Diy συναυλίες

Ας μπαίνει στην αφίσα [B]ΕΞΟΔΟΣ: 1 ευρώ[/B] να τελειώνει η υπόθεση.

θεός! χαχα!

Αυτά που αναφέρεις περί προσέλευσης κλπ είναι προβληματικές του ίδιου του “χώρου” που (αυτο-)διοργανώνει αυτά τα λάιβ και αυτό φαίνεται και από την συνέπεια του σε πιο σοβαρά ζητήματα όπως καλεσμένες πορείες, εκδηλώσεις κλπ. Με λίγα λόγια είναι μια νοοτροπία που δεν αλλάζει έτσι εύκολα, άλλωστε όπως είπες κρατάει 3 δεκαετίες τώρα.

Πάντως για μένα, η αυτοοργανωμένη έκφραση και η τέχνη δεν μπορεί να μπαίνει πάνω από ιδέες και πολιτικά προτάγματα. Θεωρώ πως η προσπάθεια βελτίωσης των προβλημάτων που αναφέρεις (υπαρκτά είναι και συμφωνώ) θα πρέπει να γίνεται με βάση κάποιες σημαντικές αρχές όπως η ελεύθερη πρόσβαση χωρίς αποκλεισμούς, οι μη ιδιοκτησιακές λογικές και η προαιρετική συνειδητή ενίσχυση του σκοπού (μην γίνουμε και αριστεροί που κλείνουν πανεπιστημαικούς ΄χωρους με το έτσι θέλω πχ). Για μένα αυτά μπαίνουν πολύ ψηλότερα από το αν θα έρθει η γαμάτη μπάντα από το εξωτερικό (η οποία λογικό είναι να έχει και ένα κάρο έξοδα).

ΥΓ. Χτες στην ΑΣΟΕΕ γαμώ ήταν αν εξαιρέσεις ένα μεγάλο μέρος του κοινού που ακόμα και jazz να ακούει θα πρέπει να συμπεριφέρεται σαν να ακούει μπλαστμπιτς. Α και ο χαβαλές. Και η φάση. Μην ξεχνάμε τη φααααασ’. Άλλο ένα γενικότερο πρόβλημα δηλαδή στο οποίο η απάντηση δεν είναι η είσοδος.

Με τη λογικη αυτη, αν δε θελουμε εισοδο, θα 'πρεπε και τα ποτα στο μπαρ να ειναι με ελευθερη συνεισφορα ή πχ να μην αγοραζουμε απο κολοσσους σουπερ-μαρκετ.

Απλα, για την ωρα εχει επιλεχθει ενα μινιμουμ συμβιβασμου και ενα αλλο ειδος μινιμουμ συμβιβασμου (η εισοδος σε φαση τσονταρισμα) μας φαινεται περιεργο και οτι καταπατα ιδεες.

Για το θεμα της εισοδου εχω να πω πολλα αλλα δεν εχω χρονο τωρα να κατσω να αναλυσω
και να συζητησω μιας και ταξιδευω σε 1-2 ωρες και εχω τρεξιματα.

Ποιος θα ειναι Δομπολη σημερα ? Ανεβαινουμε με κανα 2 φιλαρακια για τρελο διημερο
στην λιμνη εκει στα Γιαννενα.Πειτε να πιουμε καμια μπυρα ή ακομα καλυτερα κανα τσιπουρο.

Θα ανεβω εγω, Κοσμα. Τι ωρα θα φτασετε;

Πως γίνεται να είναι η μπύρα στοιχείο αυτοργάνωσης;

Επίσης, ο καθένας είναι συνειδητοποιημένος από την στιγμή που κατεβαίνει σε ένα υπόγειο, σε μία κατάληψη σε μία πλατεία.

Πως φαντάζονται βγαίνουν τα έξοδα; Μην τα ρίχνουμε όλα στους χώρους για το τζαμπατζιλίκι.

ΥΓ. Άδειασε και τα pm σου.

Επειδή λοιπόν όλοι δεχόμαστε πως υπάρχει το συγκεκριμένο πρόβλημα πρέπει να το διορθώσουμε. Δεν μιλησε κανείς για αποκλεισμό. Όπως ανέφερα πιο πάνω όλοι οι χώροι οφείλουν να ανοίγουν τις πόρτες τους σε άτομα που δεν έχουν.

Ωστόσο αν το ίδιο άτομο πίνει 30 μπύρες στη συνέχεια από το ίδιο το μπαρ του χώρου τότε μπαίνει ζήτημα ασέβειας ακόμα και υποκρισίας από όλους μας.

Προσωπικά χαίρομαι που το νερό μπάινει σιγά σιγά στο αυλάκι. Ελπίζω να είναι μία νέα αρχή μακριά από την κουλτούρα του τσάμπα.

Εφόσον αναγνωρίζεις οτι υπάρχει πρόβλημα λοιπόν, αλλά δεν αναγνωρίζεις την είσοδο [αλλά το “αυστηρό κουτί” είναι πιο τίμιο], ποια είναι η δική σου πρόταση για να αλλάξει αυτή η νοοτροπία?

Μιλάς για ελεύθερη πρόσβαση χωρίς αποκλεισμούς. Ποια είναι αυτή η “ανάλογη αντιμετώπιση”, αν όχι αποκλεισμός, γιατί κάτι μάλλον δεν κατάλαβα καλά.
Επίσης είναι λογικό να έχει ένα κάρο έξοδα η μπάντα από το εξωτερικό, αλλά η μπάντα από επαρχία έχει να τα σκάσει. Άρα στους μεν δικαιολογείται μια τυπική είσοδος, στους δε είναι εκτός ορίων?

Τι ώρα άρχισε το λάιβ? Πόσα έβγαλε το κουτί για τα μεταφορικά των μπαντών?

Άλλο το τζάμπα, άλλο το δωρεάν, άλλο η συνειδησιακή είσοδος και άλλο η είσοδος σε ένα μαγαζί. Στο 2014 ζούμε, ξέρει ο άλλος τι αντιπροσωπεύει αυτό το 1 ευρώ που του ζητείται από την κατάληψη/στέκι.

Ανούσια συζήτηση , kiratzos ανεδαφικά όσα λες με μηδενική συνέπεια ακόμα και μέσα στην ίδια την πρόταση. δεν έχω να πω πολλά περισσότερα από ότι απαντούν οι περισσότεροι. Απλά μια σημείωση, όταν μιλάνε για είσοδο κανείς δεν εννοεί ότι οι μη έχοντες θα φάνε πόρτα…

Κάποιος την είχε καταβρεί με το τζάμπα και τον χαλάει απ’ότι φαίνεται.

Πάντως νομίζω ότι η συζήτηση κρίνεται λίγο ανούσια όχι τόσο για τα όσα (όχι και τόσο ανεδαφικά) λέει ο Kiratzos π.χ., αλλά γιατί πρώτον, η βάση στην οποία κινείται είναι εντελώς λάθος (δεν είναι η είσοδος το θέμα, το θέμα είναι τι θέλεις να προτάξεις σαν χώρος/συλλογικότητα) και δεύτερον, όταν το αντιεμπορευματικό πρόταγμα (με την ιστορική πορεία, τα πισωγυρίσματα και τις διαφοροποιήσεις που έχει ανάλογα με το χρόνο/τόπο) ονομάζεται έτσι εύκολα “κουλτούρα του τσάμπα” τότε δεν πας πουθενά.

Αν αυτό που θέλουμε (“διοργανωτές” και “κοινό” -άστοιχοι όροι, αλλά χάριν ευκολίας τους χρησιμοποιώ) είναι underground (:wink: συναυλιακούς χώρους με φτηνό αλκοόλ και πάγκους για τα distro μας, τότε μια χαρά είναι και η είσοδος, και το αντίτιμο και τα πάντα. Μαλάκας προφανώς και δε θες να είσαι, γιατί να μπαίνεις μέσα όταν κάνεις τόσο κόπο να προσφέρεις μία εναλλακτική μουσική πρόταση στο αντίστοιχο κοινό;

Το θέμα είναι αν θες αυτό (εναλλακτικούς, στο εμπόρευμα, χώρους) ή αν θες να κινείσαι ανταγωνιστικά. Όπου φυσικά εκεί δεν κάνεις την πάπια έχοντας bar αλλά όχι είσοδο, εκεί παλεύεις το “χωρίς αντίτιμο” ακόμα και στο αλκοόλ (και τέτοιοι χώροι, ευτυχώς, ακόμα υπάρχουν). Αν θεωρείς ότι το εμπόρευμα, οι καταναλωτικές σχέσεις και η κυριαρχία του κέρδους είναι πράγματα εχθρικά, κινείσαι ανάλογα. Αν, από τη άλλη, η μεγαλύτερη έγνοια είναι το πώς θα διακινηθεί με τους φτηνότερους όρους η D.I.Y. κουλτούρα, αυτό είναι άλλο θέμα, όχι απαραίτητο αντιθετικό στο εμπόρευμα και την κατανάλωση. Οπότε το θέμα δεν είναι ποιος βάζει είσοδο και ποιος όχι, το θέμα είναι τι προτάσσει ο καθένας προς τα έξω. Καλές και οι συντροφικές κουζίνες που κάναμε τόσα χρόνια π.χ., αλλά τώρα μάλλον το πράγμα έχει γυρίσει σε λαϊκές χωρίς μεσάζοντας, σε κολλεκτίβες κλπ. κλπ. Καταλαβαίνετε τι θέλω να πω.

Εγώ δε λέω ότι με το που βάλει κάποιος είσοδο αυτόματα θα γίνουμε Γερμανία και Ιταλία. Αυτό που λέω είναι να δούμε τι θέλει, στην τελική, ο καθένας από αυτούς τους χώρους. Στη Γερμανία εναλλακτισμό θέλανε, εναλλακτισμό πήρανε, με τα γνωστά αποτέλεσματα, soli party, νεκρό κίνημα κλπ. κλπ.

Για να είμαι ξεκάθαρος, με τα παραπάνω δεν υποννοώ κάτι για κάποιο χώρο (π.χ. για Αθήνα ούτως ή άλλως δεν έχω εικόνα γιατί δεν είμαι από εκεί), περισσότερο θέλω να στρέψω προς αλλού τη συζήτηση γιατί νομίζω έτσι όπως πάει δεν οδηγεί πουθενά. Δηλαδή να ξεφύγουμε λίγο από το “είσοδος κακή”-“τζάμπα καλό”, και να δούμε αν τελικά όλοι έχουμε τα ίδια προτάγματα, κοινές αφετηρίες και στόχους ή όχι. Ανεξάρτητα απ’ το “πώς τα μάθαμε απ’ τους παλιούς” και τα “έτσι πρέπει να είναι τα πράγματα γιατί έτσι τα ξέρουμε”. Και στις πορείες μάθαμε π.χ. να δεχόμαστε την κάβλα του καθενός, αυτό δε σημαίνει ότι είναι και σωστό. Αν το αντεμπορευματικό πρόταγμα ήταν κάτι που “βόλευε” στα χρόνια της ευδαιμονίας και πλέον ξόφλησε για πρακτικούς λόγους, εγώ το συζητάω αυτό (αν και δε συμφωνώ). Αλλά αυτό σημαίνει (να το πω ξανά) ότι μάλλον στραβά αρμενίζαμε, δηλαδή θα έπρεπε ίσως όλο το D.I.Y. κίνημα εξ αρχής να τη δει αλλιώς τη δουλειά, αν το θέμα του είναι ο πρακτικισμός και όχι να είναι κομμάτι του ανταγωνιστικού κινήματος. Τότε μιλάμε σε άλλη βάση.

Στραβα αρμενιζαμε, γιατι ουτε η υπαρξη μπαρ (με φθηνες μεν, αλλα οχι κοστους δε, τιμες σε ποτα, πραγμα που γινεται στους χωρους σε ΟΛΗ την Ελλαδα) προτασσει κατι αντιεμπορευματικο.

Οσο προβληματικη ειναι η εισοδος, αλλο τοσο ειναι κι αυτο, απλα ειναι κατι καινουριο προσφατως και ξενιζει αρκετους ως εκπτωση αξιων, απλα επειδη ξεχνανε αλλες που ηδη γινονται.

Αυτη η δικια μου οπτικη, μακρια απο το “βολευει το τζαμπα”.

Τωρα, για τη Γερμανια, εν μερει εχεις δικιο, αλλα εχω την αισθηση οτι βιωσαν (και πλεον ειναι ντε φακτο) αρκετα εντονη καταστολη, οσον αφορα την υπαρξη ή δημιουργια καταληψεων, πριν κανουν τις οποιες επιλογες.

Μήπως έχουμε ταυτίσει επίσης το αλκοόλ με την συγκεκριμένη κουλτούρα? Θέλω να πω μήπως δεν έπρεπε μία συναυλία του κινήματος να είναι λιγότερο πολιτική πράξη από μία πορεία, μία συζήτηση, μία προβολή?

Μία μουσική βραδιά λοιπόν έχει την ίδια βαρύτητα με όλα τα παραπάνω. Πως λοιπόν πάμε στη διαφορετική λογική όταν προτείνουμε ακριβώς το ίδιο μοντέλο λειτουργίας με μία καφετέρια? - και εκεί ο χώρος, τα έξοδα με τους καφέδες και το αλκοολ που πουλάει τα βγάζει.

Μήπως μας αρέσει που το όλο πράγμα είναι και λίγο πάρτυ? Ο καθενας βέβαια έχει την άποψη του. Πάντα κάτι καλό βγαίνει μέσα από τη σύγκρουση ιδεών. Ας πούμε όμως και κάτι συγκεκριμένο ο καθένας μας. Ας πούμε ένα μοντέλο λειτουργίας και όχι απλά να κάνουμε ανάλυση.

Ας μιλήσουμε λίγο για το πως βγαίνει μία συναυλία και ο χώρος που την κάνει ή τουλάχιστον για το πως θα έπρεπε να βγαίνει. Ας εξετάσουμε λοιπόν το τι βγάζει ο χώρος για τα έξοδα του (νοικια,νερα ρεύματα μέσα σε αυτά αν είναι στέκι) συντήρηση χώρου και βελτίωση του όπως επίσης και η σντήρηση του εξοπλισμού, αγορά νέου, μεταφορικά μπαντών εξωτερικού και άλλων πόλεων, κόστος φυλλαδίων, αφισών, εξαερισμός που θα έπρεπε να υπάρχει, ύπαρξη φαρμακείου, πυροσβεστήρων και πάνω από όλα ο σκοπός του ίδιου του λαηβ κλπ κλπ…

Όλα αυτά τα καλύπτεί ένα λαηβ το οποίο κατα μέσο όρο βγάζει ας πούμε 1000-1500 ευρω, με καθαρό κέρδος 500-700? Αν πούμε ναι απλά γυρνάμε τη πλάτη στο πρόβλημα. Το πρόβλημα δεν είναι το πολιτικό είναι το Λεiτουργικό. Ας προτείνουμε όλοι από ένα μοντέλο να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε. Ειμαστε υπεύθυνοι για αυτά που κάνουμε, αλλά και για αυτά που δεν κάνουμε ακόμα περισσότερο.

*να τονίσω πως μου αρέσει και εμένα να πίνω μπύρες σε ένα λαηβ. Ωστόσο θα ήθελα προσωπικά ο καθένας να αφήνει αυτό που ανακοινώνει ο χώρος πως χρειάζεται από όλους για να λειτουργήσει και να βελτιωθεί και ας πιούμε και 2 μπύρες λιγότερες. Δεν θα πάθουμε κάτι.

εγώ από την άλλη δεν μπορώ να καταλάβω γιατί και το χέσιμο κάποιου πρέπει να έχει πολιτικό πρόταγμα… μια συναυλία, ένα μπαρ, μια κουζίνα ένα οτιδήποτε μπορεί να είναι μια χαρά όπως όλα τα μη κινηματικά και απλά να βασίζεται σε διαφορετικές δομές,ήθη,πρακτικές κτλ, αποδεικνύοντας στην πράξη ότι αυτά που πιστεύεις είναι εφικτά, χωρίς να διαποτίζεται από την ψυχαναγκαστική αφομοίωση μανιφέστων. Αν αυτό τώρα κατηγοριοποιείται ως κολεκτιβιστικό και άρα αριστερίστικη ρεφόρμα … ξερω γω τι να πω

Την ίδια αηδία έχω για μανιφέστα και ψυχαναγκασμούς, το έγραψα, μάλιστα, για να προλάβω τυχόν τέτοιες ερμηνείες από το post μου. Με το στανιό δε γίνεται τίποτα πολιτικό και κινηματικό, και ούτε χρειάζεται, στην τελική. Εγώ σέβομαι απόλυτα αν κάποια μπάντα/ομάδα/στέκι/άτομο θεωρεί ως νούμερο 1 ζήτημα “το λειτουργικό, και όχι το πολιτικό”, όπως χαρακτηριστικά έγραψε ο goatlord665. Δε συμφωνώ με αυτήν την οπτική, αλλά τη σέβομαι, στο κάτω-κάτω δε γίνεται όλοι να θέλουμε τα ίδια πράγματα σε αυτήν τη ζωή.

Μια μικρή διόρθωση, έγραψα πως “Το πρόβλημα δεν είναι το πολιτικό είναι το λεiτουργικό” δεν είπα ότι είναι λιγότερο σημαντικό κάτι από τα δύο.

Saturday 08/11/2014

[B]TBA [/B]/ Athens

Gutter[I] (Old-School Hardcore from Athens)[/I]
Lifewreck [I](Hardcore/Powerviolence from Athens)[/I]
Dirty Wombs [I](Japcore from Patras)[/I]
Process of Decay [I](Crust from Athens)[/I]

ΘΑΧΕΙ ΕΙΣΟΔΟ???
ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΑ ΕΥΡΩ/ΔΙΕΥΡΩ ΕΙΣΟΔΟ,ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ,ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΕΣ…

Και μια μέρα πριν: