Download Festival 2014 [13-15/06/2014]

Και το συνηθισμένο με το classic rock name της τελευταίας ημέρας… Το ότι οι Aerosmith θα είναι Ευρώπη εκείνες τις μέρες μόνο καλό είναι… Για κανονιστείτε εκεί στο Sweden Rock… :smiley: :smiley:

Μου θυμιζει το 2005 που πήγα και ειχαν για headliners την 1η μερα τους FEEDER !!! Πειραζει που ηταν απο τα λιγα γκρουπ απο τα 98 (ναι 98 !!!) του 3ημερου που δεν τους ήξερα ??? :lol:
Απο τα καλυτερα φεστιβαλ ever εστω και με ατυχεις επιλογες σαν αυτη που ανεφερα…#-o

δράμα μέχρι στιγμής…!
μόνο με SOAD το σώζουν το πράγμα…

Oχι οτι θα παω αλλα και η μερα με του A7X και η μερα με τους Aerosmith (βασικα οι Alter Bridge ειναι ολα τα λεφτα , αλλα λεμε τωρα… ) μια χαρα μου φαινονται.

Περα απο Metallica, Iron Maiden, Slipknot, Black Sabbath αντε και Guns n’ Roses, Rammstein ποιοι αλλοι θα μπορουσαν να ειναι Headliners δηλαδη ;

Πρώτον, στο Download μπορεί να κουραστείς, όχι όμως να βαρεθείς. Πιο πιθανό είναι να “κάψεις μπάντες” που δεν αντέχεις να δεις σε κάποια άλλη σκηνή, παρά να μην έχεις να δεις κάτι ενδιαφέρον.

Δεύτερον, υπάρχουν κάποιες μπάντες που δεν ταιριάζουν για headliners σε festival. Ένας headliner θα εχει μάξιμουμ χρονο 2 ώρες περίπου όπως είχαν - ίσως κατ’εξαίρεση - οι Metallica πρόπερσι. Οι Maiden, οι Sabbath κι όλα τα συγκροτήματ που παίζουν γύρω στη μιάμιση ώρα ταιριάζουν μια χαρά.

Όμως, συγκροτήματα όπως οι Pearl Jam και οι Foo Fighters (ή ο Springsteen) που παίζουν 2,5 - 3 ώρες, ως headliners σε τέτοιο φεστιβάλ - που αποκλείεται να τους χορηγήσει τόσο χρόνο - αξίζει να τα δεις καλύτερα μόνα τους.

Από αυτα που έχω δει εκεί πάντως, Linkin Park και Slipknot είναι οι πιο safe επιλογές. Κάτι σαν Metallica και Maiden της νέας γενιάς σε ανταπόκριση. Οι δεύτεροι πέρσι, οι πρώτοι φέτος και πριν 3 χρόνια και πάντα έχουν τον κόσμο τους.

Συμφωνουμε ! Και μαζι με τις 2 μπαντες που ανεφερες αν προσθεσεις SOAD , Green Day, ,QOTSA,Muse(που ομως δεν πανε για την μερα με τον καθαρα Heavy metal headliner) ή κανα παλαβο με RATM ή Tool και απο πιο κλασσικες Kiss ή Def Leppard (!) πραγματικα ειναι δυσκολο να βρεις Headliners για τοσο μεγαλο φεστιβαλ.

Εγω πραγματικα χαιρομαι αν οι A7X (και αργοτερα ελπιζω οι Alter Bridge) μπορουν να σταθουν επαξια ως η μπαντα που θα κλεινει την μερα . Μαγκια τους και μακαρι να τα καταφερουν και να μεινουν!