Ennio Morricone live in Athens 28-29/9

Kαι όμως, όπως βλέπεις από την απήχηση του thread ενδιαφέρει αρκετούς από εμάς. :wink:

Ειδικά τα soundtracks του έχουν χρησιμοποιηθεί σε πολλές περιπτώσεις από ροκ/metal καλλιτέχνες (π.χ. Metallica)

Δεν ξερω αν θα πρεπε ν’ ανησυχω γι’ αυτο, Η οχι…:-k

εεε, απο Metal και τα συναφη…δεν …τα παιδια ειναι too much for me…Μονο κατι Black Sabbath, Blue Oyster Cult και Motorhead…για πιο βαρυ ηχο εχω τα φορτηγα και τα κομπρεσερ κοντα στο σπιτι μου…:lol:

Ιnp/WC

κ να λες αυτα τα 3 Group Metal δειχνεις ποσο ασχετος εισαι! :wink:
οποτε ακου οτι ακους κ ασε εμας με τα κομπρεσερ κ τα φορτηγα!

Συμπαθώ τους ανοιχτόμυαλους ανθρώπους…:roll:

Προφανώς δε γνωρίζεις πόσοι progressive rock, progressive metal, post rock καλλιτέχνες αναφέρουν τον Μορρικόνε ως μία από τις κύριες επιρροές τους. Και δε μιλάω μόνο για μεγάλα ονόματα μα και για το κάθε μικρό που ξεπετάγεται. Κάνε μια βόλτα από myspace :wink:

Sorry αμα στενοχώρησα κανένα :stuck_out_tongue:

Αλλά και πάλι σε όποια συναυλία Μετάλλικα να πας, Μορρικόνε θα ακούσεις :slight_smile:

Δυστυχώς σήμερα ακυρώθηκε λόγω βροχής… :(:frowning:
Μας είπανε αύριο θα μπούμε με τα ίδια εισιτήρια…:?

Τι έγινε τελικά?

Δεν μπόρεσα δυστυχώς να πάω τη Δευτέρα,αλλά οι υπόλοιποι μπήκαν κανονικά με τα εισιτήρια της Κυριακής…
ήταν τέλεια μου είπαν…
δεν το 'χει η μοίρα μου να τον δω αυτόν τον άνθρωπο…είδα από κινητό the ecstasy of gold…ουφ… :(:frowning:

Ήταν καλά τελικά ε? :frowning:

Δε πειράζει, ήταν συνειδητή η απόφαση να μη πάω εξάλλου μια που δεν μπορούσα να διαθέσω χρήματα σ’ εκείνη τη φάση…

όχι απλά καλά,τέλεια μου είπαν…

τουλάχιστον εσύ έκανες επιλογή,εγώ την Κυριακή ήμουν απ’ έξω και περίμενα να μπώ και τρώμε το τρελό άκυρο…φαντάσου ξενέρα…

Πωω, κρίμα, είναι όντως ξενέρωμα αυτό. Θέλω να πιστεύω πως θα ξανάρθει πάντως!

κι εγώ το ίδιο θέλω να πιστεύω και εύχομαι…
είναι ήδη 80 χρονών…

Ήταν φοβερή συναυλία. Τα χάλασε ο καιρός την Κυριακή, αλλά την Δευτέρα έπαιξε σε ένα γεμάτο Ηρώδειο. Τα εισιτήρια του άνω διαζώματος για την Κυριακή ίσχυσαν και την Δευτέρα.
Η συναυλία ξεκίνησε με ένα έργο που είχε γράψει ειδικά για την Ελλάδα (?Sicilo e altri frammenti? )-το οποίο μου έκανε πάρα πολύ καλή εντύπωση- και στη συνέχεια έπαιξε όλα τα γνωστά κομμάτια του( themes από τα ?The Untouchables?, ?Malena? καθώς και μεγάλα μέρη από τα soundtracks έργων όπως ?The Mission?, " The Good, the Bad and the Ugly" και λοιπά) . Η ορχήστρα (Roma sinfonietta) και η χορωδία της ΕΡΤ ήταν άρτιοι εκτελεστές των κομματιών δίνοντας διάφορα χρώματα στη βραδιά και έναν πολύ γεμάτο ήχο. Πρέπει να έπαιξαν περίπου 2 ώρες.:slight_smile:
Μου είπαν βέβαια ότι και πριν από 3 χρόνια (νομίζω 3!?) που είχε ξαναέρθει το πρόγραμμα ήταν το ίδιο (εκτός του πρώτου κομματιού).Σε εμάς όμως που δεν τον είχαμε ξαναδεί δεν έκανε διαφορά!!
Αναρωτιόμασταν μετά τη συναυλία αν θα έχουμε την δυνατότητα να ξανακούσουμε αυτά τα κομμάτια live τόσο καλά εκτελεσμένα, όταν -χτύπα ξύλο- ο Εnnio μας αφήσει. Μακάρι κάποιος διευθυντής ορχήστρας να εκμεταλλευτεί το τεράστιο έργο του Morricone. :wink:

ΥΓ…Το μόνο αρνητικό της συναυλίας ήταν η τιμή… 60e για το άνω διάζωμα στο Ηρώδειο είναι πολλά… ίσως επειδή το διοργάνωνε η οn stage και όχι το φεστιβάλ Αθηνών… δεν ξέρω! Αλλά ήταν πολλά. :-k

Με χαμηλότερο εισητηριο.

[FONT=“Times New Roman”][SIZE=“4”]E N N I O [/SIZE][/FONT]
[SIZE=“4”][FONT=“Times New Roman”]M O R R I C O N E[/FONT][/SIZE]
MY FAVORITE COMPOSER