Death

Ε προφανώς. Αφού μετά το Leprocy σταδιακά σταμάτησαν να παίζουν death metal.

…αλλά και το death metal άλλαξε πολύ σε σχέση με αυτό που ξεκίνησαν να παίζουν οι Death.

Καλώς ήρθα στο Φόρουμ καταρχάς! :smiley:

ψηφισα και γω το σάουντ, για τον ιδιο λογω που ειπε και ενας συμφορουμητης πριν, ηταν το πρωτο μου. ταφ ντισιζιον.

Scream Bloody Gore + Leprosy τα καλυτερα

Πολύ σωστή παρατήρηση (και πολύ μεγάλη κουβέντα, αλλά off topic), αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι η μπάντα σταδιακά απομακρύνθηκε από τον ήχο.
Ας πούμε, δεν νομίζω να διαφωνεί κανείς ότι τα δύο τελευταία αλμπουμ τους δεν έχουν καμία σχέση με το ιδίωμα και δεν είναι τυχαίο ότι αυτά συγκεντρώνουν και το μεγαλύτερο μέρος των ψήφων.

Πολύ σωστή παρατήρηση (και πολύ μεγάλη κουβέντα, αλλά off topic), αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι η μπάντα σταδιακά απομακρύνθηκε από τον ήχο.
Ας πούμε, δεν νομίζω να διαφωνεί κανείς ότι τα δύο τελευταία αλμπουμ τους δεν έχουν καμία σχέση με το ιδίωμα και δεν είναι τυχαίο ότι αυτά συγκεντρώνουν και το μεγαλύτερο μέρος των ψήφων.

ότι ειναι πιο μακριά από οποιονδήποτε άλλο δίσκο τους, οκ, σφωνάω. αλλά καμμία σχέση με death metal το symbolic? :-s υπερβολάρα. λογικό είναι που έχουν τις περισσότερες ψήφους εφόσον απευθύνονται σε μεγαλύτερο φάσμα ακροατών (αυτό λες κι εσύ, το ξέρω :p).

χωρίς να είμαι death metal purist και ούτε κατα διάνοια κάποιος ειδήμων, πιστεύω πως άλμπουμς όπως το Symbolic (και το Focus και το the key και και και) έθεσαν τα NEA όρια του death metal. πήγαν αυτή τη μουσική πολλά βήματα μπροστά και έδωσαν πραγματική πνοή στο είδος.

To death metal δεν θέλει νέα πνοή. Σαπίλα θέλει. :stuck_out_tongue:

για sound σύμφωνοι, για symbolic όχι.

και το spiritual healing σαπιλα ειναι (πιο τεχνικο βεβαια) αλλα και στιχουργικα ειναι πολυ πιο μπροστα απο το scream…
[SIZE=“4”]χωρις ξαναλεω να σημαινει οτι το scream bloody gore δεν ειναι δισκαρα!!![/SIZE]

Leprosy χωρίς πολλά πολλά. Με συνοπτικές διαδικασίες…

Εγω πριν καμια βδομαδα τους ανακαλυψα και πορωθηκα πραγματικα(αν και το death metal γενικα δε μ αρεσει…)!Ενα θα πω…EMPTY WOOOOOOOOOOORDS!!!Εκει που η μουσικη και οι στιχοι φτανουν την τελειοτητα!!!

ΡΕ ΤΙ ΔΙΣΚΑΡΑ ΤΟ The Sound of Perseverance;;;;



λεμε

Ένα από τα μεγαλύτερα συγκροτήματα όλων των εποχών με τον ηγέτη chuck schuldiner (r.i.p.)
Όταν το progressive συναντά την death metal δημιουργούνται εξαιρετικά διαμάντια όπως η τρομερή τριάδα symbolic , Sound of Perseverance , human

δεν λεω οτι ειναι το καλυτερο αλλα αυτο το symbolic ειναι τρελη αγαπη οποτε η ψηφος παει εκει…

το Individual Thought Patterns θελει τα ακουσματα του. Εννοω περισσοτερα απ ολα τα αλλα. ΠΟΛΥ ΓΑΜΑΤΟΣ ΔΙΣΚΟΣ.
Επισης σε κανα δυο μηνες κυκλοφορει το Fragile Art Of Existence σε 2 και 3 CD εκδοσεις. Δε γνωριζουμε τρακλιστ.
δειτε αυτο ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ :

εχω δει αυτο που ειναι 2cd+μπουζα…

https://shop.relapse.com/store/product.aspx?ProductID=40431

α.οκ…
να και με 3cd

https://shop.relapse.com/store/product.aspx?ProductID=40439

Limited edition 3 CD set includes 2 additional bonus discs filled with over two hour?s worth of previously unheard bonus material! Limited to 1,000 copies and available through Relapse mailorder only.

Εγώ πάντως να πω την αμαρτία μου θεωρώ το Fragile… την μοναδική μέτρια στιγμή του Chuck.