Formula 1

τι τραγικα που ηταν σημερα τα δοκιμαστικα :roll:

ωραίος ο αγώνας σήμερα. εύκολη νίκη για τον Vettel. κάτω των προσδοκιών(του) ο Hamilton και εκπληκτικός Alonso που από 9ος τερμάτισε 2ος. ο Kimi εγκατέλειψε με πρόβλημα στα φρένα και έμεινε κάπως πίσω στη διεκδίκηση του τίτλου.

1 Sebastian Vettel (Red Bull Racing-Renault)

2 Fernando Alonso (Ferrari) +16.8

3 Lewis Hamilton (Mercedes) +27.7

4 Nico Rosberg (Mercedes) +29.8

5 Mark Webber (Red Bull Racing-Renault) +33.8

6 Jenson Button (McLaren-Mercedes) +40.7

7 Felipe Massa (Ferrari) +53.9

8 Romain Grosjean (Lotus-Renault) +55.8

9 Adrian Sutil (Force India-Mercedes) +69.5

10 Daniel Ricciardo (STR-Ferrari) +73.4

11 Sergio Perez (McLaren-Mercedes) +81.9

12 Jean-Eric Vergne (STR-Ferrari) +86.7

13 Nico Hulkenberg (Sauber-Ferrari) +88.2

14 Esteban Gutierrez (Sauber-Ferrari)

15 Valtteri Bottas (Williams-Renault)

16 Giedo van der Garde (Caterham-Renault) +1 γύρος

17 Pastor Maldonado (Williams-Renault) +1 γύρος

18 Jules Bianchi (Marussia-Cosworth)+1 γύρος

19 Max Chilton (Marussia-Cosworth) +2 γύροι

Εγκατέλειψαν

14 Paul di Resta (Force India-Mercedes) στον 26ο γύρο

7 Kimi Räikkönen (Lotus-Renault) στον 25ο γύρο

20 Charles Pic (Caterham-Renault) στον 8ο γύρο

χαλαρά θα το σηκώσει ο vettel και φέτος…

οχι και καλος αγωνας αυτος :p…με την εγκαταλειψη του κιμι ετοιμη ημουν να πεταξω το λαπτοπ…αλλα τελευταια στιγμη σωθηκε εκ θαυματος:p

και επισημα ο ricciardo στην red bull…καθολου αναμενομενο θα λεγα :stuck_out_tongue:

αντε να μας ριξει μια ωραια βροχα σημερα στην μοντσα 8)

να βρέξει μπας και κρατήσει λίγο ακόμα ο Alonso στη μάχη του πρωταθλήματος. (όχι ότι αν βρέξει έχει σίγουρη τη νίκη, αλλά να ανακατευτεί λίγο η τράπουλα)

το RTL έβγαλε πριν λίγο είδηση ότι ο Kimi υπέγραψε με τη Ferrari για του χρόνου. προς το παρόν δεν έχει επιβεβαιωθεί από καμιά πλευρά

σοβαρα??γιατι στην φερραρι?τον ειχα διωξει κακην κακως για να υπογραψουν με τον αλονσο…τι να πει κανεις …αντε μπας και δουν και οι δυο πλευρες καμια ασπρη μερα:p

Πόσο γουστάρω όταν δεν κερδίζει η Ferrari στο Ιταλικό Grand Prix.

χαχαχα…ομως σημερα ασ μην κερδισει ο φεττελ…να εχουμε και λιγο σασπενς και ας κερδισει και η φερραρι8)

http://instagram.com/p/eFyM4QHLf1/# 8O 8O

τέλος ο Massa λοιπόν και αύριο κατά πάσα πιθανότατα ανακοινώνεται ο Raikkonen για να γίνει ένα από τα πιο καυτά δίδυμα στην F1!!

αρκετά αξιόπιστος οδηγός στην αρχή της καριέρας του ο Felipe. από μικρός στα “τσικό” της Ferrari, την Sauber αλλά και δοκιμαστής στην Scuderia μέχρι να πάρει το χρίσμα του οδηγού δίπλα στον Schumi.

το πρωτάθλημα του 2008 του άξιζε και με το παραπάνω αλλά του το πήρε ο Hamilton κυριολεκτικά στο νήμα. ίσως να είχαν γίνει αλλιώς τα πράγματα στην καριέρα του Massa.

λίγους μήνες μετά την μεγαλύτερη στιγμή της καριέρας του, τον Ιούλιο του 2009 γλίτωσε από το θάνατο και έμεινε καιρό έξω από την αγωνιστική δράση, πράγμα που έβαλε ουσιαστικά την ταφόπλακα στην καριέρα του. από τότε έως τώρα ο Massa είναι απλά ένας οδηγός και ένας σταθερός και πιστός στην ομάδα teammate.

μακάρι να βρει την ανταγωνιστική ομάδα που θέλει και να ξανακερδίσει αγώνα μετά από καιρό!

και ναι η επισημη ανακοινση http://www.autosport.com/news/report.php/id/109812 ειμαι πολυ περιεργη ποιος απο τους δυο θα ανεχτει το νο2… ο κιμι που εχει παρει το τελευταιο πρωταθλημα της φερραρι ή ο φερνταντο που φερνει τα χρηματα?:stuck_out_tongue: ω ρε γλεντια του χρονου

Μεγαλη γκαφα της ΔΤ που εχασαν την εκκινηση λογω μπασκετ,εχασαν 10 γυρους,εβαλαν κονσερβα την εκκινηση,μετα πηγαν σε διαλλειμα και σαν να μην συνεβη τιποτε,χωρις να πουν τιποτε,εδειξαν live απο τον 14ο γυρο
.:lol2:#-o

8η συνεχομενη νικη του φετελ με ρεκορ,ξανα ντονατς,ειναι στιγμες που ο φετελ κανει την F1 να φαινεται τοσο μα τοσο βαρετη,οι αλλα απλα δεν υπαρχουν,μονος του τρεχει.

Άρχισε να θυμίζει Σουμαχερ, πάντως από την νέα σεζον αλλάζουν οι κανόνες. Όσο για τη ΔΤ, ξέρουν ότι το μπάσκετ πουλάει περισσότερο, όπως και ο οπαδικός φανατισμός στην Ελλάδα τον οποίο ταιζουν και τα κανάλια.

Προμηνύεται αρκετός χαμούλης φέτος με την επιστροφή του turbo και του μικρότερου κυβισμού που συνεπάγεται αυξημένη και πιο απότομη ροπή κάτι που δεν έχουν γνωρίσει ως τώρα τα παιδιά μας. Περιμένω πολλά από τον Rosberg που μου άφησε πολύ καλή εντύπωση και η ύπαρξη ενός καλού οδηγού στη Merc θα λειτουργήσει και σαν ξυπνητήρι για τον Hamilton που σαν άλλος random Έλληνας ποδοσφαιριστής (Σάμαρης που τον έχουμε και πρόσφατο εμείς οι γάυροι?) παίρνουν τα μυαλά του αέρα και μπορεί να κάνει ένα επικό σερί ντεφορμαρίσματος αν δεν έχει κίνητρο. Πολλά γέλια σε όλους εκτός απ’ τον οικονομικό διευθυντή και τους μηχανικούς της ομάδας του πιστεύω θα χαρίσει ο Maldonado με τον έρωτά του για κιγκλιδώματα, στοίβες ελαστικών, μάντρες και τα ρέστα. Παρ’ όλα αυτά ο team mate του και το καλό μονοθέσιο που πιστεύω ότι θα παρουσιάσει η Lotus μου δημιουργούν αρκετές προσδοκίες. Ενδιαφέρον θα έχει να δούμε πως θα διαχειριστεί η Φεράρι την χειρότερη απ’ το αναμενόμενο χρονιά της κυρίως σε ενδοομαδικό παρά σε αγωνιστικό επίπεδο (μια και με ο Αλόνσο από 'δω το πήγε, από 'κει το πήγε την ξελάσπωσε) αλλά και τις βεντέτες που έχει στο ρόστερ της (η μόνη ομάδα που θα έχει 2 stars οδηγούς φέτος) οι οποίες σε ενδεχόμενη παρεξήγηση (κάποια εντολή μέσω team radio λέμε τώρα) να πλακωθούν σε τίποτα μπουνιές και γενικά ποπκόρν να 'χουμε να βλέπουμε. ΔΕ ΘΕΛΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ κυριαρχία του Φέτελ για άλλη μια χρονιά, έλεος βάλτε του τρικλοποδιά στις σκάλες να απουσιάσει για 5-6 αγώνες να ησυχάσουμε. Το παλικάρι που θα είναι team mate του δεν το έχω παρακολουθήσει ποτέ προσεκτικά αλλά έτσι κι αλλιώς θα περιοριστεί σε ρόλο δεύτερου οδηγού-ορντινάτζας όπως και ο καημένος ο Γουέμπερ. Rookie και στη McLaren που μετά την τραγική χρονιά θα έχει πολλή δουλειά για να φτάσει πάλι σε θέση να χτυπήσει τον τίτλο, αλλά τη βλέπω να βολοδέρνει πάλι στα αλώνια. Τέλος, ο Μάσα που πήγε στη Williams, θα φτάσει όσο ψηλά θα του επιτρέψει το μονοθέσιό του. Το ταλέντο και τα χέρια τα έχει αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

Αυτά για αρχή. Επιτέλους θα ακούσω κι εγώ αυτό το επικό γουργουρητό της φτερωτής που μου 'λεγε ο πατέρας μου που μεγάλωσε με Lauda, Prost και ΑΝΤΡΙΚΟΥΣ τουρμπάτους κινητήρες…και φέτος είναι και η χρονιά που θα το παλέψω να πάω σε Γκραν Πρι (ήδη έχω αρχίσει ψάξιμο)…

οχι μονο ο πατερας σου :stuck_out_tongue: κι αλλοι προλαβαμε το turbo χεχεχεχε… αλλα ναι επιτελους, θα δουμε ποιος ξερει να οδηγει πραγματικα…
by the way οδηγος σαν τον senna κανεις αλλος…:wink:

σε κρίσιμη κατάσταση ο Schumacher μετά από ατύχημα που είχε κάνοντας σκι

http://www.newsauto.gr/2013/12/29/schumi-ski-accident/

ειναι τραγική ειρωνεία ρε φούστη μου
έβλεπα formula λόγω σουμάχερ και έγινα και Ferrari εξαιτιας του…ειναι κριμα αυτό το είδωλο να χαθεί έτσι τόσο άδικα απο ένα ατύχημα στο σκι!!!
Για μένα ο καλύτερος οδηγός που πέρασε ποτέ
ελπίζω να το ξεπεράσει αν και ειναι δύσκολο

Στο zougla.gr πιθανολογουν οτι ξεπερασε τον αμεσο κινδυνο επειδη θα δωθει αυριο συνεντευξη τυπου–> http://www.zougla.gr/automoto/article/kseperase-ton-kindino-o-soumaxer

Περαστικα ρε Γιγαντα!