Diy συναυλίες

like από μένα στο τελευταίο

Εγώ κάνω και share

Αμα λεγοντουσαν Useless Dicks θα ηταν σεξιστικο?

Μπορει απλα να τους αρεσει το σεξ βεβαια.

Δηλαδή άμα πω “Ω ρε πούστη μου” είμαι ομοφοβικός;

για έναν “αντισεξιστή” προφανώς και είσαι … με τον sabrota δεν έχεις μιλήσει καθόλου σε τόσα lives?

άσχετα με το αν συμφωνώ ή όχι ε, απλά να ξέρουμε τι λέμε …

νταξ μωρέ…και το dirty wombs ψιλοσεξιστικό μου κάνει εμένα με αυτή την λογική.

άλλο η μήτρα και άλλο το μουνί πρώτον… τελείως διαφορετικές χρήσεις σαν έννοιες και σαν λέξεις, ξαναλέω μην κοροιδευόμαστε. Αλλά ας το δεχτώ, το point σε αυτή την παρατήρηση ποίο είναι γιατί το χάνω ?

Επειδή έχετε βαλθεί να βγάλετε τους Useless Cunts σεξιστές ΜΟΝΟ από το όνομα τους, σου έφερα σαν παράδειγμα την έκφραση “Ω ρε πούστη” μαζί με το “Πωω ρε μαλάκα είσαι πολύ μουνί” κτλ.

Παίζουμε με τις λέξεις και βρίσκουμε αφορμές να αρπαζόμαστε με τον διπλανό μας. Να δω ποιον θα κατηγορήσουμε στην συνέχεια. Τα λύσαμε όλα, ο σεξισμός που “προάγει” ένα όνομα μιας μπάντας, που απ’ότι διαβάζω το cunt, μέσα στον χρόνο, έχει χάσει την πραγματική έννοια του.

The word cunt is only insulting to Americans and over zealous feminists who don’t realise its beauty.

It has almost replaced the word ‘mate’, often used in Australia to refer to people in a conversation when they can’t be bothered trying to remember your name.

Δηλάδη μια μήτρα την λες βρώμικη αλλά το ‘αχρηστο μουνί’ σε προσβάλει;

Είναι σεξιστές αντικαπιταλιστές.

Ποιος κοροϊδεύει ποιον;

EDIT:

ΒΒΒ δεν λέω ότι τους θεωρείς ΕΣΥ σεξιστές έτσι;

Θα επιμείνω στο ότι η μήτρα είναι ευρύτερη έννοια όχι απαραίτητα συνδεδεμένη με την θέση της γυναίκας κοινωνικά, άρα δεν μπορεί να θεωρηθεί άμεσα σεξιστικό σχόλιο. Όπως σου είπα και πμ δεν θα θεωρήσω σεξιστή κάποιον απλά επειδή θα πει μια γκόμενα “μουνάρα” (διπλός σεξισμός :stuck_out_tongue: ) όπως δεν θα θεωρήσω χριστιανό κάποιον ο οποίος θα πει πει “θεε μου”. Τέτοιες γλωσσικές ευκολίες (το ένα ως άμεση έκφραση θαυμασμού και το άλλο ως αγανάκτηση-έκπληξη-whatever) αποτελούν σίγουρα πολιτισμικά κουσούρια που δεν είναι ικανά αυτόνομα όμως, κατά την γνώμη μου, να χαρακτηρίσουν κάποιον ιδεολογικά καθώς η χρήση τους όντως έχει ξεχειλωθεί αφενός και μας έχει υποσυνείδητα αποτυπωθεί αφετέρου.

Οι χάρντκορ αντισεξιστές όμως δεν το αποδέχονται αυτό. Αυτό τονίζω.

το live useless cunts / drity wombs / sardanapalm death είναι μία διοργάνωση από αντισεξιστές. αντισεξιστές που στήνουν το λάιβ, αντισεξιστές που συμμετέχουν στο λάιβ, αντισεξιστές -ευελπιστώ- στο κοινό κλπ, που όλοι προτάσσουν τον αντισεξισμό. Αν από κει και πέρα κάποιος προσβάλεται από μία ακολουθία γραμμάτων είναι καθυστερημένος για εμένα. :slight_smile:

Ωραία τα λέτε αλλά πες και για την λαηβάρα στη Δόμπολη :!:

Belgrado + Era of Fear Greek tour

Dates:

  • 23rd October Athens @ t.b.a.
  • 24th October Loannina @ Esties Dompolis
  • 25th October Xanthi @ Autonomo Steki Xanthis
  • 26th October Istanbul @ Peyote Bar

Το θεμα ειναι οτι η λεξη cunt ειναι γενικη βρισια, δεν χρησιμοποιειται υποτιμητικα για γυναικες, δεν εχει καμια σχεση με το bitch πχ που εινια οντως υποτιμητικος ορος για γυναικες, ειναι unisex ορος παρ’ολο που κυριολεκτικα εχει προελευση. Βασικα μοιαζει με τον ορο dick σαν βρισια, η λεξη εχει χασει εντελως το context της και δεν εχει καν υπονοια σεξουαλικοτητας οταν χρησιμοποιειται σαν βρισια.

Παντως κουβεντα για το αν ειναι politically correct ονομα πανκ μπαντας δεν περιμενα οτι θα δω.

[B]Σήμερα [/B]πλατεία Εξαρχείων το λάιβ των Useless Cunts.

Πολυ πιθανο να ειμαι και εγω εκει :smiley:

υπάρχει διαφορά στο politically correct και στο morally correct που είναι και το θέμα εδώ … επίσης η όλη συζήτηση ξεκίνησε από χαβαλέ του θεού της ρετσίνας και του pongo, ratos και καμία σχέση δεν έχει με το τι είναι σεξισμός αλλά με το κατά πόσο κάποιοι παραμένουν σταθεροί σε αυτά που λένε (χωρίς να ξέρω τα παιδιά του βιολογικού - αυτό κατάλαβα απλά)

μόργκοθ αν ασχοληθείς με την “αντισεξιστική τάση” μέσα στο punk κίνημα εύκολα θα ανακαλύψεις τους χαρντκορ αντισεξιστες (μια αντίστοιχη φάση του φεμινισμού αλλά ευρύτερη για να στο δώσω απλά) η οποία θεωρεί οποιαδήποτε τέτοια αναφορά ως “σεξιστική” .Το πως και γιατί ψάξτο γιατί εκτός τους ότι δεν με βρίσκει σύμφωνο, είναι αρκετά μεγάλο για να κάθομαι να γράφω

Ας ξεκινάμε σιγά σιγά…

[I]αντισεξίστριες/αντισεξιστές
όλες/όλοι
κάποια/κάποιος
καθυστερημένη/καθυστερημένος[/I]

:razz:

:lol: καλά τα λες!

](http://s132.photobucket.com/user/stratis_clisma/media/larisa16_10_14.jpg.html)[/IMG]