EVERGREY Θεσσαλονικη 15/4/2019 - Αθηνα 16/4/2019

Ο Wilson δεν είναι όνομα που ο κόσμος το σκέφτεται. Όπως δεν θα ήταν και οι Dream Theater και 2-3 ακόμα ονόματα ίσως. Δεν θεωρώ ότι το κοινό ενός ήχου κρίνεται μόνο από τα μεγάλα ονόματα που το εκπροσωπούν.

και μετα το Live που βγηκαν για υπογραφες,φωτος κτλ φαινοταν η απογοητευση στα προσωπα τους…

τουλαχιστον 3-4 φορες ο Tom ανεφερε κατα την διαρκεια του live πραγματα σχετικα με τον κοσμο…πραγματα του στυλ την επομενη φορα παρτε και τους φιλους μαζι σας…καποια στιγμη ειπε και σε ατομα που καθοταν πολυ πισω στον χωρο “εγω ηρθα απο Σουηδια εδω και εσεις δεν ερχεστε μπροστα”.

σαν αποδοση ηταν μια χαρα ολα αλλα υπηρχε η ξενερα διαχυτη στην ατμοσφαιρα…

Δεν θα έπρεπε να προκαλεί έκπληξη η προσέλευση αν σκεφτούμε ότι επί Hymns ήρθαν στο 8ball με τα ίδια αποτελέσματα περίπου, μόνο που εκεί δεν ήταν τόσο εμφανές. Επίσης, επί Torn αντί για Θεσσαλονίκη έπαιξαν Λάρισα, κάτι που αν θυμάμαι καλά έγινε και με το MMA, επίσης με ανάλογη ανταπόκριση από τον κόσμο.

Εικάζω ότι η “ξενέρα” που υπήρχε όντως στην ατμόσφαιρα ήταν εξαιτίας του πόσο άδειο και “κρύο” φαινόταν το venue, συν το γεγονός ότι η μπάντα βρίσκεται στην καλύτερη -εμπορικά, για να προλάβω τους πρωτοδισκάκηδες- φάση της καριέρας τους και ίσως τους φάνηκε κάπως το ότι δεν αυξήθηκαν τα νούμερά τους εδώ.

Στα θετικά, η μπάντα στέκεται στα πόδια της με το παρόν της κάτι που φαίνεται από το (σχετικά μικρό είναι η αλήθεια) setlist που βασίστηκε κυρίως στους 3 τελευταίους δίσκους. Δεν το λες και μικρό επίτευγμα για 20 χρονών συγκρότημα.

Respect για το signing session, παρόλο που ο Tom ήταν εμφανώς κουρασμένος.

1 Like

Ενταξει η αληθεια ειναι πως οι Evergrey δεν ειναι το πρωτο ονομα του prog, αλλά θα περίμενε κανείς κάτι παραπάνω σε προσέλευση. Το ότι πέφτει καθημερινή είναι σίγουρα αποτρεπτικός παράγοντας, και το point που έβαλε ο Χρήστος σε σχέση με το pool του κοινου που υπάρχει για τέτοια live πάρα πολύ σωστό.

Κάποια στιγμή θα το καταλάβουν οι διοργανωτές μας πιστεύω. Οι ίδιοι και οι ίδιοι είμαστε παιδιά, δεν μπορούμε να κοπούμε κομμάτια.

Ναι σε κάποιες περιπτώσεις νομίζω ειναι καλύτερο ένα μικρότερο venue που να γεμίσει, παρά να παίζουμε μπάλα. Είναι αποκαρδιωτική εικόνα για όλους.

Εννοούσα για το ότι μπαίνουν live την ίδια μέρα.

Συμφωνώ κ συμπλήρωσα και με το θέμα της επιλογής των venues όταν δεν βγαίνουν τα νουμερα.

1 Like

ηταν λαθος ολα…

Δευτεριατικα φερνεις prog συγκροτημα…και μαλιστα οχι απο τα μεγαλυτερα ονοματα…δεν ειναι queensryche-Dream Theater ή Pain of salvation…

δεν νομιζω οτι υπαρχει τοσο prog κοινο πλεον εδω πανω οποτε μια τετοια μερα αρκετοι απο αυτους δεν θα ερθουν…ατομα που κανονικα θα ερχοταν δεν ηρθαν γιατι δεν ειχαν χρηματα να δωσουν ΚΑΙ για αυτο το Live…απο εκει που ερχοταν συγκροτηματα με το σταγονομετρο πλεον δεν ξερεις που να πρωτοπας…ε ο κοσμος εχει περιορισμενο budget πως να γινει δηλαδη;

μου βαζεις να παιξουν σε εναν χωρο που ειναι 500+ ατομων…βαλτο ρε φιλε σε ενα πιο μικρο να δειχνει λιγο γεματο…καλυτερα να ηταν 8ball οσο και αν δεν μου αρεσει…εχει πιο ευκολη προσβαση και βρισκεις μετα και ευκολα λεοφορειο να φυγεις…

και γαμηθηκε και ο καιρος τις τελευταιες μερες…βρεχει συνεχεια…και για καποιους ακομα και αυτο ειναι αποτρεπτικο…

1 Like

αν και δεν είμαι φαν τους πάντως, πρώτη φορά τους βλέπω λαιβ και ασχετα με τον κόσμο νομίζω η απόδοση σαν παίξημο ήταν παραπάνω απο ικανοποιητική. μπράβο τους πολύ τίμια μπάντα. το λάιβ αν είχε κόσμο θα ήταν απο τα πολύ καλά του έτους.

Κι εγώ αυτό είπα είχαν όμως -λέει- 3 νταλίκες εξοπλισμό κλπ και δε βόλευε το 8μπολ, οπότε ρουφήξτε την παπάρα 70 εισιτηρίων προπώληση στο πρινσιπαλ και τελευταία φορά που παίζουν Θεσσαλονίκη. Στο Κύτταρο btw είχε -ξαναλέει- 300 εισιτήρια στην προπώληση.

crossing eternity τίμιοι κλαπ κλαπ αλλά μέχρι εκεί, τρελό κρέντιτ βέβαια που έπαιζαν ακομπλεξάριστοι μπροστά σε 4-5 άτομα και έδειχναν να κάνουν κέφι και στα παπάρια τους όλα, Genus Ordinis Dei μεγάλο σοκ για μένα που είχα βολευτεί στο σκαμπό μου και σηκώθηκα να πάω μπροστά μετά το 1ο κομμάτι για να δείχνουμε πολλοί (κάπου 8 δηλαδή), φροντμαν όπως τον γουστάρω, επιβλητικός μαστουρωμένος και καβλωμένος, λίγο σε fleshgod apocalypse μου έκαναν, τσίμπησα κατευθείαν cd και tshirt, BRHG not my cup of tea αν και τους έχω δώσει ευκαιρίες λόγω του hype από τον Saukkonen, και τέλος

EVERGREΥ επαγγελματικότατη εμφάνιση, τα τραγούδια από atlantic και storm within με έκαναν κομμάτια, τα άλλα οκ τα έχω ακούσει ξανά =Ρ, αλλάξτε λίγο το σετλιστ μωρέ, και επίσης τι μιάμιση ώρα βαριά βαριά γαμώ το σπιτάκι. Της παναγιάς τα μάτια στο μερτς, έκατσαν και στο signing session ενώ ο Τοm ήταν έτοιμος να λιποθυμήσει από την κούραση, όλα κομπλέ, forevergrey, την άλλη φορά μόνο αθήνα ή άντε και λάρισα. Κανονικά θα πήγαινα και στο σημερινό λάιβ αλλά τόσα πηγαινέλα και κούραση/ξενύχτια τελικά μου γάμησαν λίγο την ψυχολογία (μαζί με το All I Have) και έριξα άκυρο, καλά να περάσετε όσοι πάτε (ή πήγατε τεσπα)

1 Like

Κοίτα να δεις που πέσαμε έξω (ευτυχώς)

4 Likes

Ρε σεις τελικά είχε αρκετό κόσμο στην Αθήνα. Πολύ ωραία ήταν!

1 Like

Τα είπε ωραία ο @bastard, οι crossing Eternity βέβαια ήταν γραφικοί κ προσωπικά τους βρήκα σχεδόν κακούς, ωστόσο δεν μπορώ να πω πως δεν ένιωσα αμήχανα που έπαιζαν σε 10 άτομα. Ευτυχώς τουλάχιστον αργότερα μαζεύτηκε κόσμος.

θετικό που πήγαν καλά και τα 2 λαηβ σήμερα

Και οι Sleep είχαν αρκετό κόσμο

πάντα τέτοια , φέτος πάμε εξαιρετικά

αμα είχε όμως 100 σκάρτα πάνω… δεν βγαίνει το αθροισμά.