Dropkick Murphys Παρασκευή 10 Φεβρουαρίου 2017 Principal Club Theater Σάββατο 11 Φεβρουαρίου 2017 Piraeus 117 Academy

Θα διαφωνήσω λίγο μαζί σου.

Τη σήμερον ημέρα, με την οικονομική στενότητα που υπάρχει δεν πετάς τα 500άρικα έτσι. Όποιος πάει σε αυτό το σεμινάριο έχει το γνώθι σ’αυτόν ότι έχει πολλά να μάθει. Ακόμα και αν δεν έχει την εμπειρία ή το αυτί, με το software και ένα μικροφωνάκι μπορεί να κάνει παπάδες και μετά τα πάντα να εξαρτώνται από τον ηχολήπτη, της ρυθμίσης των μουσικών οργάνων, των εφέ και φυσικά το παίξιμο της μπάντας.
Το δύσκολο σε ένα χώρο είναι να έχεις το σύστημα ουδέτερο και το κάθε act να βγάζει το υποκειμενικό (σύμωνα με τις προσωπικές τους επιθυμίες) του αποτέλεσμα.
Σε ένα σωστά στημένο σύστημα με όλα στη μέση πρέπει να ακούς πεντακάθαρο ήχο ΑΛΛΑ τελείως απρόσωπο, ένα ανούσιο ΑΛΛΑ τέλειο πράγμα.

1 Like

sorry Μαλλον δεν το ειπα καλα. Δεν εννοουσα οτι , οτι πληρωνεις παιρνεις σε σχεση με το σεμιναριο. (Εκει οντως δεν εχει ολος ο κοσμος 500αρικα να δινει δεξια και αριστερα).

Αλλα αναλογα τον πιο επαγγελματια - μηχανηματα πληρωνεις εχεις το αναλογο αποτελεσμα (υπαρχουν και οι εξαιρεσεις).

Και ναι θα προτιμησω κατι απροσωπο οπως λες , φλατ , παρα να παω καπου που δεν θα ακουω και θα πονανε τα αυτακια μου για 3 μερες.

Αν δεν εχει μια μπαντα την δυνατοτητα να πληρωσει δικο της τεχνικο ή να φερει δικη της κονσολα καλυτερα να ακουστει αχρωμη , παρα να μην ακουστει καθολου.

Επισης μου κανει εντυπωση που δεν φερνουν ενα τεχνικο μαζι τους μπαντες σαν τους Fates. Ποσο πιο πολυ να ανεβαινει το κοστος ; Ή τους ειχαν ταξει οτι ολα θα ειναι καλα ;

Και γιατι να υπαρχει τετοια διαφορα στον ηχο το 2017 σε κλειστους χωρους ; Δεν πρεπει να ειναι τοσο τραγικα δυσκολα ολα ακομα και αν τα μηχανηματα ειναι παλια .

To κριτήριο για το αν έχει καλό ήχο το Piraeus Academy θα είναι στις 25 Μαρτίου στους Rotting Christ. Και όταν μιλάμε για καλό ήχο, το Α και το Ω είναι να μην γίνονται συναυλίες στα 150 decibel. Από εκεί ξεκινάνε και τελειώνουν όλα. Και μετά έπεται το αν ο ήχος του μπάσου πχ. δεν ακούγεται τόσο πολύ όσο θα έπρεπε. Έχω πάει 3 φορές στο Piraeus Academy και ο ήχος ήταν πάντα πολύ καλός. Βέβαια οι 2 από τις 3 φορές που πήγα ήταν ροκ και ποπ/ροκ συναυλία οπότε δεν είναι ασφαλές κριτήριο. Στη metal φορά που πήγα στους Megadeth ο ήχος ήταν πολύ καλός (κάναμε σάουνα βέβαια εκείνη τη μέρα αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση).

Δεν νομιζω οτι θα ειναι απολυτο κριτηριο το Live των RC. ισως εκει φανει αν αντεχει ή δεν αντεχει το μαγαζι τετοια μουσικη (Απο αυτα που εχω ακουσει και διαβασει πιστευω οτι θα ειναι μια χαρα αλλα θα δουμε σε κανα μηνα).

Θέλω να τσεκάρω πώς είναι ο ήχος στο Piraeus Academy σε black metal συναυλία. Αυτό εννοώ.

Αν οι RC έπαιζαν στο Fuzz δεν υπήρχε περίπτωση να πάω. Ο ήχος του Fuzz σε black metal συναυλίες είναι κάτω του μετρίου.

Η ειρωνία στο Fuzz είναι ότι έχουν γαμώ τα συστήματα, L-Acoustics dV-Dosc (τελευταία φορά που είχα πάει). Η εντύπωση που έχω από το Fuzz είναι ότι έχει υπερβολική ενίσχυση, λίγο να κατεβάσουν την ένταση (με τα μηχανήματα που έχουν) και θα είναι μια χαρά.

Εχω παει Piraeus Academy στους Megadeth που ειχε πολυ καλο ηχο, στους Mastodon που ηταν μετριος με αρκετα σκαμπανεβασματα και στους Annihilator που ηταν παρα πολυ καλος, ο καλυτερος απο τις 3 φορες που εχω παει στο μαγαζι. Γενικα η αποψη μου για το Piraeus Academy ειναι οτι ειναι ενας πολυ καλος χωρος, ειναι και μεγαλο ,εισαι ανετος, γενικα το γουσταρω. Για να δουμε και στους Rotting Christ τι θα παιξει απο ηχο.

To Fuzz που το κραζουν πολυ προσωπικα δεν με χαλαει σαν μαγαζι, εχω ακουσει απιστευτο ηχο στο Fuzz, εχω ακουσει και κακο ηχο καποιες φορες, αλλα αυτα τα τελευταια χαλια του Gagarin ποτε.

Academy έχω πάει 9 φορές. Είπαμε, μόνο οι αρχιάμπαλοι Μάσταντον δεν είχαν καλό ήχο. Βέβαια δεν έχω πάει σε πολύ σκληρές metal συναυλίες, έχω δει 2 φορές 1000mods, έχω δει Monster Magnet, Planet Of Zeus, Dubrovniks, Hoyem κλπ κλπ. Σε όλους ο ήχος ήταν σούπερ.

Στο Gagarin έχουμε ακούσει απίθανο ήχο ανά τα έτη. Με το metal| φαίνεται ότι δεν τα πάνε πολύ καλά. Το Fuzz εγώ για χρόνια το είχα στα μαύρα κατάστιχα και έχω κάψει συναυλίες μόνο και μόνο επειδή γινόντουσαν εκεί και ήξερα ότι ο ήχος θα ήταν σκατά. Όμως, οφείλω να ομολογήσω ότι πλέον έχει φτιάξει πάρα πολύ και ο καλός ήχος είναι ο κανόνας.

Ελα ρε μην γινεσαι εμπαθης με τους Mastodon δεν παιζει να φταινε μονο αυτοι για τον κακο ηχο και τα μικροφωνα που εκλειναν…

Οταν ενα συγκροτημα σε οποιαδηποτε συναυλια που εχει κανει επι ελληνικου εδαφους, σε κλειστο και ανοιχτο χωρο, ειναι το λιγοτερο απαραδεκτο νομιζω οτι δεν χρειαζεται να ψαχνουμε ελαφρυντικα. Νομιζω οτι πρεπει να κανουν αυτο που εκανε και ο Quorthon (για διαφορετικους φυσικα λογους).

Οι Μάστοντον έχουν χαραμίσει ΚΑΘΕ ευκαιρία που τους έχω δώσει. Το φταίξιμο είναι 100% δικό τους, είναι απλά άμπαλοι στα live, πάει και τελείωσε. Λεφτά από εμένα, δεν ξαναβλέπουν εκτός αν αναγκαστώ να τους φάω στη μάπα με τίποτα άλλο που θέλω να δω.