House Of The Dragon [GoT thread]

Ισως να ναι αυτο οντως, αλλα μου φανηκε βιαστικο γενικα. Κ οι δρακοι τελικα τι φαση; Ειναι ζωα η νοημονες οργανισμοι ικανοι για συμβολικες κινησειςα

Δεν ξεκινάμε λέω γω τα προσωπικά μας ιδανικά φινάλε τώρα;

Ντοθράκι & Ανσάλιντ κατακρεουργούν το πτώμα του προδότη Τζον Σνόου με την βοήθεια του δράκου και φεύγουν για άλλη γη γι άλλα μέρη. Τύριον και Ντάβος καταστρώνουν σχέδιο διαφυγής με τα Σταρκάκια για Γουίντερφελ όπου το μωράκι μου γίνεται Κουίν οβ δε Νορθ με Τύριον δεξί χέρι. Η Άρυα κάνει αυτό που έκανε.

Ο Μπραν με Μπριάν και τον Σαμ πάνε στο Τείχος κι αγκαλιάζονται συγκινητικά με Τόρμουντ και ξάφνου ο Μπραν τους αποχαιρετά με ένα “θα επιστρέψω”.

Τελευταία σκηνή, βράδυ στο Τείχος κι ο λύκος είναι ανήσυχος. Αρχίζει τα howlin wolf μπροστά στην πύλη κι από πίσω είναι…

THE END

1 Like

Για τ ανάθεμα και μόνο, όταν υπήρχε λόγος αποθεωνόταν, τώρα που τα γάμησαν τη μάνα χωρίς σάλιο το θάψιμο πάει σύννεφο. Δεν γίνεται ο κακός χαμός λόγω μόδας ασχέτως αν στο hate train πηδάνε και άμπαλλοι, δεν ακυρώνει καμία δυναμική αυτό το γεγονός, είναι 100% justified όσοι τρελάθηκαν.
Πραγματικά κατέστρεψαν κάτι μοναδικό με τον πιο γελοίο τρόπο, τελευταίο χαρακτηριστικό παράδειγμα η τραγελαφική σκηνή στο Dragons Pit, ανάλογου επιπέδου τηλεοπτικούς βιασμούς ζήσαμε σε κάθε επεισόδιο σχεδόν της 8ης. Ότι και γινόταν σεναριακά, με τον τρόπο που θα παρουσιαζόταν επιπέδου τηλεταινίας 80ς με Γλέζο, το ίδιο αποτέλεσμα θα είχε. Οι τύποι αξίζουν την χλεύη του κόσμου 100% γιατί απλά κατούρησαν πάνω σε κάτι μοναδικό και το μετέτρεψαν σε τροφή για ηλίθιους ακόμη μια φορά…idiots won once more

Ούτε καν, τα παραπάνω χωρίς το βάθος του στόρι και των διαλόγων θα ήταν απλά ένα χαριτωμένο περιτύλιγμα, δεν κόλλησε όλος ο πλανήτης για ένα στόρι με άφαντους δράκους και ίντριγκα, ήμαρτον δηλαδή, αυτά πιστεύεις πραγματικά? Λυπάμαι αλλά δεν είναι έτσι, εσένα μπορεί όντως να σ άρεσε και χωρίς το υψηλό επίπεδο του στόρι και των διαλόγων, αυτό ίσως σκέφτηκαν και οι DnD και όπως είδες με το που τα αφαίρεσαν είτε λόγω ανικανότητας είτε λόγω έλλειψης ενδιαφέροντος και το επίπεδο έπιασε επίπεδα Λάμψης και Καλημέρα Ζωή το κράξιμο δεν έχει σταματημό πλέον, αμφιβάλλω ακόμη αν θα πάρουν το Star Wars από το χαμό που γίνεται.

2 Likes

Υπάρχουν σειρές που έχουν βάθος στο στόρι και καλύτερους διαλόγους αλλά δεν έγιναν ούτε το 1/10 viral όσο το GoT. Προφανώς όσα αναφέρω είναι μέρος του στόρι και έπαιξε σημαντικό ρόλο το πώς δόθηκαν και το γιατί κόλλησε άπειρος κόσμος με τη σειρά. Αλλά δεν μπορώ να διανοηθώ ότι η πλειοψηφία του κόσμου (και μαζί με αυτούς και εγώ) βλέπει GoT για σκηνές όπως ο μονόλογος του Τύριον στη δίκη ή το chaos is a ladder. Η πλειοψηφία το βλέπει για τη μάχη του Blackwater, το Red Wedding, τη μάχη Oberyn-Mountain, το θάνατο Τζόφρι στο γάμο κλπ.

Δε μίλησα για Robert. Κανείς δε νοιάστηκε για τον Μπαραθεον. Εκτός αν εννοείς Rob Stark. Και τι πάει να πει το ίδιο χτίσιμο? Δηλαδή επειδή η Daenerys είχε 8 σεζόν αντί για 2 ή 3 σημαίνει ότι πρέπει σώνει και καλά να κάνει κάτι γαμάτο ή να ζήσει σώνει και καλά?

0 λογική και 0 συναίσθημα φουλ υποκειμενικά, εγώ μια χαρά λογικά βρίσκω τα περισσότερα από όσα μας έδειξαν στην τελευταία σεζόν. Οι χαρακτήρες όλοι προσπάθησαν να υπερασπιστούν τα συμφέροντά τους. Οι διάλογοι δεν ήταν οι καλύτεροι αλλά δεν τους βρήκα και 0. Γενικά τι φάση που πρέπει όλοι να μισούν το GOT? Για ξεκαβαληστε από το λευκό άλογο σας.

“Δε μου άρεσε” = “Δεν είχε πλοκή, βίασαν την ιστορία του Μαρτιν” είναι το νέο σύνθημα. Όλοι μας φαντάζομαι επαγγελματίες σεναριογράφοι και σκηνοθέτες εδώ μέσα.

Ο άλλος λέει ηλίθιο όποιον του άρεσε :joy: :rofl:
Νέα επίπεδα arrogance.

3 Likes

Νταξει μη στέκεστε στις βαθμολογίες ο κόσμος αντιδρά υπερβολικά. Προφανώς δε μπορούσε να ικανοποιήσει τους πάντες η σειρά, ειδικά με ένα βιαστικό κλείσιμο.

Για μένα οι 2 σκηνές που είχαν αναφορά στον Τζειμι ήταν όμορφα δοσμένες πχ, άλλες είχαν θεματακια, άλλες ήταν οκ.

Πχ αυτή με τη Ντάνι που “απελευθέρωσε” το λαό του Kings Landing ήταν σα μια βιαστική προσπάθεια να δείξουν ότι το έχασε.

1 Like

Δεν είναι μόδα να κράζεις αλλά άμα σου άρεσε αυτό που έβλεπες πάω πάσο απλά δεν λέω σε ότι μου σερβίρουν με πρόχειροτητα ναι.

1 Like

Ούτε εγώ λέω ναι σε ότι μου σερβίρουν με προχειρότητα, και το Game Of Thrones δεν έχει τίποτα πρόχειρο. Έτσι το ήθελαν οι δημιουργοί. Δε σου άρεσε, μαγκιά σου. Εμένα μου άρεσε σε ικανοποιητικό βαθμό. Χωρίς να τρελαθώ κιόλας. Ξαναλέω, τι φάση που μερικοί νομίζετε ότι έχετε ανώτερο γούστο ή απαιτήσεις επειδή κραζετε?

Γενικά νομίζω η διαφωνία μου εδώ είναι στο ότι κάποιοι θεωρούν ότι το GoT είναι η καλύτερη σειρά που έχει υπάρξει. Όπως είπα και πριν μου άρεσε πολύ στην αρχή, μετά την 2η σεζόν που διάβασα και τα βιβλία κατάλαβα ότι η ιστορία δεν πρόκειται να συνεχίσει έτσι μέχρι τέλους και έριξα τις απαιτήσεις μου από 4η σεζόν και έπειτα και το ευχαριστήθηκα μέχρι τέλους. Αν περίμενες κάτι ανάλογο της αρχής είναι λογικό να απογοητευτείς, αλλά η σειρά έχει δώσει “χοντροκομμένα” περιστατικά από τις πρώτες σεζόν ήδη.

1 Like

Ίντριγκες και ανατροπές υπήρχαν στις αρχικές σεζόν χωρίς δράκους και τόσα πολλά ζομπια. Οι διάλογοι έκαναν την διαφορά τότε οι μπιχτες για την ακρίβεια

Πιος μίλησε για ανώτερο γούστο την παλεύεις? Απλά θεωρώ πως υπάρχει πρόχειροτητα σε αυτό που είδα. Μάθετε να σέβεστε την άποψη του άλλου

Που ακριβώς δηλαδή δεν σεβάστηκα την αποψη σου? Δε πα να το βρήκες και την χειρότερη σειρά όλων των εποχών. Μετα από αυτούς που έχασαν 6 χρόνια από την ζωή τους για το Λοστ τώρα έχουμε και αυτούς που έχασαν 9 χρόνια από την ζωή τους για το GoT

Μίλησε κανείς από εδώ ότι έχασε 9 χρόνια από την ζωη του? Ότι διαβάζεις στο Internet μην το αναπαράγεις εδώ

Εγω θα θελα οταν εσκασε ο Τζον βορεια να τον περιμενε η wildling πριγκιπεσσα Val, η πιο ωραια γυναικα στα βιβλια για μενα :stuck_out_tongue:

Nταξ’ μην πιάνεις τώρα το Λοστ, πικρή ιστορία.

ΥΓ: Και καμία σχέση το ένα φινάλε με το άλλο. Εδώ υπήρχε μία συνέπεια και λογική

Στο επεισόδιο που δεν υπήρχαν μάχες,εφέ και cgi αβέρτα, φάνηκε ξεκάθαρα ότι οι τύποι δεν το έχουν καθόλου σεναριακά. Πραγματικά ένιωσα άβολα για μεγάλο μέρος του επεισοδίου, με αυτά που έβλεπα και άκουγα. Και δεν είναι η τροπή που πήραν τα πράγματα, αλλά ο τρόπος που τα παρουσίασαν, μέσα από ανέμπνευστους και μέτριους διαλόγους που συνοδεύονταν από εξίσου ανέμπνευστες σκηνές. Στα μάτια μου αυτό είχε αντίκτυπο και στην ηθοποιία των πρωταγωνιστών, που μου έδωσαν την εντύπωση της φάσης άντε να τελειώνουμε, αφού δεν είχαν να πιαστούν από κάτι αξιόλογο. Βεβαίως, το άθλιο τελευταίο επεισόδιο δεν ακυρώνει και δεν αμαυρώνει για κανένα λόγο μία από τις καλύτερες σειρές που βγήκαν ποτέ.

3 Likes

Προφανως το fantasy setting έπαιξε τον ρόλο του αλλά οταν λέμε στορι και διαλόγους δεν εννοούμε τους 2 μονολόγους που ανέφερες ,παρόλο που και αυτοί διαμόρφωσαν τους χαρακτήρες που συμμετείχαν στα σημαντικά γεγονότα της σειράς. Έτσι λοιπόν όλα αυτά που ανέφερες δεν έγιναν από μόνα τους, το βάθος των χαρακτήρων, της ιστορίας και των διαλόγων τα διαμόρφωσαν και τα έκαναν τόσο σημαντικά για το κοινό. Αυτα την εξυψωσαν και όχι τα εφέ και οι σκηνές μάχης, απορώ ακόμη και μετά το τέλος της πως ακόμη κάποιοι έχουν τόσο λάθος εντύπωση.

1 Like

η ομιλία της dany στον νικηφόρο στρατό ήταν πολύ δυνατή και ταυτόχρονα τρομακτική σκηνή , η σκηνη με το δράκο που λιώνει το θρόνο , παίρνει τη dany κλπ επίσης πολύ καλ

Σε γενικές γραμμές το πρόσημο ήταν θετικό . …το ταξίδι τελείωσε και αυτό από μόνο του αφήνει μια γλυκόπικρη γεύση. Καταλαβαίνω τις γκρίνιες αλλά μη τρελαθούμε κιόλας κανείς δεν έχαμε 8 χρόνια από τη ζωή του βλέποντας τη σειρά .

3 Likes

Το συζηταγα πριν. Ποσο γελοιο να στειλουν τον Τζον στην Φρουρα επειδη πιεσε, ποιος, ο ΓκρευΓουορμ…απλα πιστευω οτι εκει θα καταληξει κ στα βιβλια, επιλογη του μαλλον, γτ εκει εχει νιωσει πιο ελευθερος κ at home

1 Like

Στη σειρα παντως κατεληξε μαλλον να παραταει την φρουρα και να παει να ζησει με τους freefolk… αν και δεν ηταν ξεκαθαρο

1 Like