Dream Theater - Fates Warning 02/08/11 @ Terra Vibe Park

Ναι, υπάρχει η πληροφορία που λέει ότι κάποια στιγμή θα μας το πούνε :D.

Θελουμε και Θεσσαλονικη!:stuck_out_tongue:

Ναι θελουμε και Θεσσαλονικη. Ειναι πολλες οι συναυλιες για να μπορεσουμε να κατεβουμε σε ολες τις καλες για Αθηνα. Αντε και μια απο δω.

Τους είχα δει πάλι terravibe κ βαρέθηκα απίστευτα!

Τώρα επιπλέον μποϋκοτάρω κ το terravibe… (όσοι με ξέρουν το ξέρουν)

Δε θα πάω - το’πα; :smiley:

Αυτά είναι νέα :smiley:

Αν και Theater στο χωράφι παίζει να 'ναι κάπως, αλλά κει θα μαστε!

Έχω πάει όλες τις φορές εκτός από την πρώτη και όντως το 2007 δεν ήταν πολύ καλά, κι εγώ ακόμα βαρέθηκα σε κάποια φάση (αν και είπαν Τake The Time). Το αποκορύφωμα ήταν η διπλή συναυλία του 2002 στο Ρόδον με το διαφορετικό setlist κάθε βράδυ και τη διασκευή του The Number Of The Beast (το αναφέρω σαν σημαντικό γεγονός, θα προτιμούσα να είχαν παίξει δικά τους 8)).

Kαι να τελειωσει η συναυλια με ενα Wait For Sleep. Mε το κουταλι θα με μαζευουν…

Λάθος, Wait For Sleep και καπάκι Learning To Live :smiley:

2 Aυγουστου ειναι περιργη ημερομηνια… :-k
Οχι οτι ειμαι ο μεγαλυτερος φαν αλλα ψηνομουν ασχημα.Αν ειμαι εδω…μαλλον θα τιμησω!

Γιατι οχι?!?!?

Αληθεια, οσοι τους εχετε δει…Εχω ακουσει πως αλλαζουν εντελως τα setlists τους σε καθε συναυλια. Ισχυει?

Περίπου.

Στην τελευταία περιοδεία με τους Iron Maiden παίζανε αυστηρά τα ίδια τραγούδια,που ο Mike πίστευε ότι ήταν τα καταλληλα για μια εισαγωγή της μπάντας στο αμερικάνικο κοινό των Maiden.

Πέραν αυτού οι DT είχαν σχεδόν πάντα πρόχειρη τη …δισκογραφία τους για να διαλέξουν τι θα παίξουν κάθε βράδυ.

Τα πάντα πλέον είναι ένα μυστήριο για την μπάντα, αφού ΟΛΑ ήταν επιλογές του Mike. Το set, τα σκηνικά, τα jams, όλα πέρναγαν από τον Portnoy, ακόμα και οι παραγωγές για τα DVD και τα official bootlegs.

Χωρίς αυτόν θα είναι άλλη μπάντα.

απλα[SPOILER][B][SIZE=“7”]ΔΕΝ ΠΑΣ[/SIZE][/B][-X[-X[-X[/SPOILER]

Σίγουρα πάντως θα είναι πολύ ενδιαφέρον να δούμε πως θα είναι πλέον η μπάντα γιατί είμαι βέβαιος ότι θα μιλάμε για κάτι εντελώς διαφορετικό.

ξέρεις ποσο σαγαπω για κατι τετοια

αυτό και οχι αλλα σχολια γιατι ειμαι ζαμπον απο το διαβασμα
και κυρίως :yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo:

Εκτός από περιπτώσεις όπως αυτής που ανέφερε ο Outshined, η απάντηση είναι ναι και μάλιστα γι’ αυτό ήταν σχεδόν αποκλειστικά υπέυθυνος ο Portnoy, λαμβάνοντας υπόψη πόσες φορές έχει περάσει το συγκρότημα από μια πόλη και τι κομμάτια είχε παίξει εκεί στο πάρελθόν. Δεν ξέρω αν είχε φτιάξει και κανένα πρόγραμμα να το κάνει αυτόματα, αλλά το σετλιστ δεν ήταν ποτέ τυχαίο.

Για παράδειγμα, στην Progressive Nation tour μαζί με Opeth το 2009 ξεκινούσαν σε όλες τις συναυλίες με “A Nightmare To Remember” και τελείωναν με “The Count Of Tuscany”, αλλά ενδιάμεσα γινόταν ένας χαμός από αλλαγές. Εμένα μου έλαχε να ακούσω το “Hollow Years” σε ένα extended version, το “Erotomania” και το “Voices” που το είχαν παίξει στην προηγούμενη συναυλία, αλλά επανεμφανίστηκε στο setlist μετά από 3-4, ενώ πχ. στην αμέσως επόμενη και την αμέσως προηγούμενη έπαιξαν το “Take The Time” που δεν το έπαιξαν σε αυτή που είδα. Δεν τους έπιανες πουθενά, γι’ αυτό κάθε συναυλία ήταν ξεχωριστή, δεν ήξερες τι θα σου έρθει.

Όντως, όποιος και να είναι ο αντικαταστάτης του Mike, θα είναι άλλη μπάντα σίγουρα. Αλλά αν δεν τους έχεις δει ποτέ, θα σου πρότεινα να μην τους χάσεις.

Μόνο και μόνο τις ελληνικές συναυλίες να πάρουμε ως παραδείγματα, καταλαβαίνουμε τι παιζόταν με το σετλιστ. Το 2002 έπαιξαν διαφορετικα σετλιστ και τις 2 μέρες εκτός από το Sοlitary Shell. Στην περιοδεία του Train Of Thought δεν ήρθαν Ελλάδα. Όταν ήρθαν το 2005 έπαιξαν 5 κομμάτια από το Octavarium και 3 από το Train Of Thought επειδή δεν είχαν έρθει τότε. Γενικά ο Μικε κρατούσε όλα τα σετλιστ και όλα τα μπούτλεγκ, αυτός κανόνιζε το σετλιστ κάθε βράδυ κατά κύριο λόγο.

Δεν ξέρω γιατί,μάλλον επειδή δεν τους έχω δει ποτέ,αλλά νιώθω σαν 14χρόνο πάλι που μαθαίνει ότι έρχονται οι ήρωες του για συναυλία.Ε θα πάω,δεν μπορώ να είμαι και αντικειμενικός άλλωστε:D

Και το 2007 παίξανε Endless Sacrifice και Honor Thy Father (!) …

Από τότε που έστησε ο Portnoy την Prog Nation περιοδεία οι λίστες τους είχαν γίνει πιο προβλέψιμες, και επιπλέον παίζανε 2 ώρες “μόνο” αν δεν απατώμαι.

Όπως είπα, αν και είναι νωρίς για να πούμε το ο,τιδήποτε, πιστεύω πως δύσκολα θα δούμε φουλ τρίωρο.

Αν και θα θελα να δω Symphony X (γαμω τη δουλεια μου, δεν μπορεσα να παω στο power of metal), τι να κανουμε, ας δουμε αλλη μια φορα τους DT.
Ελπιζω μονο να παιξουν παλια κομματια περισσοτερο.
Το 2000 που επαιξαν ολο το metropolis 2 ηταν ονειρικα. Να ναι καλα οι Maiden που ακυρωσαν :stuck_out_tongue:

Δεν νομίζω ότι ήταν τόσο προβλέψιμα τα setlist, ίσως περισσότερο από παλιότερα, αλλά η διάρκεια του live είχε μειωθεί σίγουρα, 2 ώρες και κάτι ψιλά αν θυμάμαι καλά, με μεγάλο solo Rudess και ελάχιστα κομμάτια λόγω μεγάλης διάρκειάς τους (μόλις 7 όταν τους είδα Βερολίνο).

Είσαι σίγουρος ότι δεν θα το παίζαν έτσι κι αλλιώς ολόκληρο; Πάντως ήταν όντως ονειρικά και η ακύρωση μας χάρισε τη διασκευή του Trooper από DT και μια συναυλιάρα Maiden λίγους μήνες αργότερα. Πάντα τέτοια!