Faith No More

Θα συμφωνήσω η τουλάχιστον μια απο τις πιο αξιοπερίεργες μπάντες των 90s

Στα γνωστά μέρη.,

Ναι ρε γαμω UK tour! απωθημενο μου ειχε μεινει!

Παιζει συνεχομενα απο εχθες το βραδυ…ο ηχος μου θυμιζει πιο πολυ King for a Day…θελει πολλα ακουσματα για να βγαλεις ασφαλες συμπερασμα αλλα ακουγεται σαν κλασικος FNM δισκος…

Μάλλον διαμαντάκι είναι, αλλά τα θέλει τα ακούσματα του…

Τελικά σκίζει ο δίσκος.
Δεν μοιάζει με κάποιον προηγούμενο τους, και αυτό μάλλον είναι καλό αφού δεν είναι μια από τα ίδια αλλά καταφέρνει να φέρει την ηχητική ταυτότητα τους.
Cone of shame, superhero, matador και black Friday κομματαρες…

πολυ καλος δισκος αλλα θελει παρα πολλα ακουσματα για να τον καταλαβεις!
κλασικος FNM θα ελεγα…

Αυτό.
Θέλει ακροάσεις, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι κάτι πολυσύνθετο.

Σε ενα απο τα τελευταία Live τους παίζουν ολόκληρο το νέο δίσκο. Υπάρχει κάπου στο youtube σε πολύ καλή ποιότητα.

Τα καινούρια τραγούδια ακούγονται εξαιρετικά και η μπάντα σε πολύ καλή φόρμα(Bordin και Gould είναι θηρία κανονικά).

Σιγουρα έχουν πέσει οι ρυθμοί και οι κραυγες σε σχέση πχ με king for a day αλλα για ακόμη μια φορα νομίζω μας δώσαν κάτι πολύ καλό.

Sunny Side Up, Separation Anxiety, Cone of shame, Superhero κομματάρες ενώκαι το Motherfucker είναι το κλασσικό χαβαλετζιδικο κομματι των FNM που ακούγεται όμως μια χαρα και ξεσηκώνει στα live.

Περιμένουμε τον δίσκο!

^^
Tα ίδια τραγούδια ξεχώρισα κι εγώ.
Χωρίς να με κολλήσει στον τοίχο στις πρώτες ακροάσεις, επιστρέφω όλο και πιο συχνά σε αυτό. Πράγμα που μάλλον είναι καλό σημάδι 8)

Ανυπομονώ να τους δω live σε ένα μήνα με Metallica κ.α. στο Μιλάνο.
Πέρυσι στο British Summer στο Hyde Park ήταν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΙ.

Επίσης, γιατί δεν έχει δικό του thread στις κυκλοφορίες; Τόσο στα ψιλά περνάει μία κυκλοφορία των FNM στις μέρες μας;! :-k

Μου φάνηκε περίεργο και μένα, γι αυτό άνοιξα thread πριν από καμμιά βδομάδα… :smiley: Ευπρόσδεκτοι είστε να γράψετε εκεί, πλέον, για το νέο δίσκο.

ο Patton ειναι ενας μικρος Θεος.

http://www.theguardian.com/music/2015/jul/23/faith-no-more-weve-made-bad-decisions-our-whole-career-thats-why-the-english-champion-us?CMP=fb_gu#comment-56417908

Ωραίο άρθρο-συνέντευξη.

http://www.setlist.fm/setlist/faith-no-more/2015/merriweather-post-pavilion-columbia-md-53f65399.html

Setlist διαμάντι… RV ,Real Thing

Ξεθάβω το thread γιατί πριν από λίγο άκουγα Between Buried and Me => θυμήθηκα ότι είχαν βγάλει ένα δίσκο με διασκευές (The Anatomy of) => είχαν κάνει διασκευή στο Malpractice => έβαλα να ξαναπαίξει το Angel Dust =>

                             Πόσο δισκάρα είναι;;;

Μέσα στα καλύτερα 30-40 albums που έχω ακούσει ever… Κάποιοι κάνουν σημαία όταν αλλάζουν τον ήχο τους από δίσκο σε δίσκο και αυτοί εδώ έκαναν το ίδιο πράγμα μέσα στο ίδιο album!

1 Like

Μιλάμε για υπέρ δισκάρα.

Αλλά τότε που κυκλοφόρησε δεν πήρε την αναγνώριση που του άξιζε .

Θυμάμαι όταν άκουσα πρώτη φορά System of a down να Σκέφτομαι πόσο πολύ επηρεασμένοι ήταν από τους faith No more .
Πολύ μπροστά από την εποχή τους !

Μιλάμε για υπερμπάντα, που δυστυχώς δεν έλαβε την αναγνώριση που της έπρεπε. Έχει βγάλει 4 αριστουργήματα.

1 Like

Πολλά έβαλες… :stuck_out_tongue:
Πάντως το Angel dust νομίζω είναι το καλύτερό τους γιατί είναι και το πιο άρτιο καλλιτεχνικά. Και σε πόσους δίσκους της “σκληρής” μουσικής μπορείς να πεις ότι αποτελεί ολοκληρωμένο έργο τέχνης όπως σε αυτόν εδώ;

Το αγαπημένο μου είναι το King For A Day, Fool For A Lifetime.

Έχεις δίκιο, μπερδεύτηκα, τρία είναι τα αριστουργήματα. Άντε, 2,7 επειδή στο The Real Thing νιαουρίζει λίγο ο Patton.