Dream Theater

Unpopular opinion αλλά τα φωνητικά του Πορτνοη δεν με έχουν ενοχλήσει σε κανένα τραγούδι των Dream Theater ενώ πολλές φορές ειδικά τα τελευταία χρόνια σκέφτομαι ότι ίσως καλύτερα να τραγουδούσε αυτός αντί για τον Λάμπρο.

Αν ο Λαμπρής τραγουδήσει όπως στο τελευταίο (δηλαδή απόλυτα χαλιναγωγημενα και εντελώς εντός των ορίων που δεν φαλτσάρει), τότε είμαστε μια χαρά.
Αν όχι, 1000 φορές Πορτνόης.

1 Like

Βασικά μπορεί να τραγουδάει μόνο όπως στο Wither? Μικρή παράκληση

2 Likes

Αν τραγουδήσει στο range που (πλέον) έχει, μια χαρά θα ειναι.
Πολλά εφε δε χρειαζεται και να προσπαθει να τραγουδήσει όπως 30 χρόνια πριν.
Όποιος άκουσε και το τελευταίο του σολο άλμπουμ, ήταν παραπάνω απο αξιοπρεπής.

1 Like

Μεγάλη κουβέντα τα φωνητικά τα λαμπρι. Πολλές φορές καθόμασταν με παρέες και σε συζητήσεις για την μπάντα, ποιος άλλος τραγουδιστής θα μπορούσε να κολλήσει με την μουσική τους, ενώ όλοι εκνευριζόσαστε με την φωνή του κάθε φορά, δεν μπορούμε να σκεφτούμε κάποιον άλλο.
Εγώ ας πούμε λατρεύω φωνητικά conception κάργα, αλλά στην σκέψη κ μόνο να τραγουδάει ο Roy theater, ξενερώνω φουλ.

1 Like

Ασε που τέτοια σκηνική παρουσια που θα ξαναβρισκαμε

1 Like

Ας πάρουν τη Μαντώ, όλα εγώ πχια;;;

2 Likes

1 Like

Δεν έχω ακούσει κάποιες δουλειές του πέρα απο The Winery Dogs, οπότε δεν ξέρω πως μπορεί να κολλήσει ο συγκεκριμένος με την μουσική των Θήατερ.

Δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω. Οι Winery Dogs ανήκουν στο ίδιο μουσικό στερέωμα με τους Dream Theater, και θαρρώ πως όποιος γουστάρει τη μουσική της μίας μπάντας σίγουρα θα βρίσκει πολλά να γουστάρει και στην μουσική της άλλης μπάντας.

Επίσης, η φωνή του Κοτζεν είναι τόσο φανταστική κατά τη γνώμη μου που ταιριάζει άψογα σε κάθε μουσικό ειδος.

Και μενα δεν θα μου κολλουσε ο Κοτζεν…η φωνη του θυμιζει εντονα Chris Cornel και νομιζω οτι ταιριαζει περισσοτερο σε τετοιου ειδους Rock στυλ…

1 Like

Συγνώμη αλλά με βάση αυτό που άκουσα εγώ ζωντανά, παίζουν hard rock. Κ blues σε σημεία. Δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που παίζουν οι Θήατερ.

2 Likes

Συμφωνούμε κ φανταστικός κιθαρίστας αλλά κ πάλι δεν μπορώ να τον δω στους Θήατερ ή σε οποιαδήποτε μέταλ μπάντα.

2 Likes

Εγώ από την άλλη δεν αντέχω το κλισέ (και εντελώς λάθος για μένα) που δυστυχώς ακολουθούν πολλές μπάντες στον χώρο του prog, ότι δηλαδη πρέπει να έχουν κάποιον τύπο να τσιριζει και να ουρλιάζει. Ο Λάμπρι δηλαδή για μένα είναι στα χειρότερα του όταν το κάνει αυτό. Οι μόνες προγκ μπάντες που ακούω συστηματικά είναι αυτές που έχουν έναν συνδυασμό μελωδικών με hard rock φωνητικά με γρεζι.

Και σόρρυ, αλλά οι Winery Dogs είναι πολύ παραπάνω από απλώς hard rock και blues. Έχουν απίστευτα time signatures (Portnoy είσαι), δισολιες που μόνο προγκ μπάντες παίζουν γενικώς, και ανορθόδοξες δομές στα τραγούδια τους πολύ συχνά. Δεν ξέρω γιατί σας φαίνονται τόσο μακριά από Dream Theater μουσικά.

Όχι πως δεν έχουμε ακούσει πώς θα ήταν οι Dream Theater με έναν πιο blues/hard rock oriented τραγουδιστή

Δεν έχω κατά τ’ άλλα καμία κάψα να ακούσω τον Kotzen να τραγουδάει για τους Theater, διότι μ’ αρέσει η φωνή του Λαμπρί αρκεί να είναι εντός των ορίων της (όπως συμβαίνει με κάθε φωνή έβερ)

2 Likes

Τώρα θα αλλάξουν τραγουδιστή οι Theater; Λίγο καθυστερημένα γίνεται αυτή η συζήτηση. Καλώς η κακώς ο Λαμπρή έχει πια ριζώσει στην συνείδηση όλων ως η Φωνή των Τheater. Δύσκολο να αλλάξει αυτό ακόμα κι αν η απόδοση του δεν είναι η ιδανικότερη. Αν τον αλλάξουν θα γίνουν πιθανότατα καλύτερη μπάντα αλλά δεν θα είναι πια Dream Τheater.

4 Likes

Εμένα μου δείχνει κ κάποια τιμιότητα, που δεν την συναντάμε εύκολα σήμερα κ αδελφοσύνη μεταξύ των μελών.

2 Likes

Καλα δεν κανουμε καμια ρεαλιστικη κουβεντα εδω περα… αλλωστε δε θα ηθελα να αλλαξουν τραγουδιστη τωρα οι Dream Theater και να παρουν τον Kotzen. Θα ηθελα να το εχουν κανει 15 αλμπουμ πριν :stuck_out_tongue:

Παντως συμφωνω απολυτα με την τελευταια σου προταση. Και με τα δυο σκελη.

Κι εγώ το έχω αποδεχτεί όσο κι αν μου ξυνίζει ο Λαμπρής, κατά βάθος δεν θέλω να φύγει. Είμαι αισιόδοξος ότι με την επιστροφή του Portnoy θα έχουμε κάτι πραγματικά καλό, αλλά περιμένω πρώτα δηλώσεις από Myung να το επιβεβαιώσει!

1 Like

Χαχαχ, ισως θα πρεπει να περιμενεις μεχρι το 2034.
Φημες λενε οτι ο Μαηανγκ μιλαει μια φορα καθε 5 αλμπουμ.

1 Like