Deletes σε μουσικά θέματα

@ ελλανορ
υπό προϋποθέσεις, προφανώς ναι.

Ξαναλέω, ότι ένα καλό ποστ είναι ένα καλό ποστ είτε από πάνω γράφει Bleedin History, είτε dude, είτε ellanor, είτε eimai_o_karja_mounakia.

Στο ρόκιν ΜΟΥ, θέλω τα καλά ποστς.
Προτιμώ ένα καλό ποστ να το βλέπω να το χαίρομαι και ας γράφει από πάνω Fake_Account [SIZE=“1”]banned[/SIZE], παρά να σβηστεί και να μείνει το αποπάνω <τοποθετήστε εδώ ανούσιο ποστ> του romantic_7 αςπούμε.

@ κάρβου.

Τις φωτογραφίες ΕΤΥΧΕ να προλάβω να τις αποθηκεύσω πριν σβηστούνε.
Και εγώ και ο Ντιουντ και ο Μπρέην Ντεντ (ήταν κάνας άλλος μέσα?) θέλαμε να τις δούμε και πραγματικά εκνευριστήκαμε πολύ από το ντιλίτ.

Όπως είπα, όλα τα διεγραμμένα επανέρχονται αν το ζητήσετε (πλην εξαιρέσεων - πλέον το γράφω κι αυτό για να μη με κάνεις quote στο μέλλον σε άσχετη περίπτωση :p). Τζάμπα εκνευριστήκατε. Θα τις βρίσκατε έτσι κι αλλιώς.

εδώ μονολεκτικά, όχι.

εδώ θα αρνηθώ ευγενικά να απαντήσω μονολεκτικά. πρώτα πρώτα, αξίζει να σημειωθεί πως περιστατικό σαν και το συγκεκριμένο δε συμβαίνουν ούτε μια φορά κάθε χρόνο (άρα δεν πρόκειται και να γιγαντωθεί κάνα κίνημα μπανιαρισμένων που βρίσκεται στα σκαριά). κατά τ’ άλλα, απ’ τη στιγμή που δεν προλάβατε το account και έγιναν κάποια ποστς, ναι, θα μπορούσατε να το αντιμετωπίσετε διαφορετικά το ζήτημα. άλλωστε έχετε την τύχη να στε και νομοθέτες και δικαστές ταυτόχρονα.

λογική φιλίας δεν υφίσταται, κανένας δεν τον ξέρει προσωπικά. εγώ τον συμπαθούσα ως έπιταφ, δεν το κρύβω. θέλω όμως να πιστεύω πως είμαι άτομο που δεν κρίνει ποτέ απ’ το όνομα πάνω από το ποστ (όπως κάνουν πολλοί εδώ μέσα), αλλά αποκλειστικά και μόνο από το περιεχόμενο.

κατά τ’ άλλα, υπάρχουν τύποι απείρως πιο κουραστικοί ακόμα και από το χειρότερο account του. είναι εύκολο να νομοθετήσεις ενάντια στις βρισιές και στο πασιφανές τρολλάρισμα, αλλά υπάρχουν και χειρότερες κατηγορίες που δεν τις πιάνει η τσιμπίδα του νόμου.

btw, όταν έχεις ένα φόρουμ, εννοείται ότι θα είσαι δικαστής και δικτάτωρ, έτσι δουλεύει ο ιδερνες. οι κανόνες υπάρχουν μόνο και μόνο για να “νομιμοποιήσουν” τα πεπραγμένα, αλλά ως εκεί. έχει τύχει να μαι κι εγώ μοδ κ αδμιν σε πολύ χειρότερα φόρα από αυτό εδώ, ακόμα και operator σε game σερβερ (όπου ναι, έριχνα κλωτσιές αβέρτα για να μην πηδιέται το παιχνίδι). οι εμπειρίες μου δεν αφορούν κανέναν, αλλά ξέρω πως είναι εφικτότατο ακόμα και χωρίς μισό μπαν να τα φέρεις βόλτα σε ένα υγιές φόρουμ (κι αυτό είναι ένα τέτοιο, άσχετα αν περνάει φάσεις παιδικών ασθενειών ώρες ώρες). μπορεί να έτυχε να μου παραπονεθεί κάποια φορά ο “bleeding history” του φορουμ, αλλά με διαλλακτικότητα όλα λύνονται. αυτό καλό είναι να το χετε υπόψιν σας που και που.

Κρισπ. Κοίτα, όπως είπα πριν, το σβήσιμο επαφίεται στον μοντ που εκείνη τη στιγμή παρατηρεί το ποστ… δεν πρόκειται για συλλογική απόφαση. Εκείνο που ωστόσο ισχύει είναι πως αν κάνουμε την εξαίρεση για έναν και αφήνουμε ποστ του (όσο γαμάτα ποστ και αν είναι, δεν αντιλέγω), θα έπρεπε να την κάνουμε και για άλλους, λίγο πολύ ακυρώνεται το μπαν έτσι. Θα πει κανείς “και ποιό είναι το πρόβλημα”, ε, εδώ είναι που διαφωνούμε…

Άποψη μου. Όσο αφορά το ποστ, χρήσιμο είναι, κουβεντούλα κάνει, απλά απο τη στιγμή που μιλάμε για τον συγκεκριμένο χρήστη (όμως είπες), με τα 10τοσα accounts, ε, δεν αφήνει και πολλά περιθώρια για καλή αντιμετώπιση, ακόμα και αν όντως έκανε και ένα ωραίο ποστ ξέρω γω. Κατανοώ το οτι σβήστηκε το ποστ δλδ, ακόμα και αν ενδεχομένως εγώ μπορεί και να το άφηνα.

Dude, συμφωνούμε στο οτι βλέπουμε το πράγμα απο άλλη οπτική γωνία, απλά.

Ας μιλήσω κι εγώ, μιας και ήμουν από αυτούς που πήραν μέρος στην συζήτηση στο thread των Reverend Bizarre.
Δε νομίζω πως το θέμα έχει να κάνει με φιλίες/κλίκες. Εγώ καινούργιος (σχετικά) χρήστης είμαι και ούτε που τον ξέρω τον Epitaph, απλά έτυχε μερικές φορές να συζητήσουμε σε μουσικά threads και έδινε αρκετές φορές τροφή για κουβέντα.
Η ιστορία ξεκίνησε όταν σβήστηκαν ακαριαία (ούτε πρόλαβα να τα δω) κάποια ποστ του με νέο account στο RB thread. Ε ναι εκεί κόπηκε στη μέση μια ωραία μουσική συζήτηση (που πολλές φορές λείπει από το forum, με την επικράτηση των offtopic).
Ο.Κ. είναι λεπτό το ζήτημα. Ήταν λάθος κίνηση κατά τη γνώμη μου όλα τα trolling accounts Epitaph που κούρασαν από ένα σημείο και μετά και τα μέλη και εσάς τους mods με τη “φασίνα”.
Εντάξει καταλαβαίνω πως δεν είναι σωστό να γίνουν εξαιρέσεις στους κανόνες γιατί μετά μπορεί να γίνει το ίδιο και με άλλους.
Απλά εμένα προσωπικά μου φαίνεται λίγο σκληρός αυτός ο κανόνας #13.
Δηλαδή αν δεν είχατε τεχνικό τρόπο να καταλάβετε πως ένας νέος λογαριασμός είναι του Epitaph και αρχίσει και γράφει σοβαρά όπως παλιά, θα υπήρχε πρόβλημα?
Τέλος πάντων, κουβέντα κάνουμε και δε νομίζω να θίχτηκε κανείς.

ας πούμε μια ιστορία

4 χρόνια πριν, όταν το μοδερατιον πέρασε από κουρου σε εμένα με κάρβου, είχαμε οοοοολο τον χρόνο κ την υπομονή του κόσμου, να γράφουμε κατεβατά σε πμ που χιλιοπαρακαλούσαμε με την πιο γλυκιά φωνή χρήστες να μην κάνουν το Α ή το Β.

οι απαντήσεις κειμένονταν από πληροφορίες/οδηγίες για το τι θα έπρεπε να κάνει η μάνα μου, μέχρι που να βάλω το ποστ μου κτλ κτλ

ο καιρός πέρασε και είδαμε ότι το καρότο λειτουργεί σε ελάχιστα άτομα, τα οποία έχουν συναίσθηση ότι μοιράζονται ένα χώρο και ότι δεν τους ανήκει. δυστυχώς οι περισσότεροι δεν είναι έτσι. θέλουν, στο όνομα της “δημοκρατίας” να λένε κ να κάνουν ότι θέλουν κ η ανωνυμία τους βγάζει κ τον χειρότερο εαυτό από μέσα τους. δυστυχώς δεν έχουμε τόσο χρόνο να αναλώνουμε στον καθενα που δεν έχει άλλη δουλειά να κάνει. ακόμα κ για το θέμα, πολλά είπαμε. κάποιοι απλά δεν καταλαβαίνουν κ άλλοι που καταλαβαίνουν, δεν συμφωνούν. ε τι να κάνουμε.!

μπρέηντεντ αν δεν υπάρχει ο 13 κανόνας, αναιρείται η έννοια του μπαν.

να ρωτήσω το άλλο; οταν του μπανάραμε τα φέηκ, γιατι δεν συνέχιζε μονο με το κανονικο του? το ειχαμε αφησει φρη για πολύ καιρό

απορια2:οταν αρχιζουν κ πεφτουν οι ποντοι, γιατι δεν μαζευτηκε?τους κανονες τους ξερει κ ξερει πως τους τηρουμε κ ολας. δλδ γιατι δεν φταιει ο ίδιος κ πρεπει να απολογηθουμε εμεις;

Εντάξει, τώρα ποστάρατε όλοι ταυτόχρονα και θα μπλέξουμε τα μπούτια μας. Το θέμα, εφόσον αφορούσε ένα ποστ (αυτό με τις φωτογραφίες) το θεωρώ από τη μεριά μου λήξαν. Είναι πολύ μικρό για να χαλάμε τις καρδιές μας. Ο dude έχει δίκιο όταν λέει πως οι mods πρέπει να είμαστε περισσότερο διαλλακτικοί και το ίδιο ισχύει και για τους χρήστες (προσθέτω εγώ). Εμένα θα μου επιτρέψετε να αποχωρήσω από τη συζήτηση, my σουβλάκι is hear.

Τέλος, όπως είπε και η μεγάλη ποιήτρια: Ουδείς άσφαλτος!

'Εντιτ: Δε νομίζω πως γίνεται θέμα για το μπαν του Έπιταφ. 2 μήνες περιμέναμε πότε θα σταματήσει τις βλακείες με τα troll accounts και αυτός το συνέχιζε γράφοντας μας κανονικότατα. Στην περίπτωση του ήμασταν διαλλακτικότατοι. Με εξαίρεση τον Darth που ζήτησε ξεμπανάρισμα (και του οποίου το ποστ ξέχασε ο Dude όταν με κατηγορούσε για λαϊκισμό όταν εξηγούσα γιατί δε τον ξεμπανάρουμε), δε νομίζω πως υπάρχουν πολλοί που πιστεύουν πως ο Έπιταφ πρέπει να γυρίσει. Ίσως ούτε ο Έπιταφ!

Μόντε, πρέπει να πάμε να σε κεράσω κάνα καφεδάκι, γιατί απαντάς σε άλλα πράματα από αυτά που λέμε μεις. :p:p

Πάμε μια τελευταία:

Ξαναλέμε λοιπόν ότι καλώς έχει φάει 237635234 μπανς ο έπιταφ. Και καλώς θα φάει τα επόμενα 903829478. Απλά χτες που την πέρασε στη ζούλα και έγινε κουβέντα, μας έσπασε τα νεύρα το μαζικό ντιλίτ.

Πιο απλά, η σωστή κίνηση θα ήταν αυτό που είχε κάνει ο Κάρβου κάποτε:

Αφήστε λοιπόν τα ποστς που έχουν κάτι να πουν από όποιον κι να είναι, σβήστε αυτά που απαιτούν απαντήσεις από τη μεριά του, ρίχτε του το 46386574ο μπαν, και όλα μέλι-γάλα. Ξαναλέω, κανείς δεν ενοχλήθηκε από το μπαν, αλλά από το σβήσιμο.

Αυτά και τέλος από μένα. :slight_smile:

ΩΠ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΕΜΕΝΑ! Κάτσε να απαντήσω και να τα σβήσετε πάλι.
Όταν μπανάρατε το fake, στην αρχή ο White Zombie είχε «εξοργιστεί» (ελπίζω να μη χρειάζεται κι αυτό εξήγηση ε) και έφτιαξα έναν 5-6 accounts όπου σας «έβριζα» και σας καταριόμουνα. Μετά από αυτό είχα αργήσει πολύ να μπω λόγω εξεταστικής αν και διάβαζα συχνά το forum απλά δεν έβρισκα κάποιο λόγο να απαντήσω. Όταν με το καλό μπήκα είδα και το πμ του karvou στον οποίο απάντησα αμέσως όπως έπραξε κι αυτός.

Απάντηση 2. Πόντο μου χε ρίξει μόνο ο Deathster απ? ότι θυμάμαι και δίκαια το ριξε γιατί την είπα σε κάποιον. Πόντους για το fake account ο έπιταφ δεν έφαγε. Μόνο για την απάντηση στον karvou.

Αν δε θέλετε να φτιάχνω νέα account ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟΣΟ ΑΜΕΣΑ.

Άμα το post το χα κάνει 7 το πρωί που δεν είναι κανείς μέσα στο forum και μυρίζατε το fake account και τα κάνατε delete και κανείς δεν είχε δει το post (με τις φώτο π.χ.) για να διαμαρτυρηθεί, τι θα γινόταν? Όλα ωραία και καλά ε ?

Όποιος έχει οποιαδήποτε μορφή δύναμης μπορεί να διαγράφει φωνές. Έτσι κάνετε και σε μένα που έχω ποστάρει εδώ 3 φορές και τα χε τε σβήσει.
Δεν έχω δει τον κάρβου να απαντάει όμως ακόμα με αποδείξεις ΠΟΤΕ ΚΛΑΦΤΗΚΑ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΕΙΣ ΠΙΣΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ? ? όχ περίμενε! Δε μπορείς. Διέγραψε το :slight_smile:

Ειδική περίπτωση αυτή. Δεν υπάρχει ο χρόνος για να γίνεται αυτό για κάθε πολλαπλό account, για κάθε μπαναρισμένο. Αυτό θα ήταν το ιδανικό, αλλά δε νομίζω πως υπάρχουν εθελοντές. Επίσης, η χθεσινή περίπτωση, σε μεγάλο βαθμό ήταν αποτέλεσμα και ατυχίας. Θα μπορούσε το mass delete να είχε γίνει σήμερα, γιατί σήμερα ασχολήθηκε mod και να μην είχαμε κάνει καν αυτή τη συζήτηση. (άσε, που κι εγώ μέχρι να μου πείτε σήμερα για το ότι μιλάτε για ένα ποστ και ποια η σημασία του, ανάθεμα κι αν καταλάβαινα γιατί είχε γίνει θέμα)

Bleeding History, σε καταλαβαίνω απόλυτα και συμπάσχω. Αλλά, γιατί αρνείσαι να δεχτείς τα προφανή: 1) αν δεν σβηστούν τα μηνύματα που δημοσιεύει ο αποκλεισμένος χρήστης αναιρείται η ποινή του, 2) το να αναγκάσουμε την ομάδα του moderation να ξεψειρίζει κάθε μήνυμα του εκάστοτε αποκλεισμένου θα αποτελούσε συνεχώς πολλαπλασιαζόμενη σπατάλη του χρόνου της.

Νομίζω ότι όλοι καταλαβαίνουμε ότι ένας αποκλεισμένος χρήστης είναι ένας χρήστης που πρέπει να απέχει επειδή έβλαψε το forum, δεν είναι ένας χρήστης που πρέπει να βλάψει περεταίρω το forum απασχολώντας ασύστολα την ομάδα του moderation. Αν συνέβαινε αυτό το τελευταίο, τότε ο αποκλεισμένος θα ήταν προνομιούχος χρήστης χωρίς ευθύνη για όσα γράφει, αφού αν αυτά ήταν αντίθετα με τους κανόνες θα σβήνονταν από τους moderators, που γιατί να έχουν ζωή άλλωστε;

Αν κάποιος πιστεύει ότι μπορεί να χάνει όλο το χρόνο του κυνηγώντας δεύτερους λογαριασμούς και διαλέγοντας ποιό post του κάθε αποκλεισμένου μπορεί να σβηστεί και ποιό όχι, ας αυτοπροταθεί για θέση moderator. Έτσι αν μαζευτούν πολλοί, θα μπορούμε να φτιάξουμε ένα πανέμορφο forum χωρίς αποκλεισμούς, όπου οι μισοί θα ποστάρουν και οι άλλοι μισοί θα επιτηρούν τους πρώτους.

:-k

Ρε μάγκες? τι συζητάμε τώρα?
Προφανώς και η ποινή του ban μπορεί να αναιρεθεί ΑΝΕΤΑ από οποιονδήποτε και όχι επειδή εσείς θα δώσετε ασυλία στο συγκεκριμένο άτομο.

Εξηγούμαι με παράδειγμα. O Isle_Οf_Avalon (διαφορετικός τρόπος γραφής, εντελώς διαφορετική IP, κόλλημα σε ΕΛΑΧΙΣΤΑ τοπικ στην αρχή κ.ο.κ.) που πόσταρε στους maiden και κανένας από τους Mods δεν ήταν σίγουρος πως ήταν fake account μου. Στην αρχή κάτι Horror και Crisp ξέρω γω κάναν φανερό ότι με υποπτεύονται ως fake account. Οκ μάγκες, αλλά δεν είχαν αποδείξεις οπότε δε μπορούσαν να ναι σίγουροι. Συνέχιζαν στην ίδια κατεύθυνση ώσπου σε μια φάση πείστηκαν πολλοί (ή αν δεν πείστηκαν έπεσε το βάρος προς την άλλη κατεύθυνση) ότι ΔΕΝ είμαι FAKE ACCOUNT του Epitaph. ***
Και αν δεν σας είχα δώσει hints [πρώτα που πόσταρα στο thread DAX RIGGS, μετά που την είπα στον Crisp για τους Offspring, και ΤΕΛΟΣ η IP που μπήκα από αυτό το PC (το thread για τους Saint Vitus ήταν 50-50 με τη νοοτροπία αυτού του χρήστη. άμα είχα σχεδιάσει άλλον με πιο “ανοικτά” ακούσματα, δε θα χατε αμφιβολία πως πρόκειται για αξιόλογο και υπεράνω πάσης υποψίας χρήστη)] ακόμα θα ψαχνόσασταν και πολλοί θα νόμιζαν πως έχω original account.

Οπότε όπως είπα πριν τα ban είναι ΜΑΤΑΙΑ :).

Ελπίζω να σας βοήθησα.

Αφήστε τουλάχιστον αυτό και μην το διαγράψετε. Χθες πόσταρα ένα κείμενο γιατί α) ο karvou έγραφε ψέματα/ανακρίβειες σε κάποια σημεία στο post του για μένα β) ο montecristo έκανε ερωτήσεις που αφορούσαν εμένα γ) ήθελα να ξεκαθαρίσω ΓΕΝΙΚΩΣ μερικά πράγματα και σεις το διαγράψατε 4 φορές. Και δεν το γραψα για τους mods, αλλά για τους χρήστες που διάβαζαν ψέμματα (όπως είπα πριν, ΜΕΡΙΚΑ)
Αυτό ας διαγραφεί αύριο. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να το διαβάσετε εσείς μπας και συνειδητοποιήσετε κάποια πραγματάκια, και μετά οι απλοί χρήστες.

***(ΕDIT : Απόδειξη ότι άρχισαν να με θεωρούνε “καθαρό” χρήστη και ότι δεν τα βγάζω απ το μυαλό μου, είναι ότι ο Ellanor μου έγραψε στο τόπικ των maiden κάτι σε φάση “χαλάρωσε isle…όλοι οι άνθρωποι έχουν διαφορετικές απόψεις μπλα μπλα…” που ήταν 3 μεγάλο σχετικά κείμενο).

Όπως είπε όμως ο sport-fm, οι δεύτεροι θα είναι περισσότεροι!!! :stuck_out_tongue:

Νομίζω πως σε αυτό που λες συμφωνούν όλοι Vega. Από όλους γίνεται κατανοητό πως η άρση της δυνατότητας ποσταρίσματος δεν είναι ποινή στο λογαριασμό, αλλά στον άνθρωπο πίσω από το λογαριασμό. Τα παιδιά είχαν “παράπονο” για μια συγκεκριμένη ειδική περίπτωση (από ότι κατάλαβα) και όχι για τη γενική τακτική του moderation team.