House Of The Dragon [GoT thread]

Πρωτον, αν παρατησες το Walking Dead στην πρωτη σεζον, αυτο σημαινει οτι δεν εχεις δει Walking Dead. Δεν εχει καμια σχεση η σειρα στην πρωτη σεζον, με το πως εξελιχθηκε στη συνεχεια. Ο Ρομερο δεν ξερω τι λεει, αλλα ουτε γιατι θα επρεπε να με νοιαζει η αποψη του, συνηθως βλεπω κατι και το κρινω μονος μου.

Δευτερον, οι White Walkers εμφανιστηκαν κυριολεκτικα στο πρωτο πενταλεπτο του πρωτου επεισοδιου Game Of Thrones που παιχτηκε ever. Και ηταν φανερο πως δεν θα ηταν κομπαρσοι. Εχουν παρουσιαστει απο την αρχη της σειρας ως η Μεγαλη Απειλη, οπως επισης εχουν παρουσιαστει με τον ιδιο τροπο απο τον George Martin. Το ολο premise της σειρας ειναι Winter Is Coming.

Για ΣΕΝΑ δεν εχουν βαρος οι πραξεις των χαρακτηρων οπως λες, αλλα αν δεν ειχαν γινει ΟΛΑ οσα εχουμε δει να γινονται μεσω 6 σεζον, τοτε καμια Daenerys δε θα ειχε μαζεψει τους στρατους και τους δρακους για να ειναι το αντιπαλο δεος στα ζομπια, κανενας Jon Snow δε θα ειχε επιστρεψει απο τους νεκρους και δε θα ειχε συμμαχησει με την Daenerys για να εξελιχθει πλεον η σειρα στο Living VS The Dead theme που θα εχει του χρονου, και γενικοτερα, τιποτα δε θα ειχε γινει ωστε να μπορουν οι living να εχουν ελπιδα απεναντι στους νεκρους.

Ο καθενας μας βλεπει μια σειρα με καποια κριτηρια και με καποιες προσδοκιες και με διαφορετικο ενδιαφερον. Εσυ απο οτι τονιζεις και σε αυτο (και σε ολα σου τα ποστς προηγουμενως) ενδιαφερεσαι μονο για το τι θα γινει με τους νεκρους και με την Daenerys και τον Snow. Κι εμενα μου φαινεται βαρετο το storyline για το θρονο στο King’s Landing συγκεκριμενα, αλλα εχουν υπαρξει storylines στη σειρα τα οποια γουσταρω παρα πολυ, και τα οποια δεν εχουν καμια σχεση με τον θρονο, αλλα ουτε και με τους δρακους και τα ζομπια. Θελω να δω και ο Sam τι ρολο θα παιξει, θελω να βλεπω και τους Warriors Of Light με τα φωτιοσπαθα τους, και τις ιντριγκες μεταξυ των Starks, Lannisters, Boltons, Freys κτλ, και πολλα αλλα. Αλλιως θα ελεγα “γιατι δεν το κανατε μια διωρη ταινια βρε μαλακες και το κανετε σειρα?”.

Εντωμεταξυ ο Μαρτιν στα βιβλια του εχει 10πλασιο ογκο αχρηστης πληροφοριας θεωρητικα, αλλα δεν ειδα κανεναν να παραπονιεται για την εξτρα πληροφορια. Ισως γιατι οταν θελουμε να βλεπουμε μια ιστορια, θελουμε να απολαμβανουμε πολλες πτυχες, κι οχι μονο τι θα γινει στο τελος.

Ε δεν είναι τυχαίο όμως πως και εσύ Danny, Snow αναφέρεις πρώτους πρώτους. Για όσους από εμάς δεν έχουμε διαβάσει τα βιβλία ήταν αδύνατον να ξέρουμε πόσο μεγάλη απειλή ήταν οι whitewalkers παρά μόνο στον φινάλε της 2η σεζόν. Εκεί είναι που καταλαβαίνεις ότι όταν έρθουν ΑΥΤΟΙ (έτσι με κεφαλαία) όλα αλλάζουν. Για μένα ήταν λίγο σαν να σου λένε το τέλος του The Sixth Sense στη μέση της ταινίας. Αφαιρείς την ένταση με αυτό τον τρόπο.

Το έχω ξαναγράψει. Αν έβγαζαν μια σειρά ταινιών που θα επικεντρωνόταν σε συγκεκριμένους χαρακτήρες το Game of thrones θα γαμούσε τα πάντα. Ωραίες οι πολλές πτυχές όταν όμως τους δίνεις και την ανάλογη σημασία.

Καργα επικη η εμφανιση ενος τυπου στο τελος. Απλα οπως κ αλλα πολλα δοθηκε τοσο ζιοαρισμενη που θα περασει απαρατηρητη. Η αληθεια ειναι οτι ολα αυτα τα επικα με κανκυν να ανυπομονω ακομα πιο πολυ για τα βιβλια οπου εκει θα δωθουν σε ολο τους το μεγαλειο

Θα μου πει καποιος γτ ο ΑρχιΑλλος δεν στοχευσε τον δρακο μπροστα του που χε και ολους τους αντιπαλους του…?
Κλασικες χαζομαρουλες. Ενταξει ξαναλεω γουσταρουμε, αλλα ειμαι σιγουρος οτι ολα αυτα στα βιβλια θα ναι πολυ καλυτερα δωσμενα…Αν φυσικα εκδοθουν ποτε

Για τον ιδιο λογο που οι 3 δρακοι δεν εριξαν 4 τρισεκατομμυρια φωτιες στους White Walkers εξαρχης, να πεθανουν και αυτοι και ολοι οι νεκροι (!). Αντιθεται αναλωθηκαν στο να καινε τα ζομπια, αντι να καψουν τουλαχιστον την αμεση απειλη απο τα κοντινα ζομπια και να παρουν τους 5 ηρωες στην πλατη τους και να φυγουν.

Αυτο κανουν ουσιαστικα. Ριχνουν παντου φωτιες και σωνουν το τημ. Τους White Walkers δεν τους ξερουν θεωρητικα. Πηγαν εκει και οποιον παρει ο Χαρος. Δεν ειναι τοσο κρα. Το σκηνικο με τον ακοντιο ειναι πολυ κρα. Ειναι μπροστα του. Sitting duck εντελως. Δεν υπαρχει καμια εξηγηση απο οποια μερια και να το τραβηξεις!

Οι 2-3 σκηνές/συμβολισμοί πως ο πάγος υπερισχύει της φωτιάς ήταν σαφείς. Αν οι υποψήφιοι βασιλιάδες/βασίλισσες νικήσουν τους Άλλους τελικά, θα γίνει μέσω του Δρακόγυαλου κι όχι των Δράκων. Δεν θα με χάλαγε καθόλου βέβαια να έβλεπα στο series finale τους επίδοξους θρονίστας γύρω από αυτόν με μάτια να λάμπουν από το γαλάζιο χρώμα.

1 Like

Άκουσα ότι το νετ είναι ναρκοπέδιο

Τόσο καλό είναι τελικά;;;

Ευτυχώς είμαι διακοπές και δεν μπαίνω σε σελίδες πλην φόρουμ

Το τελευταίο επεισόδιο θυμίζει κάτι από golden axe, Άννα Βερούλη και Σάντα Μπάρμπαρα! :smiley:

2 Likes

Δε ξέρω αν έχει ειπωθεί αλλά η 6η και 7η σεζόν μέχρι στιγμής έχει φοβερές ατάκες.

ξαναειδα το αρυα-σανσα απο το εκτο

και μου φαινεται οτι τελικα η αρυα λεει με εναν πολυ αχαρο τροπο στην σανσα να σκοτωσει τον μικροδαχτυλο ωστε να παρουν το προσωπο του και να ελεγχουν τα στρατευματα του κλπ χωρις να χρειαζονται τον ιδιο

E εξου και το μαχαιρι. Της λεει ουσιαστικα να μεγαλωσει αρχιδια (!)

Απλα ειναι πολυ πολυ αχαρος ο τροπος που το παρουσιασαν. Φτηνο κολπο για να νομιζει ο θεατης οτι μπορει να γινει κατι πολυ δραματικο μεταξυ τους.

χαχαχα που το θυμηθηκες το golden axe;

Να δωσω σε σποιλερ τι προκειται να γινει στο 7ο επεισοδιο?
Καλυτερα σε πμ οποιος θελει…

Εννοεις προβλεψεις δικες σου ή τα διαβασες καπου? :kissing_heart:

Ινσαιντ ινφο ρε φανμποι
Αν εχεις δει το 6ο θα δεις οτι δεν γραφουν μαλακιες

1 Like

Οχι εγω δε θελω, γιατι να θελει καποιος να ξερει τι θα γινει στο 7ο??
Βασικα στειλε μου ενα πραγμα μονο, θελω να ξερω αν θα πεθανει ο Littlefinger.

σποιλερς απο λικντ σεναρια κλπ μονο σε πμ παρακαλω οσοι θελουν

κουιντομ αν παρεις απαντηση στην ερωτηση σου μην ερθεις μετα εδω και γραψεις οτι αναμενεται τελειο το 7ο. Κι αυτο σποιλερ θα θεωρηθει.

Γι αυτο το ειπα οποιος θελει να του στειλω λινκ…
Πηρε απαντηση και με το παραπανω ο φανμπους νο2

Προφανως και δε θα εγραφα τιποτα. Ειμαι αρκετα ευαισθητος στο θεμα σποιλερς.

Σε παρακαλω μη μας βαζεις σε ιεραρχια, ειμαστε ολοι πεμπτα μελη και οικογενεια!