεν αναλωνονται σε τπτ βλαχιες,και τα παραδοσιακα στοιχεια ντυνουν ζεστα την κατα ταλλα παγωμενη τους μουσικη.