DIMMU BORGIR - Θεσσαλονίκη 24 / 9 / 2019 - Αθήνα 25 / 9 / 2019

Οι Bathory δεν επαιζαν γενικα live και ουσιαστικά ηταν μπάντα ενός ανθρώπου δεν μπαίνουν στην ίδια κατηγορία με αυτούς που αφού σου πάρουν το χρημα μέσω εισιτηριου μετα κοροϊδεύουν στην συναυλία, είτε με μικρο σετ είτε με άθλια απόδοση.

1 Like

Μας φώναξε κανείς; Ήρθαμε.

12 Likes

Μην ακούω μαλακιες για τεχνική οι dream theater δεν παίζουν τεχνικά γιατί παίζουν 2.5 ώρες?
Οι machine head στον Βοτανικό παιξαν κοντά 2.5 ώρες γρήγορα τεχνικά και δυνατά.
Οι dimmy γουστάρουν να παίξουν 1 ώρα για αυτό παίζουν 1 ώρα δεν υπάρχει καμία δικαιολογία.

1 Like

Δυστυχώς στην Ελλάδα υπάρχει και έξτρα προβλημα. Εξω βλεπεις συνηθως 2-3 μπάντες ονοματα και έτσι τα σχετικά μικρά σετλιστς είναι πιο εύκολο να τα καταπιείς.

4 Likes

σωστό και γι αυτό ίσως να παρουσιάζονται κάποιες μπάντες " απροετοίμαστες " . Γιατί έτσι έχουν συνηθίσει να εμφανίζονται

Ρε μάγκες, καταλαβαίνετε τι λέω ή μιλάω τσάμπα?
Η κουβέντα ξεκίνησε από εδώ:

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ είναι η λέξη κλειδί. Η μουσική υπάρχει - και για αυτό το λόγο τους θεωρώ τεράστιους - ακόμα και αν παίζουν μια ώρα (πχ Dimmu Borgir, Lamb of God - μην τους ξεχνάμε), ακόμα και αν παίζουν σκατά (πχ Mastodon, System of a Down κτλ), ακόμα και αν δεν παίζουν καθόλου (πχ Bathory).

Δε λέω ότι μου αρέσει αυτού του είδους ο επαγγελματισμός, όμως όταν παίζουν παντού το ίδιο set, τότε απλά είναι επαγγελματίες. Είναι η δουλειά τους, στη μια ώρα ΣΧΟΛΑΝΕ, πώς αλλιώς να το πω? Δε γουστάρουν υπερωρίες. Παρολαυτά, σε αυτή τη γαμημένη μία ώρα που θα δουλέψουν, τα παιδιά γαμάνε.

Επίσης, αν δε μας αρέσει αυτό, δε θα ξαναπάμε.

1 Like

Δεν φταίνε αυτοί, αν έτρωγαν τις ντομάτες τους όταν έπρεπε ίσως σκεφτόντουσαν να παίξουν πάνω από ΜΙΑ ΩΡΑ ΛΑΪΒ

1 Like

Συγκροτήματα τα οποία δεν παίζουν καλά στα live χάνουν μέρος της μαγείας τους… και της αξίας τους.
Εδώ βέβαια οι Dimmu ναι μεν παίζουν καλά αλλά η διάρκεια της συναυλίας θυμίζει αρπαχτή. Δεν μιλάμε για συγκρότημα που παίζει υπερτεχνικά ή με blastbeat ρυθμούς για να δικαιολογείται το 60λεπτο.

Οταν είχα δει τους Blue Oyster Cult σε συναυλία έγινα αμέσως οπαδός ενώ ήξερα λίγα άλμπουμ. Η live απόδοση τους ήταν φοβερή και επαγγελματική.

Άλλο τρανό παράδειγμα… μπάντα που λατρεύω, κόβω φλέβα που λένε. Τους έχω δει συνειδητά μονάχα μία φορά live πέρυσι!! Αφού τα άκουγα, διάβαζα τα reviews, έβλεπα video… δεν μετανιώνω. Αν θα ξαναπάω? Δύσκολα πλέον… πολύ δύσκολα. Αυτού του είδους ο επαγγελματισμός εμένα δεν μου κάνει, και αυτού του είδους ο επαγγελματισμός θεωρώ πως τους στέρησε περισσότερα πράγματα από την όποια στροφή πήραν στον ήχο τους.

1 Like

Οι Bathory δεν σου ζήτησαν ποτε χρήματα για να τους δεις live και μετα να ψωλοβαρανε , δεν καταλαβαινω γιατί επιμένεις να τους βαζεις στην ίδια κατηγορία με μπάντες που χρεώνουν, και μάλιστα πολλα, για να κοροϊδέψουν πάνω στην σκηνή. Επαγγελματίες είναι και οι Metallica και οι Maiden και μάλιστα πολύ ανώτεροι επαγγελματίες από τα αλλα γκρουπάκια αλλα τιμούν τα χρήματα που θα τους δώσεις και σε απόδοση και σε σόου κ.λ.π

1 Like

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι θέλει να πει, δεν τους βάζει σε κανένα τσουβάλι πάντως. Τους έχει σε μια κατηγορία που δεν κάνουν συναυλίες, όπως και οι Darkthrone, για να μιλήσουμε για ένα παράδειγμα μπάντας που υπάρχει.

1 Like

Ναι όντως δεν καταλαβα ο.κ, ότι πεις. Οι μπάντες που συνειδητά δεν παιζουν live φυσικά δεν χάνουν μέρος της αξίας τους, οι μπάντες που χρεώνουν ακριβά εισιτηρια για να κοροϊδέψουν χάνουν.

Σε περίπτωση που ακούμπησα φλέβα θιγμένου μεταλλά, να πω ότι μια φορά ανέφερα το όνομα των Bathory, δεν ήθελα να θίξω κάποιον, ούτε επέμεινα με την πάρτη τους. Ήταν μια μπάντα που έφερα ως παράδειγμα που δεν έκανε live. Δε μου αρέσουν κιόλας. Θα μπορούσα να πω τους Darkthrone που είναι ακόμα ενεργοί.

Εγώ ανέφερα Bathory και το ανέφερα για καλό

1 Like

Καλά εδώ παίζει και το μπάντες σαππορτ που θέλουν να παίξουν, και μπορεί να έχουν και κοινό, αλλά το μανατζμέντ του headliner τους κόβει ώρα. Και χρεώνει. Το κάνανε πρόσφατα οι WASP σε μπάντα κατα τα λεγομενα τους.

Εδώ σε ένα βίντεο στο youtube που ανέβασαν αυτοί που έκαναν support, και το στελνε μια τύπισα μνμ να κάνουμε like, κοκορομαχουσάν απο κάτω ένας απο μια death/black (?) μπάντα και λογικά ένας απο τη μπάντα που επαίξε, για το ποιός εδινέ τα περισσότερα, και ποιός έπρεπε να παίξει ( Ο με 0 δίσκους ή ο με 4) με σχολια απο μια PR τύπισα και 2-3 φίλους. Ψιλοξεφτίλα, όχι πως δεν τα ξέραμε.
Πάντως με το σταυρό στο χέρι, δουλειά δεν κάνεις.(εκτος και αν είναι ανάποδος και στολισμένος με 50ευρά)

Αρκετές μεγάλες μπάντες είναι ή εχουν γίνει με την παροδό του χρόνου κωλοπαιδαράδες.
Πλείμπακ ? Τσεκ γιατι βαριέται ο τάδε να τραγουδήσει.
Ατάκα μουσικού και ποιός τους γαμάει τους μαλάκες (οπαδούς) ? Ας περιμένουν ! Τσέκ
Κτλ. Και δώστου αποθέωση.

Dimmu ήταν επαγγελματιές μεν, αρπαχτή λογω τιμής δε.
Χωρίς “σοβαρό” σαππορτ, έστω ένα 2-3ο όνομα 30-35€ δεν το λες φθηνό.
Απο την άλλη είχαν να έρθουν απο όταν είχε γίνει εκεινό το “Επικό” φεστιβάλ, αν θυμάμαι…καμια 17άρα χρόνια ? Δε θυμάμαι καν.

1 Like

παίδες μας τρολάρουν οι κύριοι.

Είδατε τα tshirts? world tour με 5 dates (τα 2 Ελλάδα) χαχααχ ακόμα γελάω. Μου θύμισε Anorimoi tshirt που έλεγε world tour και είχε 3 καφενεία στην Αθήνα ξερωγω…

Καλά πέρασα πάντως…

1 Like

Είδα το σετλιστ στην κριτικη του site…,ο μαι γκοτ (έχασα την κότα μου που ελεγε και ο Μουστακας σε μια ταινία).