Death

ΕΤΣΙ ΜΠΡΑΒΟ. :wink: Θα προσευχόμουν για να ρθουν από δώ, η ύψιστη πώρωση και το μεγάλο respect για τον φιλανθρωπικό σκοπό. Μεγάλοι μουσικοί, μεγάλοι άνθρωποι. Ο Chuck χαμογελάει εκεί πάνω.:slight_smile: Αμα βρείτε κάτι ντροπιαστικό που γίνεται είναι οι διπλοτριπλες επανεκδόσεις της Relapse πάνω από το τάφο του Schuldiner :wink:

Πεστα ρε παιχταρα !

THE SOUND OF PERSEVERANCE…

Ο συνδυασμός των ήχων, των ρυθμών + των στίχων είναι “άντε γεια” που λέμε…
+τη διασκευή του PAINKILLER

(WHEN DEATH COVERS YOUR MUSIC, IT’S NOT YOUR MUSIC ANYMORE!)
το πιο γαμάτο σχόλιο που έχω διαβάσει στο YOUTUBE :bow2:

Το SoP Έχει αγγίξει τα όρια της έμπνευσης του ανθρώπινου μυαλού! Πραγματικά δεν πίστευα ότι μπορεί να βγεί καλύτερο άλμπουμ μετά το symbolic…

Βάλτε και ακούστε με τη σειρά όλα τα άλμπουμς των Death (τι??? ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΕΤΕ ΟΛΑ???). Το κάθε επόμενο είναι εξέλιξη του προηγούμενου! Γενικά από το ΗUMAN και μετά, οι Death ξεφύγανε…

Ο κύριος λόγος που ο Chuck Schuldiner “έφυγε” είναι γιατί αν έβγαινε το επόμενο άλμπουμ των Death,ι η Μουσική θα έφτανε στο “τέρμα” της… Αν υποθέσουμε πως υπάρχει κάτι τέτοιο…

Και ένας δεύτερος λόγος είναι γιατί ο “Θεος” (ή ότι υπάρχει τελος πάντων όπως θέλετε πείτε το) ήθελε να συμπληρώσει την μπάντα του:

line-up:

Chuck Schuldiner - Guitars/Vocals
Cliff Burton - Bass
Chris Oliva - Guitars
"ΘΕΟΣ" - DRUMS

Ευχαριστούμε Chuck (R.I.P) the “voice of your soul” will keep calling us forever!
:bow::bow::bow::bow:

Η διασκευή είναι συμπαθητική μέν, τυπικότατη δε. Τα παραλές μου φαίνεται.

Εγώ πάλι θεωρώ το SoP μια ανεύμπνευστη προσπάθεια (για τα δεδομένα του Chuck) με πολύ λίγες καλές στιγμές, και το cover του Painkiller αν και μέτριο σαν cover είναι η καλύτερη σύνθεση του δίσκου :stuck_out_tongue: , πράγμα που δείχνει το πόσο “λίγο” είναι το SoP σαν άλμπουμ των Death.

Επίσης όντως είναι ντροπή που το Symbolic έχει τόσους ψήφους αλλά εν μέρη το δικαιολογώ γιατί οι μισοί ψήφοι είναι από τα 15χρονα που το άκουσαν πρώτα και κόλλησαν τόσο πολύ που τα προηγούμενα δεν τους άρεσαν λόγω πιο σύγχρονου ήχου και παραγωγής…άλλο τι να πώ, μπορώ να συνεχίζω να κράζω δυό μέρες ασταμάτητα αλλά δε γαμείς…

Το ΑΙΣΧΡΟ και ΕΛΕΙΝΟ της υπόθεσης όμως είναι ότι το SoP έρχεται δεύτερο σε ψήφους, πράγμα που ειλικρινά ΔΕΝ ΧΩΡΑΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ αλλά δικαιολογείται από το γεγονός ότι το 95% αυτών που το ψήφισαν δεν έχουν ιδέα από δισκογραφία Death, άλλη δικαιολογία δεν υπάρχει…είμαι απόλυτος όσο δε πάει εν γνώση μου και θεωρώ ότι από τους 100 που γουστάρουν Death και όχι απλά να έχουν ακούσει μερικές φορές αλλά να έχουν εμπεδώσει ΟΛΗ την δισκογραφία τους, παραπάνω από ένα 5% δεν νομίζω να θεωρούσε το SoP καλύτερο δίσκο τους, κι από αυτό το 5% οι μισοί δεν νομίζω να έχουν δίσκο των Death σπίτι τους και οι άλλοι μισοί είναι μουσικά καθυστερημένοι [-X

Ααααχχχ άσχετο κράξιμο αλλά τα είπα και ξαλάφρωσα

Εγώ σίγουρα δεν θεωρώ το Sound of Perseverance ανεμπνευστο, αλλά γενικά μίλησε σοφά ο matia. Είναι σαν αυτούς που λένε για τις τρύπες πχ ότι το Μες στη νύχτα των άλλων ή το Κεφάλι Γεμάτο Χρυσάφι είναι τα καλύτερα των Τρύπες. (όχι που δεν θα το πήγαινα στο πανκ :stuck_out_tongue: )

Αυτό το έχει πάρει πρέφα κανείς?

http://www.rtn-touring.com/?p=3003&lang=en

εντι: α είναι τa από πάνω που συζηταγατε τωρα το είδα.

Λοιπόν φλωράκια ακούστε πως έχουν τα πράματα και όποιος δεν γουστάρει να ρίξει πέσει στο Μελιγάλά ή στο γράμμο για ΑΜΕΣΟ ΨΟΦΟ.

Καλύτερος δίσκος το Symbolic.
Δεύτερος καλύτερος το Human.
Τρίτος Καλύτερος το ITP.
Τέταρτος και μου ματώνει η καρδιά που το βάζω εδώ αλλά το Leprosy.

Η διασκευή στο Painkiller μαλακία. Το σόλο καθόλου εμπνευσμένο και μέτριο. Ο υπόλοιπος δίσκος είναι γκαμάτος. Λιγότερο αγαπημένος δίσκος το πρώτο.

Το When Man and Machine Collide τι έγινε τελικά?

Δισκάρα είναι το SOP ρε γίδια…ήμαρτον τι διαβάζουμε εδώ μέσα, τρίζουν το κόκκαλα του ΤΕΡΑΣΤΙΟΥ να πούμε.

Προφανώς δισκάρα είναι το SOP και το Scavenger… μόνο του εκμηδενίζει την συμπαθητική διασκευή στο Painkiller. Και το Flesh… και το Spirit Crusher και το Voice of the Soul και γενικώς, εντάξει, πλάκα έχει ο εμφύλιος μεταξύ ντεθ Death και prog Death αλλά δεν χρειάζεται να λέμε και χοντράδες.

Η δική μου κατάταξη. Όλα είναι από 9 και πάνω.

Individual Thought Patterns
Human
Symbolic (καμιά φορά αντιστρέφεται με το από πάνω)
Spiritual
-------- μουσικά και ιστορικά δεκάρια

Scream Bloody Gore
Leprosy
-------- 9άρια μουσικά, δεκάρια ιστορικά

Sound of Perseverance
Control Denied - The Fragile Art of Existence
-------- σκέτο εννιά

Για μένα
Human
Symbolic
Spiritual Healing
Leprosy
Individual…
SOP
Scream…

Αντικειμενικά, καλύτερος δίσκος είναι το Human και αυτό γιατί έχει στοιχεία των death απ’όλες τις περιόδους. Είναι δίσκος που ακροβατεί ανάμεσα στο old school κ το progressive. Κ γαμαει με λίγα λόγια!

βέβαια είδα ότι εδώ έχω ψηφίσει individual thought patterns, αλλά αυτό δεν λέει κάτι γιατί δεν πρόκειται να αποφασίσω ποτέ ποιο από τα human, I.t.p. και symbolic μ’αρέσει περισσότερο.

Εδώ σ’ αυτό θα συμφωνήσω. Αλλά, [U]για μένα[/U] η σειρά είναι στη κορυφή είναι το τελευταίο και φυσικά στη δεύτερη θέση ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ/ΒΑΖΩ το Symbolic !

[SPOILER]
Για ποιο λόγο πλακωνόμαστε αφού είναι 1-1 οι δίσκοι ??? [/SPOILER]
:bye: :drunk:

Για πάμε… όλοι μαζί …

:bow2:

Human
Spiritual Healing
Symbolic
Leprosy
Scream Bloody Gore
Individual Thought Patters
Sound of Perseverance

Aυτη τη που μιλαμε

Οπως λεει και ο Συνικ, για τη στιγμη που μιλαμε (και χωρις να εχω ακουσει ακομα το Sound)

Symbolic
Human
Leprosy
Spiritual Healing
Individual Thought Patterns
Scream Bloody Gore

Με τρομερη δυσκολια. Οπως ειπε και ο Vic, ολα 9 και πανω.

Εκτος απο SOP που ναι του 8-8,5 για μενα, ολα τ αλλα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 9

Ε τι να λεμε ρε, τα 7 Death ειναι για τον ακραιο χωρο οτι τα 7 πρωτα Maiden τοσο μουσικα οσο και ιστορικα.

9 για τα δεδομενα των Death, διαφορετικα θα πρεπε να παιρνουν απο 15 και πανω. Και η διασκευη στο Painkiller ειναι μια χαρα

Αν και αυτα αλλαζουν για εμενα η σειρα ειναι

Symbolic
Human
Spiritual Healing
Leprosy
Individual Thought Patterns
The Sound Of Perseverance
Scream Bloody Gore

Αλλα με πολυ μεγαλη δυσκολια η σειρα αν εξαιρεσεις τα 2 πρωτα στην λιστα μου. Και συμφωνω οτι δεν υπαρχει δισκος των Death που να παιρνει κατω απο 8,5, ειτε απο αποψη μουσικης αξιας ειτε απο αποψη επιδραστικοτητας, μιλαμε για τεραστια μπαντα.

Θελετε σειρα ε ?

  1. ΟΛΑ !

οκ τωρα ?