Dio

το λατρεμενο κοντουλι ξωτικο με το αφανε μαλλι,τις μπλουζες με μανικι καμπανα,τα κολλητα παντελονια και τον ηπιο,σεμνο χαρακτηρα…ναι ναι αυτον τον ανθρωπο απο τα πρωτα παιδια που γεννησε το hard rock και metal με την απαλη,υπεροχη φωνη γεματη ενταση,τον μικρο θεουλη Dio τον λατρευουμε και τον προσκυναμε πααααντα!:smiley:

Ψηφίζω The Last in Line μου φαίνεται πιο ολοκληρωμένο απο το “ντεμπούτο” του.
Κατα τ’αλλα Ronnie rules!

Holy Diver με διαφορά το καλύτερο και ακολουθούν με τη σειρα τα επόμενα 3 σε μικρή απόσταση μεταξύ τους…

Γουστάρω πολύ sabbs και τα πρώτα του προσωπικά. To magica θυμάμαι να μου έχει αρέσει πολύ επίσης. Είναι συγκλονιστικός ερμηνευτής πάντως οπότε ας παραθέσω και αυτό εδω σε εντελώς διαφορετικά μονοπάτια από αυτά που τον έχουμε συνηθίσει :

Eίχα χάσει τιν μιλιά μου όταν το είχα πρωτοδεί

Πωπω διαφοράαααα. Ε, καλα δεν περίμενα και τίποτα διαφορετικό. Θεός ο κοντός!

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

comment απο κατω ο ακυρος:"one in the chorus has got a banana in the hand "

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Και οντως ισχυει :expressionless:

Άσε, το βλέπω συχνά πυκνά και παθαίνω!!!

Φυσικά Holy Diver κι από μένα.

Αγαπάμε και την συμμετοχή του στο Pick of Destiny:)


Listening to: Wolfgang Amadeus Mozart - Mozart: Requiem In D Minor, K 626 - 12. Benedictus
via FoxyTunes

Και εγώ μεταξύ του Holy Diver+The Last In Line είμαι:!:
Προτίμησα το The Last In Line κυρίως γιατί αυτή την περίοδο το λιώνω:!:

The most powerful voice in heavy metal. Ο Ronnie James Dio είναι η πεμπτουσία των σκληρών φωνητικών. Είναι αντικειμενικά ένας ζωντανός θρύλος. Έχει μεγαλουργήσει με την παραγωγή τρομερών δίσκων, όπου η επιθετικότητα, το συναίσθημα αλλά και η δύναμη της φωνής του -ένα από τα εκτενέστερα vocal range- με άφησε πάμπολλες φορές άναυδο. Για έναν τέτοιο άνθρωπο, ό,τι και να λέω εγώ δεν δηλώνει τίποτα. Ο “κοντός” έχει κότσια 10 φορές το μπόϊ του και παρέμεινε πιστός στις αρχές του. Στη σόλο καριέρα του, για την οποία κάνει λόγο το poll, ξεχωρίζουν το Holy Diver και το Last in Line, δύο πλατινένια αριστουργήματα. Διάλεξα το πρώτο, για καθαρά προσωπικούς λόγους.

κορυφη ο τυπος!!!

Φωνάρα ο Dio!!! Έχει κάνει μεγάλη καριέρα και έχει παίξει και με φοβερά σχήματα. Από προσωπικά του τραγούδια είναι ένα που μου αρέσει αλλά δεν είναι στο poll. To All the fools sail away. Anyway θα ψηφίσω το Holy Diver, χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος :stuck_out_tongue:

dream evil

και για τον ιδιο να πς οτι ειναι κορυφη

Dream Evil.
σχεδον - κονσεπτ. Αριστουργημα και με φοβερη δουλεια απο τον Craig Goldy στις κιθαρες.
Και συγκλονιστικη περιοδεια, βλεπε σχετικα γιουτουμπια.
αγαπημενα διαμαντια περα απο τις γνωστες επικες συνθεσεις: Naked in the rain, Faces in the window

O Dio είναι η κορυφαία metal φωνή και το Last In Line είναι ο προσωπικός του θρίαμβος…

O Dio είναι άνετα μια απ’τις καλύτερες φωνές (αν οχι η καλύτερη) στον χώρο.Απ’το poll ψηφίζω Holy Diver γιατί ήταν ο πρώτος δίσκος που άκουσα απο την σόλο καριέρα του,αλλα πιστεύω ότι οι περισσότεροι είναι πολύ καλοί δίσκοι (με καλύτερους για μένα τους δύο πρώτους)

last in line δαγκωτο…

Μου αρεσουν πολλα απο την δισκογραφια των DIO, αλλα τιποτα δεν φτανει την ΜΑΓΕΙΑ και αυτο το συναισθημα που εχει το Holy Diver, δισκος διαμαντι, αιωνια στους αγαπημενους μου… Ολα τα κομματια ειναι ενα και ενα, φοβερος ο Vivian Campbell και η φωνη του ΘΕΟΥ, ΜΑΓΙΚΗ… Δευτερο θα ελεγα το The Last In Line.

με λιγα λογια ο τυπος ειναι ΜΑΓΟΣ.