House Of The Dragon [GoT thread]

Σε σχέση με το τι έχει συμβεί και στην σειρά και στα βιβλία, αδιάφορος είναι πλέον. Εχει σημαντικό κομμάτι στο πως οδηγήθηκε η ιστορία εκεί που πήγε, αλλά μέχρι εκεί.

Καλως, καντε με μπαν. Συγγνωμη, αποψη ενος φιλου ηταν δεν το ειπα εγω το ορκιζομαι.

1 Like

απάντησε σε αυτό ο Τύριον. Πάντα πρέπει να υπάρχει ένα μέρος για τους ανεπιθύμητους και τους μπάσταρδους :wink:

2 Likes

επειδη η φαση ξεκινησε με Σταρκ ειπαν προφανως να την ληξουν κι ετσι. ολοι αυτους συμπαθουσαν σε αυτους κατεληγαν, One way or another. η 8η σεζον ηταν γενικως χαλια, ολα στο fast forward χωρις αρχη μεση και τελος. αν κατι μου αρεσε ηταν οντως οτι ο Τζων γυρισε σπιτι του αποδεχομενος αυτο που εζησε, ενας τιμιος μπασταρδος και οχι αυτο που θα κληρονουμουσε. η επανενωση με τον ghost ηταν οτι καλυτερο και στελνει τους wildlings πισω σπιτι τους που ανηκουν, σωστο. για τη αρυα απο τη στιγμη που σκοτωσε τον night king ολα τελειωσαν, λες και δεν ειχε αλλο ρολο. Σανσα οκ την εχτισαν οσο μπορουσαν, στο dragonpit θυμισε πιο πολυ απο ποτε την σιχαμενη Catelyn, κι ας μην την συμπαθουσα, respect που το καταφεραν.
πιο αδυναμη στιγμη του επεισοδιου ειναι μακραν ο θανατος της Ντανυ απο τον Τζων, δεν ξερω πιο ειναι χειροτερο αυτο ή οταν ο wolverine σκοτωνει την Phoenix στο xmen last stand. μιλαμε για αθλια αποδοση στη σκηνη αυτη και πολυ προχειρη. το σωζει καπως ο δρακος μετα βεβαια, αλλα κακη φαση.

οσο για το τελος που θα ηθελα μιας και το λεγατε, θα προτιμουσα αν ειχαν παιδι ζουσε, και τους σκοτωνε ολους η σερσει με το wildfire. να ζουσε ο τυριον και να συνεχιζε ως χερι του νεου βασιλια ή βασιλισας. αυτο θα ηταν πιο ταιριαστο τελος συνολικα.

Eίχε βέβαια και το “σφάζω την Αμερικάνικη εξωτερική πολιτική με το βαμβάκι” ατάκα ότι “απελευθερώσαμε το λαό του King’s Landing” :sunglasses:

Έγραψε ο Μάικλ Μουρ ένα ωραίο κειμενάκι με αφορμή το προτελευταίο επεισόδιο και είχε μια ενδιαφέρουσα προσέγγιση είναι η αλήθεια. Η μαγεία βέβαια του GoT ήταν όλες αυτές οι συζητήσεις και οι ερμηνείες τις οποίες οι D&D μάλλον κατά λάθος προσέγγισαν.

Summary

Tonight is the final episode of Game of Thrones. It turned out to be one of the most brilliant series ever on television.
But you may have heard a lot of people at work or school or online this week upset over the turn the series’ second-to-last episode took last Sunday night. Things did not go the way most Americans had hoped. And I get it. We are living in a dark, dark time. The cold chill of Trump’s winter envelopes us all now, and we are full of despair. Too many were convinced (or hoped) that at least this fantasy we were watching on TV would relieve us. Give us the ending we desperately need. Remind us that most people are good and that heroes exist. That the boy will get the girl (or the girl will get the girl). That we will all live in peace and prosperity.
But Game of Thrones last week refused to participate in our fantasy, refused to give us a shot of feel-good and instead reminded us that this is not only a dark time, the people we are clinging to to save us from the madness are not necessarily going to do that. Which puts it back on us.

And that’s what made last week’s episode so brilliant. At some point, amidst all the carnage, it must have dawned on some viewers that these monarchs were elected by no one and were, in the end, serving their own interests. That’s what those in power do. Give them a powerful military or a weapon that rains fire from the sky and they will use it to gain more power or to seek their revenge. To hell with the peon masses who now run for their lives. The images, which were straight out of Hiroshima and Dresden, were a reminder that the only time in history that nuclear weapons were unleashed on humanity (on civilians and children!) was done by the “good guys” — us! — the Best Nation on Earth! The Breaker of Chains!
Take last week’s episode for what it was - art imitating life, a reflection of our miserable, inexcusable condition where we seem to hold no power, our lives at the mercy of wealth and white rulers with all their unearned privilege. And when the monarch turns out to not be the monarch what will The People do? Have we had it with the figurative and literal incest in the Leader’s chambers? Will we rise up?

4 Likes

Θεωρώ ότι η κατάληξη για τους περισσότερους χαρακτήρες ήταν αρκετά καλή και στα όρια του happy ending.Ακόμα και η ‘τραγική φιγούρα’ Τζον πήγε στο πραγματικό του σπίτι να καυλαντίζει με Τορμουνταρο.Υποθέτω ότι το ικανοποιητικό αυτό τέλος ήταν έργο Μάρτιν.

Το πώς φτάσαμε εκεί ήταν δυστυχώς άγαρμπο και βιαστικό.Εάν υπήρχε μία ακόμα σεζόν θα είχαν κυλήσει ομαλότερα τα πράγματα.

3 Likes

Εδω τα λεει ομορφα και ειναι καλυτερα να εχετε αρθρο αντι να πω την αποψη μου εγω που με σιχαινεστε:

6 Likes

Επισης εβαλαν τον τζον να χαιδευψει τον Ghost ενω προηγουμενα δεν μπορουσαν

2 Likes

2 Likes

Πάντως τόση γκρίνια διαβάσαμε στο ίντερνετ που ο Τζον δεν χαιρέτησε τον Γκοστ πριν 2-3 επεισόδια, χθες που μέχρι και χαδακι είχε δεν είπε κανείς ένα μπράβο ρε μάγκες :sunglasses:

3 Likes

Οχι απλα τον χαιρετησε χεστηκε απο την χαρα του που τον ειδε

5 Likes

:astonished::astonished::astonished:

1 Like

tapatalk_1558427853013

2 Likes

Επειδή έχουν ειπωθεί τα περισσότερα, να πω ότι μου φάνηκε λίγο αστεία η προσπάθεια να “θυμίσει” Return of the King στο τέλος (είδα πολλά σχόλια από φανς που το παρομοίαζαν). Ειδικά αν σκεφτείς πως στο RotK μία μόνο ατάκα (“My friends, you bow to no one”) σου δίνει όσο συναίσθημα δεν είχε όλη η 8η σεζόν του GoT.
Ξέρω, ανούσια σύγκριση αλλά δεν θα το ανέφερα αν δεν έβλεπα κάποια σχόλια.

5 Likes

Όποιος κάνει σύγκριση LoTR με GoT, είναι ξεκάθαρα αλλού για αλλού (το λέω ευγενικά για να μην παραξηγηθεί κανείς εδώ μέσα).

Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. 3 βιβλία το ένα, 7 το άλλο χωρίς να έχει τελειώσει η ιστορία, το οποίο είναι και η πιο σημαντική τους διαφορά.
Ταινίες το μεν, σειρά το άλλο. Το ότι είναι fantasy και τα 2, δεν σημαίνει ότι μπορούν να συγκριθούν μεταξύ τους (τηλεοπτικά).
Γενικά δεν έχει κανένα νόημα η σύγκριση. Δεν είναι καν ο ίδιος συγγραφέας ώστε να πείς “έχει πέσει η γραφή του με τα χρόνια μπλα μπλα”.

1 Like

Ο Μαρτιν εχει επιρροες απο Τολκιν και ισως για αυτο γινεται αυτη η συγκριση

δεν ξέρω (και δε με νοιάζει να μάθω) αν είσαι τρολ, αν είσαι ο ανχόλης ή κάποιος άλλος και συνήθως αδιαφορώ, αλλά ομολογώ το λινκ σου αξίζει kudos

2 Likes

Ειμαι κατι απ’ ολα, αλλα εχω δικαιωματα!