Desert Island Discs (10 πιο αγαπημενα σας αλμπουμ)

The Who - Who’s Next
Steely Dan - Countdown To Ecstasy
The Clash - London Calling
Bruce Springsteen - Born To Run
Stevie Wonder - Innervisions
Joy Division - Closer
John Coltrane - A Love Supreme
Miles Davis - Bitches Brew
Rolling Stones - Exile On Main Street
U2 - The Joshua Tree

Χωρίς σειρά

Jalamanta του Brant Bjork : γιατί βγάζει την αλήθεια της ερήμου, βρωμάει 70ila και είναι η επιτομή του low desert punk

Meddleτων Pink Floyd : γιατί με αυτόν τον δίσκο βυθίστηκα στους μάγους. χάσιμο και ήρεμη δύναμη

Paranoid των Black Sabbath : γιατί έχει μέσα το Planet Caravan , το οποίο είναι το μοναδικό τραγούδι που καλύπτει το σύμπαν

Powerage των acdc : γιατί είναι το rock n roll και η αλητεία η ίδια.

Lateralus των tool : γιατί παίζει με αυτό και να “ξεφύγεις” από το νησί

κεφάλι γεμάτο χρυσάφι από Τρύπες : γιατί δεν υπάρχω

it serves you right to suffer του john lee hooker : γιατί milk, cream and alcohol…

jug fulla sun των spirit caravan : γιατί είναι wino, είναι doom rock στα καλύτερα του και γιατί έχει ψυχάρα αυτός ο δίσκος

kill em all από Metallica: γιατί αν σε πιάσει frenzy πρέπει να έχεις το αντίστοιχο μουσικό υλικό

ace of spades των Motorhead : Lemmy , Fast Eddie Clarke, Philthy Animal taylor

αν θα είσαι στους κάρμα και γνωριστούμε, θύμισε μου να σε αγκαλιάσω :oops:

somnabulist, μούσια, μαλλιά, κοιλιά και τριαντάφυλλο στο πέτο . Και που σαι , θέλω κινηματογραφική αγκαλιά με σλοΟοοΟυ Μοοοοσιον :p. Και αγκαλιά και μπύρα 8)

χαχαχα, σε αποθήκευσα. αν φτάσω, είναι υπόσχεση 8)

Eίσαι Θεούλης το έχω πει εγώ!

King Crimson-In The Court Of The Crimson King
Pink Floyd-Dark Side Of The Moon
Jethro Tull -Thick As A Brick
Led Zeppelin -Led Zeppelin IV
Genesis-Selling England By The Poud
Yes-Close To The Edge
Opeth-Morningrise
Death-Symbolic
King Crimson -Red
Camel -Mirage

Όμορφη και προοδευτική (:wink:) επιλογή Ιlluvatar !

Πάντως ρε παίδες βάζετε και καμιά κουβέντα δίπλα στους δίσκους.
(όπως έκανε πχ ο φίλτατος zouglau πιο πάνω, που παρεπιμπτόντως σας πήρε το σκάλπ με την επιλογή που έκανε…8))
Μια αιτιολόγηση, γιατί διαλέξατε τα συγκεκριμένα albums και καλλιτέχνες.
Εκεί είναι το ζουμί !

Έχω βαρεθεί τελευταία να βλέπω κατεβατά με λίστες δίσκων στο forum :!:

Χωρίς σειρά

Disraeli Gears-Cream
At Filmore East-Allman Brothers Band
Workingman’s dead-Grateful Dead
Wretch-Kyuss
Larks’ tongues in aspic-King Crimson
Two for the show-Kansas
Rainbow-Rising
Ήμουν κι εγώ εκεί-Νίκος Παπάζογλου
Super session-Bloomfield,Kooper,Stills
A night at the opera-Queen

Υπάρχουν ακόμα δυο-τρια που θα έμπαιναν στη λίστα.
Δεν υπάρχει γιατί, τα παραπάνω είναι απλώς τα αγαπημένα μου, αυτά που έχω ξεσκιστεί να ακούω και που αν τα αποχωριστώ θα μου λείψουν περισσότερο από όλα τα υπόλοιπά. Απλώς μ’αρέσουν πάρα μα πάρα πολύ. Είναι θέμα αίσθησης που δημιουργείται τη στιγμή που τα ακούς.

The Beatles - Abbey Road (1969)
Marvin Gaye - What’s going on (1971)
The Rolling Stones - Exile on Main Street (1972)
Pink Floyd - Dark side of the moon (1973)
Pink Floyd - Wish you were here (1975)
Miles Davis - Agharta (1975)
Miles Davis - Pangaea (1975)
Pink Floyd - Animals (1977)
Tool - Aenima (1996)
The Mars Volta - Frances The Mute (2005)

update+bump.


φιλε δεν εισαι λογικος. καθολου, γεια μας.

τωρα κατι μας ειπες :stuck_out_tongue:

update+bump.

The Beatles - Abbey Road (1969)
Marvin Gaye - What’s going on (1971)
[B]David Crosby - If I Could Only Remember My Name (1971)[/B]
Pink Floyd - Dark side of the moon (1973)
[B]Santana - Lotus (1974)[/B]
Miles Davis - Agharta (1975)
Miles Davis - Pangaea (1975)
Pink Floyd - Animals (1977)
[B]Monster Magnet - Dopes To Infinity (1995)[/B]
The Mars Volta - Frances The Mute (2005)

μεγαλες στιγμες , το aenima εκτος 10αδας 8O

με bold οι νεες εισοδοι στο νησακι μας…ευλογησον. 8)

Χμ, επικίνδυνο. Από τις πολλές φορές που θα ακούσεις “i’d like to be under the sea” μπορεί να το πιστέψεις. Σε νησί θα είσαι, μην το ξεχνάς.:stuck_out_tongue:

Black Sabbath - Black Sabbath
Kyuss - Welcome to Sky Valley
Tool - Lateralus
Deftones - White Pony
Sleep - Holy Mountain
Massive Attack - Mezzanine
Portishead - Dummy
Thievery Corporation - The Richest Man in Babylon
Manu Chao - Radio Bemba Soundsystem
Jack Johnson - On and On

σε τυχαια σειρα και κυριως σι ντι που ταιριαζουν με θαλαττα

Septic Flesh - Mystic Places of Dawn
Rotting Christ - Non Serviam
Rotting Christ - Thy Mighty Contract
Cathedral - Forest of Equilibrium
Entombed - Clandestine
Metallica - Ride the Lightning
Manowar - Hail to England
Orange Goblin - Time Travelling Blues
Monster Magnet - Spine of God
Iron Maiden - Iron Maiden

ουφ
Τα εφτά πρώτα είναι στανταράκια.Τα υπόλοιπα αλλάζουν από μέρα σε μέρα

Black-Death ε??? :stuck_out_tongue:

Εντάξει, το συγκεκριμένο είναι η μουσική η ίδια.
Kαι έχουν διασκευάσει το Each dawn i die οι Necromantia \m/

Bump γιατί ήμουν σε μια ψυχαναγκαστική φάση πρόσφατα σε φάση High Fidelity.

Έδωσα στην αδερφή μου λοιπόν την δεκάδα μου (που έγινε 25-άδα μετά).H πρώτη δεκάδα λοιπόν ήταν πανομοιότυπη εκτός από το Calling card, που στην θέση του είχα το Harvest.Bάζω και II από Zeppelin στα από πάνω και έχουμε την απόλυτη 12 μου!

μονος σε νησι ε?

*15αδα και χαρη κανω!

[COLOR=“DarkRed”][SIZE=“4”][B]Τhe Beatles - Revolver[/B][/SIZE][/COLOR] . για να ονειρεύομαι κίτρινα υποβρύχια που θα έρθουν να με πάρουν αν δεν νιώθω καλά
[B]Yellow Submarine [/B]

[SIZE=“4”][COLOR=“DarkRed”][B]R.E.M. - up[/B][/COLOR][/SIZE] γιατί στο ερημονήσι μπορείς να ονειρεύεσαι και μέσα στην μέρα…
[B]Daysleeper [/B]

[SIZE=“4”][COLOR=“DarkRed”][B]
[B]David Bowie - The Rise And Fall Of Ziggy Stardust And The Spiders From Mars[/B][/B][/COLOR][/SIZE] ρε πάρτε χρόνο. δεν ήρθα για διακοπές εδω!
[B]Five years[/B]

[B][SIZE=“4”][COLOR=“DarkRed”]Fates Warning-A Pleasant Shade Of Gray[/COLOR][/SIZE][/B] για να καταλάβω για ποιο λόγο είμαι μόνος μου σε αυτό το νησί. αν και ο μαθιος συνήθως δεν δίνει απαντήσεις. προσφέρει απλόχερα και άλλες ερωτήσεις…
[B]VI [/B]

[B][SIZE=“4”][COLOR=“DarkRed”]
John Frusciante - The Empyrean[/COLOR][/SIZE][/B] γιατι θα ειμαι μονος. και θα “νιωθω”.
[B]Before the Beginning[/B]

[B][SIZE=“4”][COLOR=“DarkRed”]Fields of the Nephilim - The Nephilim[/COLOR][/SIZE][/B] για όταν θα νιώθω σαν χαμένος και θα ψάχνω την έξοδο.
[B]Last Exit for the Lost [/B]

[COLOR=“DarkRed”][SIZE=“4”][B][B]Pearl Jam - Ten[/B][/B][/SIZE][/COLOR] νησί χωρις παρέα. χωρίς κάποιον να ειναι πραγματικά δικός σου… μαύρα θα μου φαίνονται όλα…
[B]Black - Live At The Garden [/B]

[B][SIZE=“4”][COLOR=“DarkRed”]queensryche - promised land[/COLOR][/SIZE][/B] γιατί μας έταξαν πολλά, ονειρευτήκαμε λίγα, και δεν είδαμε τίποτα… (που να δεις μανα μου. ερημονήσι είναι…)
[B]Promised Land [/B]

[COLOR=“DarkRed”][SIZE=“4”][B]OSI - Office of Strategic Influence[/B][/SIZE][/COLOR] τόσο μόνος σε αυτό το νησί, λογικό ειναι να αρχίσει η παράνοια. με κυνηγάνε πράκτορες…
[B]Hello Helicopter! [/B]

[COLOR=“DarkRed”][SIZE=“4”][B]tool - lateralus[/B][/SIZE][/COLOR] σε νησί με είδαν να τον ακούω. πρώτη φορά σε σκαλοπάτια. δεύτερη μέσα στο νερό. τρίτη στο φαγητό. με ακουστικά και το ντισκμαν στα χέρια. να μην ακούω κανέναν. όπως θα είμαι στο νησι. εγώ και το λατεραλους. σαν ενα ασανσέρ σε άλλο κόσμο.
[B]The Grudge[/B]

[SIZE=“4”][B][COLOR=“DarkRed”][B]Hedwig and the Angry Inch soundtrack[/B][/COLOR][/B][/SIZE] θα βαζω 2 καρύδες για ψεύτικα βυζιά και θα χορεύω μόνος μου μεχρι να πέσω χάμω. και οταν σηκώνομαι θα βγάζω την άμμο απο το σημείο στην κοιλιά που ο θεός μας έδωσε για να μας θυμίζει τις αμαρτίες μας όταν μας ξεχώρισε τον εναν απο τον άλλον. όταν ήμασταν ΕΝΑ.
[B]Origin of Love[/B]

[B][SIZE=“4”][COLOR=“DarkRed”]sleepmakeswaves - in today already walks tomorrow EP[/COLOR][/SIZE][/B] γιατί ταξίδια μπορούμε να κάνουμε και μέσα στα ταξίδια…
[B]I Will Write Peace On Your Wings And You Will Fly Over The World[/B]

[B][SIZE=“4”][COLOR=“DarkRed”]In The Woods - Three Times Seven on a Pilgrimage[/COLOR][/SIZE][/B] βράδυ πάλι και θα έχει πολλά αστέρια σήμερα…
[B]Karmakosmik[/B]

[SIZE=“4”][COLOR=“DarkRed”][B]in the woods - Heart of the Ages[/B][/COLOR][/SIZE] …και πολλές ιστορίες,και ας είμαι μόνος
[B]Yearning The Seeds Of A New Dimension [/B]

[COLOR=“DarkRed”][SIZE=“4”][B]Marillion - Sounds That Can’t Be Made[/B][/SIZE][/COLOR] και μια που λεμε για βράδια, τα βράδια κάνουμε απολογισμό της ημέρας. και εκεί μόνο ένας δίσκος με βοηθάει σε αυτό.
[B] Sounds that can´t be made[/B]

[SPOILER]
και οπως γίνεται πάντα θα υπάρξει και μια τρελή ιστορία στο νησί. θα ναυαγήσει μια υπερκουκλαρα και θα κανουμε σεξ… :-k χμ… εχει κάποια λογικά κενά η ιστορια αλλά δεν πειράζει.[/SPOILER]