Dream Theater

Aπίστευτο cover του Octavarium από συμφωνική ορχήστρα, υπό την διεύθυνση του Eren Bashbug που έκανε και την ενορχήστρωση στο Explorations του Rudess : HERE

OYΡΑΝΙΟ!!!

8O8O8O8O8O

Τη εινια το Metropolis Part 2 δεν βρηκα κατι στο wiki

δυο χρόνια μετά τη γεννηση σου είχαμε τη χαρά να ακούσουμε έναν ακόμη πραγματικά σπουδαίο δίσκο των Dream Theater και είχε τον τίτλο [B]Metropolis Pt 2:Scenes From A Memory[/B].

Eίναι concept album και ουσιαστικά sequel του τραγουδιού Metropolis Pt.1 ([I]από το Images & Words[/I])

Toν Ιούλιο του 2000 τον ακούσαμε ολόκληρο στη συναυλία τους στην Αθήνα ([I]τη χρονιά που το Rockwave έγινε σε ένα πάρκο στους Αγίους Αναργυρους και είχαν support τους In Flames[/I])

(που λεει ποτε γεννηθηκα:-k) πες ετσι να καταλαβω scenes from memory γιατι εψαχνα για metropolis 2 και δεν εβρισκαζ τιποτα

το πότε γεννήθηκες θα το βρεις στο οπισθόφυλλο του Falling Into Infinity :stuck_out_tongue:

εμείς πάλι το βλέπουμε στο profile σου εδώ :smiley:

[SPOILER]τότε που το ίντερνετ δεν ήταν σε κάθε σπίτι και κάθε νέο/πληροφορία δεν το/την μαθαίναμε αμέσως…
ετσι ο μικρός βαγγελης στο λεωφορείο μαζί με άλλα 50 άτομα για το Live έμαθε οτι οι Maiden δεν θα παιξουν και του έπεσαν τα μούτρα στο πάτωμα…
αλλά το live των theater ήταν όνειρο.! και είδαμε και in flames …
βασικά ικανοποιημένοι φύγαμε και χωρίς maiden[/SPOILER]

Ωχ… γεράσαμε… Ημουν και εγώ εκεί.

Φοβερή συναυλία. Είμασταν τυχεροί τελικά που δεν έπαιξαν οι Maiden γιατί είδαμε ένα υπερπλήρες σετ από Theater.

Είχα πάει με έναν φίλο μου και μέσα στο λεωφορείο εκεί μάθαμε ότι δεν θα παίξουν… χαχα. :lol:

Αρχικά το line-up ήταν cradle of filth-maiden κλπ… οπότε ήταν λογικό πολλοί να ξενερώσουν, γιατί μπορεί να πήγαν μόνο γι’αυτούς και όχι για inflames-dt-septic flesh.

cradle of filth δεν ήταν στο εισιτήριο.

Είχα δει ήδη αρκετές φορές Maiden μέχρι τότε οπότε δε με χάλασε το 2ωρο DREAM THEATER (παίξανε και trooper στο τέλος) ούτε το πλήρες σετ από IN FLAMES.

Ουτε το 5χιλιαρο που πηραμε πισω λογω ακυρωσης maiden 8)

σωστός.,!!

double post αλλά εχω απορίες…

εχω πετύχει αυτό…

[B]Dream Theater - Forbidden Dreams [/B]

Monumental 6 CD bootleg taken directly from the mixing table on 3 different venues in Japan during the 92, 93 and 95 DT tours in Japan. Excellent quality of sound though a lack of “live” ambient due to the absence of any miking on the crowd’s side, letting only feel a little bit of the ambience thanks to the stage mics.

Part 1 - Imperial Hall 1992-11-19 (Osaka, Japan) Stereo Bootleg
Part 2 - Festival Hall 1993-08-28 (Osaka, Japan) Stereo Bootleg
Part 3 - Shinjuku Kouseinenkin Hall 1995-01-23 (Tokyo, Japan) Stereo Bootleg

ξερει κανείς αν κάποιο απο αυτά εχει κυκλοφορήσει σαν επίσημο bootleg ή γενικά με κάποια άλλη ονομασία ατομικά(1 απο τα 3)? :-k
προσπαθώ να βάλω σε μια τάξη τα πράγματα(λίστες) και εχει κουδουνίσει το κεφάλι μου

[B]
tracklist-foto[/B]

[SPOILER][B]Disc 1[/B]

  1. Intro - Simpsons Theme
  2. Metropolis - Part I
  3. Under a Glass Moon
  4. Only a Matter of Time
  5. Surrounded
  6. Pull Me Under
  7. Ytsejam

[B]Disc 2[/B]

  1. Moon Bubbles
  2. Another Day
  3. Another Hand - The Killing Hand
  4. Take the Time
  5. Wait for Sleep
  6. Learning to Live
  7. Twin Peaks Theme
  8. Outro

[B]Disc 3[/B]

  1. Metropolis - Part I
  2. Mission Impossible
  3. Afterlife
  4. Under a Glass Moon
  5. Wait for Sleep
  6. Surrounded
  7. Ytsejam
  8. Take the Time
    [B]
    Disc 4[/B]
  9. To Live Forever
  10. Improvised Jam
  11. A Fortune in Lies
  12. Another Day
  13. Pull Me Under
  14. Eve
  15. Learning to Live

[B]Disc 5[/B]

  1. Pull Me Under
  2. 6.00
  3. Take the Time
  4. Caught in a Web
  5. Lifting Shadows Off a Dream
  6. Improvised Jam
  7. Puppies On Acid
  8. The Mirror
  9. Lie

[B]Disc 6[/B]

  1. Another Day
  2. In the Flesh (Pink Floyd)
  3. Erotomania
  4. Voices
  5. The Silent Man
  6. Metropolis - Part I
  7. Eve Outro

[/SPOILER]

Νομίζω όμως ότι το έγραφε στο εισιτήριο αλλά δεν είμαι και 100% σίγουρος γιατί μας το κράτησαν όταν πήραμε επιτροφή 5χιλ δρχ. :-k

-δεν ήταν σου λέω… αν και χάλια ανάλυση (είναι από τα tickets που έχω σε άλμπουμ) δες [B][U]εδώ[/U][/B]

Τη γνωμη μου για τη μπαντα την εχω πει σε αλλα Dream Theater related threads αρα θα γινω σπαστικος αν την ποσταρω κι εδω…μονο μια ερωτηση…

[SIZE=“7”][B]ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ 10 ΨΗΦΟΥΣ ΣΤΟ “AWAKE” ΡΕ ΑΡΚΟΥΔΕΗΔΕΣ?[/B][/SIZE]

[SIZE=“3”]
10 …και πολλές του είναι :lol:[/SIZE]

:lightsabre: :lightsabre: :lightsabre: :lightsabre: :lightsabre: :lightsabre: :lightsabre: :lightsabre:

Αυτο σημαινει πολεμος…εχε χαρη που εχεις αβαταρ τον Roth (προσκυναμε) και μπορει ο Οντιν να φανει μεγαλοψυχος…παω να ακονισω το Manowar σπαθι μου και ερχομαι να τα πουμε με τη δυση του ηλιου…:stuck_out_tongue:

σε διπλό βινύλιο το Metropolis PT 2:Scenes from a Memory

http://brookvalerecords.com/2011/10/20/dream-theater-metropolis-pt2-scenes-from-a-memory/

Ποιοι τρεις εχουν ψηφισει το “Systematic Chaos” ως καλυτερο DT album?:-s

…προφανώς το προτίμησαν σαν πιο αγαπημένο, και όχι σαν το καλύτερο…συμβαίνει και σε μένα…και μαρέσει κιόλας αυτό το άλμπουμ, αλλά έβαλα το Metropolis… σαν πιο αγαπημένο:):!: