Doom κυκλοφορίες

Electric Wizard

Πράγματι δικαίωσε τις προσδοκίες, με γαμηστερό ήχο, υπέροχη ντουμ μονοτονία και γενικά ό,τι πρέπει για φανς Electric Wizard.

Return from the Grave-Gates of Nowhere

Δευτερος δισκος για τους Ιταλους που σε σχεση με το ντεμπουτο τους εχουν βελτιωθει τα μάλα.Heavy Doom,πολυ Sabbathικοι,εποχης Ozzy,στη 70ντιλα βουτηγμενη. Παιζουν τα βασικα αλλα με απολυτη αφοσιωση και σεβασμο και ακουγονται πολυ γαματοι

Sabbath-ικό doom με γυναικεία φωνητικά

Earthship-Withered

Doom/sludge (πρωην μελος των The Ocean).Δεν ενθουσιαστηκα ιδιαιτερως,αρκετα μονοτονοι

Megaton Leviathan-Past 21 Beyond the Arctic Cell

Αργοοοοοσυρτο,ατμπσφαιρικο,ψυχεδελικο και μπλιμπλικωτο.Πολυ καλο εν τελει

Megaton Leviathan ειμαι fan γενικα αλλα το καινουργιο δεν το χω ακουσει ακομα.

Απο ενδιαφεροντα ντουμ εχουμε τους Ιταλους Krownn και το πολυ καλο περσινο demo τους Hyborian Age (εχουν και φετινο προσφατο δισκο αλλα δεν εχω δεησει να τον τσεκαρω ακομα). Φανταστειτε ενα ενδιαφερον μιγμα απο Sabbath και Pentagram, με (ενδεχομενως) ολιγη απο Trouble και Cathedral, μεταξυ αλλων συστατικων. Θεματολογια παιρνουν απο βιβλια φαντασιας τυπου Τολκιν, Μουρκοκ, κλπ. Παρακατω θα βρειτε μερικα αξια πρωτα δειγματα προς τσεκαρισμα.

The Melnibonean

Gods of Magnitogorsk

Αυτοί οι Krownn με ιντρίγκαραν αρχικά λόγω εξωφύλλου που με παρέπεμψε σε Conan. Αλλά δεν ξέρω, ήταν λίγο ως πολύ generic σε ριφς (παραγωγή άθλια, αλλά, ντέμο αφού, δεν τους χτυπάμε εκεί). Τα φωνητικά από την άλλη δεν, θυμίζουν λίγο πέμπτης εθνικής ατμο-γκοθ φάση (το oh στην αρχή του Melnibonean παραπέμπει και λίγο σε Barry White -ΟΚ το κόβω) και είναι κομμάτι απρόσωπα. Όλα έτσι είναι;

To Melnibonean ειναι διαφορετικο, τα υπολοιπα κομματια ειναι πιο κοντα στο Gods of Magnitogorsk, απλα το Melnibonean το προτεινα γιατι ειναι το αγαπημενο μου τραγουδι στο ντεμο. Η παραγωγη θα μπορουσε οντως να ειναι λιγο πιο καθαρη, πιστευω πως θα αναδεικνυε περισσοτερο τις συνθεσεις.

Alunah-Awakening the Forest

doom/stoner με γυναικα τραγουδιστρια/κιθαριστρια. Ενδιαφερον χωρις να ειναι κορυφαιο

http://www.hightimes.com/theskullpremiere
απόλαυση

Πωωωω. Κορυφαίο!

Α ρε Eric…

ΚΑΙ γαμάτο Trouble KAI γαμάτο The Skull?
overdose θα πάθουμε :stuck_out_tongue:

Mage- Last Orders

Δεύτερο άλμπουμ για τους Βρετανούς. Το πρώτο τους ήταν από τα αγαπημένα μου για το '13. Σε αυτό έχουν μειωθεί οι stoner επιρροές και είναι πιο doom σε σχέση με το ντεμπούτο αλλά φυσικά υπάρχουν και τα up-tempo σημεία. Γενικά πολύ καλό δισκάκι (σε σημεία μου θύμισαν λίγο Krux), οι φαν του είδους πιστεύω θα το ευχαριστηθούν

Το ακούτε εδώ

αμα ήταν πιο όμορφη, ίσως μιλούσαν περισσότεροι για αυτήν. τώρα όμως ε? :roll:
*Btw, εχω ακούσει άπειρες φορές τον δίσκο.

επίσης για όποιον ασχολείται με ξένο περιοδικό τύπο

Λοιπον, κοιταχτε να δειτε. Πρωτα απ ολα, το παρακατω ειναι αποκλειστικα και μονο για αντρες. Οι υπολοιποι παρακαλω να μην ασχοληθειτε.

Weightlessness - Of Lachrymose Grief. Αν ειχε βγει φετος θα ηταν το demo της χρονιας, και βασικα σε κασσετα φετος νομιζω κυκλοφορησε, η πρωτη κυκλοφορια εχω την εντυπωση πως ηταν promo cdr φαση οποτε πιανεται για φετινο. Doom death με funeral doom ψηγματα και ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΕΣ μελωδιες, γενικα πολυ “μουσικη” κυκλοφορια καθως εχουν δωσει εμφαση στη τραγουδοποιια περισσοτερο απο αλλες συγχρονες μπαντες της σκηνης. Οσοι γουσταρατε Anhedonist (δεν ακουγεται ετσι ακριβως, αλλα ειναι για παρεμφερες ακροατηριο) θα χυνετε μεχρι μεθαυριο εδω, παραγωγη πολυ καλη, δεν το λες ντεμο σε καμια των περιπτωσεων, και γενικα ειναι λιγο δυσκολο να ακουει καποιος αυτη τη μουσικη και να μην του αρεσει, πρεπει να χει καποιο προβλημα, δεν θα εξηγειται αλλιως. Νομιζω πως το underground soundscapes εχει φερει τη κασσετα, [U]εδω[/U] το βρισκετε ολο για streaming, επενδυστε γιατι χανομαστε.

το έχω ακούσει αυτό,εξαιρετικό.

Να ενας καλογουστος. Οι κακογουστοι μακρια, απευθυνεται αποκλειστικα σε πσαγμενες φατσουλες.

[B][I][U]Clouds - Doliu[/U][/I][/B]

Τρομερή ατμόσφαιρα!!

http://doomclouds.bandcamp.com/releases

τελικα υπαρχουν ακομα οι Halo!
μολις ειδα οτι βγαλανε ενα τζαμαρισμα του 2003, το Gods Of Sound. Τελεια!
http://fearhatelies.bandcamp.com/album/gods-of-sound