Καλύτερο Dream Theater κομμάτι

Λίγο δύσκολο να διαλέξω ένα μόνο κομμάτι :? Τέλος πάντων, θα πω ένα από τον αγαπημένο μου δίσκο, το οποίο δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν υπάρχει στο poll, και αυτό δεν είναι άλλο από το Pull me under :metal:

Space Dye Vest, με τόση διαφορά από το δεύτερο όσο μια Ferrari από ένα Wartburg

τραγουδαρα αλλα ειναι Moore οχι theater:p

Καλα το Metropolis ειναι απιστευτη κομματαρα το τσεκαρα χωρις ενδοιασμους. Δεν αντιστάθηκα όμως τσεκαρα και το octavarium γιατι ειναι ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΕΠΟΣ

ολο το images & words, το change of seasons και βεβαια και το space-dye vest για πιο χαλαρες στιγμες… πολυ ταξιδιαρικο!!!

τελικα η ψηφος μου πηγε στο learning to live…

αλλα πισω απο το change of seasons

A Change of Seasons,τι το συζηταμε,23 λεπτα-καθαρη μαγεια.Οχι οτι γενικα δεν εχουν βγαλει τα διαμαντια του αιωνα dreamtheaterακιας ενοψει,αλλα το να γραφτει ενα τοσο μεγαλο τραγουδι που δεν εχει ουτε ενα μετριο δευτερολεπτο ειναι φοβερο επιτευγμα

Α Change of Seasons.
Ειναι αριστουργημα. Αφηνει ολα τα αλλα μιλια πισω απλα.
Οk δε λεω και Metropolis και Learning to Live γαμανε αλλα το Change of Seasons ειναι απο τα αγαπημενα μου κομματια ever.

Αμα δε βγει πρωτο συντομα θα φαω τα γενια μου

Δεν μου πολυαρέσουν οι dream theater αλλά ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ είναι η διασκευή τους στο perfect strangers των deep purple με φωνητικά τον ΤΙΤΑΝΟΜΕΓΙΣΤΟ Bruce απο τους Maiden

Change of seasons λεμε…το πιο αειθαλες κομματι τους…η τελεια συνδεση στιχων μουσικής…μουσική πανδαισια 23 λεπτων που δεν την βαριεσαι ποτέ…

Μάλλον space dye vest αλλά και η κομματάρα afterlife. κρίμα που λείπουν και τα 2 από το poll…

bump,

learning to live, γι’αυτόν τον Πετρούτση που μόνο 60 δευτερόλεπτα μας χαρίζει αυτές τις τελευταίες νότες, και κάθε φορά που το ακούω νομίζω ότι το έπαιξε μόνο ένα μέτρο, άρα ρηπητ. και γι’αυτές τις στιχάρες της Κινέζας.

space dye vest γιατί Moore <3

και ένα προσωπικό αγαπημένο ψιλο-outsider, Honor thy Father. για τον Λαμπρή που σας γαμάει όλους.

Lines In The Sand χωρίς πολλή σκέψη, γιατί αν ρίξω πολλή σκέψη θα αλλάξω 100 γνώμες :p.

Απο αυτα που ειναι στο πολλ το A Change Of Seasons με τεραστια διαφορα μαλλον.

Συνολικα οι Dream Theater εχουν 102 κομματια. Ζητημα να μη μαρεσουν 5. Αλλα περα απο αυτο, ανετα εβαζα σε αυτο το πολλ καμια 30αρια. Το Six Degrees ειναι ντροπη να θεωρειται ενα κομματι, ειναι 8 παντελως διακριτα κομματια μεταξυ τους με εξαιρεση μονο το reprise του About To Crash.

http://www.youtube.com/watch?v=zs-jJNHCElE

love, just dont stare…

Είναι αδιανόητο το πόσο ΤΕΡΑΣΤΙΟΙ υπήρξαν

Home. Γιατί έχει απίστευτα δεσίματα μουσικών οργάνων και ριφς. Γενικώς οι Dream Theater δεν είναι η κούπα του τσαγιού μου, αλλά αυτό παίζει να είναι από τ’ αγαπημένα μου κομμάτια.
Αρκετά γαμάτο και μεγάλο μου κόλλημα το As I am επίσης. Άλλη απίστευτη συνταγή από 'κει.

Με καμία διαφορά, [B]Lines In The Sand[/B] λέμε 8).

Από αυτά του πολλ, Learning to live αλλά γενικά το αγαπημένο μου είναι το Finally free

Καλυτερο δεν ξερω αν ειναι, αλλα πιο αγαπημενο μου ειναι το “Lifting Shadows Off A Dream”

Το Six Degrees το θεωρούν κι οι ίδιοι μια ενιαία “συμφωνία”, αν θες, και τα περισσότερα θέματα μπορεί να τα βρει κάποιος στο Overture. Διακριτά μέρη σίγουρα αλλά όλα (εκτός απ’ το Overture φυσικά απ’το Solitary Shell μάλλον - το οποίο παρεμπιπτόντως είναι μια προφανής αναφορά σε πασίγνωστο κομμάτι πασίγνωστου μουσικού με 7 γράμματα :p) ακούγονται ατελή από μόνα τους.

Η live εκτέλεσή του στο Score με την ορχήστρα είναι πραγματικά απίστευτη.

Άμα ξαναέκανα το poll πάντως σίγουρα θα έβαζα το Count of Tuscany μέσα. Ειδικά τα τελευταία 4-5 λεπτά είναι απ’ τις καλύτερες στιγμές τους.