Death Μetal κυκλοφορίες

Δεν έχω ακριβή πηγή, αλλά απ’ όσα διαβάζω θα κυκλοφορήσουν καινούριο δίσκο οι [B]Soulburn[/B]. Η μόνη διαφορά είναι πως ο Gubbels δεν θα είναι μέλος, αλλά θα πάρει την θέση του ο Twan van Geel των Legion of the Damned. Σίγουρα είναι από τους δίσκους που θα περιμένω με ενδιαφέρον, καθώς το Feeding on Angels μου είχε αρέσει πάρα πολύ.

Devangelic - Resurrection Denied - 2014

Brutal βλασφημία από Ιταλία που δεν υποτιμά τη νοημοσύνη μας με μερικά μπλαστίδια. Είχα ακούσει ένα κομμάτι πριν βγει ο δίσκος που με ξετρέλανε αλλά δεν είχα μεγάλες προσδοκίες. Κιομως νομίζω ξύπνησε την όρεξη μου για brutal πάλι. Μονοπάτια Devourment και Kraanium θα έλεγα. Φυσικά δεν ακούμε κάτι καινούργιο αλλά τουλάχιστον κάνουν πάρα πολύ καλά αυτό που θέλουμε.

Tι παιχτηκε εδω περα ρε παιδια ?
Τι παθανε τα παληκαρια μας και παιζουν τετοιες μουσικες ?
Αν τα τραγουδια ηταν λιγο πιο μικρα θα ηταν πραγματικο διαμαντι.
Πως το λες αυτο πραγμα τωρα ? Ψυχεδελικο μεταλ ? Δεν τολμω να το πω
death metal γιατι πολυ απλα δεν ειναι.

Edit : Να εκθειασω για αλλη μια φορα τους τρισμεγιστους [B]The Chasm[/B].
Αυτη η μπαντα παιζει μπαλα σε δικο της γηπεδο πραγματικα.Επειδη επεσε ξεθαμα.

[B]Ogdru Jahad - I[/B]

Κυκλοφόρησε το 2013 από την [B]Iron Bonehead [/B]η οποία τείνει να γίνει η πιο αξιόπιστη εταιρεία για εμένα με βάση τα ακούσματά μου. Black/Death από την Δανία, το οποίο τιμά και με το παραπάνω τους πατέρες του είδους. Παρότι ακούγεται ωμό και ξερό όπως αναμενόταν, οι κιθαριστικές ιδέες είναι ξεκάθαρες και δεν χάνονται ανάμεσα στα υπόλοιπα όργανα, ενώ δεν λείπουν και τα κλασικά διάσπαρτα solos που θυμίζουν την σχολή των Slayer. Με τράβηξε γιατί δημιούργησε μια απόκοσμη και σκοτεινή ατμόσφαιρα, με τις απαραίτητες δόσεις “τρουίλας” πάντα αλλά χωρίς να γίνει επιτηδευμένο.

Δείγμα:
Hobo of Nazareth

Νεο [B]Origin[/B] στην πιατσα.

Origin - Omnipresent 2014

Οι τύποι ξέρουν πως παίζεται το τόπι που γράφει technical brutal πάνω, με μερικά οφσάιντ όμως εδώ!
Με την πρώτη ακρόαση ο δίσκος ακούστηκε ευχάριστα. Τα ντραμς βγάζουν τρομερή δυναμικότητα, εξάλλου έχουμε συνήθισει σε ντραμολαγνείες με Origin.
Η παραγωγή δεν μου φαίνεται πολύ καθαρή, σκέφτομαι μήπως ήθελαν να δείξουν ένα πιο άγριο προφίλ και όχι τόσο καλογυαλισμένο.
Κάποια δυνατά κομμάτια και σίγουρα δίσκος που δεν τον βαριέσαι εύκολα, χωρίς να παίρνω κι όρκο αν γίνεται καλύτερος με τις ακροάσεις.Αυτά με την πρώτη αυτιά.
Τα δυο instrumental αχρείαστα για μένα.
Kαλά ριφφς, σε αρκετά σημεία κοντά στο στυλ του Entity.
Manifest Desolate κομματάρα, αλλάγες συνεχώς, με mid-tones σημεία.
Unattainable Zero αρκετά αργό σε σημεία που δεν με ενόχλησε τόσο αλλά δεν πολύ κατάλαβα τη “λογική” του.
Στο Redistribution of Filth σα να έσκασε brutal θρασιά,όχι!!!Γούσταραν μάλλον αν κρίνουμε και από τη διασκευή S.O.D στο τέλος, την οποία είδα στο metal archives αλλά δεν άκουσα.
Από εκεί μέχρι το τέλος απλά ακούμε αυτό που μας αρέσει.

Matia, Deathster, Weedow, απόψεις, take your time.

Το λοιπόν… Μόλις άκουσα 3 κομμάτια που βρήκα στο youtube. Ό,τι άκουσα μέχρι στιγμής φαίνεται αρκετά δυνατό. Άλλωστε δεν έχουν απογοητεύσει μέχρι στιγμής οι Αμερικάνοι. Για’μένα πάει στα συν η πιο “βρώμικη” παραγωγή, τους δίνει μεγαλύτερη αμεσότητα νομίζω.

Όπως είπα δεν έχω ακούσει ολόκληρο το δίσκο αλλά έχω ένα προαίσθημα ότι το [B]“All Things Dead”[/B] είναι άνετα από τα highlights του.

[B]Vallenfyre - Splinters 2014[/B]

Συχνά εμφανίζονται μπάντες όπως αυτοί με πολύ γνωστά μέλη και το 60% των οπαδών αυτών των μπαντών θα τους στηρίξουν είτε είναι καλοί ή κακοί. Οι λεγόμενοι προσωπολάγνοι. Και έτσι βρίσκονται ψηλά άλμπουμ, χωρίς να το αξίζουν και συνεχίζουν να τα εκθειάζουν κάποιοι.
Οπότε όποιος το ακούσει, όχι προκατειλημμένα.
Δεν με νοιάζει ποια είναι τα μέλη και ούτε αν τα τύμπανα του Erlandsson είναι ποζεράδικα, που είπε και ο Chrisp, και έχω πραγματικά απορία ποια εννοεί ποζεράδικα τύμπανα(όχι για τον συγκεκριμένο δίσκο, γενικά).

Με αυτή τη λογική κινήθηκα και στο πρώτο άλμπουμ(I know λίγο κολλημένη) και δεν έδωσα πολύ βάση. Έτσι κινήθηκα και εδώ, βάζοντας το μια φορά που με εντυπωσίασε αμέσως όμως. Μετά από 3-4 ακροάσεις νομίζω ότι το άλμπουμ είναι πολύ καλό αλλά οχι κάτι τρομερό.
Βρωμάει Entombed-ίλα, χωρίς κάποιο δύσκολο ριφφ, περισσότερο κινούνται στο doom βέβαια. Αλλά είναι παιχνιδιάρικο, έχει τα d-beatια του που μου άρεσαν πολύ, τα ωραία ντραμς του, τα πιασάρικα κομμάτια που θα τα παίξει και κάνα μεταλάδικο.

Δεν είναι κάτι που ακούς πρώτη φορά, δεν είναι κάτι που το κάνουν καλύτερα από τους άλλους. Ποτέ δεν λέμε όχι σε death/doom Σουηδίλα όμως, οπότε καλοδεχούμενo.

Είναι απλό, με τον όρο “ποζεράδικα” εννοούσα ότι στο συγκεκριμένο κομμάτι ο Erlandsson ξεφεύγει από το σκοπό του να υπηρετήσει το μουσικό σύνολο και παίζει σε μεγάλο βαθμό χάριν εντυπωσιασμού.

Καινούργιο κομμάτι από Cannibal Corpse που μου άρεσε πάρα πολύ. Καθαρά thrash/death κομματάρα.

Cannibal Corpse “Sadistic Embodiment”

https://www.youtube.com/watch?v=iuRWK17T4_M

Έχω πολύ καιρό να κολλήσω με άλμπουμ τους. Αν τα καταφέρουν με αυτό…

πριν “μπει” ο corpsegrinder το κομματι οντως… θρασιζει… σιγουρα κατι ελαφρως διαφορετικο απο μια μπαντα που δεν μας εχει συνηθισει. αρκετα συμπαθητικο το κομματι με ωραια σολακια! το θρασοριφ (του κουπλε) τελειο, αυτο του ρεφρεν πολυ μετριο…

Νέο κομμάτι Necros Christos από το “NINE GRAVES” EP.
https://soundcloud.com/sepulchral-voice-records/necros-christos-nine-graves

από Sepulchral Voice and Ván Records,το CD κυκλοφόρησε,το 12’’ καλό Οκτώβρη.
http://www.sepulchralvoice.de/index2.htm

Ξεκάθαρα ροκάδικη διάθεση (όπως έγραφα και για το λάηβ τους) αλλά εθιστικό.
Μ’ αρέσει :!:

Επανακυκλοφορησε και το ντεμο των Incubus του Mike Browning(Nocturnus). Για πρωτοντεμακηδες που γουσταρουν πρωιμο ηχο Morbid Angel

Εγώ γουστάρω κυρίως που όσο ντίβες και να το παίζουν σε αρκετά σημεία, τουλάχιστον έχουν ανεξάντλητη όρεξη συνθετικά. Δεν έχουμε δει κάτι κακό από δαύτους ακόμα.

το οτι η δουλεια τους ειναι απο ενα επιπεδο και πανω ειναι αδιαμφισβητητο. ωστοσο και λιγη “εξελιξη” του ηχου τους για αποφυγη υπερεπαναληψιμοτητας δεν θα εβλαπτε… καθε φορα που ακουω ενα αλμπουμ CC πραγματικα μ αρεσει μα απο την αλλη πλευρα με πιανω σπανια να εχω “αναγκη” να τους ακουσω ακριβως γιατι ξερω τι εχουν να μου πουν και οτι δεν θα με εκπληξουν πουθενα…

οσο ηταν να εξελιχθει αυτος ο ηχος εξελιχθηκε, δεν νομιζω οτι παει πιο περα. Το μονο που πιστευεω απαιτει ο μεσος οπαδος των cannibal ειναι απλα οσο πιο πολλες αξιοπρεπεις/πορωτικες συνθεσεις σε καθε δισκο. Κατι στο οποιο το 90% των υπολοιπων στο τεχνικο/brutal death πλεον αποτυγχανει. Το κομματι παντως δεν με τρελανε αλλα και παλι … ειναι ανω του μεσου ορου σε σχεση με τα υπολοιπα που ακουω κατα καιρους.

Θες να ξανά διαβάσεις την πρόταση σου και να μου πεις αυτές τις μπάντες που ανήκουν στο 90% που αποτυγχάνουν να κάνουν αυτό που πρέπει στο brutal death metal και το κάνουν οι cannibal? Δεν καταλαβαίνω τη σύγκριση, εκτός αν κατάλαβα την πρόταση σου λάθος.

Ναι και εγώ δε νομίζω να καταφέρνουν κάτι καλύτερα οι CC από πάρα πολλές tech-brutal death μπάντες. Είναι πολύ υψηλό το επίπεδο και ακόμες πιο πολλές οι προτάσεις στο συγκεκριμένο ιδίωμα τα τελευταία χρόνια, αυτό βέβαια είναι ίσως και πρόβλημα, δεν ξέρεις που να πρωτοκάνεις focus γαμώτο.

Στο θέμα μας τώρα, έχω πάθει πλάκα με το Jupiter των Atheist…

μα τι αλμπουμάρα είναι αυτή, τι συνθεσάρες και τι “συναίσθημα” βγάζουν τα άτομα. Unbe-fuckin-lievable 8O

Επίσης αυτοί εδώ οι Καναδοί τα σπάνε με τρέλα, tech-death μπρουταλίζων και γκραιντίζον με μια διάχυτη benighted αισθητική όμως.

και μια κομματάρα συντροφιά, [I]It’s Not Stanley, It’s Stan Lee[/I]

εδώ για [I]streaming[/I]

.

δεν με κατάλαβες. δεν είπα να εξελίξουν τον ήχο του (μπρουταλ) ντεθ μεταλ, αλλά τον δικό τους. να κάνουν και καμιά πουτανιά. κάτι που δεν το περιμένουμε απο δαύτους. έστω να πειραματιστούν με την παραγωγή, τις διάρκειες ή τη δομή των τραγουδιών ρε παιδί μου, κάτι.