Garage / Psychedelic Rock

Hellacopters - Rock n Roll Is Dead

Fuzztones - Salf for Zombies

2 αγαπημενοι δισκοι. Διχως να ακουω φανατικα garage βεβαια. Ωραιο τοπικ :slight_smile:

Χμμμ…έχει ακούσει κανείς αυτό το καλά κρυμένο ψυχεδελικό διαμάντι;

Κυκλοφόρησε το 1969 και είναι η μοναδική κυκλοφορία τους αν δεν κάνω λάθος.

Ξεθάβω και προτείνω: http://www.rocking.gr/review1894.php

Το έχει ακούσει κανείς; Ποια η γνώμη σας;

Λοιπον χωρις εισαγωγες αναφερω τα βασικα του garage (60"s)καθως και του ψυχεδελικου ροκ(60’s-70’s)(Ειμαι βεβαιος οτι θα αδικησω πολλους αλλα θα το παλεψω να θυμηθω τα τοπ.
ΦΥΓΑΜΕ!!

GARAGE
1.THE MONKS(ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΙ ΓΚΑΡΑΖΟΠΑΝΚΗΔΕΣ)
2.THE SONICS(ΟΙ ΑΔΙΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΟΙ ΑΡΧΗΓΟΙ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ)
3.THE SEEDS(ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΟΝΙΚΣ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ)
4.THE MUSIC MACHINE(ΤΡΟΜΕΡΕΣ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ-ΠΑΡΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΟΙ ΑΛΛΑ ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ0
5.THE STANDELLS(ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ)
6.THE CHOCOLATE WATCH BAND(ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΑΛΜΠΟΥΜ-ΜΕΤΑ ΦΕΥΓΟΥΝ ΓΙΑ ΑΛΛΕΣ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ…ΨΥΧΕΔΕΛΙΚΕΣ)
7.THE BLUES MAGOOS(ΤΡΟΜΕΡΗ ΜΠΑΝΤΑ ΜΕ ΑΠΙΘΑΝΑ ΑΛΜΠΟΥΜΣ)
8.THE LITTER(2 ΔΙΣΚΑΡΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΟΜΕΡΟ ACTION WOMAN)
9.THE SHADOWS OF KNIGHT(ΦΟΒΕΡΗ ΔΙΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥ GLORIA ΚΑΙ ΔΙΣΚΑΡΕΣ ΟΡΟΣΗΜΑ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ)
10.THE MOVING SIDEWALKS(ΜΕ ΤΟΝ GIBBONS ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑ ΤΩΝ ZZTOP ΣΚΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΡΑΒΟΥΝ ΕΝΩ ΜΕ ΤΟ ΑΛΜΠΟΥΜ ΤΟΥΣ FLASH ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΨΥΧΕΔΕΛΕΙΑ!)
11.COUNT V(PSYCHOTIC REACTION-Ο ΥΜΝΟΣ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΔΙΚΟΣ ΤΟΥΣ)

PSYCHEDELIC ROCK(ALSO ACID ROCK)
Εδω τα πραγματα δυσκολευουν γιατι εχουμε να κανουμε με μεγαλο ογκο συγκροτηματων και καλλιτεχνων αλλα θα το παλεψουμε…
1.PINK FLOYD
2.THE DOORS
3.JIMI HENDRIX EXPERIENCE
4.THE ULTIMATE SPINACH
5.HUNGER
6.DRAGONWYCK
7.COLD SUN
8.BOW STREET RUNNERS
9.NEW DAWN
10.TANGERINE ZOO
11.WEST COAST TPOP ART EXPERIMENTAL BAND
12.GRATEFULL DEAD
13.MANDRAKE MEMORIAL
14.HP LOVECRAFT
15.PLEASE
16.AZITIS
17.LOVE
18.IRON BUTTERFLY
19.CIRCUS MAXIMUS
20.JEFFERSON AIRPLANE
21.COUNTRY JOE AND THE FISH
22.QUICKSILVER MESSENGER SERVICE
23.FLOWER TRAVELLIN BAND
24.KALEIDOSCOPE(UK-US & MEX)
25.PHANTASIA

ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΑΡΧΗ

μπορειτε να μου προτεινετε κανα δυο δισκακια,τα πιο ψυχεδελικα απο iron butterfly?
επισης πολυ καλο γκρουπακι αλλα λιγο πιο folk ειναι οι fairport conversion ακουστε τους αξιζουν.

Ε, εντάξει, το προφανές είναι το In-A-Gadda-Da-Vidda. Αλά και το πρώτο λέει πολύ. Γενικότερα τα 4 πρώτα αξίζουν από πολύ έως αρκετά. Απέφυγε τα δύο που βγήκαν στα μέσα του 70.

Πάντως για λεπτομέρειες δες και εδώ: http://www.rocking.gr/article4586.php

Οι Fairport Convention (και όχι conversion) είναι αξιοσέβαστοι αλλά εμένα ποτέ δε μου έκαναν “κλικ”. Respect στη φωνάρα της Sandy Denny πάντως

Αδερφέ τώρα είδα το ποστ σου (τιμημένες καλοκαιρινές διακοπές βλέπεις).
Διακρίνω μία τάση προς Αμερική μεριά ή μου φαίνεται; :-k Και παρόλα αυτά έχεις ξεχάσει τους Moby Grape;;! [-X
Πάντως πραγματικά πολύ καλά τα ονόματα που αναφέρεις αν και δε θα είχα το θάρρος να τα βάλω σε λίστα ως τα σπουδαιότερα (μερικά δεν τα θεωρώ και τέτοια να πω την αλήθεια) χωρίς να κανω καμιά 15αριά edit μετά.

φιλε mandrake εχεις δικιο για το convention μου ξεφυγε το ειδα μετα αλλα…παντως εγω τους θεωρω απο τις κορυφαιες μπαντες στο ειδος τους.ευχαριστω για τα δισκακια!

Στο είδος τους είναι! Δίχως αμφιβολία. Απλά εγώ τους βρίσκω πολύ folk για μένα. Και όχι αρκετά ψυχεδελικούς :stuck_out_tongue:

επειδη η ψυχαιδελεια των 60ς ειναι πονεμενη ιστορια,κυριως επειδη ειχε παρα πολυ σαβουρα αναμεσα στα διαμαντια,η οποια σαβουρα μετεπειτα εξυμνηθηκε κυριως λογω της σπανιοτητας καποιων LP,θα προσπαθησω να δινω 2-3 δισκαρες καθε τοσο.δεν εχει νοημα να αραδιασω 50 δισκους(πιστεψτε με δεν ειναι παραπανω)γιατι δεν θα τους ακουσετε ποτε.

1)country joe & the fish - electric music for the mind and body
2)gandalf - gandalf
3)julian jay savarin - waiters on the dance

Συμφωνώ σε αυτό

Διαφωνώ σε αυτό:

και φυσικά συμφωνώ σε αυτά:

Oi Gandalf δεν είναι αυτοί που λέγανε ένα που πήγαινε

what can I say
she’s walking away
[…]
what can I do
stil loving you…

ε?

Πω πω. Το είχα σε κασσέτα.

10’ ο παναγος

Εγώ θα προτείνω ένα άλλο αριστούργημα:

σωωωωωωωωωστος.αλλα αφου ειπαμε θα τα λεω εγω λιγα λιγα.χαχαχαχα

Αδερφε, ανεφερες μεγαλη δισκαρα. Που να ξερες τι μου θυμιζεις τωρα. Το χα παρει πριν απο 8 χρονια, σε μια τυπικη τσαρκα στο Μοναστηρακι. Με το που ειδα το εξωφυλλο εμεινα καγκελο. Ρωταω τον τυπο που χε το δισκαδικο και μου κανει “ε, τα ξερεις τωρα, τυπικη δισκαρα της εποχης, βγαλαν ενα δισκο και μετα πεθαναν ολοι απ τα ναρκωτικα”. Πεταξε τρελη ατακα ο κερατας, ακομα το θυμαμαι και γελαω. :lol:

Να προσθέσω το Twelve Dreams of Dr. Sardonicus των Spirit.

γεια χαρα σε ολους!
μπορειτε να μου προτεινετε 4-5 απο τους καλυτερους ever phsychedelic δισκους?(θα προτιμουσα με οσο το δυνατον λιγοτερα πληκτρα και περισσοτερο phsy feeling απο κιθαρες)παιζει τιποτα?

Θα αφήσω άλλους καταλληλότερους να σου προτείνουν δίσκους, απλά θα σου πω να μην παραλείψεις σε καμιά περίπτωση να ακούσεις τον ομώνυμο δίσκο των My Solid Ground. Εκεί μέσα υπάρχει ένα από τα τελειότερα ψυχεδελικά κομμάτια που έχω ακούσει, το 13λεπτο Dirty Yellow Dust. Γενικά, όσοι δεν το έχετε ακούσει και σας αρέσει να ψυχεδελιάζεστε, μην το αφήσετε να σας φύγει!

Πραγματικα somnabulist θα συμφωνησω μαζι σου εξαιρετικο κομματι,τα σπαει.Γενικοτερα πολυ ωραιος δισκος.