House Of The Dragon [GoT thread]

Ληκαρε σε 1080p ε. Τωρα το κατεβαζω… Το ΗΒΟ λεει το ανεβασε νωριτερα απο οτι επρεπε “κατα λαθος”. Το 4ο επεισοδιο που ειχε ληκαρει νωριτερα παντως ειχε απιστευτα υψηλα ratings. Και γενικα δημιουργηθηκε τρελο hype εκεινη τη βδομαδα (ηταν και γαμω το επεισοδιο). Δε θα με εξεπληττε αν το εκαναν και επιτηδες σημερα.

Ρε μη βαζετε σποιλερς για το 6ο επεισοδιο ακομα, ειναι ακομα Τεταρτη, ημαρτον. Ευτυχως δεν το πατησα, αλλα γιατι με τη μια ρε παιδι μου ποστ 2 γραμμων με σποιλερ?!?

1 Like

Γιατί το επεισόδιο είναι ΚΑΒΛΑ.

1 Like

Αυτο το πατησα, γιατι ηξερα οτι δε θα σποιλεριαζεις. Τι ομορφη μερα! Πρωτη μερα αδειας μετα απο 2 μηνες πηξιματος μεσα στο καλοκαιρι, παω να παρω καφεδακι φλωρικο απο Dunkin Donuts, να φτιαξω 2 σπιτικα burgers, και να το απολαυσω οπως πρεπει σε καμια ωρα που θα εχει κατεβει :joy:

1 Like

Το βραδακι θα παιξει το 6ο επεισοδιο…

Ενα εχω να πω βγαλε ρε γερο το επομενο βιβλιο μας εχει σπασει τα νευρα η σειρα, εχει γινει πολυ χολλυγουντ…
Για να μην παρεξηγηθω η σειρα τα σπαει αλλα τα βιβλια ειναι απο αλλο πλανητη…

2 Likes

Το SOIAF μέχρι το 2ο βιβλίο . Μετά φλωρεψε :joy::stuck_out_tongue_closed_eyes:

Η σειρά μέχρι την 3η σεζόν. Μετά μόνο για τα λεφτά:stuck_out_tongue_closed_eyes:

1 Like

Στο 1ο διαφωνω, στο 2ο εχεις δικιο…

Αυτό έλειπε:grin:

Αν και εβαλα εμοτικον ε;; Οπότε χιούμορ ήταν όλο αυτό

τρομερο το επεισοδιο. Ολο ελεγα τωρα θα τελειωσει με cliffhanger και ολο συνεχιζε.
Ειναι σε πολυ καλη αναλυση οποτε δεν υπαρχει λογος να περιμενετε μεχρι τη Δευτερα

το μοναδικο πραγμα που δεν μου αρεσε ηταν η σκηνη με την αρκουδα στην πραξη και λιγο στο τελος το αρυα-σανσα. Το ειπα λιγα ποστ πιο πανω οτι η Αρυα σκεφτεται θολωμενα και εχει μονοπλευρη εχθρα με τη Σανσα αλλα τωρα πηγε φουλ ψυχακι mode με τις απειλες.

1 Like

Η σειρα ως σειρα, ειναι καλυτερη καθε σεζον που περναει, με μια κοιλια καπου στην 4η σεζον :sunglasses:

η κοιλια ηταν στην πεμπτη

στην 4 ειχε θανατο τζοφρι στο δευτερο επεισοδιο, mountain-oberyn στο 8 και τελος με tyrion-tywin, brienne-hound, μαχη στο τειχος, θανατο σταννις και children

1 Like

Eπος. Ζιπαρισμενο πλεον μεν, αλλα πολυ επος δε!

Αρυα βαριεμαι και εγω, αλλα φταιει και το γραψιμο της Σανσα που την δειχνουν λιγο χαζουλα παλι…

1 Like

Eχεις δικιο, εχασα λιγο το μετρημα γιατι νομιζα οτι ημασταν στην εκτη σεζον τωρα, και σκεφτομουν οτι η προηγουμενη ηταν φοβερη. Αρα ναι, πεμπτη σεζον η κοιλια μονο.

Πρωτη φορα που χαρηκα και την Ντανυ

Μαζί σου σε αυτό . Συμφωνώ απόλυτα

Ενταξει, εχω λιωσει με τη σκηνη με Τορμουντ και Hound στο βουνο, την εχω δει 10 φορες. Δεν εχει καν σημασια ο διαλογος, ολα τα λεφτα ειναι η φατσα του Τορμουντ με τη νεα γνωση του. Απλα τον αγαπω.

[spoiler]- Do you want to suck my dick, is that it?

  • Dick?
  • Cock.
  • Aaah. Dick. I like it!
  • I bet you do.[/spoiler]
1 Like

Το κακό με το να μας teaser-αρει τους nightwalkers από το τέλος της 2η σεζόν είναι πως κάποια στιγμή αντιλαμβάνεσαι πως όλα τα παιχνίδια εξουσίας θα γίνουν γρήγορα βαρετά και ανούσια αφού ξέρεις πως όταν θα έρθουν ΑΥΤΟΙ το παιχνίδι θα αλλάξει εντελώς. Για αυτό και η κοιλιά ξεκίνησε από την 3η πήγε όλη την 4η, 5η και σχεδόν 6η σεζόν με εξαίρεση κάποια επεισόδια στο ενδιάμεσο (η χειρότερη ήταν αυτή που δεν είχε Μπραν δεν θυμάμαι αν ήταν 4η ή 5η… τρελός πάτος). Το ενδιαφέρον εστιαζόταν στους χαρακτήρες που έβλεπες ότι θα παίξουν το πιο καθοριστικό ρόλο όταν θα έρθουν ΑΥΤΟΙ.

Το κακό με το τελευταίο επεισόδιο (το 6ο που λικαρε) είναι η επιβεβαίωση όλου αυτού.

[spoiler]Έβλεπα τις 2 αδελφές Σταρκ να μαλώνουν και το μόνο που σκεφτόμουνα ήταν WHO GIVES A FUCK?? Το παιχνίδι έχει αλλάξει σε τεράστιο βαθμό πλέον και η σειρά έκανε ολοφάνερο πως πέρα από τους 2, Snow και Dany οι άλλοι είναι συμπληρωματικοί. Η 8η σεζόν αν δεν αφορά αποκλειστικά και μόνο τον πόλεμο με whitwalkers θα είναι τρισμέγιστη απογοήτευση.

Αυτό με τον δράκο το περίμενα πάντως. Εντάξεις δεν γινόταν να μην βλέπαμε δράκο με τους whitewalkers. Απλά δεν γινόταν. Δεν μπορώ να φανταστώ τι σκατά budget πρέπει να έχει η 8η

[/spoiler]

Προσπαθει να την ξυπνησει η Arya την Sansa γιατι τα εχει λιγο χαμενα…

H Sansa ειναι Αρχοντισσα του Winterfell και κατ επεκταση του Boρρα, πρεπει να σκεφτεται σαν βορεια και σαν Stark μαθαινοντας απ το παρελθον και ουσιαστικα της λεει η Arya πως ειναι μαζι της…

ΕΠΙΚΟ επεισοδιο στο Eastwatch…

1 Like

Μπα διαφωνω πληρως με τα αποπανω, το ζουμι βρισκεται παντου, και στους White Walkers, και στις διαπροσωπικες σχεσεις μεταξυ των πρωταγωνιστων, και στους θεους (God of Light, Drowned God, The Seven, κτλ) αλλα και στις μικρες λεπτομερειες. Οταν παρακολουθεις μια ιστορια, δε σε ενδιαφερει μονο το τελος, αλλιως τι καθεσαι και βλεπεις τη σειρα? Περιμενε να παιχτει και η 6η και η 7η, και δες μονο το τελευταιο επεισοδιο, αντε τα τελευταια δυο.

Ολα τα υπολοιπα που ειχε το 7Χ06 ειχαν νοημα, και η σκηνη μεταξυ Αρυας και Σανσας, και ο Littlefinger, και ακομα και ο διαλογος μεταξυ Tyrion και Daenerys για το πως θα χτισεις εναν καινουριο κοσμο που θα κρατησει. Αν ειναι δυνατον να βλεπαμε μια σειρα μονο και μονο για να δουμε αν θα επιβιωσουν απο τους White Walkers η οχι. Αν ειναι ετσι, βλεπουμε και το Walking Dead, το οποιο μαλιστα για μενα προσωπικα εχει κανει ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΚΗΝΕΣ ΜΑΧΗΣ μεταξυ ζωντανων νεκρων στο GOT να φαινονται απιστευτα βαρετες και διαδικαστικες.

Πραγματικα, αν θεωρεις οτι μια σειρα κανει κοιλια στην 3η σεζον και μετα γινεται ακομα πιο ανουσια, τι καθεσαι και την βλεπεις μεχρι την 7η σεζον, το εχω γνησια απορια. Για μενα οι σεζον 6-7 ως τωρα μας εχουν παει γαμιωντας, καθε επεισοδιο ειναι εκπληκτικο με εξαιρεση 2 μονο επεισοδια περυσι. Στην 7η σεζον δεν υπαρχει ουτε μια περιττη σκηνη, ουτε ενας περιττος διαλογος, ουτε ενα επεισοδιο χωρις λογο υπαρξης. Για την 4η σεζον τα ειπε παραπανω ο JTN καλυτερα απο μενα για το ποσο γαματη ηταν και τι ειχε ακριβως.

Το μονο μου παραπονο απο το 7Χ06 ειναι το εξης:

Η Αρυα απλα δε βγαζει κανενα νοημα, εκτος αν ισχυει αυτο που λεει ο ΝΚ10 απο πανω, που και παλι υπερβολικο ειναι το πως το δειχνει. Για να δουμε τι θα γινει, λετε να σκοτωσει τον Μικροδαχτυλο η Σανσαρα της καρδιας μας?

1 Like

Εμενα αυτο μου δειχνουν οι σκηνες με Arya και Sansa αν και ο Littlefinger θελει να σπειρει τη διχονοια μεταξυ τους, δε νομιζω οτι η Arya μετα την εκπαιδευση στο Braavos να ειναι τοσο ευαλωτη και τοσο χαζη…

1 Like

Όχι όταν μου το teaser-αρεις από την αρχή όμως. Αυτό κάνει όλα να χάνουν το ειδικό βάρος τους, το νόημα τους, την σημασία τους. Οι πράξεις τους από ένα σημείο και μετά δεν έχουν το ίδιο βάρος όταν ξέρεις τι έρχεται και σε τι βαθμό θα αλλάξει τα πάντα. Και σορρυ αλλά για μένα το 7Χ6 ήταν η μεγαλύτερη απόδειξη αυτού. Το λάθος τους ήταν αυτό και ήταν τεράστιο. Ο λόγος που το συνεχίσω είναι μερικά εξαιρετικά επεισόδια στο ενδιάμεσο (ειδικά το The Door στην 6η ήταν κορυφή) και οι χαρακτήρες των Danny και Snow (και Μπραν που έχει μείνει πολύ πίσω όμως και πολύ με πληγώνει), μακράν ότι πιο ενδιαφέρον έχει η σειρά (και το τελευταίο ήταν ακόμα μια επιβεβαίωση αυτού).

Το Walking Dead το παράτησα γρήγορα (από την πρώτη σεζόν) αφού μου φάνηκε επική μαλακία και είμαι φαν των zombies. Μάλιστα δεν μου έκανε εντύπωση όταν άκουσα να το θάβει και ο Romero (RIP). Αλλά δεν μπορώ να φανταστώ πως ακριβώς ξεπερνάει το dragons vs zombies σε καμιά περίπτωση