Ghost

Official full album streaming εδώ.

Δεν είμαι οπαδός τους, στο πρώτο δίσκο μου άρεσαν μερικά κομμάτια μόνο, το δεύτερο δεν τον θυμάμαι καν, αλλά το Meliora είναι πραγματικά εξαιρετικό. Αν συνεχίσουν στο ίδιο επίπεδο, θα αρχίσω να τους παρακολουθώ εκτενέστερα.

Το έπιασα και εγώ το δισκάκι με μισή καρδιά, γιατί με είχε ενοχλήσει τρομερά όλο αυτό το σπρώξιμο στα έντυπα στις προηγούμενες κυκλοφορίες. Μιλάμε τόσα εξώφυλλα, μόνο οι Maiden στα καλά τους. Επίσης οι προηγούμενοι 2 δίσκοι δεν με έβαλαν ποτέ στην διαδικασία να τους ξαναπιασω, να τους ζητήσω αργότερα όπως γίνεται με τόσους και τόσους δίσκους. Πάντα είχα την αίσθηση οτι κάτι λείπει.
Εδώ όμως…
…Έχουμε έναν πολύ καλό δίσκο. Κομμάτια(και κομματαρες…) που σου μένουν και σου κολλάν σε βαθμό ανησυχίας(το Cirice πρέπει να είναι οτι πιο ψυχαναγκαστικο κάνω/ακούω αυτές τις μέρες), τρομερές κιθάρες, και παραγωγή που έχει τα πάντα δυνατά αλλά να ξεχωρίζουν εύκολα μεταξύ τους , όπως έγινε και στο φετινό και πολύ καλό Armored Saint, και κομμάτι που τελειώνει πανέμορφα τον δίσκο.
Στο δίπολο Mummy Dust-Majesty πάει να γίνει μια μικρή κοιλία, αλλά στην ουσία δεν υπάρχει καν. Από την μια το majesty (παρα)σώζεται απο τις κιθάρες, από την άλλη το μαμι νταστ απλά είναι το λιγότερο καλό του δίσκου.δεν έγινε και κάτι.

Δεν εχω διαβάσει ποτέ συνέντευξη τους, αλλά στην ερώτηση πόσο σας αρέσουν οι blue oyster cult, πρέπει να παίρνουν κάμψεις…

Άξιοι λοιπόν. Βουρ για τα εξώφυλλα. :stuck_out_tongue:

edit :papas:

To Μummy Dust έχει γαμάτο χεβυ ριφφ! Αλλά οκ όντως μπορεί να είναι το λιγότερο καλό του δίσκου. Για μένα το μειονέκτημα ακόμα μια φορά είναι τα φλατ φωνητικά, θα ήθελα κάτι πιο ιδιαίτερο. Κατά τα άλλα όμως θέτει υποψηφιότητα για τα κορυφαία της χρονιάς.

Δεν μ’ έκανε κλικ με τη πρώτη ο δίσκος. Με φάνηκε κάπως αδιάφορος. Μετά από κάποιες ακροάσεις ξεχώρισα τα Mummy Dust, Absolution και το Deus In Absentia + το Cirice από πριν.

Και πολύ ωραίο εξώφυλλο βέβαια. :smiley:

Όλοι όσοι τους κράζατε είστε για γέλια αλήθεια. “Μαμά αυτό το imagery είναι μόνο για ΜΕΤΑΛ σαν εμένα, πες τους να σταματήσουν”.

Η εμφάνιση τους στο φετινό leeds festival . Μονοκαμερο, αλλά καλός ήχος. Τα νέα κομμάτια “γράφουν” πολύ καλά Live.

*το μπονους κομμάτι για όποιον δεν το έχει ακούσει.
[B]Zenith[/B]

Θέλω να τους δω πλέον.

.
Blue Oyster Ghost…

Τους είδα πολύ πρόσφατα στο νησί σε ένα ασφυκτικά γεμάτο venue και πλέον η όλη συζήτηση για αυτούς είναι πότε θα γίνουν headliners σε ένα μεγάλο φεστιβάλ. Εκπληκτική απόδοση, show που βλέπεις σε live με πολλαπλάσιο budget και παρά τις αλλαγές στο line up συνεχίζουν να έχουν συνοχή.
Επίσης, τραγούδια σαν το He Is, Cirice, Square Hammer αντιμετωπίζονται ως κλασσικά με το κοινό να τραγουδάει κάθε στίχο.

Μοναδικό παράπονο η 1.5 ώρα που παίζουν (θα μου πεις πόσες μπάντες παίζουν παραπάνω πλέον).

Θα ήθελα πολύ κάποιος να τους φέρει. Αν και χλωμό γιατί στην Ελλάδα πόσοι μπορεί να ακούν Ghost;

Πιστεύω πως ακόμα και το Piraeus το γεμίζουν.
Θεωρώ πως αργά ή γρήγορα θα τους φέρουν, ίσως αυτή τη φορά δεν ταίριαξε γιατί η περιοδεία τους ήταν κυρίως βόρεια και κεντρική Ευρώπη, νομίζω πως το κοντινότερο σε Ελλάδα ήταν η Βιένη οπότε εκ των πραγμάτων δεν υπήρχε περιθώριο.

Και εγώ νομίζω θα το γεμίσουν το κλαμπ που θα παίξουν. Εδώ με Candlemass/Hell/Trouble και ήταν το δεύτερο συγκρότημα της βραδιάς ουσιαστικά. Μόνο με το ντεμπούτο, εντωμεταξύ, το οποίο είναι, εύκολα κιόλας, ο χειρότερός τους δίσκος (καλούλης είναι, αλλά σιγά…), για μένα κάνανε άλματα στον δεύτερο και τρίτο δίσκο και ευτυχώς τέλειωσε και το παραμύθι για Mercyful Fate χέβυ μέταλ που μου άναβε όλα τα λαμπάκια τότε.

Να γεμίσουν το Piraeus Academy που χωράει περίπου 2.700 άτομα λίγο δύσκολο. Στο Heavy By The Sea από τα 1.500 άτομα που πήγαν, πόσοι άραγε πήγαν για Ghost? Οι περισσότεροι για τους headliners της βραδιάς πήγαν.

Αλήθεια τι γίνεται με αυτό το ΗΒΤS? Μάλλον απέτυχε σαν φεστιβάλ και ήδη από πέρσι δεν ξαναγίνεται.

Heavy by the sea! Τι μου θυμησες τωρα;
Αν και δν ειναι επι του παροντος, το καλυτερο heavy φεστιβαλ που ειχαμε τη τελευταια 10ετια. Ghost (μιας και ειμαστε στο τοπικ τους ας τους βαλω πρωτους), deftones, slayer, down, behemoth, rotting christ, napalm death! Μακαρι να υπηρχε μια συνεχεια.

1 Like

Και εγώ το πιστεύω ότι θα γεμίσουν εδώ ένα μεγάλο κλαμπ.

Από το heavy by the sea μεγάλωσε το status τους όπως έφυγε και από πάνω τους η " ρετσινιά" που αναφέρει ο vic Οπότε με την κατάλληλη προώθηση θα τα πήγαιναν πολύ καλά .

Με χαρά θα τους έβλεπα .

1 Like

Ντάξει δεν ήταν 1500, 5000 κόσμο είχε με 3000 κομμένα εισιτήρια.
Προφανώς δεν ήταν κοινό αντίστοιχο του billing. Αλλά μιας και μιλάμε για Ghost, μην ξεχνάς πως από τότε έχουν βγάλει τον κορυφαίο τους δίσκο και έχουν ανέβει εμπορικά με γεωμετρική πρόοδο.

2 Likes

Το Meliora τους έμπασε σε πολύ πιο metal κόσμο. Πιστεύω πως το έχουν το Academy…then again not…ποιος ξέρει, άβυσσος η ψυχή του μεταλά. Πέρσι στο Hellfest είχαν πολύ καλή απόδοση και πιστεύω πως σε club θα είναι ακόμα πιο γαμάτοι (με candlemass ειχαν παίξει γενικά καλά)

2 Likes

http://straightonmusic.com/2017/05/pio-anoixtomyalh-kai-eilikrinhs-h-pop-moysikh-kata-ton-papa-emeritus/

1 Like

Καλα τα λεει.

1 Like

Πήγαν να με κερδίσουν με το Meliora και το EP αλλά με τέτοιες δηλώσεις χάνουν πόντους… τα λόγια του πρέπει να είναι μετρημένα όταν μιλάει για τους MANOWAR!

1 Like

Ξαφανισου

1 Like

μου κλεβεις και τις ατακες ντρενακο?