Doom κυκλοφορίες

(e) LEVEN days and 7 hours…

Συγνωμη για την τετριμενη ερωτηση…αλλα…που ειναι οι Candlemass ,Solstice και οι Count Raven?εκτος και αναφερονται μονο πιο νεες κυκλοφοριες ,οποτε συμφωνω και επαυξανω με τις δημοσιευσεις σας!!=D> =D> =D>

Νικος Summoning

Δεν είμαι φάν του είδους, αντιθέτως αν ακούσω πάνω από 2 τραγούδια μπορεί και να με πάρει ο ύπνος :stuck_out_tongue: Παρ’όλα αυτά η μπάντα πού αποτελεί εξαίρεση του κανόνα στη περίπτωση μου είναι οι Σουηδοί Sorcerer.

Μπορείτε να κατεβάσετε 2 κομμάτια από το site της Eat Metal:

Dark Ages

Highlander

ολα θα ρθουν με τον καιρο τους!!don’t worry

αυτοι δεν ειναι που τραγουδαει ο engberg των Lion’s share??

Αυτοί είναι.

Candlemass νομίζω είναι αρκετά γνωστοι…
Δεν έχω βρεί άτομο που να μην τους έχει ακούσει…

Οι Count Raven πραγματικά κλείνουν σπίτια. Βαδίζουν στα χνάρια των Black Sabbath με έναν κιθαροτραγουδιστή που τα σπάει κανονικότατα και μοιάζει σαν κάποιος επιστήμονας σε εργαστήριο γενετικής να δημιούργησε ζωή ενώνοντας τον Tony Iommi και τον Οzzy8)
Όλοι τους οι δίσκοι αξίζουν τρελλά με κορυφαίο κατά τη γνώμη μου το Messiah Of confusion του `96. Πάρτε και εξωφυλλάκι:

Βάζω της επανακυκλοφορίας, που βρίσκεται εύκολα…

Swallow the sun - Ghosts of Loss

Kαταθληπτικο “κρυο” και αργοσυρτο Doom απο τις (λιγες) αγαπημενες μου μπαντες του ειδους.
Μελωδικοτατοι με καθαρα και βρωμικα φωνητικα.
Τσεκαρετε το οσοι δεν.Αξιζει :wink:

Ζει κ βασιλεύει κ τον κόσμο κυριεύει!!! Doom over the world ΡΕΕΕΕΕΕ!!!

[FONT=“Arial Narrow”][SIZE=“2”]Έχουμε και πολύ καλό εγχώριο υλικό, ας μην το ξεχνάμε, ειδικά όταν είναι λίγο σε ποσότητα :wink:

Power/doom with elements from epic traditional doom. Sort of sounds like Judas Priest gone doom. Highly reccomended for anyone into Candlemass or other epic doom bands.
[/SIZE][/FONT]

πολύ καλό όντως αυτό.

Αλλά : Forevermore

πολύ καλύτερο.

Επίσης
Place Of Skulls - The Black Is Never Far

The Hidden Hand - The Resurrection of Whiskey Foote

καλό και το δεύτερο (Krux II) από την all star μπάντα, αλλά το πρώτο είναι μακράν το καλύτερο μέχρι στιγμής.

και φυσικά οι Mirror of Deception και ενδεικτικά το “Foregone

Επίσης, γκρουπάρα με ένα εκ των κορυφαίων άλμπουμ της χρονιάς:

Reverend Bizarre - III, So Long Suckers

Βασικά όχι, τους ανακάλυψε η μουσική αστυνομία…:stuck_out_tongue:


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Δεν εχω ασχοληθει παρα πολυ με το Doom αν εξαιρεσουμε τις μεγαλες μπαντες.
Εχω να προτεινω 2 ωραια αλμπουμακια.Το ενα ειδικα μου εκανε εντυπωση που ηταν και
στο αφιερωμα του doom metal.
Το πρωτο ειναι απο τους Cathedral και ειναι το Endtyme του 2001.

Εχουμε να κανουμε με ενα εκπληκτικο αλμπουμ που εμενα ειδικα μου ειχε κανει αρκετη εντυπωση
οταν ειχε βγει.Αρεσε γενικως στην παρεα τοτε και απορω γιατι δεν θεωρειται κλασικο τους αλμπουμ.

Το δευτερο ειναι το αλμπουμ New Dark Age των βρετανων θεων Solstice.

To αλμπουμ αυτο μου εχει κανει τρομερη εντυπωση.Μιλαμε για ενα εκπληκτικο απο ολες τις αποψεις
αλμπουμ.

Υπεροχο, το αγαπημενο μου απο Swallow the Sun!!!

Να μην ξεχνάμε κ αυτούς εδώ… για όσους λατρεύουν τον ήχο των Solitude Aeturnus κ δεν αντέχουν τα πολύ αργά περάσματα των Candlemass. Είναι οι… Memento Mori!

ΓΚΡΟΥΠΑΡΑ!!!
και τα 4 ειναι φωτια και λαυρα!!!
prog-power-doom rules!!!

Τσέκαρε κ τους Serpent. :wink: “Serpent is a Swedish doom metal side project formed by Therion and Entombed members.”

Το πρώτο είναι παλιά κυκλοφορία που ξαναβγήκε από την vic records κ το δεύτερο είναι το τρίτο τους άλμπουμ που κυκλοφόρησε από την ίδια εταιρεία φέτος (κ δεν έχω καταφέρει να το ακούσω ακόμα:( ).

Πάντως οι δυο προηγούμενες δουλειές τους σπέρνουν κ μιας κ είναι κ Σουηδοί…:wink:

ωπα
αυτο δεν το ξερα
θενκς φορ δε ινφο

πρωην μελη των entombed και therion???
ποιοι να ναι αραγε???:-k

last known members
Piotr Wawrzeniuk - vocals, bass guitar
Ulf Samuelsson - guitar
Petter Karlsson - drums

former members
Lars Rosenberg
Andreas Wallan Wahl - bass guitar

(Wikipedia)

Για να ρωτησω ρε παιδια…εχει δει κανενας αυτο εδω το DVD??Aν ναι ας πει καμια αποψη…