Corrupted ρε!

Δεν είναι τόσο βόθροι (sic). Θα ξανακούσω κάποια άλλη στιγμή!

Λοιπόν μέχρι στιγμής έχω ακούσει όλα τα full-length. Νομίζω αυτό που μου άρεσε περισσότερο και με διαφορά είναι το Se Hace Por Los Suenos Asesinos. Το πρώτο κομμάτι με την ακουστική είναι μεγάλο σκάλωμα, το δεύτερο κλασικό, καυλωτικό σλατζ για να γουστάρουμε και το τρίτο έχει γαμηστερό, μονολιθικό, τιτάνιο ριφφ που τσακίζει κόκαλα!
Πάντως λύστε μου μια απορία, γιατί έχουν κόλλημα με τα Ισπανικά οι τύποι;;;

Το Nadie είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ δίσκος! Έχω κολλήσει όλη ημέρα σήμερα…

Πωωωω ρε φίλε! Όντως το Nadie είναι τεράστιο! Παιάνεεεες!!!

bump γιατί υπάρχουν νέα και δεν είναι τόσο ευχάριστα.

Σε κάποια φάση βγήκε η φήμη (οι corrupted δε δουλεύουν ιδιαίτερα με “επίσημες ανακοινώσεις”) ότι μέσα στο καλοκαίρι η μπάντα θα έμπαινε στο στούντιο να γράψει το διάδοχο του έπους “El Mundo Frio”. Ok, στα καπάκια άρχισαν οι φήμες στα διάφορα dom/sludge fora “μου είπε ο κιθαρίστας ότι θα’ναι πιο μελωδικό/ατμοσφαιρικό”, “προχτές που τους είδα στη γιοκοχάμα παίξαν ένα καινούριο που ήταν πιο brutal και noise” κλπ. ντάξει ραδιο-αρβύλες όλα αυτά.

Και ξαφνικά λέει ο Hevi (τραγουδιστής, επίγειος θεός, μορφάρα, ψυχάρα, για πάντα αεκάρα) κάπου στον Ιούνιο έγραψε στο facebook του “long time no see in here. I quit Corrupted.” ΓΚΝΤΟΥΠ!

Από κει και πέρα φημολογείται πως είχε γράψει κάποια φωνητικά αλλά κανείς δεν ξέρει άμα θα χρησιμοποιηθούν πουθενά, και η μπάντα μάλλον τον έχει αντικαταστήσει με κάποιον από την grind σκηνή της Οσάκα. Θέμα τέλους των Corrupted δεν τίθεται, συνεχίζουν και μάλισταν έπαιξαν λάιβ (αν και δεν μπορώ να βρω βιντεάκια στο γιουτούμπ) εδώ:


(Σημειωτέον πως το myspace της Nostalgia Blackrain είναι ό,τι κοντινότερο σε “επίσημη ενημέρωση” μιας και η εταιρεία ανήκει στον ντράμμερ Chu -είχε επανακυκλοφορήσει και το “Paso Inferior” CD πρόπερσι- ενώ το επίσημο σάιτ των Corrupted δεν έχει ανανεωθεί εδώ και περίπου δυο χρόνια)

Τέλος πάντων να δούμε που θα καταλήξει όλο αυτό, αν και ντάξει όποιος και να’ρθει Hevi είναι μόνο ένας, και προς τιμήν του χώνουμε βιντεάρα:

CORRUPTED La Guerras Radio 97 CS

A few left, then gone forever. Pro-done live boot of primitive brutality. Deluxe cases. Limited to 55 copies.

http://deathsmilerecords.blogspot.com/2011/01/deathsmile-secret-new-years-store.html

^^^

Για μια στιγμή σκέφτηκα να παραγγείλω την κασέτα ε :p:p:p

Tι μπαντάρα είναι αυτή! Έχω λατρέψει πρώτα απ’ όλα El mundo, μετά τα Paso inferior/Νadie και το La victima es tu mismo. Α ναι, και το σπλιτ με Grief. Έχω και πολύ πράμα να ακούσω ακόμα όπως πχ. Se hace, αλλά τους αγαπώ ήδη. Αυτός ο αρνητισμός που βγάζουν είναι (σχεδόν) μοναδικός.

Ήθελα να το κάνω bump, αλλά με πρόλαβες. Λιώνω τα studio albums τους εδώ και κάμποσο καιρό. Μαυρίλα πολύ και κάψιμο. Ιδίως όταν πρωτάκουσα το ‘‘Paso inferior’’ και έσκασε η φωνή του τυπά ξαφνικά σκοτείνιασαν τα πάντα. Ή το άλλο το κομμάτι με το γαμημένο το πιάνου που σε βασανίζει για 10-τόσα λεπτά. Μαζοχιζόμαστε λίγο, αλλά γουστάρω. :stuck_out_tongue: Α, και να πω για άλλη μια φορά πόσο γαμάτη ήταν η παρουσίαση του Bleedin’ που θες- δε θες σε κάνει να ασχοληθείς με την μπάντα.

^:oops:

ο παπαράτσι σας ενημερώνει:

Κανένα μέλος των Corrupted δεν έπαθε τίποτα από το σεισμό και το τσουνάμι μιας και μένουν στην Οσάκα (το Τόκιο ήταν που χτυπήθηκε), αν και το site της Nostalgia Blackrain (εταιρία που ανήκει στον ντράμερ Chu) έχει ακόμα τα μηνύματα αλληλεγγύης και συμπαράστασης (respect!).

Στην ιαπωνική περιοδεία Melvins/High on Fire/Unearthly Trance, τα μέλη των δύο τελευταίων συναντήθηκαν με τον αντικαταστάτη (:wink: του Hevi, αγνώστων λοιπών στοιχείων.

μονο αποθεωση για τους τρελους αυτους σλατζοντουμαδες! εχω λιγο καιρο να τους ακουσω αλλα θα τους ξαναπιασω συντομα… :slight_smile:

Δεν ξέρω που ξετρύπωσες πως είναι αντικαταστάτης του Hevi, αλλά τα στοιχεία του δεν ήταν και πολύ δύσκολο να βρεθούν. [B]Taiki [/B]λέγεται και είναι γνωστός gotho-dj της γιαπωνέζικης σκηνής.

http://www.myspace.com/dj_taiki_blackveil

Έχοντας πλέον στην κατοχή μου τα Εl mundo, Paso, και το βινύλιο του Nadie, έχω να πω πως oι Corrupted είναι μ_ο_ν_α_δ_ι_κ_ή μπάντα. Αυτό που κάνουν είναι δύσκολο να το καταλάβεις με τη μία, αλλά με τον καιρό τους αφομοιώνεις. Και σίγουρα δεν παίζουν απλά νότες, αλλά έχουν μια οπτική και ένα όραμα που τους κάνει να ξεχωρίζουν σαν τη μύγα μες στο γάλα από το σωρό (και ας είναι το διαδίκτυο αυτό που τους ανέδειξε τα τελευταία χρόνια, και χωρίς αυτό πάλι θα έβρισκαν το δρόμο τους για τα αυτιά κάποιων ακροατών)

Το El mundo frio πάντως, σε μία ώρα και 11 λεπτά συντρίβει κάθε πολυφορεμένη έννοια όπως postrock (ειδικά αυτό το στέλνει στον τάφο), doom και sludge.

η φωτό στο φβ των Unearthly Trance το έγραφε (με επιφύλαξη). Τώρα την κατέβασαν, όπως και όλες από την “καταραμένη” περιοδεία στην Ιαπωνία.

[B][SIZE=5]ΕΛΑ ΜΩΡΗ ΜΠΑΝΤΑΡΑ ΚΟΡΡΡΡΡΑΠΤΙΝΤ!!![/SIZE][/B]

Δίσκος της χρονιάς ή είναι νωρίς ακόμα;

Η αποψάρα μου για τον δισκο εδώ: http://tastecornucopia.blogspot.com/2011/09/corrupted-garten-der-unbewusstheit-2011.html

Συμφωνω μεχρι και στους τονους για οτι γραφεις για το Gekkou no Daichi.Σιγουρα το κορυφαιο κομματι της χρονιας μαζι με το Adrift in the ocean(το εγραψα και στο thread με τα καλυτερα τραγουδια,αλλα κανεις δεν εδωσε σημασια:p).
Φυσικα και ο υπολοιπος δισκος ειναι εξαιρετικος,μου αλλαξε γνωμη για το συγκροτημα και ισως ξανακουσω το El Mundo Frio που με ειχε κουρασει οταν το ειχα πρωτακουσει.

Ξεθαβω το θρεντ μιας απο τις αγαπημενες μου μπαντες μιας κ ξαναεβαλα αυτο το επος

Τι θυμήθηκες, ρε φίλε… Από τα καλύτερα εισαγωγικά post για μπάντα από τον Bleedin’ History. Πόσο κάψιμο αυτή η μπάντα.

1 Like