Euroleague Final four 2018 - Belgrade

Πάλι τα ίδια για τον ΠΑΟ.

Αν ξαναβρεθούμε με την ΤΣΣΚΑ σε παιχνίδια πλέι όφ θα φάω τις κοτσίδες μου.
Έχω βαρεθεί να τρώω ψ0λιeς από τους Ρώσους σε αγώνες μπαράζ

Με βλέπω στο Βελιγράδι να είμαι στην κερκίδα των Γαύρων.

Σημείωση: Το 2005 Newcastle - Olympiacos (http://www.skysports.com/football/newcastle-vs-olympiakos/58843), έτυχε να μένω σε κοντινή πόλη και επειδή είμαι και υποστηρικτής της NCL united πήρα εισιτήρια από τους Έλληνης φοιτητές του Northumbria uni και πήγα να δω τον αγώνα με τους Ολυμπιακούς.
Λόγω του 1-3 στο Καραϊσκάκη, το γήπεδο ήταν άδειο και είχαν δώσει εισιτήρια δωρεάν στα σχολεία της πόλης.

Ε λοιπόν με έδειξε σε κοντινό πλάνο η τηλεόραση και μετά από κανα μήνα που πήγα Ελλάδα για Πάσχα, έφαγα το δούλεμα του αιώνα.

Για να επανερχόμαστε λίγο…
Καλά τα έχω πάει ως τώρα στον προγραμματισμό. Αρχή της σεζόν πίστευα ότι Φενέρ θα είναι πέμπτη και Ρεάλ με πλεονέκτημα (βλέπε αρχικό ποστ) αλλά ήρθαν τούμπα τα πράγματα, ως συνήθως ο Ομπράντοβιτς βελτιώνει την ομάδα του κατά η διάρκεια της σεζόν και ο Γιουλ έχει χάσει όλη τη σεζόν.

Έχω ήδη αρχίσει να συννενοούμαι με τους διαφόρους συνδέσμους για να έχω προτεραιότητα όταν πάρουν τα εισιτήρια για το Βελιγράδι. Τώρα κοστίζουν γύρω στην 400άρα τα weekend tickets και οι σύνδεσμοι υπολογίζουν να τα πουλήσουν στα 200. Με λίγο λαδάκι πιστεύω στα 250 θα είναι οκ.
Μεταφορικά και διαμονή είναι ήδη κανονισμένα.
Απαραίτητη προϋπόθεση να περάσουμε, φυσικά.
Υπάρχει επίσης η ελπίδα ότι θα δοθεί κάποια προτεραιότητα στους κατόχους διαρκείας από την κεντρική διοίκηση. Αν γίνει έτσι, τα πράγματα είναι πολύ θετικά.

Δυστυχώς, μιλώντας με τους συνδέσμους, η απάντηση που παίρνω συνεχώς είναι παρεμφερής:
“Φιλαράκι, ΟΚ για τα εισιτήρια αλλά πρέπει να είσαι εκεί και στη φασαρία, να τους σκίσουμε και τους γάβρους και τους Σέρβους”
Απαντάω ότι θα είμαι παρών, αλλά στην πραγματικότητα δεν θα πλησιάσω ούτε στο χιλιόμετρο τις φασαρίες.

θα χρειαστει να πας? με τον τρακη και τα μυαλα που κουβαλαει ισως δεν χρειαστει να πας καν, εκτος κι αν γουσταρεις να κανεις διακοπες με την δικια σου. απλα φανηκε ποσο σοβαρα τοπν πηραν ολοι χτες. κακο και για τις δυο πλευρες προφανως, αλλα ο γιαννακοπουλος περιμενε να βρει στηριγματα και τελικα ολοι του γυρισανε την πλατη. ειδικα οταν εβγαλε μαχαιρια (προς την φενερ?) στον προεδρο καποιας ομαδας, εγινε ο κακος χαμος. οσο για τις απειλες του μενει να δουμε εαν θα τις κανει πραξη οντως ή θα κανει παλι κωλοτουμπα οπως πριν απο κανα μηνα. τωρα εαν ολο αυτο ειναι απλα φιασκο για να παρει σφυριγματα, ειναι απλα περαν του γραφικου η ολη φαση…
για μενα θυμιζει αδωνι γεωργιαδη πλεον με τις αντιδρασεις του.

2 Likes

Περί ταξιδιού… το νυνί σέρνει διαστημόπλοιο. Αφού η γυναίκα θέλει weekend στο Βελιγράδι άντε να της το αρνηθείς. Φυσικά και εμένα με τρώει ο κώλος μου διότι μου αρέσει το μπάσκετ και δεν έχω πρόβλημα να πάω στο Φ4 ανεξαρτήτως ΠΑΟ.

Περί Τράκη
Χέσε μέσα. Έχω και όλα τα τα τούβλα τους συνδεσμίτες να λένε να φύγουμε από την Euroloeague και εμείς να ηγηθούμε την απόσχιση των άλλων ομάδων. Φυσικά δεν καταλαβαίνουν ότι οι σοβαροί άνθρωποι (Ιδιοκτήτες και προέδροι ομάδων Euroleague) ακολουθούν άλλους σοβαρούς ανθρώπους και όχι καραγκιόζηδες (βλέπε Τράκη). Ότι και να λέμε, το χρήμα και η αίγλη είναι στην Euroleague, μόνο καταστροφή θα είναι να φύγουμε. Πιστεύω ότι ο Τράκης, επειδή έχει και σοβαρούς ανθρώπους γύρω του, θα βάλει την ουρά στα σκέλια και θα το βουλώσει και θα συνεχίσει κανονικά του χρόνου στην διοργάνωση.

Το σκηνικό με τους συνδεμίτες μου θυμίζει το 08-09 τότε με την Παναθηναϊκή συμμαχία και τα συλλαλητήρια.

ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ, τότε δούλευα στην ΜΙΓ και είχα και περιστασιακά επαφές με το περιβάλλον Βγενόπουλου για επαγγελματικούς σκοπούς.

Ερχόντουσαν τα τούβλα και μου λέγαν να πάμε στο συλλαλητήριο και να σκίσουν τους Βαρδινογιάννηδες και να φύγει ο Τζίγκερ κτλ.

Τους είχα πει τότε και μάλιστα μπροστά σε πολύ κόσμο “Οι τύποι είναι καραγκιόζηδες, μαζί και ο Βγενόπουλος, θα έρθει η στιγμή που θα παρακαλάτε να έρθουν πίσω οι Βαρδινογάννηδες, να το θυμηθείτε”.

Ήρθε το πλήρωμα του χρόνου και τους το κοπανάω. Οι μισοί κάνουν ότι δεν θυμούνται και οι άλλοι μισοί δαγκώνουν την γλώσσα τους¨"

Εγω παντως δεν παρακαλαω να επιστρεψει κανενας Βαρδινογιαννης, οφτοπικ οποτε το αφηνω.

Ο Τρακης ειναι καραγκιοζης και τιγκα κομπλεξικος. Ακομα και αν ειχε 100% δικιο (που δεν εχει) το να παρεις την ομαδα και να φυγεις απο την διοργανωση ειναι γιγαντιαια ξεφτιλα. Να δω ποσα διαρκειας θα μαζεψει για τις ντερμπαρες με την Ζιελονα Γκορα και την Εστουδιαντες του χρονου. Επειδη ακριβως ειναι τοσο καραγκιοζης η μονη ελπιδα ειναι αλλη μια κωλοτουμπα αλλα δυσκολα τα πραγματα.

Επισης θα πεσει πολυ γελιο με τις διαιτησιες με την Ρεαλ μετα απο ολα αυτα. 0-3 στο χαλαρο.

Περισσότερο σχήμα λόγου ήταν, αλλά εν τέλει είναι και αλήθεια διότι αυτή τη στιγμή πολλοί παρακαλάνε να γυρίσουν οι Βαρδιονογιάννηδες.

Αλλα έχεις δίκιο, ας μη μακρηγορήσουμε περί αυτού.

Αύριο πρώτος αγώνας. Ας δουμε τι θα γίνει! This is OAKA!

Χαμηλα η μπαλα γιατι και περσυ με τα this is oaka πηγαιναμε και φαγαμε 0-3 με διπλο σπασιμο :stuck_out_tongue:

Ας ελπισουμε οι παικτες να εμειναν ανεπηρεαστοι απο ολη αυτην την γελοιοτητα του προεδρου και να κανουμε το 1-0 αυριο!

Συγκρατημένα αισιόδοξος μετά το χθεσινό. Ένα καλό πεντάρι ρε γαμώτο να είχαμε, γιατί ο Πέιν δε λέει και πολλά.

Εαν καποιος πουλαει 1-2 εισιτηρια ας μου πει

Νομιζω οτι ειναι καλος ο Πεην παντως, θελω να μεινει, πιο βαρυ πενταρι δεν προκειται να παρει ο Τσαβι, ετσι παιζει, με undersized πενταρια και συνεχεις αλλαγες, αντε να εχει και εναν Ιαν για ειδικες καταστασεις σε καποια ματς.

Σαρας εχει κανει τρομερη δουλεια. Στην φαση που βαζει ο αλλος το κρισιμοτατο τριποντο και τον αρχιζει στα βρισιδια στον παγκο για την αμυνα στην προηγουμενη επιθεση του γαυρου ενα δακρυ κυλησε απο τις αναμνησεις. Ο Γαυρος δυστυχως πολυ λιγα πραγματα, με τα ηρωικα του Σπανουλη κρατηθηκε στο ματς αλλα και αυτος δεν ειναι για να παιζει 30λεπτα με τιποτα πλεον, εσκασε.

Οι σύνδεσμοι έχουν εισιτήρια. Συνήθως με +5 eur προμήθεια.

Δεν ειμαι παναθηναικος

Αντε και του χρονου :confused:

Έχουμε καλύτερη ομάδα από τη Ρεάλ, αυτό μου δίνει ελπίδα. Αλλά… χέσε μέσα.

Ξεκινάω απόψε για road trip στο Βελιγράδι με τη γυναίκα, με ενδιάμεση στάση Κοζάνη Έχω μαζί και τις μπλούζες του ΠΑΟ, αν βρω σε κάνα μπαρ Λιθουανούς, θα χωθώ και εγώ.
Αουτσάιντερ, πράσινα και οι 2, Γιασεκιβίτσιους μας ενώνει, θα γίνει χαβαλές!

1 Like

Ποσο λουζερ εισαι ρε τσσκα για να σου κανει πλακα ο λασο και ο μεξικανος σεντερ. Αν δεν αλλαξει το συστημα να γινει αλα νβα θα παιρνουν ενα τη δεκαετια.
Αν ειχε παει ο παναθηναικος οσα φ4 οσα οι ρωσοι θα ειχε απο 15 κουπες.

Back to normality.
Μετά από σχεδόν 15 ώρες οδήγησης χθες, είμαι στο γραφείο. Ο αριστερός ώμος πιασμένος από το τιμόνι και κάτι σαν land sickness (αυτό που παθαίνεις όταν πατάς γη μετά από πολλές ώρες θάλασσα ή αεροπλάνο).

Ωραία πόλη το Βελιγράδι και αρκετά μαζεμένη, σε 2-3 μέρες να έχεις δει σχεδόν τα πάντα. Σε αντίθεση με άλλες τουριστικές πρωτεύουσες/πόλεις (Βουδαπέστη, Πράγα, Ρώμη…) δεν είναι κακτακλυσμένη από τουρίστες και έτσι διατηρεί ένα αληθινό πρόσωπο. Πολύ οικονομική επίσης και παντού μπορείς να πληρώσεις με κάρτα.

Η πόλη ήταν γεμάτη Τούρκους και λίγους Λιθουανούς, οι Ισπανοί ήταν ανύπαρκτοι (λογικό αφού την άλλη εβδομάδα παίζουν Τελικό ΤσουΛου στο Κίεβο, το οποίο είναι δύσκολο ταξίδι), οι Ρώσοι επίσης λίγοι.

Περπάταγα στην πόλη και αναλογιζόμουνα: Ρε να ήμασταν εδώ με τους Γάβρους τι πανηγύρι θα είχε γίνει!!!
Από τη μία:
Οι Τουρκαλάδες με τα παιδόπουλα και τις μαντιλούδες τους, οι Ρωσιδούλες με τα πανάκριβα φορέματα (απ’ότι κατάλαβα, όσοι Ρώσοι είχαν έρθει ήταν πολύ ματσό, όποια γυναίκα έβλεπες με ακριβά ρούχα ήταν Ρωσίδα, οι ντόπιες ήταν πολύ πιο ταπεινές)

Από την άλλη:
Οι χειρότεροι της Αττικής + τους χειρότερους της Σερβίας (Ερυθρός Αστέρας)

Και για να μην παρεξηγούμε, δεν μιλάω για ξύλο και φασαρίες. Απλά, πόσο πιο πολλή ενέργεια και τζέρτζελο θα υπήρχε. Οικονομικά, θα ήταν και πολύ καλύτερα για την πόλη. Αλκοόλ, Φάστ φουντ, ναρκωτικά, ξενοδοχεία, πορνεία κτλ. Αν ήμουν τοπικός άρχοντας θα προτιμούσα να είχαν έρθει οι Ελληνικές ομάδες και ας έπρεπε να είναι σε επιφυλακή η αστυνομία (η οποία ήταν για άλλο λόγο, read below). Την Κυριακή το βράδυ πρέπει να κλαίγαν τα μαγαζιά με τη νίκη της Ρεάλ. Με τι κέφι να βγούν οι Τούρκοι να χαλάσουν χρήμα…

Πάμε και στα λίγο πιο απρόοπτα:
Υπήρχε και κόσμος με μπλούζες άλλων ομάδων (συμπεριλαμβανομένου του ΠΑΟ) οπότε και εγώ το Σάββατο απόγευμα κυκλοφορούσα με μπλούζα ΠΑΟ. Πηγαίνω το Σάββατο το βραδάκι στο σπίτι ενός φίλου Σέρβου, πίνουμε κάτι ποτά πριν βγούμε έξω, αυτοί παίρνουν ταξί για το μαγαζί και εμείς πάμε στο ενοικιαζόμενο να παρατήσουμε το αυτοκίνητο… ΕΥΤΥΧΩΣ… εκείνη τη στιγμή μου κόβει και πάω στο δωμάτιο να αλλάξω μπλούζα. Ευτυχώς, γιατί με το που διασχίζω 2 δρόμους με τα πόδια, βλέπω το κέντρο γεμάτο ΜΑΤ και πορεία οπαδών του Ερυθρού Αστέρα οι οποίοι γυρνάγαν από ποδοσφαιρικό αγώνα (είχαν νικήσει 5-1 εντός έδρας απ’ότι έμαθα). Πολλοί είχαν και μπλούζες και άλλα αξεσουάρ του ΟΣΦΠ.

Την Δευτέρα, φεύγοντας από την Σερβία, φορούσα την ίδια μπλούζα. Στα σύνορα καταλαβαίνει ο μπάτσος ότι ήμουν στο Φ4, με ρώτησε αν είμαι ΠΑΟ, του απάντησα καταφατικά και κοπάνησα και το τριφύλλι στην μπλούζα. Έριξαν μια μια ματιά στο αυτοκίνητο και μετά από αυτό, με πήγαν για σωματικό έλεγχο σε ένα γραφείο στο οποίο είχαν κασκόλ του ΟΣΦΠ. Επίσης, ψάξαν και την δικιά μου. Αν και δεν καταλαβαίνω Σέρβικα, ήταν προφανές ότι μου κάναν το σκηνικό για να μου την σπάσουν, αφού δεν μπορούσαν να συγκρατήσουν τα γέλια τους κατά την διαδικασία. Ειδικά η μπατσίνα τους έβριζε επειδή την σηκώσαν από το γραφείο για να κάνει τον έλεγχο. Όταν ξαναγύρισα στο αυτοκίνητο ήταν εκεί ο πρώτος μπάτσος, ο οποίος είχε επιδεικτικά αράξει σε ένα παγκάκι δίπλα από το αυτοκίνητο μου και μου λέει “look Greek coffee”.
Τέλος πάντων, δεν είχα κάτι επιλήψιμο, οπότε και εγώ το πέρασα στο χαβαλέ… αν όντως κουβαλούσα κάτι, δεν θα φορούσα μπλούζα του ΠΑΟ, ούτως η άλλως.

Τέλος, ρε πούστη τι ψηλοί που είναι αυτοί οι Σέρβοι (και οι Σέρβες). Γι’αυτό είναι τόσο καλοί στο Μπάσκετ, στο Βόλει αλλά και στο Πόλο.

4 Likes

Μετράνε και στο ΑΕΠ της χώρας αυτές οι οικονομικές δραστηριότητες εμπορίου και παροχής υπηρεσιών ; Συνυπολογίζονται μήπως στον δείκτη του πληθωρισμού;:laughing:
Ωραία ανταπόκριση παρεμπιπτόντως.

1 Like

Συγνώμη που επαναφέρω αυτό το ποστ αλλά έχω καταγγελία να κάνω για την εταιρεία εμφιάλωσης νερού VodaVoda, έφαγα όλα τα supermarket του Βελιγραδίου να βρω φιάλες με το σήμα του ΠΑΟ αλλά όπως βλέπετε και παρακάτω δεν βγήκε ποτέ.
Στα παρακάτω είχαν μόνο προσθέσει την Zalgiris ως finalist. Άλλες ομάδες δεν είδα.