Αγαπημένος Drummer

__Ναι πολλούς είπα (και έκανα και εκπτώσεις! αλήθεια!). Ομως είναι όλοι τους… ένας κι ένας! Ποιούς απο αυτούς δεν έχεις ακούσει καθόλου; Στο λέω για να σου προτίνω αντιπροσωπευτικά τους τραγούδια. Πραγματικά είναι όλοι τόσο καλοί που αξίζει να έχεις ακούσει κάτι.

__Απο Ελληνες θα ξεχωρίσω τον Καπιλίδη (πρόσφατα έπαιζε με τον Α. Ιωαννίδη). Φοβερός ντράμερ. Απ’ τους καλύτερους στην Ευρώπη -στο είδος του- όχι μόνο στην Ελλάδα. Ακόμα μου αρέσει πολύ ο ντράμερ των Blues Wire, πολύ καλός. Καλή εντύπωση μου έχει κάνει και ο ντράμερ του Ρέμου. Σε ένα live δίσκο που άκουγε ένας φίλος έτυχε να τον ακούσω και με ενθουσίασε ο τρόπος που περνούμε rock & metal παίξιμο σε “λαϊκά” και μη ελληνικά τραγούδια, χωρίς ωστόσο να τα χαλάει. Επαιζε καλά και φαινόταν η παιδεία και το στιλ του.

Sumfwnw me OLA ta parapanw,an kai den mporw akoma na xwnepsw apoluta to Nicko Mc Brain :? .

Tha thela epishs na prosthesw ton Danny Carey twn Tool.

Sumfwnw me OLA ta parapanw,an kai den mporw akoma na xwnepsw apoluta to Nicko Mc Brain :? .

Tha thela epishs na prosthesw ton Danny Carey twn Tool.[/quote]
__Για τον Carey έχω ακούσει (εκτός απ’ το ότι έχει φτιάξει το set του με βάση την αρχιτεκτονική του ναού του Σολωμόντα! αλήθεια έχεις κανείς καμιά foto με το drum-set του;:wink: πολύ καλά λόγια -ακόμα κι απο τον Μike Portnoy. Oμως δεν έχω ακούσει παρά το soder και τη διασκευή στο no quarter, που αν και καλά δε με ξετρέλαναν, οπότε δε μπορώ να κρίνω.

__Για τον Mc Brain ούτε εγώ το έχω χωνέψει απόλυτα! :slight_smile: Ας μου επιτραπή επ’ αυτού να παραθέσω δικό μου σχόλιο περι Nicko σε άλλο (άσχετο) forum:

“__Στα drums και ο Clive Burr και ο Nicko Mc Brain έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά. Σκεφτήτε μόνο το γεγονός ότι τα τύμπανα και τα κρουστά ακούγονται πάντα τέλεια δεμένα με το σύνολο και αναλογιστήτε το πόσες φορές μπορεί να αλλάξει ρυθμό και ύφος ΕΝΑ τραγούδι των Maiden… νομίζω “με πιάνετε”. Σημασία δεν έχει μόνο το να είσαι “καλός αθλητής”… μη σας πω ότι έχει και τη μικρότερη. Ο Lars είχε χαρεί τόσο όταν “έβγαλε” στα drums το “run to the hills” που αποφάσησε να το ηχογραφήσει (ως φόρο τιμής) στο Garage inc. O Mc Brain το πήρε το τραγούδι αυτό και το έκανε ακόμα πιο δύσκολο/ πιο πολύπλοκο! Απλά ακούστε το live “Rock in Rio” και δείτε πως έχει απογειώσει όλα τα τραγούδια -φοβερό παίξιμο! Στο wicker man (και νομίζω σε όλους τους δίσκους του) παίζει με μία μόνο μπότα και μάλιστα χαλαρά! Και είναι φωτιά (με πολλά tzaz στοιχεία που -καλώς- περνούν απαρατήρητα).”

__Τελικά νομίζω πως τον πάω (σε καμία περίπτωση τόσο όσο τους υπόλοιπους) λόγω της καλής του πορείας και συμμετοχής στους Maiden και τον εκτιμώ για τη όλο και καλύτερη απόδωσή του -βλέπε Maiden live in Rio.

Shadowcaster:

http://www.dannycarey.org/page2.html kai meta pathse apo aristera technology-present ---->Na mia fotografia tou drum set tou D.Carey,an kai tha prepei na perimeneis ligaki-oxi polu omws- na katevei,giati einai kati parapanw apo mia fotografia,opws kai na xei omws,kanei th douleia ths mia xara.Dokimase na akouseis ta “Ticks And Leeches”(ahhhh the joys of a good introduction),“Parabola”,“Lateralous”,kai genikotera,olo to Lateralous!Ton thewrw arketa periploko, prwtotupo kai dhmiourgiko drummer.

…Katalavainw polu kala ti ektimas sto Nicko McBrain,kai an kai pistevw oti an htan kaluteros,eidika oso afora thn taxuthta, th dunamh,thn prwtotupia,ta tragoudia twn Maiden tha mou fainontan akoma pio wraia,live ontws einai para-para polu kalos—eida ekeino to Run To The Hills…

1)Bill Ward
2)Armanto Acosta (St Vitus)

Loipooon, oi parakatw einai oi kalyteroi mou sta sygkrotimata pou dieprepsan,
exoume kai leme,

1)Martin Lopez - Opeth
2)Richard Christy - Death
3)Gene Hoglan - Death
4)Pete Sandoval - Morbid Angel
5)Tomas Haake - Meshuggah

Πολλοι ειναι οι κορυφαιοι drummers και εχουν αναφερθει. Εγω δινω ιδιαιτερη μνεια στον Mark Zonder (ex-Warlord, Fates Warning), μου αρεσει πολυ ο τροπος που χρησιμοποιει τα πιατινια.

__Πολύ ενδιαφέρον αυτό… χαρακτηριστηκό τραγούδι /α (που να φαίνεται και αυτό που λες);

Nicko MCBrain

__Πολύ ενδιαφέρον αυτό… χαρακτηριστηκό τραγούδι /α (που να φαίνεται και αυτό που λες);[/quote]

Π.χ. Warlord - Black Mass και Fates Warning - Point of View. Αλλα αν ακουσεις Fates η Warlord, θα βρεις και αλλα ισως πιο αντιπροσωπευτικα, απλα αυτα μου ηρθαν στο μυαλο.

__Πολύ ενδιαφέρον αυτό… χαρακτηριστηκό τραγούδι /α (που να φαίνεται και αυτό που λες);[/quote]

Π.χ. Warlord - Black Mass και Fates Warning - Point of View. Αλλα αν ακουσεις Fates η Warlord, θα βρεις και αλλα ισως πιο αντιπροσωπευτικα, απλα αυτα μου ηρθαν στο μυαλο.[/quote]

Nαι μπορεί να είναι καλός ο Ζonder , με χαλάει όμως … δεν έχει Feeling … αυτό κάνει για μένα ξεχωριστό έναν μουσικό , εκτός από τεχνική κατάρτιση πρέπει να το νιώθει την ώρα που το κάνει … δυστυχώς ο Zonder είναι σαν ξυλάγγουρο .

1)Cozy Powell
2)John Bonham
3)Ian Paice

  1. Dave Lombardo
  2. Joey Jordisson
  3. Lars Ulrich

IAN PAISE ΜΑΚΡΑΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ

1)Carrey -->Tool
2)Igor Cavalera
3)Joey Jordisson

Bill WArd - agapimenos
Neil Peart - apla o kaliteros :stuck_out_tongue:

gia mena o korifaios drummer ever einai o john xoupas.psaxteite ligo kai mhn kollate sta klasika kai tetrimena :!:

philiptheg…
paidia ta spaei…
<oxi de se glyfw > :stuck_out_tongue:

Που τα σπάει στις ταβέρνες και στα μπουζούκια; Ντράμερ ο Φίλιππας και τραγουδίστρια η Ιωάννα; ΧΜΜΜΜΜ ενδιαφέρον σχήμα…

Που τα σπάει στις ταβέρνες και στα μπουζούκια; .[/quote]o philip k mh ton les etsi gt neyriazei :PPPP pragmatika einai foveros k oxi epeidh einai filos alla pragmatika ta dinei ola!!!