Formula 1

Σαν πολλή νέκρα να ‘χει πέσει εδώ μέσα. Θα μου πεις μάλλον φταίει το σύνδρομο στέρησης μέχρι ν’ αρχίσει η χρονιά και θα 'χεις και δίκιο. Μια μικρή δόση φορμουλίνης έτσι για τη λιγούρα με όσα μονοθέσια έχουν αποκαλυφθεί ως τώρα για όσους δεν τα 'χουν δει:

[B]Williams[/B] με οδηγό τον Νίκο Αναστόπουλο

[SPOILER][/SPOILER]

[B]Lotus[/B]

[SPOILER][/SPOILER]

[B]Force India[/B]

[SPOILER][/SPOILER]

…γατί είναι αυτό πάνω στην Willliams:):!:

παίζει να έχει βρει κανένας σε τόρρεντ το σημερινό αγώνα γιατί τον έχασα?

ειδικά αν είναι και από οτε tv ακόμα καλύτερα

Αυτο που βλεπουμε απο το κατα τα αλλα ιστορικο reunion Mcl-Honda ειναι απλα κωμικοτραγικο και τραγελαφικο.Αυριο οι δυο οδηγοι θα ξεκινησουν τελευταιοι,με ποινες λογω αλλαγης εξαρτηματων στους κινητηρες και το κιβωτιο που σπανε χαλανε συνεχεια,συν ποινη διελευσης απο τα πιτ στοπ.

Ισχύει. Λογικό είναι να χρειάζεται μια περίοδος χάριτος για μια εταιρεία που ήταν μακριά απ’ το πρωτάθλημα αρκετά χρόνια και δε νομίζω κανείς να περίμενε βάθρα και pole position, αλλά το φετινό έκτρωμα φτάνει σε άλλα επίπεδα. Αντίθετα, πολύ καλό αυτοκίνητο έχει παρουσιάσει η Ferrari, και αν ο Φινλανδός του nickname σου (?) δεν μαλακιζόταν στα δοκιμαστικά θα έσπαγε πολύ συχνότερα το 1-2 των Merc και δε θα γινόταν μάγκας μόνο ο Φέτελ.

Μετά απο 9 μήνες σε κόμμα απεβίωσε τελικά ο Bianchi. RIP.

…τόσο νέος…r.i.p.

ΕΠΙΚΟΣ ΕΠΙΚΟΤΑΤΟΣ αγώνας σήμερα !!! 8) 8)
Μάλλον ο καλύτερος της σαιζόν μέχρι τώρα !!!
Ο Ραικόνεν άτυχος που έχασε τη 2η θέση από βλάβη, και ένα αυτοκίνητο ασφαλείας παραλίγο να κάνει μάγκες τη Μερσεντές.
Είχαμε και 2 οδηγούς για 1η φορά στο βάθρο.
Φυσικά σαν καλός hater, το καταχάρηκα που ο Χάμιλτον βγήκε 2-3 φορές και τελικά δεν ανέβηκε βάθρο :D.
Ο Μαλντοναντο πρέπει να τράκαρε με σχεδόν όλους σήμερα και να έγραψε κάνα δεκάλεπτο στα πιτ από ποινές :stuck_out_tongue:
Αν δεν είχαμε αυτή τη δυσάρεστη είδηση μέσα στη βδομάδα μόνο για καλά θα τον θυμόμασταν τον αγώνα !!!1

…ας κρατήσουμε τον ‘‘επικό’’ αγώνα τότε:):!:

Ο Nico Rosberg ανακοίνωσε την απόσυρση από την ενεργό δράση

Τι γινεται ρε?Κανεις δε βλεπει?

Ειναι και καλη η σαιζον φετος, εχουμε λιγο ανταγωνισμο τουλαχιστον.

1 Like

Schumacher (2021) - IMDb

Μόλις το είδα. Πάρα, πάρα πολύ ωραίο και συγκινητικό ντοκιμαντέρ κι εξηγώ παρακάτω τον λόγο.

Έτυχε από μικρό παιδί να έχω στενή σχέση με τον εν Ελλάδι μηχανοκίνητο αθλητισμό. Κατά συνέπεια, η Formula 1 υπήρξε το πάθος μου για τουλάχιστον μία δεκαπενταετία, μέχρι πριν 10 χρόνια και κάτι περίπου.

Υπήρξα (κι εξακολουθώ να είμαι) οπαδός της Williams. H απέχθειά μου για τον Schumacher υπήρξε παροιμιώδης και συγκρίνεται μόνο με την αντίστοιχη που αισθανόμουν (-μαι) για τον Ολυμπιακό της εποχής της «παράγκας». Και τούτο, διότι δεν μπορούσα ποτέ να δεχθώ τα τερτίπια του Γερμανού στις κρίσιμες στιγμές, όταν κρίνονταν όλα δηλαδή, για τις οποίες μάλιστα σχεδόν ποτέ δεν παραδεχόταν ότι έχει όχι μόνο όλο το άδικο (όπως ξεκάθαρα πιστεύω για τις παρακάτω περιπτώσεις), αλλά έστω μία δόση ευθύνης. Του Hill του έκοψε ένα πρωτάθλημα, στον Villeneuve αποπειράθηκε να το κάνει (κι έφαγε την καμπάνα που του άρμοζε), ενώ κόντεψε να αρπάξει τον Coulthard (ο οποίος είχε σχεδόν βγει εκτός πίστας για να τον αφήσει να προσπεράσει) για το δικό του τεράστιο λάθος. Επιπροσθέτως, μην ξεχάσουμε τις αβάντες που δεχόταν από την ομάδα ανά καιρούς, η οποία «χαντάκωνε» τους #2 προς όφελος του Schumacher. Μην ξεχνάμε ότι ο Barrichello στερήθηκε έναν τίτλο για χατίρι του ρεκόρ του Γερμανού.

Αυτό σημαίνει ότι ο άνθρωπος δεν είναι θρύλος του σπορ; Ασφαλώς και όχι. Προσωπικά, τον κατατάσσω στους κορυφαίους όλων των εποχών (για μένα δεν είναι το #1) και αναμφίβολα τον θεωρώ ως τον καλύτερο οδηγό που έχω δει ποτέ σε συνθήκες βροχής. Επίσης, ναι μεν την πενταετία 2000-2004 η Ferrari ήταν έτη φωτός μπροστά από τους υπολοίπους, συνεπώς παρείχε και στον Schumacher το αρτιότερο μονοθέσιο για να παίρνει τους τίτλους, ο Γερμανός όμως το αξιοποιούσε με τον καλύτερο τρόπο. Το να μειώσουμε τα 5 συνεχόμενα πρωταθλήματά του ισχυριζόμενοι ότι τα είχε όλα στο πιάτο είναι παρεμφερές με το να πούμε ότι ο Obradovic της θητείας του στον Παναθηναϊκό δεν πιστώνεται μερίδιο της επιτυχίας, γιατί οι Γιαννακόπουλοι του παρείχαν όποιον παίκτη ήθελε. Αστειότητες δηλαδή…

Το ντοκιμαντέρ είναι σπουδαίο γιατί δίνει σε εμένα τον αδαή να καταλάβω γιατί ο Γερμανός ήταν αυτός που ήταν. Βλέπουμε, επιτέλους, τον άνθρωπο πίσω από τον οδηγό-κομπιούτερ, το «σπάσιμό» του κάτω από τον μανδύα του ψυχρού και απροσπέλαστου. Ρε πούστη μου, όλη η ουσία είναι στο πώς σφυρηλατήθηκε ο χαρακτήρας του σαν παιδί μέσα στον χώρο και δεν δεχόταν την ήττα με τίποτα. Επίσης, ο επαγγελματισμός του και η έμφαση του στη συνεργατικότητα με το υπόλοιπο staff θα έπρεπε να διδάσκονται σε σεμινάρια. Σωστός ή φάουλ σε σημεία, αυτός υπήρξε και ποιος είμαι εγώ που θα κρίνω «στο πόδι» έναν άνθρωπο που «σηκώνει» τόσο βάρος κι ευθύνη σε μία -άτιτλη επί δεκαετίες- ομάδα όπως η Ferrari, έχοντας μάλιστα αυτές τις προσλαμβάνουσες από την αρχή της ενασχόλησής του με το σπορ (επιπροσθέτως των οικογενειακών συνθηκών της παιδικής του ηλικίας). Κρατάω αυτά που είπε ο Coulthard και η γυναίκα του για τον Michael, την ψυχή του κάθε πάρτι… τη χαρά της ζωής. Τεράστιο μέγεθος, ένα κεφάλαιο από μόνος του για το σπορ.

Όταν είχα ακούσει για το ατύχημά του το 2013, είχα στεναχωρηθεί πολύ για τον άνθρωπο Schumacher. Τώρα που τον προσέγγισα ακόμα περισσότερο, λυπάμαι ακόμα πιο πολύ για την κατάστασή του. Διαβάζω από πολλούς ότι η γυναίκα του όφειλε να τον έχει αφήσει να «φύγει», καθώς αυτό που βιώνει τώρα δεν καλείται ζωή, σε καμία περίπτωση (ιδιαίτερα, δε, βάσει της πρότερης ζωής του εν λόγω). Από την άλλη, αν υπάρχει μία ελπίδα για το μέλλον, βάσει της ιατρικής εξέλιξης, αυτή θα αφορά αναμφισβήτητα την περίπτωση Schumacher. Πάντως, και μόνο ότι η οικογένεια δεν έχει «εμπορευματοποιήσει» κατ’ ελάχιστον την περίπτωσή της είναι αξιέπαινο. Τραγική η εξέλιξη του Schumacher απ’ όπου και αν το πιάσεις και η μοίρα γελάει -δυστυχώς- σαρδόνια, όταν ακούμε τον μεγάλο οδηγό να μιλάει για τον θάνατο του Senna.

Δείτε το όλοι. Αξίζει πραγματικά.

4 Likes

Το καλύτερο πρωτάθλημα εδώ και χρόνια. Τυχεροί που βλέπουμε τον Χάμιλτον. Απίστευτα αυτά που έχει καταφέρει. Ο Μαξ είναι οδηγαρα, αλλά το σημερινό θύμισε πολύ την αρχή του που φέρνει σε carmagedon. Νομίζω θα το σηκώσει ο Χάμιλτον στον τελευταίο αγώνα, έχει φορά πλέον και αυτοπεποίθηση

4 Likes

Τι έγινε σήμερα!! Απίστευτο τέλος, Μαξ ανατροπή στο τέλος και πρωταθλητής!

2 Likes

Ανατροπή FIA ήταν αυτό. Και ο βλάκας ο Λατίφι πήγε και στούκαρε. Στα ίσια δεν τον πήρε σήμερα ο Ολλανδός. Το ανάποδο έγινε. Κι ο Πέρεζ έδειξε γιατί είναι μεγάλη οδηγάρα.

Έχουν γίνει πολλά αυτή τη σεζόν υπέρ και των δύο. Άξιος οποίος και να το έπαιρνε. Ήθελα Max και για αλλαγή στο σπορ και για να μην ξεπεραστεί ο Schumi.

Σόρρυ αλλά η Μερσεντές δεν φρεσκαρε ελαστικά στον Λιούις όταν είχε μεγάλη διαφορά. Το τρακο του λατιφι τυχερό ήταν. Χωρίς τύχη δε θα γινόταν τπτ. Εγώ Χάμιλτον ήθελα για να πάει στα 8

1 Like

Μωρέ ναι, αλλά αν δεις το καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, στο σημαντικότερο αγώνα της χρονιάς και ίσως της ζωής τους μέχρι τώρα, ε ο Χάμιλτον ήταν ο απόλυτος κυριάρχος ακόμα και με τη μη αλλαγή γόμας.

Ο Χάμιλτον τα έδωσε όλα στους τελευταίους αγώνες, είχε το μομεντουμ, πίστευα θα το πάρει και το άξιζε να το πάρει. Δεν γίνεται να τα ρίχνουν στη fia που άφησαν τον Μαξ να περάσει τα πίσω αμάξια. Έπρεπε να του είχαν βάλει φρέσκα ελαστικά πιο πριν και θα το σήκωναν.
Εμένα φέτος ομολογώ ήταν από τα καλύτερα εδώ και χρόνια. Ο Μαξ τυχερός μεν το πήρε δε. Του χρόνου θα έχουν νέο κινητήρα μιας και χαιρέτησε η Honda, οπότε δύσκολο τον κόβω.

Πάντως η πλάκα ήταν ότι το βλεπαμε ολοι στην τηλεόραση, και επειδή είχε ασφαλείας χαλαρή και η γυναίκα μου άρχιζε να μου δείχνει κάτι άλλο, και τσαπ βλέπω τον Μαξ να έχει φτάσει πίσω και να λέει ότι πάμε για ένα γύρο και δεν της δίνω καν σημασία, πήγε να νευριάσει αλλά μόλις άρχισα να
λεω τι πάει να γίνει, σεβάστηκε και κατάλαβε, χαχαχα.