House Of The Dragon [GoT thread]

Δεν αργεί να ξεπεράσει το 4,7 του Dexter

3 Likes

King’s landing πονάς;;; Σε γαμάει ο Βορράς!

Ρε σας γλεντησαμε ρε

Τραγικη 8η σεζον !!! Τα γαμησαν τη μανα ολα. Αν αρχισω να γραφω για αναπαντητα θεματα που αφησαν απο τις προηγουμενες σεζον,θα γραφω κανα 2 μερες !!! Σε συζητησεις με φιλους,100% μεσα στις προβλεψεις μου μετα το προηγουμενο επεισοδιο,για Μπραν και καταληξη στο Love story.

μπορει να μου εξηγησει κανεις γιατι χονιζε;

1 Like

ashes-ashes-everywhere

1 Like

απ τις πολλές στάχτες κρυφτηκε ο ήλιος και έπιασε παγωνιά κτλ κτλ. αμα θες τώρα να συμμαζέψεις τ’ασυμμάζευτα.

Summary

13 Likes
Summary

The ballad of Jon Snow :sunglasses:

https://www.youtube.com/watch?v=h5FpjF5vYzU

Το καλό είναι ότι δημιουργηθηκε νέος οίκος

Καλά δεν έγινε και τίποτα. Καλύτερα που μας τα έσβησαν, γιατί αυτό έγινε για να σβηστούν και τα ποστς της αποτυχημένης αμοιβαδας που μπήκε να σποιλεριασει πάλι.

Εγώ όπως έγραφα, γούσταρα πάρα πολύ το πρώτο μισό του επεισοδίου. Η σκηνή πάνω στην πλατφόρμα με τον Iron Throne και τον ερχομό του Drogon ήταν αριστουργηματική. Οι περισσότερες επί μέρους ιστορίες έκλεισαν με bittersweet συναίσθημα, κάτι που έχει ήδη δηλώσει ο GRRM για το τέλος των βιβλίων. Δε θα μου κάνει καμία εντύπωση αν το τέλος που έχει σκαρφιστεί ο GRRM είναι πανομοιότυπο και το είχαν ήδη συνεννοηθεί.

Η σκηνή στο Dragon Pit μου φάνηκε άθλια. Εντελώς όμως. Τα τελευταία 5 λεπτά ήταν πολυ όμορφα.

Τώρα κάτι δηλώσεις για χτίσιμο χαρακτήρων χωρίς να γίνει κάτι με αυτούς επειδή πέθαναν, τι να πω πια. Άλλη σειρά βλέπουμε μάλλον. Τα ίδια άτομα εκθειάζουν επεισόδια στα οποία πέθαναν Νεντ Σταρκ, Ρομπ Σταρκ, Ταηγουην Λαννιστερ και καμιά 20αρια ακόμα, και τότε δεν τους πείραξε κάτι τέτοιο. Τότε βέβαια ήταν της μόδας η αποθέωση

1 Like

Το ίδιο χτίσιμο χαρακτήρα είχε ο Ned με την Dany? Η με τον Robert? Ο κόσμος κάνει hate γιατί ειδικά αυτή την σεζόν δεν υπάρχει τίποτα. 0 λογική, 0 συναίσθημα 0 σενάριο, 0 πλοκή, 0 διάλογοι. Δες τον Τυριον τι χτίσιμο του έκαναν μέχρι την 6η σεζόν και δες τον στις τελευταίες. Δεν ξέρω αν ο Martin έχει συνεννοηθεί ώστε το τέλος να είναι παρόμοιο πάντως συμφωνα με τα δικά του λεγόμενα που είχε πει ότι δεν θα επηρεάσει η σειρά τα βιβλία.

Η σκηνή της στρογγυλής τραπέζης είναι ξεκάθαρος βιασμός εγκεφάλων

6 Likes

Ned Stark & Tywin δεν είχαν χτίσιμο . Ήταν αυτοί που ήταν

1 Like

Ανάμεικτα συναισθήματα, αλλά νομίζω ότι σκεπτόμενος το πώς είναι οι χαρακτήρες σε όλες τις σεζόν ήταν αυτό που έπρεπε να γίνει πάνω κάτω.

Πχ ο Σνοου που πάντα παρουσιαζόταν ως δίκαιος και τελικά για αυτό σκότωσε και την Ντανέρις

Συμφωνώ και με κάποιον που είπε πιο πάνω για το ότι πήγαν να δώσουν ένα κλείσιμο άρχοντα σε μερικά σημεία. Η σκηνή με τους ιππότες της ελεεινής τραπέζης ήταν όντως τραγική.

Ενιγουει σαν κλείσιμο νομίζω ότι η σειρά μια χαρά το πήγε. Πολύ δυνατές οι πρώτες σεζόν, αλλά με περισσότερους χαρακτήρες και σκηνικά και προφανώς με πολύ καλύτερο σενάριο και διαλόγους γιατί βασίζονται και στα καλύτερα βιβλία. Από όταν πιάνουμε 4ο-5ο βιβλίο ξεκινάει μία λογική πτώση, η οποία επεκτείνεται γιατί τα βιβλία έχουν ανοίξει τόσα μέτωπα που δεν είναι καν βέβαιο αν θα κλείσουν τελικά. Σκηνές όπως αυτές με τον High Sparrow ή την Μπριέν στο λουτρό με τον Τζέιμι απλά θα τις θυμάμαι για το πόσο είχα βαρεθεί. Η 6η σεζόν προσπαθεί να τα κλείσει όλα αυτά και το κάνει επιτυχημένα και μετά στην 7η και στην 8η έχουμε από τα καλύτερα σκηνοθετικά και οπτικά επεισόδια. Ναι, συμφωνώ με όσους λένε ότι ειδικά στην τελευταία έτρεξε, αλλά προσωπικά δεν με πείραξε καθόλου αυτό γιατί τόσα χρόνια περίμενα να γίνει χαμός και τελικά αυτό έγινε.

2 πράγματα που δεν θα μου λείψουν καθόλου ήταν ότι έπρεπε να βλέπεις το επεισόδιο το δευτερόλεπτο που βγήκε γιατί μερικοί έπρεπε δημόσια να πετάνε spoiler δεξιά αριστέρα και αυτό το ψείρισμα και η γκρίνια που γινόταν γιατί μία δεν ακολουθούσε τα βιβλία, μία δεν θα γινόταν έτσι στα βιβλία ή δεν ξέρω γω τι.

2 Likes

Με high sparrow ήταν εκπληκτικες οι σκηνές έπρεπε να βρουν έναν κακό και τον βρήκαν. Ωραιοι διάλογοι ωραίο επίσης πως η Cersei πήγε να το χρησιμοποιήσει για να δείξει την εξουσία της και τελικά της γύρισε boomerang. Λουτρο Jaime - Brien εκπληκτικη ερμηνεία από το ηθοποιό που παίζει τον Jaime. Αυτα είναι που εκαναν το game of thrones να ξεχωρίσουν. Διάλογοι που είχαν να σου πουν κάτι ή να σου προσφέρουν

1 Like

Ξεκάθαρα διαφωνώ εδώ. Το ότι σου άρεσαν αυτές οι σκηνές είναι θέμα γούστου και δεν μπορώ να πω κάτι, εμένα μου φάνηκαν βαρετές. Αλλά το GoT ξεχώρισε γιατί ήταν μία σειρά με δράκους, ζόμπια, ίντριγκα και ανατροπές και θανάτους βασικούς πρωταγωνιστών που δεν τα βλέπεις συχνά σε σειρά. Αν το GoT είχε ξεχωρίσει για αυτά που λες (διαλόγους και ερμηνείες σε συγκεκριμένες), όλος ο κόσμος θα είχε λιώσει σειρές όπως το Wire και το Sopranos που βασίζονται σε δράση κατά 10% και κατά 90% σε διαλόγους, χτίσιμο χαρακτήρων κλπ.

Ελα ρε η σκηνη στο λουτρο ηταν καταπληκτικη.

Στα του επεισοδιου, δεν μπορω να καταλαβω την απογοητευση (εχουμε καινουριο WORST EPISODE EVAH!!!1!oneleven), οπως πηγε η σαιζον καλο ηταν. Προβληματα υπαρχουν απο την αρχη αλλα τα περισσοτερα μετωπα εκλεισαν αρκετα καλα.

Τα πλανα στην αρχη εκπληκτικα πραγματικα.

Το αρκ του Τζον μονο ετσι θα μπορουσε να κλεισει, με τις 2 γυναικες που αγαπησε να πεθαινουν στα χερια του, απο τους πιο τραγικους χαρακτηρες τηε ιστοριας. Η φαση με τον Night’s Watch εντελως ακυρη, θα μπορουσαν να του πουνε εξορια beyond the Wall και θα ειχε ακριβως το ιδιο αποτελεσμα, ισως για να τονιστει το “you will bear no heirs” που σημαινει και το οριστικο τελος του Targaryen bloodline, τεσπα…

Η καταληξνη των βασιλειων ψιλοακυρη, αυτο που ελεγα για διαλυση ειναι το πιο λογικο, πως μπορει να διασπαστει πχ ο Βορρας και τα Iron Islands να πουνε κομπλε, ολοι θα φευγανε, ειδικα απο την στιγμη που το King’s Landing δεν εχει πλεον καμια δυναμη πλεον.

Το τελος του αρκ της Αρυα ψιλοακυρο μου φανηκε.

Ο Μπρον τι κανει εκει γμω το φανσερβις μου.

Ωραιο το κλεισιμο της Σανσα, και γενικα ωραια η τελευταια σκηνη με τα τρια σταρκοπαιδα.

2 Likes

Αρχη καλη αν κ το χτισιμο της προδοσιας του Τζον δεν με πεισε καθολου. Dragons pit μια αθλιοτητα. Τυριον, Γκρει Γουορμ, Εντμουρ. Θεοι μου. Σανσα κανει οτι της κα@#&#σει κ το δεχονται αμασητο. Το πως επιλεχτηκε ο Μπραν. Τραγικη σκηνη ολο. Τα τελη συμπαθητικα κ φιτινγκ αν κ γω απορω λιγο με Αρυα. Λογικα ετσι θα τα τελειωσει κ ο Μαρτιν

2 Likes

Συμφωνώ πολύ σε αυτό αλλά νομίζω ότι είναι σε μεγάλο βαθμό θέμα του Χάρινγκτον που δεν με τρελαίνει σαν ηθοποιός.