House Of The Dragon [GoT thread]

Απο τις καλυτερες σκηνες της σειρας για μενα

https://www.youtube.com/watch?v=QaEgFn2KmLc
Ειδικα 0¨30-0¨40

Πολύ δυνατό επεισόδιο, μόνο που στο τέλος ξενέρωσα που θα δούμε την συνέχεια σε πάνω από ένα χρόνο! Τώρα βρήκατε ρε μουνιά που άρχισα να γουστάρω;;;
Αντίο μεγάλε… μικροδάκτυλε, έπος η σκηνή που τον καθαρίζει η τσαπερδόνα, η Σερσει όσο πάει γίνεται και πιο καυλα (μα τι χειλάρες είναι αυτές). Φαίνεται πως στην επόμενη σεζον θα έχει τρελό ενδιαφέρον με τους whitewalkers…

εικόνα minor spoiler από φιναλε

https://i.redd.it/wqb198l5mmiz.jpg

3 Likes

επίσης ο Τζον Σνοου είναι ο…

Ο ΓΙΟΣ ΤΟΥ ΓΙΑΓΚΟΥ ΔΡΑΚΟΥ!!! Το πα δεν άντεξα, σόρρυ για το σποίλερ.

1 Like

Τι εννοείς @matia ;;; Μίλα που να με πάρει ο διάβολος , δεν θα το αντέξω

και αν ακόμα δεν φάγατε το σποιλερ ασάλιωτο

επίσης ο Τζον Σνοου δεν …

και αν ακόμα δεν καταλάβατε
με ξαδέρφη και με θεία δεν μετράει η αμαρτία

Στο βορρά λένε και τ άλλο … στη ξαδέρφη και στη θεία πέντε πόντους πιο βαθειά!!

2 Likes

Σόρρυ αν σποιλεριασα, υπέθεσα πως όσοι γράφουν το είχαν δει … my bad

1 Like

Τι έκανες εκεί ρε καθυστερημένε τραμπούκε;;;;

1 Like

Μόνο καρδούλες…

By the way, Παντελή εσύ τι λες για το τελευταίο επεισόδιο; :slight_smile:

Άσε, μην ανοίξω το στόμα μου!

(δε βλέπω GoT :grin:)

(ξέρω, κάπου το διάβασα παραπάνω :grin:)

Αλλά με τόσα που διαβάζεις εδώ, δεν έχεις ψηθεί να το αρχίσεις; Μέχρι να βγει η τελευταία σεζόν έχεις άπλετο χρόνο να δεις 67 επεισόδια… Εγώ είδα τα 60 του “The wire” σε κανένα εξάμηνο χωρίς βιασύνες.

1 Like

Κοίτα μπορεί και να το κάνω, γιατί σίγουρα με τόσο καπνό, υπάρχει και φωτιά. Για να υπάρχουν τόσοι πολλοί που το βλέπουν τόσο φανατικά, λογικά θα είναι καλό. Έχω κάπου κατεβασμένες τις δύο πρώτες σαιζόν νομίζω, οπότε μπορεί και να το δω.

1 Like

Πάει λοιπόν κι αυτή η σεζόν κι από ότι διαβάζω η τελευταία μπορεί να προβληθεί σε ενάμιση χρόνο από τώρα. Εγώ έχω την κακή συνήθεια να ανοίγω spoilers, οπότε πήγα καρφί και διάβασα ότι “διέρρευσε” για τα τελευταία 6 επεισόδια. Από τη μία φοβάμαι ότι είναι αρκετά αληθοφανή (νομίζω από την ίδια “πηγή” που διέρρευσε και διάφορα για τη σεζόν που μόλις τελείωσε και που επαληθεύτηκε σχεδόν σε όλα…), από την άλλη ένιωσα ότι κάτι με το οποίο ασχολούμαι εδώ και 10 χρόνια - από τότε που ο Red Viper μου έδωσε το πρώτο βιβλίο αλλά φρόντισε να μη μου πει ότι είναι “το πρώτο βιβλίο μιας σειράς που ακόμα γράφεται” :stuck_out_tongue: - έφτασε στο τέλος του! Κι αυτό είναι περίεργο συναίσθημα.

Βασικά φοβερή σεζόν, καλογραμμένη, καλογυρισμένη κλπ, με τα γνωστά λογικά κενά στην πλοκή και στον “χωροχρόνο” που αναπόφευκτα θα είχε μία τέτοια σειρά. Λίγοι θάνατοι (ουσιαστικά μόνο ένας σημαντικός χαρακτήρας, τώρα οι Sand Snakes και η γιαγιά Tyrell δεν ήταν τίποτα ιδιαίτερο έτσι όπως παρουσιάστηκαν), αγαπημένοι όλοι οι διάλογοι που συμμετείχε ο Bronn και ο Sandor Clegane και όλες οι γκριμάτσες του Sam, γενικά καλά περάσαμε.

Για μένα όμως πλέον το πιο σημαντικό είναι να κυκλοφορήσει το “The winds of winter” πριν προβληθούν τα τελευταία 6 επεισόδια. Αν και περίμενα να συμβεί το αντίθετο, το ενδιαφέρον μου να διαβάσω το έκτο βιβλίο είναι πια τεράστιο. Κάποια πράγματα θα καταλήξουν στο ίδιο σημείο, αλλά είναι τόσο απλωμένος ο κόσμος του Martin που θα είναι συναρπαστικό να διαβάσουμε πώς θα γίνει αυτή η κατάληξη. Κι επιπλέον, για μένα ήταν πάντα εξίσου σημαντικοί αρκετοί δευτερεύοντες χαρακτήρες που στη σειρά ή δεν παρουσιάστηκαν καθόλου ή τους ξεπάστρεψαν νωρίς.

Νομίζω αυτό θα είναι και το στοίχημα για τον Martin κι ελπίζω επιτέλους να το καταφέρει.

3 Likes

χαχαχα ρε Ακιλης. Πιστευα πραγματικα οτι θα σου αρεσει και γι αυτο εστησα την παγιδα :stuck_out_tongue:

Kαι εγω παντως πλεον νιωθω μεγαλυτερο ενδιαφερον για το βιβλιο. Περιεργο. Φοβομουνα οτι θα ατονησει, αλλα τελικα εγινε το αντιθετο. Ανυπομονω και εγω να δω με ποιο τροπο, σιγουρα πιο ενδιαφερον, θα καταληξουμε πανω κατω στα ιδια κοσμοιστορικα γεγονοτα.

2 Likes

Ναι ρε άνετα, έχει φτάσει η περιέργεια του πως θα γίνουν τα πράγματα στο βιβλίο στα ύψη.

Εντ μεταξύ είμαι διακοπές και δεν προβλέπεται να το δω για τρεις μέρες ακομα οπότε απλά είπα γάμα το και διάβασα όλα τα σποιλερς, ωραία πράματα βλέπω :grin:

Πόσο καλογυρισμένο εκείνο το 2λεπτο-3λεπτο

με τον Jamie να φεύγει από το King’s Landing και το χειμώνα να έρχεται.
Η τρίπλα της Σέρσι ήταν λίγο-πολύ αναμενόμενη, άλλωστε μας προϊδέασε ο λόγος του John.
Από τη μία έφυγε ο πιο γλοιώδης χαρακτήρας, από την άλλη μάλλον χάσαμε τον πιο συμπαθητικό στο τοίχος

1 Like