House Of The Dragon [GoT thread]

Ο Μαρτιν στο μπλογκ του αρνηθηκε κατηγορηματικα οτι τα εχει ετοιμα η οτι εχει κανει καποια συμφωνια κ απο οτι φαινεται βλεπω να μενουμε με το … στο χερι οσον αφορα τα βιβλια

Ενδεικτικά, ο Βάρυς στο προηγούμενο επεισόδιο άρχισε να αμφιβάλλει, σε αυτό πήγε να στείλει (έστειλε;) τα γράμματα και είχε την κατάληξη που είχε. Νομίζω πως πριν 2-3 σεζόν θα βλέπαμε μια ροή αλλά και κυρίως μία απόσταση από το ένα άκρο στο άλλο.

Το ίδιο με την “αποκάλυψη” του Τζον που από τη μία στιγμή στην άλλη μάθαμε ποιος έχει πει τι και σε ποιον, έμμεσα.

Το κυριότερο βέβαια είναι η μετάλλαξη της Ντάνι σε Mad Queen που δε γίνεται μέσα από χτίσιμο χαρακτήρα αλλά έμμεσα και πάλι με μακιγιάζ κλπ.

Επειδή δεν έχω διαβάσει πολλά για αυτό έχει γράψει τίποτα η θα ξεκινήσει. Επίσης υπάρχει περίπτωση να τα έχει γράψει και απλά να τα βγάλει με τα το τέλος της season :grin:

Το πιο αστείο είναι που στο ποστ διάψευσης λέει “It seems absurd to me that I need to state this. The world is round, the Earth revolves around the sun, water is wet… do I need to say that too? It boggles me that anyone would believe this story, even for an instant. It makes not a whit of sense.”, μαλάκα χοντρέ απλά υπάρχει κόσμος που ΑΔΥΝΑΤΕΙ να πιστέψει ότι 8 γαμημένα χρόνια δεν έχεις τελειώσει το 6ο βιβλίο και προσπαθεί να πιαστεί από όπου μπορεί, κι εσύ βγαίνεις και λες “λολ ρε εγώ δεν έχω αρχίσει καν να γράφω το 7ο”. Ε ψόφα, κάτσε να βλέπεις να σου γαμάνε την ιστορία οι 2 καθυστερημένοι και κάνε τη ζωάρα σου με τα λεφτά που (δικαιολογημένα) έβγαλες. Ξέρω, οφφτόπικ, και χέστηκε ο Μάρτιν που τώρα κάνει ντους με πεντακοσάευρα αλλά να πα να γαμηθεί ρε.

έντιτ για να είμαι οντόπικ και να γουστάρει το φάμιλυ

WAT? Το μακιγιαζ δεν ηταν εκει για να σε πεισει οτι ειναι η Mad Queen. Ηταν εκει για να σου δειξει οτι επι μια βδομαδα δεν τρωει και ειναι σε καταθλιψη. Το οποιο ηταν ενας απο τους κυριολεκτικα δεκαδες λογους για τους οποιους ηταν απολυτα φυσιολογικη η μεταμορφωση της σε Mad Queen σε μια στιγμη απιστευτης συναισθηματικης εντασης και αδρεναλινης στο αιμα της. Εχω φιλο που δεν του αρεσε ιδιαιτερα το επεισοδιο γιατι το βρηκε απολυτα αναμενομενο να τα καψει ολα και να μεταμορφωθει σε Mad Queen, λεγοντας μου οτι το εκαναν πεντακαθαρα foreshadow στα προηγουμενα 4 επεισοδια.

Δεν εγινε η Daenerys η Mad Queen μεσα απο χτισιμο χαρακτηρα? Εχω ηδη κανει ποστ, αλλα οταν εκαιγε, σταυρωνε, σκοτωνε, εδιωχνε, οποιον βρισκοταν στον δρομο της, αυτο τι ηταν ακριβως? Το οτι εχει δηλωσει 3-4 φορες στην σειρα οτι θα παει στο Westeros και θα τους καψει τις πολεις για αυτο που εκαναν στην οικογενεια της τι ειναι ακριβως? Και οτι θα χτισει εναν Νεο Κοσμο απο τις σταχτες του Παλιου τους Κοσμου.

Οσον αφορα τον Varys, το μονο συμπερασμα που βγαζω ειναι πως σου αρεσει το slow pace του GoT πιο πολυ απο το fast pace. Καλα κανεις φανταζομαι. Απο ποτε αυτο κανει το fast pace “προβλημα”? Αληθεια τωρα, θα ηθελες να ειχαμε τον Varys να αμφιβαλλει για την Daenerys επι 3 επεισοδια πριν τελικα εκτυλιχθει το mini story arc ωστε να πεθανει ο Varys (ή να γινει κατι αλλο?). Οκ, εγω δε θα ηθελα με τιποτα στην τελευταια σεζον του GoT να καθομαι να βλεπω πραγματα που εβλεπα πριν 7 χρονια. Λεμε τοσα χρονια αντε να δουμε πως θα εξελιχθει η ιστορια να χαρουμε adult δρακους, final showdown, κτλ και τωρα θα πω οτι ηθελα κι αλλο αργο κινηματογραφο? Οχι, προσωπικα απλα οχι.

1 Like

Ρε συ δεν έτρωγε μια βδομάδα γιατί ψηλιαζονταν ότι ο Βαρυς (η οποίος) πάει να τη δηλητηριάσει. Και όλα αυτά τα είδαμε σε ένα επεισόδιο. Πότε άρχισε να κάνει δεύτερες σκέψεις, πότε τον έκαψε τα είδαμε σε κανένα μισάωρο.

Διευκρινίζω ότι η σεζόν μου αρέσει και το πινγκ πονγκ μεταξύ Αρυα, Hound το θεωρώ εύκολα στα Highlight της σειράς.

Απλά ποντάρει πολύ πλέον σε μάχη, wow factor και δευτερευοντως σε διαλόγους και χαρακτήρες.

1 Like

Double post γιατι μπορω (πολυ ωραιες λεπτομερειες):

Επειδή τώρα ακριβώς είχα την ίδια κουβέντα στο καφενείο με διάφορους διαφονούντες. Το βασικό μου πρόβλημα είναι η έλλειψη κοινής λογικής.
Καταλαβαίνω τι θέλει να πει ο ποιητής. Η Ντάνι είναι σάικο ταργκαρυεν και όπως ο πατέρας της δεν είχε πρόβλημα να κάψει όλη την πόλη για την φιλοδοξία και την εκδίκηση της.

ΟΜΩΣ Ο Μπαμπάς πήγε να κάψει την πόλη την στιγμή της απελπισίας του. Η Ντάνι τα έκανε πουτάνα ενώ ήταν θριαμβεύτρια.
Να το έκανε ο Εουρον να πάει στο διάολο αλλά η Ντάνι ποτέ δεν ήταν ψυχασθενής.
Καριόλα, σκατόψυχη, αδίστακτη…
(βάλτε ότι αλλά επίθετα θέλετε).
Πότε δεν έδειξε να είναι αιμοσταγής ψυχασθενής.
Πάνω από όλα αυτό.

1 Like
3 Likes

Πως ακριβως ηταν θριαμβευτρια οταν η σειρα την δειχνει επι 4 επεισοδια τωρα να νιωθει μονη στον κοσμο? Και προδομενη απο τους παντες? Και με τρελη χυλοπιτα απο τον Τζον Σνοου λιγο πριν την κρισιμη μαχη?

Και για να επιστρεψουμε στο προηγουμενο κλιμα του τοπικ.
Εχω δακρυσει με ολα :joy::joy::joy:

Είναι πάνω στα τείχη της πόλης με τον δράκο και ο αντίπαλος στρατός έχει παραδοθεί. Πως αλλιώς θα το περιέγραφες αυτο εκτός απο θρίαμβο;

Όσο για τις προδοσίες και τις χυλόπιτες:
Όταν σε έχουν βλάψει, το μένος σου πάει προς την πηγή του κακού. Πιο λογικό θα ήταν να κάψει τον Τίριον, τον Σνόου και τη Σάνσα παρά τη πόλη. Ούτως η άλλως ποτέ ο λαός της πόλης δεν έδειξε συμπαθεια προς τη Σέρσει ούτε μίσος προς τη Ντάνι.

Το παράλογο της συγκεκριμένης πράξης έχει πειγραφεί άριστα στην λαϊκη ρήση:
Βαράω το σαμάρι για να ακούσει ο Γάιδαρος.

Το θεμα δεν ειναι πως θα το περιεγραφα εγω. Εγω θα το περιεγραφα ως θριαμβο χωρις ουτε μια απωλεια. Δεν ειχε χαθει ουτε μια ζωη απο τους Ντοθρακι, τους Ανσαληντ, και ολους τους αλλους συμμαχους της Νταενερυς.

Το θεμα ειναι πως το βλεπει αυτη. Η οποια εχει τασεις προς τρελα ουτως ή αλλως. Μπορεις να τσεκαρεις και το Meme #30 απο το λινκ που εβαλα πιο πανω :stuck_out_tongue: Το ταξιδι της και η πτωση της στην dark side ηταν τοσο συνεπη, που θα τα ζηλευε και ο George Lucas.

Για μενα δεν υπαρχει τιποτα παραλογο στις πραξεις της Daenerys. Προσωπικα βρισκω αριστουργηματικο τον τροπο με τον οποιο εδειξαν το σημειο στο οποιο σπαει, και η Emilia Clarke καταφερε να δωσει τρομερη ερμηνεια στις εν λογω σκηνες. Προς μεγαλη μου εκπληξη.

3 Likes

Συμφωνω απολυτα το εχτιζαν πολυ καιρο ωστε η Daenerys να αρχιζει να καει οτι βρει μπροστα της. Ολοι οι συμβουλοι της της ειπαν να μην γινει ο πατερας της και ομως εχασe δυο δρακους την Missandei τους Dothraki απο τους συμβουλες που πηρε. Για εμενα επρεπε να ειχε γινει πολυ πιο πριν αυτο εκαναν εξαιρετικο build up στην Danenerys .Θυμισε παλιο καλο Got το επεισοδιο

Απλα ρε συ ειναι οβερ δε τοπ (που λενε και στο χωριο μου) αυτο το παω να κυνηγαω αμαχους και τους καιω σαν μυρμηγκια. Πιο πολυ λογικη θα εβγαζε πχ να πηγαινε στο ρεντ κηπ για να φαει την σερσει και ας σκοτωνε μεσα στον πανικο και αμαχους, η ιδια το ειπε οτι δεν την νοιαζει. Ηταν πολυ τραβηγμενο για να την κανουνε τον σουπερ κακο και ηταν εκτος χαρακτηρα. Οτι και στα βιβλια και στην σειρα εχουν χτισει την βιαιοτητα και την εκδικητικοτητα της ειναι αληθεια, γι’αυτο δεν με ενοχλει το οτι εγινε μαντ κουην, θεωρω οτι το χειρηστηκαν ατσουμπαλα και βεβιασμενα αλλα δεν ειναι character assassination οπως ελεγαν μερικοι. Character assassination ειναι αυτο που επαθε ο Τζεημι :stuck_out_tongue:

Ενδιαφερουσα παρατηρηση οτι απο την στιγμη που σπαει (οντως πολυ καλη η ερμηνεια της Emilia Clarke οπως και σε ολη την σαιζον) και καθ’ολη την διαρκεια του rampage της δεν μας δειχνουν ουτε μια φορα το προσωπο της, μονο πλανα του δρακου απο μακρια. Ενδιαφερουσα σκηνοθετικη επιλογη.

Σε κατι που ειπες παραπανω, ειναι το πρωτο επεισοδιο της σειρας που ενω οταν το εβλεπα ειχα χαλαστει οσο περναει ο καιρος μου φαινεται καλυτερο, με τα προηγουμενα 4 ειχε συμβει το αντιθετο.

Για το επομενο επεισοδιο λογικα θα εχουμε καποιο confrontation Τζον με Ντανυ, δεν νομιζω να εχουμε αλλη μεγαλη μαχη (η ντανυ εχει δρακο!) αλλα καπως πρεπει να λυθει ολο αυτο. Εντωμεταξυ ολοι (μαζι και εγω) περιμενουμε οτι καποιος θα την φαει την Ντενερυς, απο την αλλη αυτη δεν ειναι ΝΚ να πεθανει και να εξαφανιστουν μερικες δεκαδες χιλιαδες Ντοθρακι, Ασπιλοι και ενας πολυ μεγαλος και τσαντισμενος δρακος. Εκτος και αν ο Τζον κανει tame τον Ντρογκον.

2 Likes

8 Likes

παντως η νταυενρυς οταν την πληρωσαν αμαχοι, μια χαρα ειχε στεναχωρηθει, τωρα απλα της την βαρεσε η απορριψη και η αγαπη που δεν εκλαμβανει. αλλα οκ την ζητησε μετα την μαχη στον winterfell αναμεσα στους βορειους, οποτε οκ, καταλαβε οτιδ εν την αγαπανε, για αυτο και ηπιε και το Latte της να παε τα φαρμακια κατω. μετα εχεις των τζων να την ξανα-απορριπτει, ενω απλα περιμενε κι αυτος την αναποδη αντιδραση της για να ειναι ολα καλα. κατα τα αλλα νιωθει μονη της οποτε burn them all.
παντως οταν ενιωσε οτι κανει κακο και την πληρωνουν οι αμαχοι μια χαρα κλειδωσε τους δρακους και αποφασισε να χαλαρωσει τους τονους.
anyway, εγω νομιζω οτι πιο πολυ προς την Σερσει το εκανε ολο αυτο. του στυλ δεν θα μεινεις ζωντανη για αυτο που εκανες πριν και ο μονος τροπος ηταν να διαλυσει την πολη. μπορει και να κανουμε και λαθος βεβαια.

6 Likes

Με #5 έκλαψα