Ghost

ειδικά εκει στο year zero, σατανας, ασμόδεους, μπιελζεμπούμ, μεταφορά και δοξα ο θεός. καθόλου πόζα και φείκ σατανιλίκι. Ντάξ πιασιάρικα κομματάκια είχαν 5-6, ritual, cirice, ghouleh, αλλά ποιός τα έγραφε ? Ο παπά(ρας) ή τα πρώην μέλη ? Θα δείξει.

Το καλύτερο κοινό στον κόσμο (ακόμα γελάω με προ δεκαετίας-εικοσαετίας ερωταπαντήσεις στο Hammer περί “Ελληνικού κοινού”)

6 Likes

Καλό και το ελληνικό κοινό αλλά σίγουρα η Αργεντινή είναι το Νο1 χαλαρά. Αρκεί να δει κανείς τις αντιδράσεις του κοινού στους Megadeth.

3 Likes

Και τι κομματάρα ε;

1 Like

εκείνη που έκλεψε ο Trobias για το Ritual. Ωραίο ρίφ.
Λίγο South of Heaven στο cirice, λιγο Abba εδώ,

Παλια και εδω καπως ετσι ηταν. Κατι Skyclad, Overkill, Nevermore Ροδον πχ θυμαμαι να γινεται της Ποπης. Μετα τα ζηροους εχουμε πεσει παααρα πολυ

2 Likes

εχει μειωθεί ο αριθμός, εχουμε γεράσει επίσης.

1 Like

Α ρε Tobias…πως τα κατάφερες έτσι…μηνύσεις δικαστήρια και κακό.Προσωπικό project πλέον η μπάντα και πολλά ερωτηματικά για τον νέο δίσκο.Κρίμα πάντως γιατί το Meliora έδειξε δυνατότητες κυριαρχίας.

1 Like

Έχω ακούσει 200 φορές το Rats. Tι απίστευτο κομμάτι. Ο τύπος ξέρει να φτιάχνει τόσο καυλωτικά ρεφραίν

1 Like

Τρομερό songwriting ναι ναι ναι! Αλλά το riffακι στο τέλος πρέπει να το κάνει κανονικό roff τραγουδιού!

1 Like

Θα διαφωνήσω στο τελευταίο. Μαρεσει πάρα πολύ όταν σε τραγούδια, υπάρχουν μέσα κάποιες φοβερές ιδέες και δεν τις τραβάνε. Δηλαδή το τραγούδι είναι ριφ-κουπλε-ρεφραιν-σόλο κλπ. Πολύ κλασσική δομή. Ε και στο τέλος απλά πετάει για όσο χρειάζεται το ριφ. Εμένα μαρεσει πάρα πολύ αυτό, στη δόση που χρειάζεται και αν είναι στα live το τραβάνε.

Επίσης εξαιρετική κίνηση που βάζουν τις δεύτερες φωνές από το 2ο ρεφρέν και όχι το πρώτο. Χτίζεται πολύ πολύ ωραία. Τι να λέμε τώρα, φοβερό τραγούδι

5 Likes

Rats - στην αρχή νομιζα (ή Sabbath ή Savatage) αλλά όχι τελικά φτυστό το intro με Bonfire - Sword + Stone (γραμμένο απο Kiss) μετά, παίρνει λίγο απο Fortune - Smoke From A gun Aor του 85, και το γαρνίρει με λίγο Nightwish στο refrain. Τρομερό songwritting …

Ρε συ, το κομμάτι είναι η επιτομή του songwriting, μην αντιστέκεσαι. Το μόνο σημείο στο πόστ που έκανες που αξίζει να σταθεί κάποιος είναι η αναφορά στο Bonfire - Sword + Stone, ΠΟΥ ΤΟ ΘΥΜΗΘΗΚΕΣ ΡΕ ΜΠΑΓΑΣΑ ανατρίχιασα.

Ακριβώς οι σκέψεις μου.

Κάθε μέρα θα το ακούσω μία φορα, δεν γίνεται αλλιώς.

Η μουσική μας χρειαζόταν αυτήν την ένεση. (και λέω μας γιατί οι Ghost φαίνεται να έχουν αυτήν την στόφα να τους θεωρούμε μέταλ, αλλά να είναι ταυτόχρονα και mainstream)

2 Likes

αν επιτομη του songwriting είναι να κλέβεις άλλα κομμάτια… οκ.


Στο βιντεο παιζουν 2 νεα κομματια.Απ’οτι διαβασα στα σχολια το πρωτο(riffαρα!!!) ειναι το “Faith” (αρχιζει στα 30 δευτερολεπτα) και το δευτερο ειναι το “Pro Memoria”(μπαλανταρα) αρχιζει στο 1.24

Ωραία πράγματα!

1 Like

Έχω ακούσει το Rats κυριολεκτικά 2 φορές και παίζει από χθες στο μυαλό μου όλη μέρα. Πόσο γαμάει αυτή η μπάντα ρε στο να βγάζει πιασαρικα τραγούδια.

6 Likes

Αν δεν τα σκατωσει ο Tobias Forge,ειναι μαθηματικα βεβαιο οτι οι GHOST ειναι το επομενο μεγαθηριο μπαντα που θα γεμιζει σταδια !!

1 Like