House Of The Dragon [GoT thread]

Αν δεν έχω χάσει κάποια λεπτομέρεια, εφόσον απ το 1ο επεισόδιο μέχρι σήμερα ανήκει στην Kingsguard δεν δικαιούται ούτε άλλο τίτλο πέραν του commander που έχει αποκτήσει, ούτε να παντρευτεί κλπ

Πουστιά του Mad King στον πατέρα του ήταν να τον βάλει στη φρουρά, για να χάσει τον κληρονόμο του

1 Like

Κ γω βαριεμαι αυτα τα υπερβολικα με Euron. Οκ γουσταρουμε ποζεριλικι, αλλα ολα γινονται πλεον οπως βολευει το θεαμα. Καμια λογικη. Τεσπα καλο ειναι, αλλα ας βγουν καποτε τα γαμωβιβλια να δουμε το τρου στορυ

Να ήταν Euronymus αντί για Euron, να πω “μάλιστα”!

Αυτό ή επειδή σκότωσε τον Mad king?

χμμ δεν είμαι σίγουρος αν θεωρείται τόσο ντροπιαστικό που το αφαιρεί διακαιώματα . Λογικό για το universe του GOT πάντως

Σίγουρα πάντως, αν είσαι στη φρουρά ( kingsguard ) δεν δικαιούσαι τίτλους και γάμο

Αλλά διαβάζω στο GOT wiki ότι δεν είναι πλέον , οπότε κάπου έχω χάσει τη μπάλα . Ούτε ξέρω τι ισχύει στις διαδοχές γιατί δεν έχω διαβάσει τα βιβλία

Η λογική λέει ότι αυτή τη στιγμή θεωρητικά όλοι έχουν δικαίωμα στον θρόνο :grin: . Αλλά αφού οι Μπαραθηον είναι η βασιλική οικογένεια που μάθαμε στο 1ο επεισόδιο , ο μόνος ζωντανός είναι η μάνα των βασιλιάδων και σύζυγος του Ρομπερτ . Άρα δεν έχει εμφανή δικαίωμα ένας Λαννιστερ, αλλά η Σερσει

Μπορεί να ισχυέι και κάτι άλλο όταν όλοι οι άντρες τις βασιλικής οικογένειας πεθαίνουν και να το προσπέρασε η Σερσει , δεν θα με εκπλήξει

1 Like

H Cersei δεν εγινε βασιλισσα ως μητερα του Tommen. Εγινε ως κατακτητρια.
Η ιεραρχια μετα τον Robert ειναι ο Gendry ή αλλοι αγνωστοι γιοι του. Τελικα δεχτηκαμε τους Joffrey και Tommen ως Baratheon. Μετα τον θανατο τους χωρις να προλαβουν να βγαλουν απογονους παμε στα αδερφια του Robert: Stannis-> νεκρος, κορη του Stannis-> νεκρη, Renly-> νεκρος. Μετα παμε στους θειους του Robert, στους θειους του μπαμπα του Robert και ανεβαινουμε ετσι μεχρι να βρουμε καποιον που εχει ζωντανο απογονο και καπως φτανουμε στον Tywin Lannister. Απο εκει πρωτος ειναι ο Jamie που οσο ηταν στην φρουρα δεν ειχε δικαιωμα αλλα ο Tommen τον απελυσε, δευτερος ο Tyrion που ειναι εξοριστος και επισημα προδοτης του στεμματος και τριτη η Cersei.
Μετα τη Cersei το στεμμα θα πηγαινε στον Lancel (νεκρος) και αλλα ξαδερφια.

Γενικα ποιος πιστευετε οτι θα επικρατησει στο τελος της σειρας ή του βιβλιου. Θα εχουμε happy end (Daenerys, Snow, Starks); Θα εχουμε ρεαλιστικο ασχημο τελος (white walkers) ή το darkest timeline (Lannisters);

3 Likes

επειδή όλοι πιστεύουν ότι δικαιούνται τον θρόνο , να μην τον πάρει κανείς . Επειδή είναι ο iron throne το “πολυπόθητο” σε όλη τη σειρά , πιστεύω θα υποβαθμιστεί τόσο που δεν θα έχει αξία πια

αλλά και ένα τέλος σαν το the wire δεν θα με χάλαγε σαν φιλοσοφία. Όλα γύρω μας αλλάζουν και όλα ίδια μένουν

Στα βιβλία ίσως είναι πιο ξεκάθαρο ως προς το που κατευθύνεται η ιστορία . Στην τηλεόραση θα φάμε στανταρ happy end . Στα βιβλία ίσως επικρατήσει ο κυνισμός και το all men must die . Αν και εκεί το theme είναι το fire & ice αν έχω καταλάβει σωστά

2 Likes

Σωστός, αν και ο Gendry ως μπάσταρδος δε βρίσκεται πουθενά στη σειρά διαδοχής.

Ο Jaime και κάθε μέλος της φρουράς δεν μπορεί να πάρει γη, τιτλους ή γυναίκα. Υπηρετούν ισόβια. Η μόνη περίπτωση που κάποιος “απολύθηκε” ήταν ο Barristan Selmy που τον έβγαλε στη σύνταξη ο Joffrey. Ο Jaime στα βιβλία είναι ακόμα ηγέτης της φρουράς, στη σειρά απολύθηκε κι αυτός κι έγινε ο στρατηγός των Lannisters. Ακόμα και να μπορούσε να γίνει βασιλιάς όμως, είναι ξεκάθαρο ότι δε θέλει. Ο Jaime είναι απλός άνθρωπος, το μόνο που τον νοιάζει είναι η αδερφή του. :grin:

Για το τέλος της σειράς, πιστεύω ότι θα επικρατήσουν οι ζωντανοί - μην ξεχνάμε ότι το τελευταίο βιβλίο λέγεται “A Dream of Spring” και θα κυκλοφορήσει κάπου το 2030 - οπότε μετά το μεγάλο χειμώνα θα έρθει και καλά η άνοιξη. Ξέρω ότι η σειρά δεν έχει τόση σχέση πια, αλλά δε νομίζω σε κάτι τόσο βασικό να έχουμε διαφορετικό τέλος. Τώρα το happy end μου φαίνεται πολύ προβλέψιμο. Θέλω να πιστεύω ότι ο Jon Snow δε θα ξαναπεθάνει, για τους άλλους δε με νοιάζει, άντε να με νοιάζει και η Arya. Η Cersei αργά η γρήγορα θα πεθάνει, το λέει και η προφητεία. Παρόλα αυτά μία υποθετική επικράτησή της εγώ δε θα τη θεωρούσα “darkest timeline”, πλάκα θα είχε βασικά…

1 Like

Να κρατήσουμε την ερώτηση πάντως, έχει ενδιαφέρον να συζητήσουμε πάνω σε αυτή . Υποθέσεις κάνουμε εξάλλου , να ξεφύγουμε λίγο κι απ τις μουσικές κουβέντες

Να προσθέσω και άλλη ερώτηση. Ποιος δικαιούται τον θρόνο για εσάς ;;; Αν δεν θέσουμε μια βάση δεν βγαίνει άκρη

Εγώ θα έλεγα κανένας . Τουλάχιστον έτσι εισπράττω την ουσία της ιστορίας . Ότι , εξάλλου, το westeros κατακτήθηκε . Κάποιες φορές ειρηνικά άλλες με τη βία . Άρα ήταν ελεύθερο in the first place

στο θρονο ο μονος που πρεπει να κατσει ειναι ο Θηον, αφου σφαχτουν ΟΛΟΙ μεταξυ τους, εκεινος θαχει κρυφτει κατω απο κατι αχυρα και σαν τελειωσει το γενικοτερο μακελειο, θα βγει νικητης. It is known.

6 Likes

Νομίζω πως στο 2ο επεισόδιο o Archmaester έλεγε στον Tarly ότι πάντα οι άνθρωποι επιβίωναν…

Ωραίο επεισόδιο, highliight η αφήγηση του Tyrion με την παράλληλη “μάχη” στο Casterly Rock. Συνεχίζει να με ανησυχεί η παρουσία του Littlefinger στο Βορρά και όχι τόσο το γεγονός πως οι Unsullied έμειναν απομονωμένοι σε ένα ασήμαντο στρατηγικά μέρος.

Δεν ισχυει αυτο περι σειρας-βιβλιου. Οσα γεγονοτα και να εχουν αλλαξει για να προχωρησει η σειρα λιγο πιο ομαλα και χωρις τις 3088 σελιδες λεπτομερειων που δεν εχουν κανενα νοημα, εχουν αλλαξει ναι μεν αρκετα γεγονοτα (Lady Stark Λαζαρος αναστημενος κτλ) αλλα ειναι γνωστο εδω και καιρο πως οι παραγωγοι της σειρας ξερουν το τελος και τα βασικα γεγονοτα, γιατι τους τα εχει πει ο ιδιος ο Μαρτιν.

Κοινως, θα ειναι αρκετα μεγαλη εκπληξη αν στα βιβλια του ο Μαρτιν δεν συμπεριλαβει την Battle Of The Bastards, τα σημαντικα γεγονοτα με τις εκρηξεις του πρασινου υγρου πυρ στο Kings Landing, κτλ. Αλλα ακομα κι αν εχουν αλλαξει μερικα απο αυτα, το τι θα γινει με το θρονο, με την Daenerys, με τον Jon Snow, με τους White Walkers, με τον Bran, με την Arya, και αλλους βασικους χαρακτηρες, πρεπει να συμβαδιζει ακομα και στη σειρα και στα βιβλια.

Ναι, κι εγώ αυτό λέω. Ότι δε γίνεται στη σειρά να έχουμε Jon Snow / Daenerys ζευγαράκι στο θρόνο και στα βιβλία να τα γαμήσουν όλα οι Others (a.k.a White Walkers) και να εξαφανίσουν κάθετι ζωντανό από το Westeros. Άρα το τέλος θα είναι βασικά το ίδιο.

Αλλά εγώ θεωρώ ότι η σειρά έχει ξεφύγει σε πολλά storylines και σε σημαντικά γεγονότα και μπορώ να απαριθμήσω αρκετά. Ακόμα και το “Battle of the Bastards” που λες, εγώ πιστεύω ότι δε θα γίνει ακριβώς έτσι.

Βασικά εξαρτάται από τον αριθμό των χαρακτήρων που μπορεί κάποιος να χωνέψει. Μια τηλεοπτική σειρά δε γίνεται (όπως φάνηκε) να εστιάσει σε όλο τον κόσμο και τη μυθολογία που έπλασε ο Μάρτιν και απογειώθηκε τώρα που ξεπέρασε τα βιβλία. Από την άλλη, στα βιβλία οι 3088 σελίδες λεπτομερειών που λες, είναι για μένα απόλαυση γιατί αυτό ζητάω ως αναγνώστης.

1 Like

Το καταλαβαινω αυτο, και ηταν ωραιο στο πρωτο βιβλιο, αλλα στο δευτερο βιβλιο κουρασε λιγο (εως αρκετα), και στο τριτο βιβλιο οκ, απλα εκανα κατι που σιχαινομαι να το κανω σε βιβλια, αλλα κυριολεκτικα προσπερνουσα παρα πολλες παραγραφους, οι οποιες πραγματικα δεν εξυπηρετουσαν κανεναν σκοπο, ουτε καν το να ειναι αισθητικα ομορφος λογος. Ο Μαρτιν ΔΕΝ ειναι καλος συγγραφεας, ειναι πολυ καλος δημιουργος ενος διαφορετικου συμπαντος, ειναι αψογος στο να περιγραφει τις σχεσεις μεταξυ ολων αυτων των ατομων στα βιβλια του, αλλα οταν πλατιαζει με τις περιγραφες και με τις πληρεις αναφορες στα γενεαλογικα δεντρα και του τελευταιου κομπαρσου, ειναι λιγο κουραση.

Σορρυ το ξερω οτι γινομαι οφφτοπικ, απλα το συσχετιζω αυτο με τη σειρα, στην οποια θεωρω οτι ειναι μεγαλη επιτυχια το να εχουν κρατησει μια ιστορια στην οποια εχουν πεθανει οι μισοι πρωταγωνιστες τοσο ενδιαφερουσα. Ned Stark, Robb Stark, Catelyn Stark, Oberyn Martell, Joffrey, Robert Baratheon, Tywin Lannister, Boltons, Viserys, και ενα σωρο αλλοι δευτερευοντες χαρακτηρες που ομως ηταν σημαντικοι, εχουν αποδημησει εις Κυριον, και παρολα αυτα, ακομα και μετα απο 7 σεζον, ειμαστε εντελως invested στο να δουμε τι θα γινει με το θρονο, με τα παιδια των Σταρκ, με την Νταενερυς και τους δρακους, με το νανο, με τα παντα βασικα. Δεν το λες και ευκολο κατορθωμα.

1 Like

Ρε Κουιντομ σορυ αλλα αυτα που λες για τα βιβλια μου φαινονται αδιανοητα. Το 3ο ειδικα πρεπει να ναι παγκοσμιως αποδεκτο ως το πιο συναρπαστικο εβερ που λεει ο λογος. Ενταξει γουστα ειναι αυτα, αλλα δεν πρεπει να χε ουτε μια περιττη προταση. Κ οπως λεει κ ο Αχιλλεας ναι θα χει πχ το Battle of the Bastards, αλλα δεν θα ναι αυτο το εκτρωμα σεναριακσ.

1 Like

ρε quintom, το 3ο βιβλιο ειναι οτι καλυτερο εχει γραψει ο ανθρωπας και το 2ο ακομα καλυτερο του 1ου σιγουρα. να πω οτι λες για το 4ο και υστερα να το καταλαβω. δεν ξερω κι αν δοκιμασες να τα διαβασεις αφου ειδες 1-2 σεζον στο βιβλιο, οποτε τοτε ισως αυτο να εξηγει αυτο που λες.

1 Like

Κι εγώ πιστεύω ότι τα 3 πρώτα είναι αριστουργήματα. Δεν είμαι ο τύπος που έχει διαβάσει 1000 βιβλία, αλλά κρίνω από το πόσο συναρπαστικά κυλούσε η ανάγνωση και πώς κοιμόμουν και ξυπνούσα με τη σκέψη των ιστοριών εκεί μέσα.
Προσωπικά απόλαυσα και το 4ο και το 5ο, αλλά εκεί η ανάγνωση δεν “κυλούσε” κι έπαιρνε περισσότερο χρόνο, ειδικά για κάποιον που στέκεται στη λεπομέρεια. Πάντως εκείνη η καβουρόσουπα που τρώει ο Sir Davos Seaworth σε εκείνο το μίζερο νησί (Sweetsister) μου έχει μείνει αξέχαστη κι ας σιχαίνομαι τα καβούρια! :joy:

Η διαφορά στην γραφή του Martin έχει να κάνει με την ηλικία. Είναι σαν τις αγαπημένες metal μπάντες, που στην αρχή κυκλοφορούσαν δισκάρες κάθε χρόνο και μετά άρχισαν να δυσκολεύονται, άρχισαν να μεγαλώνουν τα διαστήματα ανάμεσα στις κυκλοφορίες και πάλι δεν μπορούσαν να πιάσουν το αρχικό feeling. Ο Martin απέκτησε τόση αυτοπεποίθηση με την απήχηση των πρώτων βιβλίων, που άπλωσε το σύμπαν του περισσότερο από ότι είχε μάλλον αρχικά σχεδιάσει και τώρα τρέχει να το μαζέψει.

Η σειρά το μάζεψε καλά πάντως και θα τελειώσει θριαμβευτικά…

3 Likes

Την εχω ακουσει κι απο αλλους αυτην την αποψη για το 3ο βιβλιο, αλλα προσωπικα μου φανηκε οτι χειροτερο εχει γραψει, τι να κανω τωρα? Αντιθετα τα 4 και 5 τα βρηκα μια χαρα, εστιαζαν περισσοτερο σε back stories και σε ουσια, παρα σε ανουσιες περιγραφες. Μπορει να εχει να κανει και το οτι τα διαβασα ολα αυτα στα αγγλικα, που αν και δεν εχω σημαντικες ελλειψεις σε λεξιλογιο, προφανως η αναγνωση ειναι πιο δυσκολη, αφου δεν αποτελει τη μητρικη μου γλωσσα. Επισης, ναι, τα επιασα να τα διαβασω αφου ειχα δει ηδη τις πρωτες 2 σεζον, αλλα αυτο δε θα επρεπε να μου εχει χαλασει το 3ο βιβλιο, αφου δεν ηξερα την πλοκη.

Ισα ισα που θεωρητικα θα επρεπε να βαρεθω τα πρωτα 2 βιβλια, αφου ειχα δει την πλοκη ηδη στη σειρα. Ελα ομως που τα 2 πρωτα βιβλια τα βρηκα πολυ πιο συμπαγη. Γενικα για μενα δεν υπαρχει κανενα νοημα σε κανενα βιβλιο να εχει πανω απο 1000 σελιδες, αυτο ειναι αρρωστο απλα, τουλαχιστον στο genre της φαντασιας εννοω ε. Δεν εννοω στο “Οι Αθλιοι” ας πουμε, που ειναι το καλυτερο βιβλιο ολων των εποχων :heart_eyes:

Μετα απο αυτο πιστευω οτι δεν μπορει να μην τρολλαρεις :stuck_out_tongue:

1 Like

Ναι, ή αυτο συμβαινει, ή απλα δε μου αρεσε ενα βιβλιο που εσενα σου αρεσε. Τι να ειναι πιο πιθανο αραγε?